Pico de gallo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir kase Pico de gallo

Pico de gallo (İspanyolca telaffuz: [ˈPiko ðe ˈgaʎo]), salsa fresca ve salsa cruda olarak da adlandırılır, Meksika mutfağında yaygın olarak kullanılan bir salsa türüdür. Geleneksel olarak doğranmış domates, soğan, serrano biberlerinden (alternatif olarak jalapeño veya habanero kullanılabilir), tuz, limon suyu ve kişniş ile yapılır.

Pico de gallo, diğer Meksika sıvı salsalarıyla aynı şekilde kullanılabilir. Daha az sıvı içerdiği için taco ve fajita gibi yemeklerde de ana malzeme olarak kullanılabilir.

Domates bazlı çeşit, yaygın olarak salsa picada (kıyılmış / doğranmış sos) olarak bilinir. Meksika'da normalde salsa mexicana (Meksika sosu) olarak adlandırılır. Kırmızı domates, beyaz soğan, yeşil biber ve kişniş renkleri Meksika bayrağının renklerini anımsattığı için salsa bandera (bayrak sosu) olarak da adlandırılır.

Meksika'nın birçok bölgesinde pico de gallo terimi, domates, tomatillo, avokado, portakal, jícama, salatalık, papaya veya hafif acı biberle yapılan çeşitli salataları (meyve salataları dahil), salsa veya dolguları tanımlar.[kaynak belirtilmeli] Malzemeler limon suyuna ve isteğe bağlı olarak acı sos veya chamoy ile katılır, ardından tuzlu bir biber tozu serpilir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemek yazarı Sharon Tyler Herbst'e göre,[1] pico de gallo horoz gagası olarak adlandırılmıştır çünkü insanlar onu başparmağı ve işaret parmağı arasına sıkıştırarak yer.

Rick Bayless ve Deann Groen, Authentic Mexican: Regional Cooking from the Heart of Mexico adlı kitaplarında, ismin kuş yemi benzeri dokusuna ve kıyma görünümüne işaret edebileceğini düşünmektedir.[2]

Sonora bölgesinin pek çok yerli sakini, salsanın bu şekilde adlandırıldığını, çünkü serrano biberinin bir horozun gagasını andırdığını ifade etmektedir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sharon Tyler Herbst, "Food Lover's Companion", 2nd ed., as quoted in Barron's Educational Services, Inc. 1995: www.Epicurious.com, retrieved 10/3/2007
  2. ^ Bayless, Rick; Groen, Deann. Authentic Mexican: Regional Cooking from the Heart of Mexico.
  3. ^ Wilder, Janos. The Great Chiles Rellenos Book. Ten Speed Press, 2013.