Champurrado

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Champurrado
Bölgesi Mezoamerika
Türü İçecek
Kalori 524
Filipinler'de champorado satan bir kişi.
Champurrado Filipin kültürüne değişiklik göstererek girmiştir.

Champurrado, çikolata bazlı bir atole,[1] ılık ve yoğun bir Meksika içeceği. Misket limonu ve mısırlı hamur, bu hamurun kurutulmuş hali veya özel mısır unu ile yapılabilir. Bunun dışında içine panela ve süt veya su katılır. İsteğe bağlı olarak tarçın, anason veya vanilya da katılabilir.[2] Yemeği yoğunlaştırmak ve aroma vermek için ise yer fıstığı, portakal kabuğu rendesi ve yumurta da kullanılabilir. Atole'ler, molinillo denilen bir tür çırpıcı ile karıştırılır. Çırpıcı, avuç içlerinde döndürülür ve köpürene kadar ileri geri hareket ettirilir.

Champurrado, geleneklere göre sabahları kahvaltılarda veya öğleyin atıştırmalıklarda churro ile servis edilir. Ayrıca champurrado'nun Ölüler Günü ve Las Posadas Haftası'nda tamal ile servis edilmesi yaygındır. Hazır champurrado'lar Meksika'daki bakkallarda satılmaktadır. Champurrado'ya alkol de katılabilmektedir.

Champurrado, Kolomb öncesi Amerika'dan beri popüler bir içecektir. Kolomb öncesi dönemde Aztekler ve Mayalar arasında yaygın biçimde tüketilmekteydi.[3]

Ayrıca champurrado, Filipin kültürüne de etki etmiştir. Filipin kültürüne champurrado fazlasıyla değiştirilirek girmiştir ancak Meksika champurradosuna da benzerlik göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Palazuelos, Susanna; Tausend, Marilyn; Urquiza, Ignacio (1991). "Oaxaca: Champurrado". Mexico: The Beautiful Cookbook. HarperCollins. s. 53. ISBN [1]9780002159494.
  2. ^ Champurrado (about.com)
  3. ^ Champurrado Recipe and History: Enjoy it on December 12, Day of the Virgin of Guadalupe.