Madeira şarabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Madeira şarabı

Maderia şarabı, Madeira Adaları'nda yapılan güçlü bir şaraptır. Porto şarabı ile beraber dünyada popüler Portekiz şarabı türüdür. Madeira, aperitif olarak kendi başlarına tüketilebilen şaraplardan, tatlılarla tüketilen şaraplara kadar çeşitli stillerde üretilmektedir. Daha ucuz versiyonlarının üretiminde tuz ve biber ile tatlandırılır, ancak bunlar bir içecek olarak tüketime uygun değildir.[1]

Stilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Finest[değiştir | kaynağı değiştir]

Three Year Old veya Finest olarak bilinir. Tinta Negra üzümünden üretilir ve estufa tanklarında olgunlaştırılır. Farklı tat çeşitleriyle Dry, Medium Dry, Medium Rich veya Rich olarak bilinir.

Reserva[değiştir | kaynağı değiştir]

Five Year Old veya Reserva olarak bilinir. Tinta Negra üzümünden üretildiği gibi asil üzüm kullanılarak da üretilebilir.

Reserva Especial[değiştir | kaynağı değiştir]

Ten Year Old, Reserva Especial veya Reserva Velha olarak bilinir. Genellikle canteiro yöntemiyle olgunlaştırılır, üretiminde çeşitli üzüm çeşitleri kullanılmaktadır.

Reserva Extra[değiştir | kaynağı değiştir]

Fifteen Year Old veya Reserva Extra olarak bilinir. Reserva stillerinde kullanılan yöntemler bu stilde de kullanılır. Nadir bulunurlar.

Rekolte[değiştir | kaynağı değiştir]

Rekolte kendi içinde iki kategoriye ayrılır. Bunlar Colheita ve Frasqueira olarak da bilinen Vintage şaraplarıdır. Colheita en az 5 sene fıçıda olgunlaşmak zorundadır, Tinta Negra, asil üzümlerden veya kupajlarından üretmek mümkündür. Vintage şarapları ise en az 20 sene fıçıda olgunlaşmak zorundadır. Madeira'nın en değerli şarabı olarak görülür 100 sene olgunlaşmış şaraplara rastlanılabilmektedir. Vintage kompleks bir yapıdadır, canlı asiditeye ve oksidatif notlara sahiptir. Yanmış şeker ve kuru meyve aromaları içerir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Saunada dinlenen şarap, Madeira..." Posta Gazetesi. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2016. 
  2. ^ "Vahşi Madeira Şarapları". www.keyifnotlari.com/. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2016.