Manhattan Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manhattan Projesi
A fiery mushroom cloud lights up the sky.
Manhattan Projesinin ürettiği ilk nükleer bomba. Nükleer deneme yapılırken.
Etkin 1942-1946
Dağılması 15 Ağustos 1947
Ülke  ABD
 Birleşik Krallık
Flag of Canada (1921–1957).svg Kanada
Bağlılık Birleşik Devletler Mühendisler Kolordusu
Karargâh Oak Ridge, Tennessee
Yıl dönümleri 13 Ağustos 1942
Nişanlar
Kimlik
sembolü
Manhattan District.svg

Manhattan Projesi, nükleer silah üretmek üzere II. Dünya Savaşı sırasında ABD, Kanada ve İngiltere tarafından başlatılan proje. Projenin bilimsel başkanlığını fizikçi Robert Oppenheimer, askeri başkanlığını ise General Leslie R. Groves üstlenmiştir.

Proje başarıyla sonuçlanmış, 16 Temmuz 1945 tarihinde Trinity adı verilen denemede dünyanın ilk nükleer bombası New Mexico eyaletinin Alamogordo kenti yakınlarında patlatılmıştır.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Manhattan Projesinin eşzamanlı olarak yürütüldüğü önemli merkezler.

Kanada'da proje kapsamında Port Radium'daki uraninit işleyen Eldorado Maden ocağı'nda hiçbir önlem alınmadan ve radyoaktif bilgilendirme yapılmadan 1942 yılından 1960 yılına kadar çalıştırılan ve radyoaktif cevheri bez çuvallarla taşıttırılan Deline (Délı̨ne) kabilesinden Kızılderili Sahtular arasında kanser sonucu ölümler başgöstermiş ve Deline köyünün bütün yetişkin erkekleri ölmüş ve köyün adı "Dullar Köyü" (village of widows) olarak anılmaya başlanmıştır. 1999 yılında Peter Blow tarafından yapılan Village of Widows adlı belgesel filmde Sahtuların maruz kaldıkları radyoaktif dehşet belgelenmiştir[1].

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]