Paris'in Kurtuluşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paris'in Kurtuluşu
II. Dünya Savaşı

Paris'in kurtuluşunun ertesi günü, Şanzelizeye gelen kalabalık (26 Ağustos 1944).
Tarih19 - 25 Ağustos 1944
Bölge
Sonuç

Müttefikler'in zaferi

  • Fransa'nın Alman işgalinden kurtuluşu
Taraflar
Özgür Fransa Fransız İç Kuvvetleri
Özgür Fransa Özgür Fransa
Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Nazi Almanyası Almanya
Vichy Fransası Vichy Fransası
Komutanlar ve liderler
Özgür Fransa Henri Rol-Tanguy
Özgür Fransa Philippe Leclerc
Amerika Birleşik Devletleri Raymond O. Barton
Birleşik Krallık Bernard Montgomery
Nazi Almanyası Dietrich von Choltitz
Güçler
2. Zırhlı Tümen
FFI
4. Piyade Tümeni
Kayıplar
Fransız İç Kuvvetleri: 1.500 ölü
Özgür Fransa Ordusu: 130 ölü ve 319 yaralı
ABD: bilinmemektedir.
3.200 ölü ve 12.800 esir

Paris'in Kurtuluşu (Fransızca: La libération de Paris), II. Dünya Savaşı sırasında 19 Ağustos 1944'ten Alman garnizonun komutanı General der Infanterie Dietrich von Choltitz'in Montparnasse Garı'nda teslim olduğu 25 Ağustos 1944'e kadar Fransa'nın başkenti Paris'in çevresi ve içinde devam eden muharebe. Overlord Harekâtı'nın son muharebesi olarak değerlendirilir.

Kurtuluş, Fransız Direniş Hareketi'nin Alman garnizonuna karşı ayaklanmasıyla başladı ve 24 Ağustos'ta Forces Françaises de l'Intérieur (FFI) direnişçileri, Özgür Fransa Ordusu ve ABD 4. Piyade Tümeni tarafından desteklendi.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Müttefiklerin stratejisi, Henri Rol Tanguy önderliğindeki Fransız Direniş Hareketi'nin Fransa'nın başkentinde ayaklandığı zaman Ren Nehrine doğru çekilen Alman kuvvetlerini yok etmekti. Müttefik Yüksek Komutanı Dwight D. Eisenhower Paris'i birincil hedef olarak görmüyordu ve bunun yerine ABD ve Britanya'nın müttefiklerinin Sovyet ordusundan önce Berlin'e girmesini ve savaşa son vermesini istiyordu. Üstelik Paris'teki çatışma için fazla erken olduğunu düşünüyordu, Hitler'in Paris'i imha etmeyi emrettiğini bildiği için başka bir Stalingrad'ın yaşanmasını önlemek istiyordu.

Kuşatma altındaki Parislilerin ihtiyacını sağlamak için günde 4.000 tonluk gıdanın ve bunun dışında ulaşım ve enerji kaynağı dahil olmak üzere hayati altyapının onarımının da gerektiği tahmin edildi. Böyle görev için zamana ve bütün müttefik tümenlere ihtiyacı vardı.

Ancak, Charles de Gaulle Özgür Fransa Ordusu'nun 2. Zırhlı Tümeni (2ème DB)'ni tek başına Paris'e göndermekle tehdit etti.

Paris Fransız Direniş Hareketi içindeki güç yarışmadasında bir ödül oldu. Şehir ülkenin yönetim ve siyasetin, demiryolu sisteminin, iletişim hatlarının ve karayollarının göbeğiydi.

24 Ağustos günü, Özgür Fransa Ordusu'nun 2. Zırhlı Tümeni komutanı General Philippe Leclerc, onun üstü komutanı olan ABD General Omar Bradley'e itaat etmeyerek yüzbaşı Raymond Dronne komutasındaki öncü birliğini (la colonne Dronne), tümenin tüm birliklerinin ertesi gün orada olacağına dair mesaj ile birlikte, Paris'e yolladı.

Eyfel Kulesi'nde dalgalayan Tricolor bayrağı (25 Ağustos 1944)
Zafer Takı'nın önünde ABD Kara Kuvvetleri'ne bağlı M8 Greyhound zırhlı arabası
Zafer Töreni'nde Şanzelize'de yürüyen ABD 28. Piyade Tümeni'ne bağlı askerleri (29 Ağustos 1944)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]