Richard Feynman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Richard Feynman
Feynman at Los Alamos.jpg
Nobel Fizik Ödülü sahibi Amerikalı fizikçi
Doğum Richard Phillips Feynman
11 Mayıs 1918
Queens, New York, ABD
Ölüm 15 Şubat 1988 (69 yaşında)
Los Angeles, ABD
Kanser (Liposarkom ve/veya Waldenström Makroglobulinemisi sebebiyle)
Vatandaşlığı ABD
Milliyeti Amerikalı
Dalı Teorik fizik
Çalıştığı yerler Cornell Üniversitesi
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü
Öğrenim Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (BS)
Princeton Üniversitesi (Doktora)
Doktora hocası John Archibald Wheeler
Doktora öğrencileri F. L. Vernon, Jr.
Willard H. Wells
Albert Hibbs
George Zweig
Giovanni Rossi Lomanitz
Thomas Curtright
James M. Bardeen
Etkilendikleri Paul Dirac[kaynak belirtilmeli]
Leonardo da Vinci[kaynak belirtilmeli]
Etkiledikleri Freeman Dyson[kaynak belirtilmeli]
Lawrence Krauss
Aldığı ödüller Albert Einstein Ödülü (1954)
E. O. Lawrence Ödülü (1962)
Nobel prize medal.svg Nobel Fizik Ödülü (1965)
ForMemRS (1965)
Oersted Madalyası (1972)
Ulusal Bilim Madalyası (1979)
Evlilikleri Arline Greenbaum (1941–45) (merhum)
Mary Louise Bell (1952–56)
Gweneth Howarth (1960–88) (hayatını kaybetti)
Çocukları Carl Feynman
Michelle Feynman
İmza

Richard Phillips Feynman (11 Mayıs 1918 – 15 Şubat 1988)[1] 20. yüzyılın en önemli fizikçilerindendir. Kuantum elektrodinamiği üzerindeki çalışmaları nedeniyle 1965'te Julian Schwinger ve Sin-Itiro Tomonaga ile beraber Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür.

1918'de ABD'nin New York eyaletinde Queens'teki Far Rockway adlı küçük bir kasabada dünyaya geldi. Henüz 16 yaşındayken türev ve integral hesabını tüm yönleriyle kavradı. 17 yaşında Rockway'den ayrılıp, lisans derecesini yapacağı MIT (Massachusetts Institute of Technology)'e girdi. Lisans derecesinden sonra ünlü Princeton Üniversitesi'ne kabul edildi. Doktorasını Princeton'dan aldıktan sonra, dekorsal sanatlar öğretmeni Arline Greenbaum ile ailesinin itirazlarına aldırış etmeyerek evlendi. 1942'de ABD'nin savaşa katılmasıyla birlikte, Manhattan Projesi (atom bombası projesi) için çağrıldı.

Burada Nazilerden kaçıp ABD'ye sığınan, Alman fizikçi Hans Bethe tarafından kuramsal bölümün önderi olarak atandı. Bu görevi aldığında henüz 24 yaşındaydı. Manhattan Projesi'nde Feynman, kritik kütle için gerekli olan uranyum miktarını tespit etmek için çalıştı. Hipotezini denemek için Los Alamos'u havaya uçurmadan birçok deney araçları geliştirdi. Oak Ridge uranyumun parçalanması sırasında güvenlik sorunuyla uğraşırken, Feynman çalışanların ışıma zehirlenmesinden korunması için prosedürler geliştirdi. Savaş sonrası Bethe'yi takip ederek, Cornell Üniversitesi'ne gitti. Feynman burada atomaltı parçacıkların karmaşık yapısı için basit bir gösterim geliştirdi. Onun bu gösterimi Feynman Çizelgeleri olarak bilinir.

Savaş bittikten sonra, 1965'te Kuantum elektrodinamiğine yaptığı katkılardan dolayı Itiro Tomonaga ve Julian Schwinger ile birlikte Nobel Ödülüne layık görüldü. 1986'daki Challenger felaketini araştıran Rogers komisyonunda yer aldı.

1988'de Los Angeles'ta öldü.

Ölmeden önce söylediği son sözün "İki defa ölmekten nefret ederdim, çok sıkıcıymış" olduğu rivayet edilir.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Richard Feynman (1918 - 1988)" (İngilizce). atomicarchive.com. http://www.atomicarchive.com/Bios/Feynman.shtml. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]