İçeriğe atla

Solomon Adaları Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Solomon Adaları Savaşı
Pasifik Cephesi, II. Dünya Savaşı

Müttefiklerin 1943'teki ilerleyişini ve önemli hava ve deniz üslerini gösteren Solomon Adaları haritası.
TarihOcak 1942 - 21 Ağustos 1945
Bölge
Sonuç Müttefik zaferi
Taraflar

Amerika Birleşik Devletleri ABD
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Avustralya Avustralya

Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Japonya Japonya
Komutanlar ve liderler

Amerika Birleşik Devletleri Chester Nimitz
Amerika Birleşik Devletleri Douglas MacArthur
Amerika Birleşik Devletleri Alexander Vandegrift
Avustralya Eric Feldt

Birleşik Krallık William S. Marchant

Japonya Isoroku Yamamoto
Japonya Chūichi Nagumo
Japonya Shigeyoshi Inoue
Japonya Nishizo Tsukahara

Japonya Takeo Kurita
Kayıplar

10.600 kişi öldü,
40'tan fazla gemi battı,

800 uçak imha edildi

86.000 kişi öldü,
50'den fazla gemi battı,

1.500 uçak imha edildi


Solomon Adaları Savaşı, İkinci Dünya Savaşı Pasifik Savaşı'nın önemli bir harekâtıydı . Sefer, 1942'nin ilk altı ayında Japonların çıkarma yapması ve Britanya Solomon Adaları ile Yeni Gine Bölgesi'ndeki Bougainville'deki çeşitli bölgeleri ele geçirmesiyle başladı. Japonlar bu yerleri işgal etti ve Yeni Gine'deki Japon taarruzunun kanatlarını korumak, Yeni Britanya'daki Rabaul'daki büyük Japon üssü için bir güvenlik bariyeri oluşturmak ve saldırıları durdurmak, Amerika Birleşik Devletleri'nin Müttefik güçleri ile Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki tedarik hatlarını engellemek için üsler sağlamak amacıyla çeşitli deniz ve hava üslerinin inşasına başladı.

Müttefikler, Güney Pasifik'teki iletişim ve ikmal hatlarını savunmak için Yeni Gine'de bir karşı saldırı başlattılar, Rabaul'daki Japon üssünü izole ettiler ve Solomon Adaları'ndaki Japonlara Guadalcanal'a (bkz. Guadalcanal seferi) ve küçük komşu adalara çıkarma yaparak 7 Ağustos 1942'te karşı saldırıya geçtiler. Bu çıkarmalar, iki düşman arasında Guadalcanal çıkarmasıyla başlayan ve orta ve kuzey Solomons'ta, New Georgia Adası ve Bougainville Adası üzerinde ve çevresinde çeşitli savaşlarla devam eden bir dizi birleşik silahlı savaş başlattı.

Karada, denizde ve havada yürütülen bir yıpratma harekâtında Müttefikler Japon askeri varlıklarına yeri doldurulamaz kayıplar verdiler. Müttefikler Solomon Adaları'nın bir kısmını geri aldılar ve ayrıca bazı Japon mevzilerini izole edip etkisiz hale getirdiler. Solomon Adaları savaşı daha sonra Yeni Gine Muharebesiyle birleşti.

7 Ağustos 1942'de ABD Deniz Kuvvetleri Guadalcanal Seferi'ni başlatarak Guadalcanal'a çıktı. Müttefikler, gündüz saatlerinde hava üstünlüğünü sağlayan Kaktüs Hava Kuvvetleri adında birleşik bir hava oluşumu yarattılar. Japonlar daha sonra New Georgia Sound aracılığıyla Fare Taşımacılığı adını verdikleri gece ikmal görevlerine başladılar. Japon malzemelerinin geçmesini engellemek için birçok zorlu savaş yapıldı. Guadalcanal seferi sırasında her iki taraf da o kadar çok gemi kaybetti ki, Guadalcanal'ın kuzeyinde, daha önce Savo Sound olarak adlandırılan bölge olan New Georgia Sound'un güney ucu Demir Tabanlı Ses olarak bilinmeye başlandı.

Müttefiklerin Solomon Adaları harekâtındaki başarısı, Japonların Avustralya ve Yeni Zelanda'yı ABD'den ayırmasını engelledi. 30 Haziran 1943'te başlatılan Müttefiklerin Solomon Adaları ve Yeni Gine seferlerine yönelik büyük stratejisi Cartwheel Operasyonu başlatıldı. Rabaul'u izole edip etkisiz hale getirdi ve Japonya'nın deniz ve hava üstünlüğünün çoğunu yok etti. Bu, Müttefik kuvvetlerinin Filipinler'i yeniden ele geçirmesinin ve Japonya'yı Hollanda Doğu Hint Adaları'ndaki önemli kaynak alanlarından ayırmasının yolunu açtı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History of Solomon Islands | Events, People, Dates, Maps, & Facts | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 15 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2024.