Dayton Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dayton Projesi, ilk atom bombasının üretilmesi için başlanan Manhattan Projesinin bir bölümüne verilen isim. Proje Dayton, Ohio'da gerçekleştirildiği için bu ismi almıştır. Proje çalışanları atom bombalarında zincir reaksiyonlarına başlamak için kullanılan polonyum tabanlı modüle nötron başlatıcıların üretilmesinden sorumluydular. Dayton Projesi, 1943'ten 1949'a kadar sürmüş, ardından Miamisburg yakınlarındaki Mound Laboratuarları'na taşındı.[1]

Proje 1943'te çeşitli yerlerde yürütülen plütonyum arıtma ve üretim çalışmalarını koordine etmek için Manhattan Projesi tarafından kapsamında başlatıldı. Bilim insanları plütonyum bombasının bir nötron başlatıcıya ihtiyaç duyacağını hesapladı. En tanınmış nötron kaynakları radyoaktif polonyum ve berilyum kullandığından Dayton'daki Monsanto Laboratuvarları'nda polonyum üretildi.

Dayton Projesi'nde, doğal olarak oluşturulan kurşundioksit cevherinden ve nükleer reaktörde nötronlar tarafından bombardıman edilen bizmut hedeflerinden polonyum-210'un çıkarılması için teknikler geliştirildi. Nihayetinde Hiroşima ve Nagasaki'nin atom bombalarında kullanılan, silah tipi Küçük Boy ve patlama tipi Fat Man'de polonyum tabanlı nötron başlatıcılar kullanıldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Coster-Mullen, John (2012). Atom Bombs: The Top Secret Inside Story of Little Boy and Fat Man. United States: J. Coster-Mullen. OCLC 298514167.
  2. ^ Gilbert, Keith V. (1969). History of the Dayton Project 12 Nisan 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF). Miamisburg, Ohio: Monsanto Research Corporation, Mound Laboratory. Retrieved 31 October 2014.