Atlantik Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atlantik Savaşı
Officers on the bridge.jpg
Bir İngiliz destroyerinde askerler gözcülük yapıyor, Ekim 1941
Tarih3 Eylül 1939 - 8 Mayıs 1945
Bölge
Atlantik Okyanusu, Akdeniz, Güney Amerika
Sonuç Müttefik zaferi
Taraflar

Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kanada Kanada

Amerika Birleşik Devletleri ABD
Brezilya Brezilya
Norveç Norveç
Nazi Almanyası Nazi Almanyası
İtalya İtalya
Komutanlar ve liderler
Birleşik Krallık Dudley Pound
Birleşik Krallık Martin Dunbar Nasmith
Birleşik Krallık Percy Noble
Birleşik Krallık Max Horton
Birleşik Krallık John Slessor
Kanada Leonard W. Murray
Amerika Birleşik Devletleri Royal E. Ingersoll
Amerika Birleşik Devletleri Jonas H. Ingram
Nazi Almanyası Erich Raeder
Nazi Almanyası Karl Dönitz
Nazi Almanyası H.G. von Friedeburg
Nazi Almanyası Martin Harlinghausen
Nazi Almanyası Günther Lütjens 
Nazi Almanyası Robert Gysae
İtalya Krallığı Angelo Parona
İtalya Krallığı Romolo Polacchini
Kayıplar

36.200 Bahriyeli öldü 36.000 Denizci öldü 3.500 Ticaret ve Yük gemisi battı 174 Savaş gemisi battı

741 adet RAF Kıyı komutanlığına bağlı uçak düştü ya da kayboldu

Nazi Almanyası Nazi Almanyası 30.000 U-Boat Mürettebatı öldü ya da kayboldu 783 U-Boat kaybedildi 47 Savaş gemisi battı

İtalya İtalya 500 denizci öldü 17 Denizaltı kaybedildi

Atlantik Savaşı, tarihteki "en uzun, en büyük ve en karmaşık" deniz savaşı olarak bilinir.[1] Mücadele, Avrupa Savaşı başladıktan hemen sonra, "Tuhaf Savaş" sırasında başladı ve Mayıs 1945'teki Alman teslimine kadar beş yıldan fazla sürdü. Durum, sürekli olarak değişti, bir taraf ya da diğeri üstünlük kazandı; çünkü ülkeler savaşta taraflara teslim oldu, katıldı, işgal edildi ve hatta taraf değiştirdi. Her iki tarafda yeni silahlar, taktikler, karşı önlemler ve ekipman geliştirdi. Müttefikler ilk birkaç yıl da ağır kayıp verdiler ancak yavaş yavaş üstünlük elde ettiler, 1943'ün sonlarına doğru Alman denizaltılarının üstesinden geldiler ve U-boatları yendiler; ancak U-boat'lardan kaynaklanan kayıplar savaşın sonuna kadar devam etti.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya tarafından sınırsız denizaltı savaşının kullanılmasının ardından, ülkeler denizaltıları sınırlandırmaya hatta ortadan kaldırmaya çalıştı. Ancak bu çaba başarısız oldu. Bunun yerine, Londra Deniz Antlaşması denizaltıların "kruvazör kurallarına" uymalarını gerektiriyordu, bu da onların yüzeye çıkmasını, gemide arama yapmasına izin vermesini içeriyordu gemi durmayı reddetmesi veya arama için aktif direnç" göstermediği sürece batırılmayacaktı. Şayet gemi durmayı redder ve aramaya izin verirse batırılacaktı. Anlaşmaya göre düşmana bile ait olsa hastane gemilerine saldırmak yasaktır bunun için geminin uygun bir şekilde kızıl haç ile işaretlenmiş olması ve gemiye herhangi bir silahın monte edilmemiş olması gerekir. Silahlı olan gemi meşru hedeftir. Batırılan bir geminin mürettebatına ateş açmak yasaktır.[2]

1939-1943[değiştir | kaynağı değiştir]

Amiral Karl Dönitz
Büyük Amiral Erich Reader

1939'da Kriegsmarine, birleşik İngiliz Kraliyet Donanması ve Fransız Donanmasına (Marine Nationale) karşı denizin kontrolü için meydan okuma gücünden yoksundu. Bunun yerine, Alman deniz stratejisi sermaye gemileri, silahlı tüccar kruvazörleri, denizaltılar ve uçaklar kullanarak ticaret baskınlarına dayanıyordu. Savaş ilan edildiğinde, mevcut U-botlarının çoğu ve Ağustos ayında Atlantik'e ayrılan "cep savaş gemileri" (Panzerschiffe) Deutschland ve Admiral Graf Spee dahil olmak üzere birçok Alman savaş gemisi zaten denizdeydi. Bu gemiler hemen İngiliz ve Fransız gemilerine saldırdı. U-30 okyanus gemisi SS Athenia, savaş ilanından sonraki birkaç saat içinde - yolcu gemilerinin batırılmaması kurallarına uyulmuyarak batırıldı. Atlantik Savaşı'nın çoğuna hakim olacak olan U-boat filosu savaşın başlangıcında küçüktü; sadece 57 U-boat vardı mevcut U-botları, küçük ve kısa menzilli Tip II'di ve öncelikle İngiliz kıyı sularındaki mayıncılık ve operasyonlar için kullanıldılar.

Yıllara göre batırılan Alman denizaltıları

Savaşın patlak vermesiyle, İngiliz ve Fransızlar hemen Almanya'nın ablukasına başladılar; ancak bunun Alman endüstrisi üzerinde çok az etkisi oldu. Kraliyet Donanması, ticaretin korunması için İngiliz Adalarından yavaş yavaş genişleyen ve sonunda Panama, Bombay ve Singapur'a kadar ulaşan bir konvoy sistemini hızla hayata geçirdi Konvoylar, Kraliyet Donanması'nın eskortluğunda yola çıkıyordu Her konvoy 30 ile 70 arasında çoğunlukla silahsız ticari gemiden oluşuyordu.

Bazı İngiliz deniz kuvvetleri yetkilileri, özellikle Amirallik Birinci Lord Winston Churchill daha 'saldırgan' bir strateji aradı. Kraliyet Donanması, Batı Yaklaşımlarında nakliye şeritlerinde devriye gezmek ve Alman U-botlarını avlamak için uçak gemilerine dayanan denizaltı karşıtı av grupları oluşturdu. Bu strateji derinden kusurluydu; çünkü küçük silueti olan bir U-botunun her zaman yüzey savaş gemilerini tespit etmesi ve görülmeden çok önce suya batması muhtemeldi. Taşıyıcı uçak çok az yardımcı oldu; denizaltıları yüzeyde tespit edebilseler de, savaşın bu aşamasında onlara saldırmak için yeterli silahları yoktu ve bir uçak tarafından bulunan herhangi bir denizaltı, yüzey savaş gemilerinin geldiği zamana kadar gitmişti. Av grubu stratejisi birkaç gün içinde bir felaketle sonuçlandı. 14 Eylül 1939'da İngiltere'nin en modern taşıyıcısı HMS Ark Royal, U-39 tarafından atılan üç torpido erken patladığında batırılmaktan kurtuldu U-39, eşlik eden muhripler tarafından yüzeye çıktığında batırıldı by savaşın ilk U-boat kaybı oldu.

HMS Royal Oak batıyor

Başka bir Uçak gemisi, üç gün sonra U-29 tarafından batırıldı.

RAF Avcı uçağı Alman U-361 denizaltısına ateş ederken

Almanya düşmanlarına karşı Kurt sürüsü taktiğini kullandı. Taktik şöyle işliyordu denizaltılar gruplar halinde dolaşacak bir konvoy veya savaş gemisi ile karşılaştıklarında diğer denizaltılara telsiz ile haber verilecekti ancak bu telsiz mesajı düşmanın mesajı çözmemesi ve amaçlarını anlamaları için şifreli Enigma makinesi ile gönderilecektir. Mesajı alan diğer denizaltılar bölgeye gönderildiğinde konvoyun etrafı çevrilecek dört bir yandan konvoya saldırılacaktır. Almanlar bu taktiği I Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru uygulamışlar ama istedikleri başarıyı elde edememişlerdir. Versay Antlaşması ile Almanya'nın denizaltı üretmesi yasaklandı Hitler iktidara gelip Versay Antlaşması'nı tanımadığını açıklayınca Almanya 1935 ten itibaren tekrar denizaltı üretmeye başladı 30'lu yıllarda Almanya'nın 50 ile 60 tane denizaltı ya sahipti 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'ya saldırınca İngiltere ve Fransa Almanya'ya savaş ilan etti İngiltere 3 Eylül'de Almanya'ya saat 10.00 da savaş ilan etti Yaklaşık 5 saat sonra bir Alman Denizaltısı İngiltere'ye Doğru yol almakta olan bir yolcu gemisini batırdı. Böylece denizlerde Savaş başladı o dönem İngiltere dünyanın en güçlü donanmasına sahiptir Almanya'nın ise sadece 7 savaş gemisi bulunmaktadır Bu yüzden denizlerde Hakimiyet İngiltere kontrolündeydi Almanya hem denizlere hükmetmek hem de İngiliz donanmasının yok etmek diyordu.

İngiliz Kraliyet Donanması zırhlısı HMS Barham (04) Mısır kıyılarında U-331 tarafından vurulduktan sonra mühimmat deposunun patlaması 15 Kasım 1941

İlk kurt sürüsü saldırısı Ekim 1939 da yapıldı 6 U-boat Karayiplerde bir İngiliz ticaret konvoyuna saldırmış ve 4 gemi batırmıştı konvoya eşlik eden savaş gemileri bir denizaltı batırdı. Almanya 10 Mayıs'ta başlattığı saldırı ile Fransa Belçika Hollanda teslim olmuştu geriye İngiltere kalmıştı Hitler Aslında İngiltere işgal etmek istemiyordu onun yerine Rus topraklarını işgal etmek istiyordu bunun için İngiltere'yi Barış'a zorlamak istiyordu Haziran 1940'tan itibaren hem havadan İngiltere şehirlerine saldırı hem de denizlerde İngiliz konvoylarına denizaltı saldırıları yapılmaya başlandı. İlk saldırılar Ekim 1939 ile Nisan 1940 arası yapıldı bu saldırılarda 7 gemi batırıldı 3 denizaltı kaybedildi U-40 (kayıp), U-42 ​​(kayıp), U-45 (kayıp). Almanya Fransa ve Norveçi işgal etmişti burada denizaltılar için üsler kuruldu. 8 Mayıs ve 21 Haziran arası 23 U-Boat'tan oluşan Batı Kurt sürüsü 10 konvoya saldırıp 191 tonluk 33 gemi batırıp 33 tonluk 4 gemiye hasar verdi. 21 Eylül 1940 da ilk ciddi kurt sürüsü saldırısı oldu 4 Alman denizaltısı 42 gemilik bir konvoya saldırmış ve 11 gemiyi batırmıştı. 1 aralıkta ise yedi Alman 3 İtalyan denizaltısı başka bir konvoya saldırmış ve 10 gemi batırmıştı. Mart 1941 den itibaren İngilizler konvoylara eşlik eden savaş gemisi sayısını arttırdı bu kısmen etkili oldu konvoylara saldıran bazı Alman denizaltıları batırıldı. Ancak Alman denizaltıları hâlâ İngiliz gemilerine ciddi kayıplar verdiriyordu Nisan 1940 da bir Konvoya yapılan saldırıda 10 gemi batırılmıştı. Ekim 1941 de 56 gemi batırılmıştı. Ancak 1942 de U boat kayıpları artmaya başladı ilk altı ayda 21 U boat batırıldı. Mart 1942'de Almanlar, Anglo-Amerikan iletişiminin kodu olan Naval Cipher 3'ü kırdı. Mart 1942'den Haziran 1943'e kadar Amirallik mesajlarının yüzde sekseni Almanlar tarafından okundu. Müttefik ticaret gemilerinin batması önemli ölçüde arttı. 1943 ilkbaharında denizlerdeki savaş şiddetlendi Almanlar 82 gemi batırırken 12 denizaltı kaybetti. Nisan ayında U boat kayıpları artmaya başladı batırılan 39 gemiye karşılık 15 U boat kaybedildi. Mayıs da 16 savaş gemisinin eşlik ettiği 43 gemilik bir konvoya saldıran Alman denizaltıları 13 gemi batırdılar ise kendileri de 6 U boat kaybetti. Mayıs ayında kaybedilen 58 gemiye karşılık 43 U boat batırıldı bu Alman denizciler için kara Mayıs olarak bilinir.[3] Haziran ayında da Alman denizaltıları ağır kayıplar vermeye devam etti sadece 3 Haziran 1943 de 4 Alman denizaltısı U-105, U-202, U-462 ve U-521 kaybedildi. 24 Haziranda da Alman denizaltıları U-119, U-194, U-200 ve U-449, düşman saldırıları karşısında kaybedildi. Artan kayıplar mürettebatı tedirgin etti bazıları göreve çıkmaya reddederek isyan etti. Nitekim 26 Haziran da Nazi işgali altındaki Norveç'te bulunan altı farklı denizaltıdan 200'den fazla Alman Donanması mürettebatı isyan etti. Denizciler Müttefik gemilerinin bulunduğu denize açılma emirlerine uymayı reddettiler. İsyancılar tutuklandı ve Oslo'daki Akershus Hapishanesine konuldu[4] Almanya artık denizlerdeki üstünlüğünü kaybetmişti Denizaltılar artık avcı değil av durumuna düşmüşlerdi Temmuz 1943 yılında kayıplar devam etti 15 Temmuz da Alman denizaltıları U-135, U-509 ve U-759 düşman eylemleri karşısında kaybedildi. 8 gün sonra 23 Temmuz da üç Alman denizaltısı daha batırıldı. (U-527, U-598 ve U-613) Artık Alman denizaltıları denizdeki hakimiyeti kaybetmişti denizaltılar artık kurt sürüsü saldırısı yapamayacak hale gelmişti.

Kurt Sürüsü Saldırıları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Başlangıç tarihi Bitiş Tarihi Denizaltılar Batan Gemiler Hasarlı Gemiler Kaybolan Denizaltılar Konvoylar ve Saldıran Denizaltılar.
Hartmann Ekim 1939 Nisan 1940 6 7 0 3 Atlantik Okyanusu ile konvoylar KJF.3 ve HG.3. U-37, U-40 (kayıp), U-42 ​​(kayıp), U-45 (kayıp), U-46 ve U-48'den oluşmaktadır. Hartmann adı resmi bir kod adı değildi.
Prien 12 Haziran 1940 17 Haziran 1940 7 5 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar HX.47 ve HX.48. U-25, U-28, U-30, U-32, U-38, U-47 ve U-51'den oluşur.
Rösing 12 Haziran 1940 15 Haziran 1940 5 4 0 0 Atlantik Okyanusu kuzeybatı İspanya açıklarında konvoylar SL.34 ve US.3'e karşı. U-29, U-43, U-46, U-48 ve U-101'den oluşur.
Batı 8 Mayıs 1941 20 Haziran 1941 23 33 4 1 Konvoy OB 317

Konvoy OB 318 Konvoy SC 30 Konvoy HX 126 Konvoy HX 128 Konvoy OB 322 Konvoy OB 327 Konvoy OB 328 Konvoy OB 329 Konvoy OB 330

Kurfürst 16 Haziran 1941 20 Haziran 1941 5 1 0 0 Atlantik Okyanusu vs konvoy SL. 76. U-43, U-73, U-201, U-204 ve U-371'den oluşur.
Süd 22 Temmuz 1941 5 Ağustos 1941 4 0 0 0
Çekiç 5 Ağustos 1941 12 Ağu 1941 3 0 0 0 Atlantik Okyanusu, güneybatıdan İngiltere'ye yaklaşır. U-96, U-105 ve U-751'den oluşur.
Grönland 10 Ağu 1941 27 Ağu 1941 21 3 1 0 Atlantik Okyanusu - konvoy AÇIK 4. U-38, U-43, U-71, U-73, U-77, U-82, U-84, U-96, U-101, U-105, U-129, U-202, U'dan oluşur -206, U-501, U-553, U-563, U-567, U-568, U-569, U-652 ve U-751. Kanadalı korvet Picotee'yi batırdı ve İngiliz yardımcı mayın gemisi Güney Prensine hasar verdi.
Kurfürst II 23 Ağu 1941 2 Eylül 1941 7 0 0 0 Atlantik Okyanusu - konvoy OG. 73. U-77, U-96, U-206, U-553, U-563, U-567 ve U-568'den oluşur.
Markgraf 27 Ağu 1941 16 Eylül 1941 15 17 4 2 Atlantik Okyanusu ile konvoylar ON.10, ON.11 ve SC.42. U-38, U-43, U-81, U-82, U-84, U-85, U-105, U-202, U-207 (kayıp), U-432, U-433, U- içerir 501 (kayıp), U-569 ve U-652.
Bosemüller 28 Ağustos 1941 2 Eylül 1941 8 1 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SL.84 ve OG.73. U-71, U-83, U-95, U-557, U-558, U-561, U-562 ve U-751'den oluşur.
Seewolf 2 Eylül 1941 15 Eylül 1941 17 5 0 0 Konvoy 14 AÇIK
Brandenburg 15 Eylül 1941 2 Ekim 1941 11 11 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar AÇIK.14, SC.42, SC.44 ve ON.16. Korvet Levis ve 10 ticari gemi battı.
Goeben 16 Eylül 1941 5 Ekim 1941 6 0 0 0
Breslau 2 Ekim 1941 29 Ekim 1941 6 9 1 1 Atlantik Okyanusu ile konvoylar OG.75 ve HG.75. U-204'ü kaybetti. İngiliz muhribi Kazak ve korvet Fleur de Lys'i battı; ticaret gemisi Ariguani'ye hasar verdi.
Mordbrenner 16 Ekim 1941 3 Kasım 1941 4 2 0 0 Newfoundland dışı ve ON.27 ve SC.52 dahil konvoylar. U-109, U-208, U-374 ve U-573'ten oluşur.
Schlagetot 20 Ekim 1941 1 Kasım 1941 9 2 1 0 Convoy SL 89
Reissewolf 21 Ekim 1941 31 Ekim 1941 7 1 0 0 Kuzey Atlantik Okyanusu - konvoy HG.75. U-73, U-77, U-101, U-432, U-502, U-568 ve U-751'den oluşur.
Stosstrupp 30 Ekim 1941 4 Kasım 1941 6 2 0 0 Convoy OS 10

Convoy HX 156

Raubritter 1 Kasım 1941 17 Kasım 1941 14 4 0 0 Atlantik Okyanusu, Newfoundland açıklarında konvoy SC'ye karşı. 52. U-38, U-74, U-82, U-84, U-85, U-93, U-106, U-123, U-133, U-202, U-203, U-569, U'dan oluşur -571 ve U-577.
Arnauld 5 Kasım 1941 18 Kasım 1941 4 1 0 1 HMS Ark Royal battı
Störtebecker 5 Kasım 1941 2 Aralık 1941 19 0 0 0
Steuben 14 Kasım 1941 2 Aralık 1941 6 3 0 0 Convoy OS 12
Benecke 19 Kasım 1941 2 Aralık 1941 4 0 0 0 Atlantik Okyanusu ve OG serisi konvoylar. U-96, U-332, U-402 ve U-552'den oluşur.
Gödecke 19 Kasım 1941 26 Kasım 1941 4 0 0 0 Atlantik Okyanusu, Benecke ve Störtebecker kurt paketleri ile birlikte OG.77'ye karşı. U-69, U-98, U-201 ve U-572'den oluşur.
Letzte Ritter 25 Kasım 1941 4 Aralık 1941 3 0 0 0 Atlantik Okyanusu. U-69, U-201 ve U-402'den oluşur.
Seeräuber 14 Aralık 1941 23 Aralık 1941 8 3 0 4 Konvoy HG 76
Ulan 25 Aralık 1941 19 Ocak 1942 3 4 1 0 Konvoy PQ 7A

Konvoy PQ 8

Seydlitz 27 Aralık 1941 16 Ocak 1942 7 0 0 1
Zieten 6 Ocak 1942 22 Ocak 1942 12 11 3 0 Convoy SC 62

Convoy ON 52 Convoy SC 63 Convoy ON 53

Robbe 15 Ocak 1942 24 Ocak 1942 4 1 0 0 Konvoy vs Birleşik Krallık / İzlanda boşluk SC.63. U-94, U-586, U-587 ve U-588'den oluşur. Yunan Dimitrios G. Themiotis ve İngiliz Kaledonya Hükümdarı'na battı.
Schlei 16 Ocak 1942 12 Şubat 1942 7 3 0 0 Konvoy ON 63

Konvoy SC 67

Hecht 27 Ocak 1942 4 Şubat 1942 3 0 0 0 İngiltere / İzlanda açığı. U-352, U-435 ve U-455'ten oluşur.
Umbau 4 Şubat 1942 16 Şubat 1942 4 0 0 0
Neuland 16 Şubat 1942 18 Mart 1942 ? ? ? ? Karayib Denizi; Müttefik gemilere, özellikle petrol tankerleri ve alüminyum cevheri taşıma gemilerine karşı kurt paketleri yerine tekli tekneler kullandı.
Westwall 2 Mart 1942 12 Mart 1942 8 5 0 0
(İsimsiz) 7 Mart 1942 11 Mart 1942 4 0 0 0
Umhang 10 Mart 1942 16 Mart 1942 3 0 0 0
Blücher 11 Mart 1942 18 Mart 1942 3 0 0 0 Norveç'in batı kıyısı. U-377, U-403 ve U-589'dan oluşur.
Wrangel 11 Mart 1942 18 Mart 1942 2 0 0 0
York 12 Mart 1942 26 Mart 1942 4 0 0 0
Zieten II 23 Mart 1942 29 Mart 1942 4 0 0 1
Eiswolf 28 Mart 1942 31 Mart 1942 8 2 1 1 Arktik Okyanusu vs konvoy PQ.13. U-209, U-376, U-378, U-435, U-454, U-456, U-585 (kayıp) ve U-589'dan oluşur.
Naseweis 31 Mart 1942 10 Nisan 1942 3 0 0 0 İzlanda, Grönland ve Svalbard adaları grubu ile sınırlanan bölgede Arktik Okyanusu. U-334, U-592 ve U-667'den oluşur.
Serseri 6 Nisan 1942 14 Nisan 1942 6 0 0 0 Norveç'in kuzeybatı sahili. U-334, U-377, U-403, U-589, U-591 ve U-592'den oluşur.
Robbenschlag 7 Nisan 1942 14 Nisan 1942 8 3 0 0 Norveç'in kuzey kıyısındaki Arktik Okyanusu ile konvoylar QP.10 ve PQ.14. U-209, U-376, U-378, U-435, U-436, U-454, U-456 ve U-589'dan oluşur.
Blutrausch 15 Nisan 1942 19 Nisan 1942 10 1 0 0 Norveç ve konvoy PQ.14. U-209, U-376, U-377, U-378, U-403, U-436, U-454, U-456, U-589 ve U-592'den oluşur.
Strauchritter 29 Nisan 1942 5 Mayıs 1942 9 1 2 0 Konvoy QP 11

Konvoy PQ 15

Hecht II 8 Mayıs 1942 18 Haziran 1942 9 14 1 0 Atlantik Okyanusu vs konvoylar ON.92, ONS.100, ONS.102 artı iki diğer ON serisi. U-94, U-96, U-116, U-124, U-404, U-406, U-569, U-578 ve U-590'dan oluşur.
Greif 14 Mayıs 1942 29 Mayıs 1942 6 1 0 0 Norveç'in kuzey sahili ve konvoylar PQ.16 ve QP.12. U-209, U-436, U-586, U-589, U-591 ve U-703'ten oluşur.
Pfadfinder 21 Mayıs 1942 27 Mayıs 1942 8 2 0 0 Kanada'nın doğu kıyısı açıklarında. U-135, U-213, U-404, U-432, U-455, U-553, U-566, U-578 ve U-653'ten oluşur.
Endraß 12 Haziran 1942 17 Haziran 1942 9 5 0 0 Atlantik Okyanusu vs konvoy HG.84. U-71, U-84, U-89, U-132, U-134, U-437, U-552, U-571 ve U-575'ten oluşur.
Eisteufel 21 Haziran 1942 12 Temmuz 1942 11 13 0 0 Norveç Denizi ve Arktik Okyanusu, Rösselsprung Operasyonu ile konvoy PQ.17 ile birlikte. U-88, U-251, U-255, U-334, U-355, U-376, U-408, U-456, U-457 ve U-657'den oluşur.
Hai 3 Temmuz 1942 21 Temmuz 1942 6 9 1 1 Atlantik Okyanusu vs konvoy OS.33. U-116, U-136 (kayıp), U-201, U-572, U-582 ve U-752'den oluşur.
Kurt 13 Temmuz 1942 1 Ağu 1942 11 2 2 1 Konvoy 113
Nebelkönig 27 Temmuz 1942 14 Ağustos 1942 10 0 0 0 Grönland ve Norveç arasında Norveç Denizi ve Arktik Okyanusu. U-255, U-355, U-403, U-405, U-435, U-586, U-589, U-591, U-592 ve U-657'den oluşur.
Korsan 29 Temmuz 1942 3 Ağustos 1942 13 1 2 1 Atlantik Okyanusu - konvoy AÇIK. 115. U-43, U-71, U-164, U-210, U-217, U-454, U-511, U-552, U-553, U-588 (kayıp), U-597, U- içerir 607 ve U-704.
Steinbrinck 3 Ağustos 1942 11 Ağustos 1942 14 11 3 2 Konvoy 115 Konvoy SC 94 AÇIK
Lohs 11 Ağustos 1942 22 Eylül 1942 19 8 0 1 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.95, ONS.122 ve SC.100. U-135, U-174, U-176, U-216, U-256, U-259, U-373, U-410, U-432, U-438, U-462, U-569, U'dan oluşur -593, U-596, U-599, U-605, U-660, U-705 (kayıp) ve U-755.
Blücher 14 Ağustos 1942 28 Ağustos 1942 8 6 1 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SL.118 ve SL.119. U-107, U-214, U-333, U-406, U-566, U-590, U-594 ve U-653'ten oluşur.
Eisbär 17 Ekim 1942 13 Kasım 1942 5 1 0 0 İber yarımadası ve Kuzeybatı Afrika açıklarında Atlantik ve konvoy SL. 119. U-68, U-156, U-172, U-459 ve U-504'ten oluşur.
Vorwärts 25 Ağu 1942 26 Eylül 1942 18 15 9 1 Konvoy SC 97

Konvoy ON 127 Konvoy RB 1

Stier 29 Ağu 1942 2 Eylül 1942 6 0 0 0
Iltis 25 Ağu 1942 29 Ağu 1942 4 2 0 0 Atlantik Okyanusu, kuzeybatı Afrika açıklarında SL konvoyuna karşı. 119. U-107, U-214, U-406 ve U-566'dan oluşur.
Pfeil 12 Eylül 1942 22 Eylül 1942 11 0 0 0 Atlantik okyanusu vs konvoylar SC.99 ve ON.129. U-216, U-221, U-258, U-356, U-440, U-595, U-607, U-615, U-617, U-618 ve U-661'den oluşur.
Trägertod 12 Eylül 1942 22 Eylül 1942 10 4 1 3 Konvoy PQ 18

Konvoy QP 14

Blitz 22 Eylül 1942 26 Eylül 1942 19 7 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.100, ON.131 ve RB.1. U-216, U-221, U-258, U-259, U-260, U-356, U-310, U-437, U-582, U-595, U-597, U-599, U'dan oluşur -607, U-615, U-617, U-618, U-619, U-661 ve U-755.
Kaplan 26 Eylül 1942 30 Eylül 1942 17 0 0 0
Luchs 27 Eylül 1942 6 Ekim 1942 19 2 0 2 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.101 ve HX.209. U-183, U-216, U-254, U-257, U-260, U-382, U-404, U-437, U-442, U-575, U-582 (kayıp), U- içerir 597, U-610, U-619 (kayıp), U-620, U-706, U-753 ve U-755.
Letze Ritter II 29 Eylül 1942 1 Ekim 1942 4 0 0 0 Atlantik Okyanusu ve Meşale Operasyonu ile bağlantılı konvoylar. U-216, U-404, U-410 ve U-584'ten oluşur.
Tümmler 1 Ekim 1942 11 Ekim 1942 6 0 0 0
Wotan 5 Ekim 1942 19 Ekim 1942 11 21 0 1 Konvoy ONS 136

Konvoy SC 104 Konvoy 137

Panter 6 Ekim 1942 20 Ekim 1942 34 3 0 1 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.103, ONS.136 ve ONS.137. U-71, U-84, U-89, U-132, U-183, U-254, U-260, U-301, U-353, U-381, U-382, U-402, U'dan oluşur -437, U-438, U-441, U-442, U-443, U-454, U-518, U-563, U-571, U-575, U-597 (kayıp), U-602, U-609, U-610, U-620, U-621, U-658, U-662, U-704, U-706, U-753 ve U-757.
Leopar 12 Ekim 1942 19 Ekim 1942 8 1 0 2 Atlantik Okyanusu, Wotan ile birlikte, ONS.136 ve SC.104 konvoylarına karşı. U-254, U-353 (kayıp), U-382, U-437, U-442, U-597 (kayıp), U-620 ve U-662'den oluşur.
Puma 16 Ekim 1942 29 Ekim 1942 13 13 3 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar AÇIK.138, ON.139 ve HX.212. U-224, U-301, U-383, U-436, U-441, U-443, U-563, U-575, U-602, U-606, U-621, U-624 ve U'dan oluşur -753.
Streitaxt 20 Ekim 1942 2 Kasım 1942 10 12 7 0 Convoy SL 125
Veilchen 20 Ekim 1942 7 Kasım 1942 13 8 2 1 Konvoy SC 107
Südwärts 24 Ekim 1942 26 Ekim 1942 6 0 0 0
Natter 30 Ekim 1942 8 Kasım 1942 15 2 0 0 Atlantik Okyanusu - konvoy AÇIK.142. U-86, U-91, U-92, U-98, U-218, U-224, U-383, U-436, U-564, U-566, U-606, U-613, U'dan oluşur -624, U-653 ve U-753.
Delphin 4 Kasım 1942 14 Kasım 1942 9 1 0 1 Batı Akdeniz ve Cebelitarık Boğazı açıklarında doğu Atlantik okyanusu. U-259, U-380, U-407, U-440, U-595 (kayıp), U-596, U-617, U-662 ve U-755'ten oluşur. Hollandalı Battı Nieuw Zelanda arasında Operasyonu Meşale işgali konvoylarına.
Kreuzotter 8 Kasım 1942 24 Kasım 1942 13 7 1 1 Atlantik Okyanusu - konvoy AÇIK. 144. U-84, U-184 (kayıp), U-224, U-262, U-383, U-454, U-521, U-522, U-606, U-611, U-624 ve U- içerir 753.
Westwall II 8 Kasım 1942 16 Aralık 1942 20 11 3 1 Operasyon Torç

Konvoyu MKF 1X Konvoy MKF 1Y Konvoy MKS-1X Konvoy KMS 3 Konvoy ON 149

Schlagetot II 9 Kasım 1942 21 Kasım 1942 10 4 3 2 Konvoy UGF 1
Wal 10 Kasım 1942 15 Kasım 1942 8 3 1 2 Torç Operasyonu
Boreas 19 Kasım 1942 9 Aralık 1942 10 2 0 0 Norveç ve Svalbard adaları grubu arasında konvoy QP.15. U-209, U-212, U-376, U-378, U-405, U-456, U-586, U-592, U-601 ve U-625'ten oluşur.
Drachen 22 Kasım 1942 3 Aralık 1942 5 2 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.110 ve HX.216. U-262, U-445, U-611, U-623 ve U-663'ten oluşur. U-262 tarafından İngiliz Okyanusu Savaşçısı (HX.216) ve U-663 tarafından Barberrys (SC.110) konvoyu battı.
Panzer 23 Kasım 1942 11 Aralık 1942 11 1 0 2 Atlantik Okyanusu - HX.217. U-135, U-211, U-254 (kayıp), U-439, U-445, U-465, U-524 (kayıp), U-611, U-623, U-663 ve U-758'den oluşur. İngiliz İmparatorluğu Spenser'a battı.
Panter 29 Kasım 1942 11 Aralık 1942 7 ? ? ? Atlantik Okyanusu - konvoylar ONS.148 ve HX.217. U-135, U-211, U-254, U-439, U-465, U-524 ve U-758'den oluşur.
Draufgänger 29 Kasım 1942 11 Aralık 1942 10 3 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar MKF.3 ve HX.217. U-221, U-373, U-455, U-553, U-569, U-600, U-604, U-609, U-610 ve U-615'ten oluşur.
Büffel 9 Aralık 1942 15 Aralık 1942 3 0 0 0 Atlantik Okyanusu vs Convoy HX 218: HX.218. U-373, U-445 ve U-663'ten oluşur.
Raufbold 11 Aralık 1942 22 Aralık 1942 14 4 1 0 Atlantik Okyanusu - konvoylar ON.152 ve ON.153. U-135, U-203, U-211, U-356, U-409, U-410, U-439, U-600, U-609, U-610, U-621, U-623 ve U'dan oluşur -644.
Ungestüm 11 Aralık 1942 30 Aralık 1942 13 9 1 0 Konvoy ON 152

Konvoy 154 ON

Spitz 22 Aralık 1942 31 Aralık 1942 11 8 9 1 Konvoy 154 AÇIK
Delphin II 26 Aralık 1942 14 Şubat 1943 17 10 1 2 Atlantik Okyanusu ile konvoylar TM.1 ve UGS.4. U-87, U-107, U-125, U-202, U-258, U-264, U-381, U-436, U-442 (kayıp), U-463, U-511, U- içerir 514, U-522, U-558, U-571, U-575 ve U-620 (kayıp).
Falke 28 Aralık 1942 19 Ocak 1943 23 6 0 0 Atlantik Okyanusu vs konvoylar ONS.158, ONS.159, ONS.160 ve HX.222. U-69, U-71, U-167, U-201, U-226, U-257, U-268, U-333, U-384, U-403, U-404, U-414, U'dan oluşur -441, U-444, U-525, U-563, U-572, U-584, U-606, U-607, U-631, U-632 ve U-706.
Habicht 10 Ocak 1943 19 Ocak 1943 10 1 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.115 ve HX.222. U-186, U-226, U-268, U-303, U-383, U-438, U-613, U-624, U-704 ve U-752'den oluşur.
Jaguar 10 Ocak 1943 31 Ocak 1943 8 2 0 0 Atlantic ve konvoylar SC.117 ve HX.223. U-96, U-123, U-266, U-413, U-594, U-598, U-662 ve U-706'dan oluşur.
Haugegen 19 Ocak 1943 15 Şubat 1943 26 2 1 1 Atlantik Okyanusu ile konvoylar HX.223, SG.19, HX.225, SC.119 ve ON.165.
Landsknecht 19 Ocak 1943 28 Ocak 1943 21 0 0 1 Atlantik Okyanusu vs konvoy HX.224. U-71, U-187, U-257, U-262, U-267, U-333, U-384, U-402, U-404, U-444, U-454, U-456, U'dan oluşur -465, U-553 (kayıp), U-572, U-584, U-609, U-614, U-631 ve U-632.
Nordwind 24 Ocak 1943 4 Şubat 1943 7 3 0 0 Norveç'in kuzey sahili açıklarında konvoy RA.52. U-255, U-302, U-622, U-625, U-629 ve U-657'den oluşur.
Rochen 27 Ocak 1943 1 Mart 1943 13 5 3 0 Atlantik Okyanusu, kuzeybatı Afrika açıklarında, UC.1 ve ON.165 konvoylarına karşı. U-43, U-66, U-87, U-108, U-118, U-202, U-218, U-258, U-264, U-461, U-504, U-521 ve U'dan oluşur -558.
Rochen 27 Ocak 1943 1 Mart 1943 13 5 3 0 Atlantik Okyanusu, kuzeybatı Afrika açıklarında, UC.1 ve ON.165 konvoylarına karşı. U-43, U-66, U-87, U-108, U-118, U-202, U-218, U-258, U-264, U-461, U-504, U-521 ve U'dan oluşur -558.
Pfeil II 1 Şubat 1943 9 Şubat 1943 13 11 1 2 Atlantik Okyanusu vs konvoy SC. 118. U-89, U-135, U-187 (kayıp), U-262, U-266, U-267, U-402, U-413, U-454, U-465, U-594, U- içerir 608 ve U-609 (kayıp).
Nordsturm 2 Şubat 1943 9 Şubat 1943 5 1 0 0 Atlantik Okyanusu, Grönland'ın güneyi, SG konvoyuna karşı 19. U-186, U-223, U-268, U-358 ve U-707'den oluşur.
Hartherz 3 Şubat 1943 7 Şubat 1943 10 0 0 0 Atlantik, Biscay Körfezi'nin batısında, KMS ve MKS konvoylarına karşı. U-71, U-107, U-183, U-332, U-519, U-572, U-584, U-621, U-628, U-653 ve U-753'ten oluşur.
Ritter 11 Şubat 1943 26 Şubat 1943 13 5 4 1 İle tandem Atlantik Okyanusu, Knappen konvoy vs, HX.226 ve ON.166. U-92, U-225, U-332, U-377, U-454, U-468, U-529, U-603, U-621, U-623 (kayıp), U-628, U- içerir 653 ve U-753.
Taifun 15 Şubat 1943 20 Şubat 1943 5 1 0 0 Konvoy ONS 165
Robbe 16 Şubat 1943 13 Mart 1943 8 6 2 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar UC.1, KMS.10, OS.44 ve diğerleri. U-103, U-107, U-382, U-410, U-437, U-445, U-511 ve U-569'dan oluşur.
Neptun 18 Şubat 1943 3 Mart 1943 11 3 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar HX.226 ve HX.227. U-89, U-135, U-359, U-376, U-377, U-405, U-448, U-566, U-608, U-634, U-659, U-709 ve U'dan oluşur -759.
Knappen 19 Şubat 1943 25 Şubat 1943 4 2 2 0 Atlantik Okyanusu, Ritter ile birlikte, ON konvoyuna karşı. 166. U-91, U-92, U-600 ve U-604'ten oluşur.
Sturmbock 21 Şubat 1943 26 Şubat 1943 9 2 0 0 Konvoy ONS 167
Burggraf 24 Şubat 1943 5 Mart 1943 18 1 0 0 Atlantic ve konvoy SC.121. Neuland, Ostmark, Westmark ve Wildfang kurt paketleri ile çalıştı.
Wildfang 26 Şubat 1943 5 Mart 1943 10 0 0 0
Tümmler II 1 Mart 1943 22 Mart 1943 6 2 0 0 Konvoy UGS 6
Neuland 4 Mart 1943 13 Mart 1943 22 5 2 1 Atlantik Okyanusu ile konvoylar HX.228 ve SC.121. U-86, U-190, U-221, U-229, U-336, U-373, U-406, U-439, U-440, U-441, U-444 (kayıp), U'dan oluşur -447, U-448, U-530, U-590, U-608, U-633, U-641, U-642, U-659, U-665 ve U-757.
Ostmark 6 Mart 1943 11 Mart 1943 11 5 1 1 Kuzey Atlantik Okyanusu vs konvoy SC.121. U-190, U-229, U-439, U-447, U-530, U-618, U-633 (kayıp), U-641, U-642, U-665 ve U-666'dan oluşur.
Westmark 6 Mart 1943 11 Mart 1943 17 10 0 1 Convoy SC 121

Convoy HX 228

Raubgraf 7 Mart 1943 20 Mart 1943 13 11 3 0 Atlantik Okyanusu, Dränger ve Stürmer ile birlikte, ONS.169, ONS.170, SC.122 ve HX.229 konvoylarına karşı. U-84, U-89, U-91, U-435, U-468, U-600, U-603, U-615, U-621, U-638, U-653, U-664 ve U'dan oluşur -758.
Stürmer 11 Mart 1943 20 Mart 1943 19 10 3 1 Konvoy SC 122

Konvoy HX 229

Unverzagt 12 Mart 1943 22 Mart 1943 6 2 1 1 Konvoy UGS 6
Wohlgemut 12 Mart 1943 22 Mart 1943 5 1 0 1 Konvoy UGS 6
Dränger 14 Mart 1943 20 Mart 1943 11 3 0 0 Atlantic ile konvoylar HX.229 ve SC.122, Raubgraf ve Stürmer ile birlikte. U-86, U-221, U-333, U-336, U-373, U-406, U-440, U-441, U-590, U-608 ve U-610'dan oluşur.
Seeteufel 21 Mart 1943 30 Mart 1943 17 1 0 0 Convoy HX 230
Seewolf II 21 Mart 1943 30 Mart 1943 19 0 0 0
Seeräuber 25 Mart 1943 30 Mart 1943 7 3 0 0 Konvoy RS-3
Eisbär 27 Mart 1943 15 Nisan 1943 12 0 0 1 Norveç'in kuzeybatı sahili ile Müttefik Arktik konvoyları. U-212, U-251, U-255, U-269, U-302, U-354, U-355, U-378, U-467, U-625, U-639 ve U-644'ten oluşur (kayıp ).
(İsimsiz) 27 Mart 1943 30 Mart 1943 5 4 1 0 Convoy SL 126
Löwenherz 1 Nisan 1943 10 Nisan 1943 14 4 3 2 Atlantik Okyanusu vs konvoy HX.231. U-168, U-191, U-260, U-270, U-563, U-564, U-572, U-584, U-592, U-594, U-630, U-632'den oluşur (kayıp ), U-635 (kayıp) ve U-706.
Taifun II 2 Nisan 1943 4 Nisan 1943 4 0 0 0
Kartal 7 Nisan 1943 13 Nisan 1943 16 4 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar HX.232, ON.176 ve ONS.2. U-71, U-84, U-108, U-188, U-257, U-381, U-404, U-413, U-438, U-571, U-613, U-615, U'dan oluşur -618 ve U-662.
Lerche 10 Nisan 1943 16 Nisan 1943 10 3 1 0 Kuzey Atlantik Okyanusu - konvoy HX.232. U-168, U-191, U-203, U-260, U-270, U-532, U-563, U-584, U-630 ve U-706'dan oluşur.
Meise 11 Nisan 1943 27 Nisan 1943 34 5 2 2 Kuzey Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.126, HX.234 ve ONS.4. U-71, U-84, U-108, U-134, U-188 (kayıp), U-191 (kayıp), U-192, U-203, U-209, U-257, U-258'den oluşur, U-267, U-306, U-378, U-381, U-404, U-413, U-415, U-438, U-531, U-532, U-552, U-571, U -598, U-610, U-613, U-618, U-631, U-648, U-662, U-706, U-732 ve U-954.
(İsimsiz) 15 Nisan 1943 18 Nisan 1943 8 1 1 1 Konvoy HX 233
Specht 19 Nisan 1943 4 Mayıs 1943 24 1 0 1 Konvoy ONS 5
Amsel 22 Nisan 1943 3 Mayıs 1943 16 0 0 0 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.127 ve HX.235. U-186, U-223, U-266, U-267, U-359, U-377, U-383, U-403, U-448, U-366, U-454, U-466, U'dan oluşur -468, U-514, U-525, U-634 ve U-709.
Star 27 Nisan 1943 4 Mayıs 1943 16 1 0 0 Konvoy ONS 5
Drossel 29 Nisan 1943 15 Mayıs 1943 13 4 0 7 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SL.128 ve HX.237. U-89 (kayıp), U-221, U-230, U-332 (kayıp), U-406, U-436, U-439 (kayıp), U-447 (kayıp), U-456 (kayıp ), U-600, U-607, U-659 (kayıp) ve U-753 (kayıp).
Amsel 1 3 Mayıs 1943 6 Mayıs 1943 6 1 0 1 Atlantik Okyanusu - konvoy ONS.5. U-267, U-402, U-504, U-575, U-621 ve U-638'den oluşur (kayıp). İngiliz Dolius'u battı.
Amsel 2 3 Mayıs 1943 6 Mayıs 1943 6 3 0 0 Atlantik Okyanusu - konvoy ONS.5. U-107, U-223, U-266, U-377, U-383 ve U-634'ten oluşur.
Amsel 3 3 Mayıs 1943 6 Mayıs 1943 6 0 0 0 Atlantik Okyanusu. U-448, U-468, U-525, U-569, U-709 ve U-752'den oluşur.
Amsel 4 3 Mayıs 1943 6 Mayıs 1943 6 0 0 0 Atlantik Okyanusu. U-103, U-186, U-359, U-403, U-454 ve U-466'dan oluşur.
Fink 4 Mayıs 1943 6 Mayıs 1943 28 8 0 5 Atlantik Okyanusu - konvoylar ONS.5 ve SC.128, Amsel I, Amsel II, Specht ve Star kurt paketleri ile birlikte. U-125 (kayıp), U-168, U-192 (kayıp), U-209, U-226, U-231, U-260, U-264, U-270, U-358, U-378'den oluşur, U-381, U-413, U-438 (kayıp), U-514, U-531 (kayıp), U-533, U-552, U-584, U-614, U-628, U-630 (kayıp), U-648, U-650, U-662, U-707, U-732 ve U-954.
Aufnahme 7 Mart 1942 11 Mart 1942 4 0 0 0 Norveç açıklarında Arktik Okyanusu. U-377, U-403, U-454 ve U-589'dan oluşur.
(İsimsiz) 5 Mayıs 1943 10 Mayıs 1943 9 0 0 0
Elbe 7 Mayıs 1943 10 Mayıs 1943 16 0 0 0 Kuzey Atlantik Okyanusu. U-107, U-223, U-231, U-266, U-267, U-377, U-383, U-402, U-504, U-514, U-575, U-584, U'dan oluşur -614, U-621, U-634 ve U-650.
Rhein 7 Mayıs 1943 10 Mayıs 1943 12 0 0 0 Atlantik Okyanusu vs konvoy HX.237. Oluşan Amsel I ve Amsel II U-103 U-186 U-359 U-403 U-448 U-454 U-466 U-468 U-525 U-569 ihtiva paketleri, U-709 ve U-752.
Elbe 1 10 Mayıs 1943 14 Mayıs 1943 13 0 0 0 Orta Kuzey Atlantik Okyanusu vs konvoy HX.237. U-231, U-267, U-468, U-514, U-525, U-569, U-575, U-584, U-614, U-650, U-709 ve U-752'den oluşur.
Elbe 2 10 Mayıs 1943 14 Mayıs 1943 13 2 0 1 Kuzey Atlantik Okyanusu vs konvoy SC.129. U-103, U-107, U-186 (kayıp), U-223, U-359, U-377, U-383, U-402, U-448, U-454, U-466, U- içerir 504 ve U-621.
Isar 10 Mayıs 1943 15 Mayıs 1943 4 0 0 0 Kuzey Atlantik Okyanusu, Inn wolfpack ile birlikte konvoy ONS.7. U-304, U-418, U-645 ve U-952'den oluşur. 15 Mayıs'ta Isar, Inn ve Nahe kurt paketleri iki Donau kurt paketini yaratmak için birleşti.
Nahe ?? Mayıs 1943 ?? Mayıs 1943 ? ? ? ? Atlantik'te gerçekleşmemiş kurt sürüsü. Donau I ve Donau II kurt paketlerine emilir.
Lech 10 Mayıs 1943 15 Mayıs 1943 3 0 0 0 Atlantik Okyanusu, Isar ve Inn ile birlikte, konvoy ONS.7'ye karşı. U-91, U-202 ve U-664'ten oluşur. Dahil edilmek üzere yukarı Broken Donau wolfpacks.
Han 11 Mayıs 1943 15 Mayıs 1943 4 0 0 0 Atlantik Okyanusu, Isar ve konvoy ONS ile birlikte. U-92, U-258, U-381 ve U-954'ten oluşur. 15 Mayıs'ta Inn ve Isar ile Nahe kurt sürüsü bir araya gelerek iki Donau kurt paketini yarattı.
Iller 12 Mayıs 1943 15 Mayıs 1943 6 0 0 1 Grönland / İzlanda farkı konvoy SC.130. U-340, U-636, U-640 (kayıp), U-657, U-731 ve U-760'tan oluşur.
Naab 12 Mayıs 1943 15 Mayıs 1943 7 0 0 0 Atlantik Okyanusu. U-92, U-218, U-264, U-378, U-413, U-552 ve U-707'den oluşur.
Donau 1 15 Mayıs 1943 26 Mayıs 1943 12 1 0 3 Kuzey Atlantik Okyanusu ile konvoylar ONS.7 ve SC.130.
Donau 2 15 Mayıs 1943 26 Mayıs 1943 11 0 0 1 Kuzey Atlantik Okyanusu vs konvoy SC.130.
Oder 17 Mayıs 1943 19 Mayıs 1943 9 0 0 0 Atlantik Okyanusu vs konvoy HX.238. U-221, U-228, U-336, U-558, U-603, U-642, U-666 ve U-752'den oluşur.
Mosel 19 Mayıs 1943 24 Mayıs 1943 21 0 0 2 Atlantik Okyanusu ile konvoylar HX.239, ON.184 ve SC.130. U-218, U-221, U-228, U-231, U-264, U-305, U-336, U-378, U-468, U-552, U-558, U-569'dan oluşur (kayıp ), U-575, U-603, U-607, U-621, U-641, U-642, U-650, U-666 ve U-752 (kayıp).
Trutz 1 Haziran 1943 16 Haziran 1943 18 0 0 1
Trutz 1 16 Haziran 1943 29 Haziran 1943 4 0 0 0
Trutz 2 16 Haziran 1943 29 Haziran 1943 8 0 0 0
Trutz 3 16 Haziran 1943 29 Haziran 1943 4 0 0 0
Geier 1 30 Haziran 1943 15 Temmuz 1943 4 0 0 0 İçinde üç alt operasyonların biri Geier daha önce bir parçası olmuştu botlarla İber yarımadası kapalı Atlantik'te Trutz Wolfpack. U-228, U-603, U-608 ve U-641'den oluşur.
Geier 2 30 Haziran 1943 15 Temmuz 1943 4 0 0 2 İçinde üç alt operasyonların biri Geier daha önce bir parçası olmuştu botlarla İber yarımadası kapalı Atlantik'te Trutz Wolfpack. U-211, U-435 (kayıp), U-951 (kayıp) ve U-953'ten oluşur.
Geier 3 30 Haziran 1943 15 Temmuz 1943 3 0 0 1 İçinde üç alt operasyonların biri Geier daha önce bir parçası olmuştu botlarla İber yarımadası kapalı Atlantik'te Trutz Wolfpack. U-232 (kayıp), U-336 ve U-642'den oluşur.
(İsimsiz) 11 Temmuz 1943 29 Temmuz 1943 6 0 0 0
Wiking 1 Ağu 1943 8 Ekim 1943 7 4 1 0 Konvoy VA-18
Monsun 6 Temmuz 1943 27 Ağu 1943 ? ? ? ? Hint Okyanusu, bir kurt sürüsü yerine bireysel teknelerle.
Monsun 30 Ağustos 1943 23 Kasım 1943 8 0 0 0 Norveç ve Svalbard adaları grubu arasında, Müttefik Arktik konvoylarına karşı. U-277, U-307, U-355, U-360, U-387, U-713, U-737 ve U-956'dan oluşur.
Leuthen 15 Eylül 1943 24 Eylül 1943 21 10 3 3 Atlantik Okyanusu - konvoylar ON.202 ve ONS.18. U-229 (kayıp), U-238, U-260, U-270, U-274, U-305, U-338 (kayıp), U-341 (kayıp), U-377, U-378, U-386, U-402, U-413, U-422, U-584, U-641, U-645, U-666, U-731, U-758, U-952 ve U-963.
Rossbach 24 Eylül 1943 9 Ekim 1943 26 2 0 6 Atlantik Okyanusu ile konvoylar AÇIK.203, ONS.19, HX.258, ON.204, HX.259 ve SC.143. U-91, U-260, U-275, U-279 (kayıp), U-305, U-309, U-336 (kayıp), U-378, U-389 (kayıp), U-402, U-419 (kayıp), U-437, U-448, U-539, U-584, U-603, U-610 (kayıp), U-631, U-641, U-643 (kayıp), U -645, U-666, U-731, U-758, U-762 ve U-952. Ücretsiz Polonyalı destroyeri Battı Orkan.
Schlieffen 14 Ekim 1943 22 Ekim 1943 18 0 0 5
Eisenbart 22 Ekim 1943 5 Ocak 1944 12 0 0 0 Arktik Okyanusu ile konvoylar JW.55A, RA.55A ve RA.55B. U-277, U-307, U-314, U-354, U-360, U-387, U-601, U-716 ve U-957'den oluşur.
Siegfried 22 Ekim 1943 27 Ekim 1943 23 0 0 0
Schill 25 Ekim 1943 16 Kasım 1943 10 1 0 2 Atlantik Okyanusu ile konvoylar MKS.28, KMS.31, MKS.29A, MKS.30 ve SL.139. U-228, U-262, U-306 (kayıp), U-333, U-358, U-466, U-707 (kayıp) ve uçaksavar botları U-211, U-441 ve U- 953.
Siegfried 1 27 Ekim 1943 30 Ekim 1943 6 0 0 0
Siegfried 2 27 Ekim 1943 30 Ekim 1943 8 0 0 0
Siegfried 3 27 Ekim 1943 30 Ekim 1943 6 0 0 0
Jahn 30 Ekim 1943 2 Kasım 1943 12 0 0 0 Atlantik Okyanusu. U-226, U-373, U-426, U-437, U-552, U-575, U-586, U-592, U-608, U-648, U-709 ve U-842'den oluşur.
Körner 30 Ekim 1943 2 Kasım 1943 11 0 0 0 Atlantik Okyanusu - konvoylar ON.208, HX.263 ve ONS.21. U-212, U-231, U-267, U-280, U-281, U-413, U-714, U-843, U-963, U-967 ve U-969'dan oluşur.
Tirpitz 1 2 Kasım 1943 8 Kasım 1943 4 0 0 0
Tirpitz 2 2 Kasım 1943 8 Kasım 1943 5 0 0 0
Tirpitz 3 2 Kasım 1943 8 Kasım 1943 5 0 0 0
Tirpitz 4 2 Kasım 1943 8 Kasım 1943 4 0 0 1
Tirpitz 5 2 Kasım 1943 8 Kasım 1943 3 0 0 1
Eisenhart 1 9 Kasım 1943 15 Kasım 1943 3 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 2 9 Kasım 1943 15 Kasım 1943 3 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 3 9 Kasım 1943 15 Kasım 1943 3 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 4 9 Kasım 1943 15 Kasım 1943 3 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 5 9 Kasım 1943 15 Kasım 1943 3 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 6 9 Kasım 1943 13 Kasım 1943 1 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 7 9 Kasım 1943 15 Kasım 1943 3 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 8 9 Kasım 1943 11 Kasım 1943 4 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 9 9 Kasım 1943 11 Kasım 1943 3 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Eisenhart 10 9 Kasım 1943 10 Kasım 1943 1 0 0 0 Kuzey Atlantik'teki Eisenhart'ta konvoylar HX.264, SC.146 ve HX.265'teki on alt operasyondan biri.
Schill 1 16 Kasım 1943 22 Kasım 1943 8 1 0 1 Atlantik Okyanusu'nda MKS.30'a karşı üç parçalı bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-211 (kayıp), U-228, U-262, U-333, U-358, U-426, U-515 ve U-600'den oluşur. İngiliz sloop Chanticleer battı.
Schill 2 17 Kasım 1943 22 Kasım 1943 9 0 0 1 Atlantik Okyanusu'ndaki üç bölümden oluşan bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-86, U-238, U-343, U-536 (kayıp), U-586, U-608, U-648, U-709 ve U-969'dan oluşur.
Schill 3 18 Kasım 1943 22 Kasım 1943 9 0 0 0 Atlantik Okyanusu'ndaki üç bölümden oluşan bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-212, U-391, U-424, U-542, U-618, U-714, U-764, U-843 ve U-967'den oluşur.
Weddigen 22 Kasım 1943 7 Aralık 1943 17 0 0 4
Coronel 4 Aralık 1943 8 Aralık 1943 19 0 0 0 Kuzey Atlantik Okyanusu ile konvoylar ONS.24, HX.268 ve ON.214. U-92, U-107, U-269, U-311, U-415, U-421, U-541, U-543, U-544, U-618, U-625, U-629, U'dan oluşur -653, U-667, U-672, U-734, U-761, U-801 ve U-962.
Coronel 1 8 Aralık 1943 17 Aralık 1943 19 0 0 1 Kuzey Atlantik Okyanusu. U-92, U-284, U-311, U-364, U-392, U-421, U-471, U-544, U-625, U-629, U-653, U-672, U'dan oluşur -741, U-744, U-761, U-960, U-972 (kayıp), U-976 ve U-981.
Coronel 2 8 Aralık 1943 17 Aralık 1943 21 0 0 1 Kuzey Atlantik Okyanusu. U-92, U-107, U-302, U-311, U-390, U-415, U-421, U-541, U-543, U-544, U-618, U-625, U'dan oluşur -629, U-645 (kayıp), U-653, U-667, U-672, U-734, U-761, U-801 ve U-962.
Coronel 3 14 Aralık 1943 17 Aralık 1943 9 0 0 0 Kuzey Atlantik Okyanusu. U-107, U-415, U-541, U-543, U-618, U-645 (kayıp), U-667, U-801 ve U-962'den oluşur.
Amrum 18 Aralık 1943 23 Aralık 1943 6 0 0 0 Atlantik Okyanusu ile çeşitli ON, HX ve SC konvoyları. U-302, U-311, U-392, U-629, U-960 ve U-976'dan oluşur.
Borkum 18 Aralık 1943 3 Ocak 1944 17 2 0 1 Atlantik Okyanusu vs konvoylar MKS.33 / SL.142, OS.62 / KMS.36 ve MKS.34 / SL.143 çiftleri. U-107, U-231, U-270, U-275, U-305, U-377, U-382, U-415, U-541, U-618, U-641, U-645'ten oluşur (kayıp ), U-667, U-758, U-801, U-953 ve U-962. İki destroyer, İngiliz Battı kasırga ve ABD Leary.
Föhr 18 Aralık 1943 23 Aralık 1943 6 0 0 0 Atlantik - ON, HX ve SC serisi konvoylar. U-92, U-421, U-544, U-625, U-653 ve U-672'den oluşur.
Sylt 18 Aralık 1943 23 Aralık 1943 6 0 0 0
Rügen 1 23 Aralık 1943 7 Ocak 1944 8 1 1 0 Atlantik Okyanusu'nda ON konvoyuna karşı yedi bölümlük bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. 217. U-364, U-545, U-547, U-741, U-744, U-762, U-972 ve U-981'den oluşur.
Rügen 2 23 Aralık 1943 7 Ocak 1944 6 0 0 1 Atlantik Okyanusu'ndaki yedi bölümlük bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-364, U-545, U-741, U-744, U-762, U-972 (kayıp) ve U-981'den oluşur.
Rügen 3 23 Aralık 1943 7 Ocak 1944 8 0 0 0 Atlantik Okyanusu'ndaki yedi bölümlük bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-302, U-390, U-392, U-471, U-763, U-846 ve U-960'tan oluşur.
Rügen 4 23 Aralık 1943 7 Ocak 1944 9 0 0 0 Atlantik Okyanusu'ndaki yedi bölümlük bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-92, U-302, U-311, U-392, U-471, U-846, U-960 ve U-976'dan oluşur.
Rügen 5 23 Aralık 1943 7 Ocak 1944 9 0 0 0 Atlantik Okyanusu'ndaki yedi bölümlük bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-92, U-260, U-311, U-672, U-757, U-846 ve U-976'dan oluşur.
Rügen 6 23 Aralık 1943 7 Ocak 1944 11 0 0 0 Atlantik Okyanusu'ndaki yedi bölümlük bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-260, U-309, U-421, U-544, U-625, U-653, U-666, U-672, U-731 ve U-976'dan oluşur.
Hela 28 Aralık 1943 1 Ocak 1944 4 0 0 0 Güneybatı İngiltere'ye yaklaşıyor. U-421, U-505, U-618 ve U-666'dan oluşur.
Rügen 7 28 Aralık 1943 2 Ocak 1944 3 0 0 0 Atlantik Okyanusu'ndaki yedi bölümlük bir kurt sürüsü operasyonunun parçası. U-309, U-653 ve U-731'den oluşur.
Isegrim 1 Ocak 1944 27 Ocak 1944 15 3 2 0 Arktik Okyanusu ile konvoylar JW.56A ve JW.56B. U-278, U-312, U-314, U-360, U-425, U-472, U-601, U-636, U-716, U-737, U-739, U-956, U'dan oluşur -957 ve U-965. İngiliz muhrip Obdurate'e hasar verdi.
Borkum 1 3 Ocak 1944 13 Ocak 1944 3 1 0 0 İber yarımadasının batısı MKS.35 ve SL.144 konvoylarına karşı. U-270, U-305 ve U-382'den oluşur. İngiliz Fırkateyni battığı Tweed.
Borkum 2 3 Ocak 1944 13 Ocak 1944 2 0 0 0 İber yarımadasının batısı. U-641 ve U-758'den oluşur.
Borkum 3 3 Ocak 1944 13 Ocak 1944 3 0 0 1 İber yarımadasının batısı. U-231 (kayıp), U-377 ve U-953'ten oluşur.
Rügen 7 Ocak 1944 26 Ocak 1944 31 0 0 4 Atlantik Okyanusu ile konvoylar TU.5 ve ON.215. Yedi bireysel olarak numaralandırılmış ve daha küçük Rügen gruplarından sağ kalanlar bu daha büyük grupta toplandı; U-92, U-212, U-260, U-271, U-281, U-302, U-305 (kayıp), U-309, U-311, U-364, U-377 (kayıp) içerir, U-382, U-390, U-392, U-406, U-471, U-545, U-547, U-571, U-592, U-641 (kayıp), U-650, U- 666, U-731, U-741, U-757 (kayıp), U-762, U-846, U-976, U-981 ve U-984.
Hinein 26 Ocak 1944 3 Şubat 1944 8 0 0 2 Atlantik - konvoy AÇIK. 221. U-212, U-271 (kayıp), U-281, U-441, U-571 (kayıp), U-592, U-650 ve U-764'ten oluşur.
Stürmer 26 Ocak 1944 3 Şubat 1944 13 0 0 0
Kurt adam 27 Ocak 1944 28 Şubat 1944 21 2 0 1 Konvoy JW 56B

Konvoy JW 57

Igel 3 Şubat 1944 17 Şubat 1944 15 1 0 3 Kuzey Atlantik'te konvoylara karşı çift operasyon MKS.38, SL.147, UC.12, ON.223, HX.277, OS.67, KMS.41, ONS.29, ON.224, OS.68 ve KMS. 42.
Hai 1 17 Şubat 1944 22 Şubat 1944 16 1 0 3 Atlantik Okyanusu ile konvoylar HX.278 ve ON.224. U-91, U-212, U-256, U-264 (kayıp), U-386 (kayıp), U-406 (kayıp), U-437, U-441, U-546, U-549, U-603, U-608, U-709, U-764, U-985 ve U-989. İngiliz ağaçkakan sopası battı.
Hai 2 17 Şubat 1944 22 Şubat 1944 3 0 0 0 Atlantik Okyanusu. U-281, U-650 ve U-963'ten oluşur.
Preussen 22 Şubat 1944 22 Mart 1944 31 5 1 8 Atlantik Okyanusu ile konvoylar SC.153, SL.150, MKS.41, CU.16, SL.154, HX.281 ve ON.227. U-91 (kayıp), U-92, U-212, U-255, U-256, U-262, U-267, U-281, U-302, U-311, U-358'den oluşur (kayıp), U-415, U-437, U-441, U-448, U-549, U-575 (kayıp), U-603 (kayıp), U-608, U-625 (kayıp), U-653 (kayıp), U-667, U-672, U-709 (kayıp), U-741, U-744, U-764 (kayıp), U-962, U-963, U-985 ve U-986. İngiliz firkateyni Gould, İngiliz LST-362, ABD muhrip eskortu Leopold ve İngiliz korvet Asphodel'i battı; İngiliz LST-324'e zarar verdi.
Hartmut 23 Şub 1944 28 Şubat 1944 4 0 0 0 Norveç Denizi vs konvoy JW.57. U-315, U-366, U-472 ve U-673'ten oluşur.
Boreas 28 Şubat 1944 10 Mart 1944 12 0 0 2
Orkan 5 Mart 1944 10 Mart 1944 4 0 0 1 Norveç Denizi. U-288, U-366 (kayıp), U-674 ve U-990'dan oluşur.
Taifun 5 Mart 1944 10 Mart 1944 4 0 0 1
Çekiç 10 Mart 1944 5 Nisan 1944 5 0 0 1 Konvoy JW.58'e karşı. U-288 (kayıp), U-354, U-674, U-968 ve U-990'dan oluşur.
Thor 10 Mart 1944 5 Nisan 1944 6 0 0 0
Blitz 24 Mart 1944 5 Nisan 1944 9 0 0 2 Arktik Okyanusu vs konvoy JW.58. U-277, U-288, U-315, U-355 (kayıp), U-360 (kayıp), U-361, U-711, U-956 ve U-990'dan oluşur.
Donner 5 Nisan 1944 20 Nisan 1944 9 0 0 0
Keil 5 Nisan 1944 20 Nisan 1944 5 1 0 0 RA.58 ve RA.59 konvoylarına karşı Norveç Denizi. U-315, U-361, U-711, U-716 ve U-739'dan oluşur.
Donner

Keil

20 Nisan 1944 3 Mayıs 1944 14 1 0 2 Kuzeybatı Norveç - konvoy RA.59. Donner, U-277 (kayıp), U-307, U-312, U-315, U-354, U-362, U-636 ve U-703'ten oluşuyordu. Kiel, U-278, U-313, U-361, U-387, U-674 (kayıp), U-711 ve U-739'dan oluşuyordu.
Trutz 3 Mayıs 1944 10 Temmuz 1944 26 0 0 1
Dragoner 21 Mayıs 1944 28 Mayıs 1944 6 0 0 0
Grimm 31 Mayıs 1944 6 Haziran 1944 10 0 0 0 Norveç, İzlanda ve Spitsbergen bölgesi. U-307, U-313, U-315, U-347, U-362, U-387, U-668, U-711, U-742 ve U-997'den oluşur.
Greif 3 Ağustos 1944 26 Eylül 1944 6 5 0 1 Kara Deniz konvoylara karşı BD.5 ve VD.1. U-278, U-362 (kayıp), U-365, U-711, U-739 ve U-957'den oluşur.
Trutz 17 Ağu 1944 6 Eylül 1944 7 3 0 3 Konvoy JW 59
Dachs 31 Ağustos 1944 5 Eylül 1944 6 0 0 0
Grimm 9 Eylül 1944 2 Ekim 1944 17 0 0 1 Kuzey Buz Denizi. U-293, U-310, U-312, U-315, U-363, U-365, U-387, U-425, U-636, U-668, U-737, U-921'den oluşur (kayıp ), U-956, U-965, U-968, U-992 ve U-997.
Feuer 17 Eylül 1944 19 Eylül 1944 4 0 0 0 Norveç'in güneybatı sahili. U-293, U-310, U-387 ve U-737'den oluşur.
Schwefel 22 Eylül 1944 25 Eylül 1944 3 0 0 0
Zorn 26 Eylül 1944 2 Ekim 1944 13 2 0 0 Konvoy RA 60
Regenschirm 14 Ekim 1944 16 Ekim 1944 4 0 0 0 Norveç'in kuzeybatı kıyısı açıklarında. U-293, U-310, U-771 ve U-997'den oluşur.
Panter 16 Ekim 1944 10 Kasım 1944 21 0 1 0 RA.61 ve JW.61 konvoylarına karşı Norveç Denizi. U-293, U-295, U-310, U-312, U-315, U-363, U-365, U-387, U-425, U-636, U-668, U-737, U'dan oluşur -771, U-956, U-965, U-968, U-992, U-995, U-997 ve U-1163. İngiliz fırkateyni Mounsey'e zarar verdi.
Grube Kasım 1944 Aralık 1944 7 0 0 0 Arktik Okyanusu vs konvoy JW.62, Operation Golden tarafından destekleniyor. U-295, U-310, U-387, U-668, U-965, U-997 ve U-1163'ten oluşur.
Stier 21 Kasım 1944 8 Ocak 1945 18 7 1 2 Convoy KB 35

Convoy RA 62 Convoy KB 37 Convoy KP-24

Rasmus 6 Şubat 1945 13 Şubat 1945 8 0 0 0 Arktik Okyanusu vs konvoylar JW.64 ve BK.3. U-286, U-293, U-307, U-318, U-425, U-636, U-711, U-716, U-739, U-968, U-992 ve U-995'ten oluşur.
Hagen 13 Mart 1945 21 Mart 1945 13 3 0 0 Konvoylar vs Arktik Okyanusu JW.65 ve RA.65 ait Operasyonu İskoç. U-307, U-310, U-312, U-313, U-318, U-363, U-668, U-711, U-716, U-968, U-992, U-995 ve U'dan oluşur -997.
Seewolf III 14 Nisan 1945 1 Mayıs 1945 6 1 0 4 Gözyaşı Operasyonu
Faust 16 Nisan 1945 1 Mayıs 1945 9 1 0 2 Roundel Operasyonu'nun bir parçası olarak Arktik Okyanusu ile konvoy JW.66. U-278, U-286 (kayıp), U-295, U-307 (kayıp), U-312, U-313, U-363, U-427 ve U-481'den oluşur. İngiliz firkateyni Goodall battı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David Syrett, The defeat of the German U-boats: The Battle of the Atlantic (1994).
  2. ^ Holwitt 2005
  3. ^ David Syrett, The defeat of the German U-boats: The Battle of the Atlantic (1994). 
  4. ^ 200 German Sub Mutineers Are Jailed in Oslo", Milwaukee Sentinel, June 26, 1943, p1.