Val Fitch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Val Logsdon Fitch
Doğum10 Mart 1923(1923-03-10)
Merriman, Nebraska
Ölüm5 Şubat 2015 (91 yaşında)
Princeton, New Jersey, ABD
Mezun olduğu okul(lar)Columbia Üniversitesi
McGill Üniversitesi
ÖdüllerJohn Price Wetherill Madalyası (1976)
Nobel Fizik Ödülü (1980)
Kariyeri
DalıParçacık fiziği
Çalıştığı kurumlarPrinceton Üniversitesi

Val Logsdon Fitch (10 Mart 1923 - 5 Şubat 2015) Amerikalı fizikçi.

Merriman, Nebraska doğumlu olan Fitch, Gordon Lisesi'nden mezun oldu ve 1943 yılında ABD'de askere gitmeden önce üç yıl boyunca Chadron Şehir Koleji'nde eğitim gördü. Daha sonra 1948 yılında elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi ile McGill Üniversitesi'nden mezun oldu ve doktorasını tamamladı. 1954 yılında Columbia Üniversitesi'nde fizikçi olarak çalışmaya başladı. II. Dünya Savaşı'ı yıllarında, Los Alamos Manhattan Projesi üzerinde çalıştı. Hâlen Princeton Üniversitesi'nde öğretim üyesidir.

Fitch ortak araştırmalar yaptığı James Watson Cronin ile birlikte 1964 yılında Brookhaven Ulusal Laboratuvarı'nda Alternatif Kademeli Sinkrotron kullanarak yaptıkları deneylerde, bazı atomaltı reaksiyonların temel simetri ilkelerine uymadıklarını kanıtladı. Yaptıkları bu deneyler sayesinde Cronin ile birlikte 1980 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü paylaştı. Yaptıkları çalışmalarda özellikle, ters çalışan bir reaksiyon ile yalnızca atomaltı parçacıkların etkileşiminin zaman kayıtsız olmadığını kaonların bozunmasını inceleyerek kanıtladılar. Böylece CP ihlali olgusu keşfedilmiş oldu.[1]

Fitch ayrıca Atom Bilimcileri Bülteni Sponsorlar Kurulu üyesidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "James Cronin, Val Fitch Nobel Biyografileri". nobelprize. 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2013.