Yugoslavya Antifaşist Ulusal Kurtuluş Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Demokratik Federal Yugoslavya'nın arması. Alttaki tarih AVNOJ'nin ikinci oturumunu ifade eder.

Yugoslavya Anti-faşist Ulusal Kurtuluş Konseyi veya Yugoslavya'da bilinen kısaltmasıyla AVNOJ (Sırp-Hırvatça: Југославије ослобођења народног веће Антифашистичко - АВНОЈ / Antifašističko vijeće Narodnog Oslobodjenja Jugoslavije - AVNOJ), Yugoslavya'yı oluşturan her bir federal devletin ulusal kurtuluş konseyleri için oluşturulan siyasi çatı örgütü.[1] II. Dünya Savaşı sonunda Yugoslavya için geçici müzakere makamı haline geldi. Partizanların kontrolü altındaki bölgeleri yönetmek için 26 Kasım 1942'de kurulmuştur.

Bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırbistan Sosyalist Cumhuriyeti'nde Sırbistan Anti-faşist Ulusal Kurtuluş Meclisi (ASNOS), Hırvatistan Sosyalist Cumhuriyeti'nde Hırvatistan Anti-faşist Devlet Ulusal Kurtuluş Konseyi (ZAVNOH), Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti'nde Bosna-Hersek Anti-faşist Devlet Ulusal Kurtuluş Konseyi (ZAVNOBiH), Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti'nde Makedonya Anti-faşist Ulusal Kurtuluş Meclisi (ASNOM) ,Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti'nde Sloven Ulusal Kurtuluş Komitesi (SNOS), Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti'nde ise Karadağ ve Boka Anti-faşist Devlet Ulusal Kurtuluş Konseyi (ZAVNOCGB), bu örgütün alt kuruluşlarını oluşturdu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The AVNOJ-Regulations and the Genocide of the Germans in Yugoslavia between 1944 and 1948" (PDF). Vloe.at. 24 Mart 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2019.