İçeriğe atla

Belçika Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belçika Savaşı
II. Dünya Savaşı'nda Almanya'nın Fransa'yı ve Aşağı Ülkeleri işgalinin bir parçası
Yolda yürüyen Almanlar tarafından esir alınan Belçikalı askerler
Yolda yürüyen Almanlar tarafından esir alınan Belçikalı askerler, 11 Mayıs 1940
Tarih10-28 Mayıs 1940
Bölge
Sonuç

Kesin Alman zaferi

Taraflar
Belçika Belçika
Üçüncü Fransız Cumhuriyeti Fransa
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Hollanda Hollanda
Lüksemburg Lüksemburg
Nazi Almanyası Almanya
Komutanlar ve liderler
Belçika III. Léopold Teslim
Belçika Hubert Pierlot
Fransa Maurice Gamelin
Fransa Maxime Weygand
Birleşik Krallık Lord Gort
Nazi Almanyası Gerd von Rundstedt (A Ordular Grubu)
Nazi Almanyası Fedor von Bock (B Ordular Grubu)
Güçler
144 tümen,
13.974 top,
3.384 tank,
2.935 uçak
Almanya:
141 tümen,
7.378 top,
2.445 tank,
5.638 uçak
Kayıplar
222.443 kayıp
200.000 esir
900 uçak
Almanya:Belirsiz

Belçika Savaşı veya Belçika Seferi,[1] Belçika'da genellikle 18 Gün Seferi olarak anılır (Fransızca: Campagne des 18 jours, Hollandaca: Achttiendaagse Veldtocht), İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın saldırı seferi olan Fransa Muharebesi'nin bir parçasıydı. Mayıs 1940'ta 18 gün sürdü ve Belçika Ordusu'nun teslim olmasının ardından Almanya'nın Belçika'yı işgal etmesiyle sona erdi.

10 Mayıs 1940'ta Almanya, Manstein Harekâtı kapsamında Lüksemburg, Hollanda ve Belçika'yı işgal etti. Müttefik Ordular, bunun Almanların ana hamlesi olduğuna inanarak Belçika'daki Alman Ordusunu durdurmaya çalıştı. Fransızlar, 10 ve 12 Mayıs tarihleri arasında, en iyi Müttefik ordularını Belçika'ya konuşlandırdıktan sonra, Almanlar, operasyonlarının ikinci aşamasını, yani Ardenler'den geçerek veya orak kesiği şeklinde geçirerek Manş Denizi'ne doğru ilerledi. Alman Ordusu (Heer), Müttefik ordularını kuşatarak beş gün sonra Kanal'a ulaştı. Almanlar, Müttefik kuvvetlerin cebini yavaş yavaş azaltarak onları deniz tarafına doğru geri dönmeye zorladı. Belçika Ordusu 28 Mayıs 1940'ta teslim oldu ve savaşı sona erdirdi.[2]

Belçika Savaşı, savaşın ilk tank savaşı olan Hannut Muharebesini içeriyordu.[3] Bu, tarihteki en büyük tank savaşıydı, ancak daha sonra Kuzey Afrika Cephesi ve Doğu Cephesinde daha büyük tank savaşları gerçekleşti. Savaş ayrıca paraşütçüleri kullanan ilk stratejik hava indirme operasyonu olan Eben-Emael Kalesi Muharebesi'ni de içeriyordu.

Alman resmi tarihi, 18 günlük şiddetli çatışmalarda Belçika Ordusunun zorlu rakipler olduğunu ve askerlerinin "olağanüstü cesaretinden" söz ettiğini belirtmiştir.[4] Belçika'nın çöküşü, Müttefiklerin kıta Avrupa'sından çekilmesine neden oldu. İngiliz Kraliyet Donanması daha sonra Dinamo Operasyonu sırasında Belçika limanlarını tahliye ederek, İngiliz Seferi Kuvvetlerinin (BEF) yanı sıra birçok Belçikalı ve Fransız askerinin yakalanmadan kaçmasına ve askeri operasyonlara devam etmesine izin verdi. Fransa, Haziran 1940'ta Almanya ile ateşkes yaptı. Belçika, Batılı Müttefikler tarafından kurtarıldığı 1944 sonbaharına kadar Almanlar tarafından işgal edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]