Luis Alvarez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Luis Walter Alvarez

Luis Walter Alvarez (San Francisco, 13 Haziran 19111 Eylül 1988'de Berkeley, Kaliforniya'da) Amerika Birleşik Devletleri fizikçilerinden ve mucitlerdendir. Uzun profesyonel kariyerinin neredeyse hepsinin Kaliforniya Üniversitesi'nde geçirmiştir.

1968 yılında Nobel Fizik Ödülünü kazanmıştır ve 40'tan fazla patenti vardır. Bu patentlerden birkaçı kazanç sağlanabilecek buluşlardı. 1978'de National Inventors Hall of Fame'e dâhil edildi.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Alvarez ailesi Latin Amerikalı soydandı. Luis Walter, bir zamanlar Mayo Kliniği'nde araştırmacı ve bir doktor olan Walter C. Alvarez'in ve Harriet Smythe'in oğlu, Havai'de doktor olup lekesel cüzzama karşı daha iyi bir teşhis bulan Luis F. Alvarez'in torunudur. Teyzesi Mabel Alvarez, yağlı boya resme kendini vermiş Kalifornya'lı bir sanatçıydı. Bir oğlu olan Walter Alvarez de Berkeley'de kampüsü olan Kalifornya Üniversitesi'nde jeoloji profesörüydü.

Alvarez, 1932'de lisans, 1934'te lisansüstü ve 1936'da doktora diplomasını aldığı Chicago Üniversitesi'nde eğitim gördü.

II. Dünya Savaşı sırasında Alvarez'in askerî teknoloji üzerindeki çalışmaları en önemlidir. Manhattan Projesi ve atom bombasını düşüren Alberta Projesi'nin en önemli elemanlarındandı. The Great Artiste'le bilimsel gözlemci olarak bombanın atılışını izledi.

Alvarez ve üniversite öğrencisi Lawrence Johnston, Üçleme ve Nagasaki bombaları'nda kullanılan küresel iç patlarları için patlayan kablo ateşleyicisini tasarladılar [1]. Radar ve navigasyon konusunda da önemli çalışmaları vardır. 1945'te Amerika Birleşik Devletleri Hükûmeti'nin havacılık konusundaki en yüksek ödülü olan Collier Ödülü'ne kötü görüş şartlarında uçakların inişe geçmesini kolaylaştıran Yer Kontrollü Yaklaşma (YKY) sistemini geliştiridiğinden lâik görüldü.

Alvarez, ayrıca "foo fighters" diye adlandırılan ve II. Dünya Savaşı'nda gözlenen UFOlarla ilgili raporları da inceledi[1].

Daha sonraki yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1968 yılında Nobel Fizik Ödülünü "geliştirdiği hidrojen kabarcık odası ve veri analiziyle çok sayıda rezonans hâli keşfedildiği"nden ona verildi. Bu araştırmalarla bilginlere parçacık hızlandırıcılarında kısa ömürlü parçacıkların kaydı ve incelenme imkânı verilmişti. 1987'de ABD Enerji Bakanlığı, ona Enrico Fermi Ödülü'ne lâik gördü.

Alvarez geliştirdiği jet geri tepme teorisiyle John F. Kennedy suikastı sırasında presidentin başının niçin arkadan vurulmasına rağmen geriye teptiğini açıkladı ve böylece Lee Harvey Oswald'in suçlu olduğunu gösterdi.

Dinozorların yok olması konusundaki çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'de Alvarez ve oğlu Walter, asteroit çarpma teorisini taktim ederek Kreates çağ sonuna âit katmanlardaki aşırı yüksek iridyum yoğunluğunu açıkladı.

On yıl sonra ilk önerisi olan ve Chicxulub adı verilen büyük çarpışma kraterinin Meksika açıklarında bulunmasıyla teori doğrulanmış oldu. Böylece Dünya dışı bir cisimle dinozorların yok oluşu, bugün bilginlerce kabul edilir bir açıklama olarak görülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Swords, Michael D. "Ufology: What Have We Learned?" Journal of Scientific Exploration, Vol 20, No 4, pp. 545-589, 2006