Amerika Birleşik Devletleri Donanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri
United States Navy
Seal of the United States Department of the Navy.svg
Etkin 13 Ekim 1775 -
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Bağlılık Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı
Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Dairesi
Tipi Deniz kuvvetleri
Büyüklük 333,642 aktif görevli personel
286 gemi
3,700+ uçak
11 Uçak gemisi
9 Amfibi hücum gemisi
8 Amfibi taşıma doku
12 Gemi açılış doku
22 Kruvazör
60 Destroyer
27 Fırkateyn
75 Denizaltı
Garnizon/Karargâh Pentagon
Renkleri Mavi, Altın         
Savaşları
Süslemeler U.S. Navy Unit Commendation streamer.svg
Başkanlık Takdir Birimi
Navy Unit Commendation streamer (USMC).svg
Deniz Kuvvetleri Takdir Birimi
Meritorious Unit Commendation (Navy-Marine) Streamer.jpg
Fazilet Takdir Birimi
Komutanlar
Deniz Kuvvetleri Sekreteri Hon. Ray Mabus
Komutan ADM Jonathan W. Greenert
Komutan Yardımcısı ADM Mark E. Ferguson III
Kurmay Başkanı MCPON Rick D. West
Nişanlar
Deniz Sancağı Naval Jack of the United States.svg
Hava Araçları
Saldırı F/A-18A/B/C/D, F/A-18E/F
Elektronik
savaş
E-2C, EP-3E, E-6, EA-6B, EA-18G
Avcı F/A-18A/B/C/D, F/A-18E/F
Helikopter UH-1, SH-3, CH-53D, MH-53E, SH-60B/F, HH-60H, MH-60R/S
Devriye P-3, P-8
Keşif RQ-2
Eğitim F-5, F-16N, T-2C, T-6, T-34, T-39, T-44, T-45, TH-57
Nakliye C-2, C-9, C-12, C-20, C-40, C-130

Amerika Birleşik Devletleri Donanması ABD Silahlı Kuvvetleri'nin deniz koludur. Yedi Amerika Birleşik Devletleri düzenli servisi'nden birisidir. 31 Aralık 2008 itibarıyla ABD Deniz Kuvvetleri etkin görevde yaklaşık 331.682 personele ve Deniz Kuvvetleri Yedekleri'nde ise yaklaşık 124.000 personele sahiptir. Askerlik hizmetinde 283 gemi ve 3.700'den fazla uçak işletmektedir.[1] ABD Deniz Kuvvetleri dünyanın en büyük deniz kuvvetlerine sahiptir; muharebe donanma tonajı, sonraki 13 ortağından daha büyüktür.[2] ABD Deniz Kuvvetler aynı zamanda Hizmet-içi 11 ile dünyanın en büyük taşıyıcı donanmasına sahiptir ve bir tanesi de henüz yapım aşamasındadır.

Deniz kuvvetlerinin kökü Amerikan Özgürlük Savaşı sırasında (1775-1783) kurulmuş Kıtasal Deniz Kuvvetleri'ne dayandırılmaktaydı ve kısa bir süre sonra esas itibarıyla ayrı ayrı kuruluşlar olarak dağılmıştır. ABD Anayasası, Kongre'ye "bir deniz kuvveti temin etmek ve muhafaza etmek" gücünü vererek bir deniz askeriye kuvveti için yasal dayanak sağlamıştır.[3]

Find the range of your patriotism by enlisting in the Navy. (Deniz Kuvvetlerine kaydetmekle senin vatanseverliğinin menzilini bul.), I. Dünya Savaşı asker alma posteri. (Vojtěch Preissig, 1918)

Akdeniz'de Berberi Sahil korsanlarının Amerikan gemilerini hasara uğratması, Kongre'nin 1794 Deniz Muharebesi'ni geride bırakarak altı fırkateyn'inin inşası ve fırkateynlere tayfa alıması emredilerek bu gücün kullanılmasını teşvik etmiştir.[4] Bu gemiler Berberi Sahili ilerisindeki korsanlık faaliyetlerinin büyük bir kısmına sona erdirmiştir. 21. yüzyıl Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri faaliyetlerini Doğu Asya, Akdeniz, Orta Doğu gibi bölgelerde yayılarak dünya çapında devam ettirmektedir. Dünyanın kıyı bölgeleri üzerinde kuvvet görüntüleme yeteneğine sahip ve barış zamanında ileri bölgelere çarpışan ve Amerika yabancı ve savunma politikasında faal oyuncu rolü oynayarak bölgesel krizlere hızlı bir şekilde karşılık veren bir büyük deniz kuvvetleridir.

Deniz kuvvetleri, sivil Deniz Kuvvetleri Müsteşarı'nın başında bulunduğu Deniz Kuvvetleri Dairesi tarafından idarî bakımdan yönetilmektedir. Deniz Kuvvetleri Dairesi'nin kendisi Savunma Bakanlığı'nın başında bulunduğu Savunma Dairesi'nin bir birimidir. En üst rütbeli deniz kuvvetleri subayı Deniz Harekâtları Komutanı'dır.

Operasyonel Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Filo Kuvvetleri Komutanlığı
  • Tip Komutanlıklar;Atlantik Filosu Denizaltı Kuvveti,Atlantik Yüzey Kuvvetleri,Atlantik Donanma Hava Kuvvetleri
  • Görev Gücü 20
  • Askeri Deniz Taşıma Komutanlığı
  • Seferi Donanma Muharebe Komutanlığı
 • Birleşik Devletler Avrupa Donanma Kuvvetleri/6.Filo

6.Filo olarak da bilinen Avrupa Donanma Kuvvetleri'nin merkezi Napoli, İtalya'dır. Operasyonel açıdan Birleşik Devletler Avrupa Komutanlığı'na bağlıdır. Akdeniz ve Karadeniz'den sorumludur.Bayrak gemisi USS Mount Whitney kontrol gemisidir.

 • Pasifik Filosu
  • Tip Komutanlıklar;Pasifik Filosu Denizaltı Kuvveti,Pasifik Yüzey Kuvvetleri,Pasifik Donanma Hava Kuvvetleri
  • 3.Filo, Kuzey, Güney ve Doğu Pasifik ile ABD Batı Sahili'nden sorumludur. Merkezi San Diego Kaliforniya'dır. Birleşik Devletler Pasifik Komutanlığı'nın bir parçasıdır.
  • 7.Filo, ABD'nin en büyük filosudur. Batı Pasifik, Hint Okyanusu, Okyanusya, İran Körfezi ve Doğu Afrika sahilinden sorumludur.Merkezi Yokosuka, Kanagawa, Japonya'dır. Başlıca üsleri Güney Kore, Japonya ve Guam'dadır.
  • Kıyı Komutanlıkları; Güney Kore Deniz Kuvvetleri Komutası, Mariana adaları Deniz Kuvvetleri Komutası, Japonya Deniz Kuvvetleri Komutası
 • Birleşik Devletler Merkez Komutanlığı Donanma Kuvvetleri/5.Filo

Sorumluluk bögesi Orta Doğu'dur. İran Körfezi]], Kızıldeniz]], Umman Denizi]]'nden sorumludur. Merkezi Manama,Bahreyn'dir.

 • Birleşik Devletler Güney Komutanlığı/4.Filo

Güney Amerika ve Karayipler'den sorumludur.

 • Birleşik Devletler Filosu Siber Komutanlığı/10.Filo

ABD donanmasının tüm bilgisayar, elektronik, sinyal sistemlerinin güvenliğinden sorumludur.

 • Birleşik Devletler Donanma Özel Savaş Komutanlığı

16 Nisan 1987 yılında faaliyete geçmiştir. Merkezi Tampa, Florida'dır. Birleşik Devletler Özel Operasyonlar Komutanlığı'nın da bir bölümüdür. Aktif personel sayısı 5400'dür. 2450'si SEAL , 600'ü Özel Savaş Savaşçılık Mürettebatı askeridir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Status of the Navy". U.S. Navy. 4 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2008. 
 2. ^ Gates, Robert M. "A Balanced Strategy: Reprogramming the Pentagon for a New Age". Council On Foreign Relations. Erişim tarihi: 8 Aralık 2008. 
 3. ^ "Constitution of the United States". ABD Hükûmeti. 2 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2008. 
 4. ^ Palmer, Micheal A. "The Continental Period, 1775-1890". A History of the U.S. Navy. Naval Historical Centre. 16 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2008.