Market Garden Harekâtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Müttefiklerin planı: Hedefleri, Belçika-Hollanda sınırından kuzeye ilerleyerek Eindhoven ve Nijmegen'i işgal edip Arnhem'de Ren nehrine ulaşacak koridor yaratmaktı.
Market Garden Harekâtı
II. Dünya Savaşı Batı Cephesi

Eylül 1944'teki operasyon sırasında Hollanda'ya indirme yapan paraşütçüler.
Tarih17 Eylül 1944 – 25 Eylül 1944
Bölge
Sonuç Almanya'nın zaferi
Taraflar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Amerika Birleşik Devletleri Birleşik Devletler
Hollanda Hollanda
Polonya Polonya
Nazi Almanyası Almanya
Komutanlar ve liderler
Birleşik Krallık Miles Dempsey
Birleşik Krallık Frederick Browning
Birleşik Krallık Brian Horrocks
Birleşik Krallık Bernard Montgomery
Amerika Birleşik Devletleri Lewis Brereton
Amerika Birleşik Devletleri Matthew Ridgway
Nazi Almanyası Gerd von Rundstedt
Nazi Almanyası Walter Model
Nazi Almanyası Kurt Student
Nazi Almanyası Wilhelm Bittrich
Nazi Almanyası Gustav-Adolf von Zangen
Güçler
1 zırhlı tümen
2 piyade tümeni
3 hava indirme tümeni
VIII. ve XII. Kolorduların desteğiyle
20.000
Kayıplar
1Müttefik:
17.712-19.350 +
Almanya:
7.500-10.000

Market Garden Harekâtı, (17 Eylül – 25 Eylül 1944) II. Dünya Savaşı sırasında, Mareşal Bernard Montgomery tarafından hazırlanan ve Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ortak güçlerinin Hollanda üzerinden Almanya'ya girmesini amaçlayan operasyondur. Alman birliklerinin düzenli geri çekilişi nedeniyle taktik Alman galibiyeti sağlamıştır. Amerikalılar büyük kayıplar vermelerine rağmen Hollanda'yı ele geçirememişlerdir. Çünkü Arnhem'daki karşı Alman saldırısı nedeniyle Müttefikler Hollanda'dan çıkmak zorunda kalmıştır.[1]

Harekât iki alt-harekât olarak bölünmüştür:

  • Market - Hava indirme birlikleri, Birinci Müttefik Hava İndirme Ordusu, köprü başlarını tutmakla yükümlü
  • Garden - Yer birlikleri, İngiliz 30. Kolordusu'yla birleşmekle yükümlü

Market Garden o zamana kadarki en büyük hava indirme harekâtıydı. Ancak müttefiklerin paraşütçüleri hedeflenen yerden 15 km uzağa bırakıldı, operasyona karadan destek verecek birlikler Nijmegen ormanlarında durduruldu üstelik istihabarat raporları bölgede ormanlık alanlarda panzer birliklerinin bulunduğunu gösteriyordu. Ama Müttefik komutanları bu raporları göz ardı etmişti. Paraşütçü askerler ilk 2 gün köprüleri koruma altına aldı ama bölgede bulunan 2 Panzer tümeni hızlıca köprüleri tutan Paraşütçülere karşı taarruza geçti. Ayrıca Alman askerleri bir subayın üzerinde operasyona ait planlar buldular. 5 gün süren çatışmalardan sonra paraşütçüler teslim oldu operasyon başarısız oldu.[kaynak belirtilmeli] Operasyonun bir diğer sonucu ise Almanya'nın işgal altındaki Hollanda'ya yiyecek tedarikini durdurması oldu. Bununla birlikte Hollanda'da kıtlık baş gösterdi ve binlerce insan öldü. Bu döneme Açlık kışı (Hongerwinter) denir.[2]

İlgili filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Casualties of World War II | Statistics, By Country, & Total | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 31 Ağustos 2023. 7 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2023. 
  2. ^ "Operation Market Garden | National Army Museum". www.nam.ac.uk (İngilizce). 6 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2023.