Leslie Groves

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leslie Richard Groves, Jr.
Doğum17 Ağustos 1896(1896-08-17)
Albany, New York
Ölüm13 Temmuz 1970 (73 yaşında)
Washington
Bağlılığı ABD
Branşı Amerika Birleşik Devletleri Ordusu
Hizmet yılları1918-1948
Rütbesi Korgeneral
KomutasıSilahlı Kuvvetler Özel Silahlar Projesi
Manhattan Projesi
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı
Nikaragua'nın işgali
II. Dünya Savaşı
ÖdülleriÜstün Hizmet Madalyası
Legion of Merit
Kraliyet Nişanı (Belçika)
Şövalye Dostluk Nişanı (Büyük Britanya)
Liyakat Madalyası (Nikaragua)
İmza

Leslie Richard Groves, Jr (d. 17 Ağustos 1896 - ö. 13 Temmuz 1970) Pentagon yapımını yöneten ve II. Dünya Savaşı sırasında atom bombası geliştirilen Manhattan Projesi yöneten Amerikan Ordusunun mühendislerden sorumlu komutanı olarak görev yaptı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1918 yılında West Point Askeri Akademisi'ni kendi sınıfında dördüncü bitirdi ve Amerikan Ordusu içinde mühendislerden sorumlu oldu. Ağustos 1941'de, daha sonra Pentagon olacak Savaş Bakanlığı binasını 40.000 personel barındırmak için karmaşık bir dev ofisinin yapım sorumluluğu verildi. Eylül 1942'de, Groves Manhattan Projesi'nin sorumlusu oldu. Atom bombası geliştirmelerine de dahil oldu.

Oak Ridge, Tennessee, Los Alamos, New Mexico ve Hanford Sahası araştırma ve üretim alanlarının seçimine de katıldı. Nükleer silah üretimi sorumluluğu 1947 yılında ABD Atom Enerjisi Komisyonu'na teslim edilene kadar savaştan sonra Groves Manhattan Projesi'nin sorumlusu olarak kaldı. Daha sonra nükleer silahların askeri yönlerini kontrol etmek için oluşturulmuş olan Silahlı Kuvvetler Özel Silahlar Projesine yöneldi. 1948 yılında ordudan ayrılmaya karar verdi.