İçeriğe atla

Britanya Sefer Kuvveti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Britanya Sefer Kuvveti
Dunkirk'de tahliye edilmeyi bekleyen İngiliz askerleri
Etkin2 Eylül 1939
Dağılması31 Mayıs 1940
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
TipiSefer Kuvveti
GöreviBelçika-Fransa sınırındaki bölgeyi savunmak
Büyüklük390.000[1]
Komutanlar
Tören ŞefiBirleşik Krallık General John Vereker

Britanya Sefer Kuvveti (İngilizce: British Expeditionary Force) İkinci Dünya Savaşı'nın başında Nazi Almanyası'nın Polonya'ya saldırması üzerinde Almanya'ya savaş ilan eden İngiltere tarafından Fransa topraklarına gönderilen askerî birliklere verilen isimdir. Sefer Kuvveti 2 Eylül 1939 tarihinde kurulmuş, 31 Mayıs 1940 tarihinde lağvedilmiştir. Komutanlığına General John Vereker'in getirildiği birliğin mevcudu 390 bin seviyelerindeydi.[1]

Konuşlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Tutsak İngiliz ve Fransız askerler Dunkirk'te.

Savaşın patlak vermesiyle beraber Sefer Kuvveti 4 Eylül 1939 tarihinden itibaren Fransa'ya sevk edilmeye başlandı. Britanya Sefer Kuvvetine bağlı birlikler Belçika-Fransa sınırında konuşlandırıldı. Kuvvet, Fransız 1. Ordu Grubuna bağlı Kuzeydoğu Cephesindeki 1. Ordunun solunda olacak şekilde yer aldı. İngiliz birlikleri Eylül ayından başlayarak 1940 yılının Mayıs ayı başına kadar sınır boyunca mevzi kazılmasında görev aldı. 10 Mayıs günü Fransa Muharebesi başladığında Britanya Sefer Kuvveti Batı Cephesindeki Müttefik askeri varlığının onda birini oluşturmaktaydı.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanya Sefer Kuvveti, Fransa'nın savaş planları uyarınca muharebe başladığında Belika'daki Dyle Nehrine kadar ilerleyecek ve bu hattı savunacaktı. Ancak Wehrmacht birliklerinin ana ilerleyişi daha güneyden gerçekleşmiş ve 12-15 Mayıs 1940 arasındaki Sedan Muharebesi'nde Fransa Ordu Grubu mağlup olmuştur. İngiliz kuvvetleri 21 Mayıs günkü Arras Muharebesi'nde başarılı olsalar da genel geri çekiliş sırasında geri çekilmek durumunda kalırlar.

Bu aşamada Britanya Sefer Kuvveti komutanı General Vereker'in önünde iki seçenek vardır. Seçeneklerden birisi güneye inerek Fransız Ordusunun ana gövdesiyle savaşa devam etmekti. İkinci seçenek ise batıya dönerek kendi birliklerini çatışma bölgesinin dışına çekerek İngiltere'ye dönme yolları aramaktı. Vereker, İngiliz Genelkurmayından gelen emre karşı gelerek 25 Mayıs günü Fransa sahiline doğru ilerlenmesi emri verir. Bu emir sayesinde Britanya Sefer Kuvveti Dunkerque'e gelmiş ve tahliye edilmiştir. Bu olayın ardından dört hafta sonra da Fransız Orduları teslim olmuştur. General Vereker bu davranışından dolayı bazı tarihçiler tarafından kahraman olarak görülürken, diğerleri tarafından da yoldaşlarını yüz üstü bırakmış olan bir hain muamelesi görür.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiçbir ağır silah ve mühimmat olmadan İngiltere'ye geri dönen birlikler genel ordu bünyesine dahil edilmiş ve sefer kuvveti lağvedilmiştir. General Vereker, her ne kadar başarılı bir tahliye harekâtı yürütmüş olsa da mağlup olmuş bir komutan olarak görüldüğü için muharip görevler almasına engel olunmuştur.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

390 bin kişilik mevcudunun çoğunluğu ülkeye sağ salim geri dönse de Britanya Sefer Kuvveti görev süresi boyunca 11.014 kişi öldürülmüş veya yaralarından dolayı ölmüş, 14.074 kişi yaralanmış ve 41.338 kişi kaybolmuş veya esir düşmüştür. Yaklaşık 700 tank, 20 bin motosiklet, 45 bin araba ve kamyon, 880 sahra topu, 310 top, 500 uçaksavar topu, 850 anti-tank topu, 6400 anti-tank tüfeği ve 11 bin makinalı tüfek geride bırakılmıştır.

İngiltere açısından yaşanan askeri mağlubiyete rağmen görece az zayiatla atlatılan Fransa Muharebesi sonrasında özel olarak bir askeri madalya öngörülmemiştir. Sadece 10 Mayıs - 19 Haziran 1940 tarihleri arasında Fransa'da silah altında bulunanlar da 1939-1945 Hizmet Nişanına hak kazanmıştır.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b National Army Museum sitesindeki ilgili sayfa 13 Haziran 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 15 Haziran 2021 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ İlgili talimatname (İngilizce) 15 Haziran 2021 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]