University of Illinois at Urbana-Champaign

Koordinatlar: 40°6′37.94″K 88°13′42.28″B / 40.1105389°K 88.2284111°B / 40.1105389; -88.2284111
Vikipedi, özgür ansiklopedi
University of Illinois Urbana-Champaign Mühendislik Kütüphanesi - Grainger Engineering Library

University of Illinois at Urbana Champaign (U of I, Illinois Üniversitesi, UIUC, ya da sadece Illinois olarak söylenir.) UIUC, ABD'nin Illinois eyaletinde kurulu, araştırma ağırlıklı bir devlet üniversitesidir. Illinois eyaletinin ortak üniversite sisteminin başını çeken en büyük kurumdur. Kampüsünde bulunan kütüphane sistemi ABD'de ikinci en büyük üniversite kütüphanesi ve ülkedeki en büyük beşinci kütüphanedir.[1]

Üniversitenin 17 fakültesinde 150'den fazla program sunulmaktadır. Kampüs, Champaign ve Urbana ikiz şehrinin ortasında, 1.468 dönüm arazi üzerinde 286 binadan oluşmaktadır. 2011 yılında yıllık işletme bütçesi 1.7 milyar dolar idi.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alma Mater[değiştir | kaynağı değiştir]

University of Illinois Urbana-Champaign Alma Mater'i

Urbana’ya geldiğinizde size kollarını açan bu bronz heykel okulun Alma Mater‘idir. Kendisi yağmur, kar, fırtına demeden 1929 yılından beri kampüse bekçilik yapıyor. Alma Mater, sene boyunca çeşitli şenliklerde ve etkinliklerde güne uygun şekillerde süslenir. Sert hava şartlarından dolayı zarar gören kısımlarının tamiri için 2012 yılının Ağustos ayında restorasyona gidecek ve 2013'te tekrar yerine dönecek.

Ön yüzünde yazanlar şöyle:

   TO THY HAPPY CHILDREN
   OF THE FUTURE
   THOSE OF THE PAST
   SEND GREETINGS
   Geleceğin mutlu çocukları, 
   geçmişte kalanlar 
   sizi selamlıyor.

Geçmişin geleceğe seslenme heyecanını kampüsün birçok başka yerinde de görebilirsiniz. Örneğin Makina Mühendisliği Laboratuvar (MEL) binasının önünde bir ‘zaman kapsülü’ gömülüdür. 2002 yılında oraya gömülen kapsül 2022 yılında bir törenle çıkarılacak.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kampüste yaprak dökümü

Tarihsel olarak ortalama en yüksek sıcaklık 29 derece olarak Temmuz ve Ağustos aylarında, ortalama en düşük sıcaklık -8 derece olarak Ocak ayında kaydedilmiştir. Rekor ortalama sıcaklıklar 43 derece olarak Temmuz ayında, -32 derece olarak Ocak ve Şubat aylarında kaydedilmiştir.[3]

Sonbaharı ve baharı çok kısa sürer. Gerçek anlamda 2 veya 3 hafta süren bahar aylarında tüm kampüs hafif bir rüzgâr eşliğinde renk cümbüşü içinde olur. Sonbahar sonrası hava sıcaklığı düştükçe havadaki nem çok azalır. Öte yandan bahar sonrası sıcaklıklar artarken sık sık gelen sağanak yağışlarla havadaki nem rahatsız edici şekilde yükselir.

İllinois eyaletinin güney kesimleri kuvvetli fırtınalara ve zaman zaman hortumlara maruz kalır. Üniversitenin bulunduğu orta kesimler genelde olumsuz hava şartlarından daha az etkilenir.

Gün içerisinde hızlı hava değişimleri sık yaşanan bir durumdur.

Üniversite içerisinde ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD içerisindeki birçok üniversite kentinde araba bir ihtiyaç iken UIUC'de arabaya ihtiyaç duymadan rahatça yaşanabiliyor.

SafeWalks ve SafeRides[değiştir | kaynağı değiştir]

SafeWalks kampüs içerisinde gönüllü öğrencilerin yürüttüğü bir hizmet. Gece geç saatlerde evinize tek başınıza yürümek zorundaysanız güvende olmak için SafeWalks’u arayabiliyorsunuz. İki öğrenci görevli sizinle birlikte evinize kadar yürüyor. Öğrencilerin üzerinde görevli olduklarını belli eden bir yelek oluyor ve yanlarında polise bağlı bir telsiz bulunuyor. Bu hizmetten yararlanmak için evinizin kampüsün yakınında bulunması gerekiyor. Hafta içi sabah 2’ye kadar, hafta sonu sabah 3’e kadar bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz.

Benzer bir diğer hizmet, SafeRides, kentin toplu taşımasını üstlenen şirket ile ortaklaşa yürütülüyor. Sizi kampüsten alıp evinize kadar bırakıyor. Evinizin kampüse belli bir yakınlıkta bulunması gerekiyor. Bu servis sabah 6’ya kadar devam ediyor.

İki hizmet de ücretsiz olarak veriliyor.

Otobüs ile ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kentin merkezlerine yakın yerlerde ve kampüste en yaygın ulaşım şekli otobüs. Toplu taşıma hizmeti öğrencilere ücretsiz olarak veriliyor. Sık sık seferler var ve büyük alışveriş merkezlerine ve marketlere dahil olmak üzere hemen hemen her yere ulaşım var. Toplu taşımayı üstlenen şirketin ismi, Champaign-Urbana Mass Transit District (CUMTD).

Her otobüste GPS var. Bu sayede internet sitesinden ve SMS yoluyla hangi durağa hangi otobüsün kaç dakika içerisinde geleceğini net olarak öğrenebiliyorsunuz. Herhangi bir yöne bilet $1 ve bir seferlik aktarma ücretsiz. Günlük sınırsız bilet ise $3 olarak ücretlendiriliyor.

Şehir merkezlerinden yaklaşık 10 km uzaklıktaki yerlere kadar otobüs gidiyor.

Bisiklet ile ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazın çoğu insan bisiklete biniyor. Kışın kar yağmadığı sürece ve sıcaklık el verdiği sürece insanlar bisiklet kullanmaya devam eder. Çoğu yerde bisiklet yolları mevcut. Kampüs civarındaki sürücüler bisikletçilere saygılı. O yüzden bisiklet yolu olmasa da güvenle bisiklet kullanabiliyorsunuz.

Kampüs içerisinde hemen hemen her binaya ait bisiklet kilitleyebileceğiniz özel yerler var.

Bisiklet hırsızlığı nadir olarak gerçekleşiyor. Küçük bir yer olduğu için çalınan bisikletinizin bazen Craigslist gibi sitelerde satıldığını görebilirsiniz.

Gece bisiklet kullanacaksanız ön ve arka ışıklar takmak zorundasınız. Aksi halde polis ceza kesebilir. Bu uygulama resmi olarak 2011 senesinde başladı. Daha önemlisi sürücüler Türkiye’de olduğu kadar tetikte olmadığı için gece sizi görmeyebilir.

Şehir merkezlerinde kaldırımda bisiklet kullanırsanız polis ceza kesebiliyor. Cezası $100. Polisler kask konusunda da duyarlılar ama genelde ceza kesilmiyor.

Taksi ile ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokaktan taksi çevirmek genelde mümkün olmuyor ama kent içerisinde birçok taksi durağı var. Telefon açmadığınız sürece taksi bulmanız mümkün olmayabilir. Taksiler telefonla çağrıldıktan sonra 10 – 30 dakikalık bir süre içerisinde geliyor.

Van tipi taksiler dolmuş gibi çalışıyor. Fakat çok kişi biniyor diye az ödemiyorsunuz. Kendi yolunuzun ücreti kadar ödeme yapıyorsunuz. Yabancılarla yolculuk yapıyorsunuz, yola çıkmadan önce taksinin biraz dolmasını bekliyorsunuz ve kim en yakın yere gidecekse ilk önce o bırakılıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 14 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. American Library Association, "ALA Library Fact Sheet 22 – The Nation's Largest Libraries: A Listing by Volumes Held". Temmuz 2010.
  2. ^ [2] 24 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "Budget Summary For Operations Fiscal Year 2011", University of Illinois, 23 Eylül 2010, sayfa 9
  3. ^ [3] 15 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Weather Channel, "Champaign, IL"