Uraninit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chestnut Flats Mine bei Spruce Pine, Mitchell County, North Carolina, ABD'den çıkarılmış uraninit (Boyutlar: 4 x 2,4 x 2,1 cm)

Uraninit doğada sıkça bulunan bir mineraldir. Mineral sınıfı 'Oksit ve Hidroksitlere aittir. %88,15'e kadar uranyum içermesi nedeniyle en güçlü doğal radyoaktif ışıma kaynaklarından biridir. Bu minerale ilk olarak 15. yüzyılda Almanya/Çek Cumhuriyeti sınırındaki gümüş madenlerinde rastlanmıştır. 1789 yılında Martin Heinrich Klaproth bu mineral sayesinde uranyum elementini keşfetmiştir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uraninitin özkütlesi jeolojik yaşına bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. İlk başlarda 10,63 ila 10,95 g/cm³ iken zamanla 9 ila 7,5 g/cm³'e kadar düşebilir. Uraninite genellikle hidrotermal yataklarda ve volkan kayalarında rastlanır.

Bütün uraninit mineralleri küçük miktarlarda radyum, kurşun izotopları 206Pb ve 207Pb, uranyum izotopları 238U ve 235U içerir. Aynı zamanda alfa ışınımı sonucu yine az miktarda helyum içerir. Helyum Güneş'in atmosferinde keşfedildikten sonra Dünya'da ilk defa uraninitde bulunmuştur.

Uranininit ilk defa Manhattan Projesi kapsamında nükleer silah üretmek için kullanılmıştır.

Modifikasyon ve varyasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle U3O8 daha seyrek olarak U3O7 ve kurşun, demir, toryum gibi metallerin oksitlerinden oluşur. Siyah rengi ve parlaklığı zifte benzetilmiştir bu nedenle İngilizcede 'Pitchblende' olarak da bilinir.