Vikiproje:Tarih

Vikiproje Tarih'e dahil sayfa sayısı: 5883, Seçkin madde sayısı 31, Seçkin liste sayısı: 5, Kaliteli madde sayısı: 48 Güncelle
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wikiclassics Logo proposal 3.svgAnasayfa Wikiclassics Logo proposal 1A.svgKatılımcılar Wikiclassics Logo proposal 6a.svgDivan Wikiclassics Logo proposal 4.svgDuyurular
Wikiclassics Logo proposal 7.svgİşbirliği Wikiclassics Meuble héraldique hibou.svgİstekler Wikiclassics Owl of Minerva (green).svgKategorize Wikiclassics Logo proposal 1A.svg Değerlendirme Wikiclassics Logo proposal 6a.svgİş bölümü Wikiclassics Logo proposal 4.svgKaynaklar
Wikiclassics Logo proposal 2.svg Hakkımızda
A General History for Colleges and High Schools - p 485.png
Tarih Projesi, Tarih ile ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan bir Vikiprojedir. Proje, Vikipedi'de Tarih alanını kapsayan tüm konuların eksiklerini planlı bir şekilde giderilmesini hedefler.

Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız katılımcılar listesine isminizi ekleyebilir, iş bölümü ve hedefler kısmına göz atabilir, iş birliği projesine katkı sunabilir, yapılacaklar kısmını inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz. Katkı sunarken Tarih kaynak listesi size yardımcı olabilir. Ayrıca varsa proje ile ilgili madde isteklerinizi istek sayfasına ekleyebilirsiniz.

Wikiclassics Logo proposal 5.svg Projenin Amacı
Anton Raphael Mengs, The Triumph of History over Time (Allegory of the Museum Clementinum), ceiling fresco in the Camera dei Papiri, Vatican Library, 1772 - M0tty.jpg
Projede ana hedef Vikipedi'de yer alan Tarih ile ilgili maddeleri geliştirmek, kaynaklandırmak, maddelerdeki güncel olmayan ve tartışmalı kaynaksız bilgileri çıkartmak ve Türkçe Vikipedi'de olmayan Tarih ile ilgili maddeleri diğer dillerden tercüme ederek Türkçe Vikipedi'ye kazandırmaktır. Bunun için iş bölümü ve hedefler kısmına göz atabilir, oluşturulması gereken maddeler kısmında yer alan maddeleri oluşturabilir veya bu bölüme yeni maddeler ilave edebilirsiniz. Ayrıca projeye dair güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.
Archeowiki logo.svg Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
A General History for Colleges and High Schools - p 490.png
Yapacak bir iş mi arıyorsunuz?
  • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmek ile işe başlayabilirsiniz. Bunun için Tarih taslakları kategorisi sizin için yararlı olabilir.
  • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz.
  • Bir ekip çalışmasına katılabilirsiniz.Ayın işbirliği katılarak, diğer kullanıcılar ile birlikte belirli bir hedefe odaklanabilir ve Projeye katkı sağlayabilirsiniz.
  • İstenen maddeler sayfası kullanıcıların yeni bir madde yaratılması veya belli işlerin tamamlanması için yardım istediklerinin yer aldığı sayfadır.Bu sayfadan yararlanarak yeni maddeler oluşturabilirsiniz.
  • Ayrıca maddelerde kaynak göstermeyi unutmayınız. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğundan, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
  • Tarih Taslakları

Proje kapsamında yer alabilecek, tarih ile ilgili maddelerin tartışma sayfalarına {{vikiProje Tarih}} şablonunu koyarak işaretleyin.

Special Gold Barnstar.png Seçkin ve kaliteli içerik
Cscr-featured1.png Seçkin resimler
VikiProje Tarih Seçkin Resmi

Istanbul comet and earthquake 1556.jpg
10 Mayıs 1556 Istanbul depremi. El boyaması ahşap gravür. Özel koleksiyon, Prag. 10 Myıs 1556 depreminde İstanbul'da meydana gelen hasarı gösteren renkli gravür. Ayasofya ve başka yapılar ağır zarar görmüş ve çok sayıda can kaybı olmuştu. 5 Mart 1556'da bir kuyruklu yıldız belirmiş ve 12 gün boyunca gökyüzünde görülmüştü. (Renkli gravür, 1556'da Herman Gall tarafından Nuremberg'de basılmıştır)

Proje standartları
Portal: Portal:Tarih Tarih Portalı
Kısayollar: VPR:VPT
Proje şablonu: {{VikiProje Tarih}}
Üye kullanıcı kutusu: {{VP Tarih}}
Ayın İşbirliği: {{Bu ayın tarih işbirliği}}
İstatistikler
Tarih
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 3 5 4 19 0 31
Seçkin Liste SL 0 1 3 1 0 5
Kaliteli madde KM 1 2 3 42 0 48
B 30 53 60 186 6 335
C 24 64 159 826 24 1097
Başlangıç 28 86 249 1618 28 2009
Taslak 9 84 193 1804 10 2100
Liste 3 1 13 32 6 55
A-ayrımı 0 0 1 3 0 4
Gerekli 0 0 0 1 0 1
Şablon 1 3 5 5 10 24
Dosya 0 0 0 0 0 0
Kategori 0 1 2 13 6 22
Portal 0 0 0 0 0 0
Proje 0 1 1 0 0 2
??? 0 0 2 25 128 155
Toplam 99 300 694 4572 218 5883
Tartışma Sayfaları

Duyurular
Madde eş denetimi
Önergeler
Oylama ve anketler
Yardım istekleri

İlgi isteyen işler

Çalışılan maddeler listesi
Ayın işbirliği
Yapılacaklar
İstenen maddeler
İstenen resimler

Yardımcı kaynaklar

Biçem el kitabı
Kaynak gösterme
Kategorilendirme
Yeni madde oluşturma
Sayfa nasıl yazılır?
Vikipedi'ye katkı sağlamak

Katılımcılar[kaynağı değiştir]

Aşağıda Vikiproje Tarih üyelerinin, ilgi alanları ile birlikte bir listesi bulunmaktadır. Gruba katılmak için Katılımcılar listesi'nde adınızı sıraya göre kaydediniz...

  Kullanıcı  Mesaj sayfası   Özel ilgiler
Wikiclassics Logo proposal 3.svgAnasayfa Wikiclassics Logo proposal 1A.svgKatılımcılar Wikiclassics Logo proposal 6a.svgDivan Wikiclassics Logo proposal 4.svgDuyurular
Wikiclassics Logo proposal 7.svgİşbirliği Wikiclassics Meuble héraldique hibou.svgİstekler Wikiclassics Owl of Minerva (green).svgKategorize Wikiclassics Logo proposal 1A.svg Değerlendirme Wikiclassics Logo proposal 6a.svgİş bölümü Wikiclassics Logo proposal 4.svgKaynaklar

Ne? Nerede? Nasıl?
Aktif Katılımcılar
Aktif katılımcılar; Vikipedi Tarih projesi'ne (yan menüdeki Aktif Çalışmalar kategorisindeki çalışmalara)
aktif katkı sağlayan katılımcıların listesini gösterir.
3 günden daha yakın süre içerisinde katkı sağlayanlar Star.svg,
Son 1 hafta içerisinde katkı yapanlar Green Light Icon.svg,
Son 1 ay içerisinde katkı sağlayanlar Yellow Light Icon.svg,
Son 1 ay içerisinde katkı yapmamış kullanıcılar ise Red Light Icon.svg ile gösterilecektir.
Katılımcı Listesi:
Star.svgThothr
Green Light Icon.svgK a h v e 6buyrun?
Aktif Çalışmalar
Aktif Tamamlanma İndeksi
Taslak Geliştirme
Kaynak Ustası Projesi
Kullanıcı İletişim Katkı Alanı
Thothr ileti Proje sorumlusu
Kekibec ileti Tarih maddelerinin vikipedi standartlarına uygun ve kaynak gösterilmiş bir şekilde hazırlanmasında yardımcı olmak isterim
Superyetkin ileti Doğu Asya tarihine ilişkin katkıların yanı sıra tarih taslaklarını varsıllaştırmaya çalışacağım.
Vikiçizer ileti Elden geldiğince tarihin her köşesinden...Bilhassa internette Türkçe kaynak bulunmasında zorluk çekilen konularda
Berkay0652 ileti Tüm konular hakkında çevirilere yardımcı olmak isterim.
Makedon ileti Siyasi - askeri tarih. Avrupa, batı Asya, Kuzey Afrika.
Nanahuatl ileti Tarihle ilgili her şeyde katkıda bulunabilirim :)
Kyzagan ileti Özellikle "Ortaçağ Avrupası" olmak üzerede her konuda yardım isteyebilirsiniz.
Ahzaryamed ileti Yakın dönem Osmanlı Devleti tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile ilgili katkıda bulunabilirim.
iazak ileti Zaman ayırabildikçe ve elimden geldikçe Türkiye, Osmanlı, Orta Doğu, Kırım ve Avrupa tarihi ile biyografi maddeleri ağırlıkta olmak üzere, farklı dönem ve alanlarda katkıda bulunmaya gayret edeceğim.
Bödöŋtıl ileti Balkanlar, Yugoslavya ve Türk boyları ve devletleri konularında çeşitli bakımlardan yardım sağlayabilirim. Tek sıkıntım "zaman". Zamanım olduğu sürece, kaliteli katkılarla Türk dilinde bilgiye destek vermekten memnuniyet duyarım. Ayrıca Türk dili tarihi konusunda da ciddi katkılar sunabilirim. Vikipedi'de bu konuda eksik çok.
Yzkoc ileti Bizas tarihi üzerinde özellikle kişi ve mimari eserler üzerinde çalışıyorum.
Sefasungur ileti Çocukluğumdan itibaren tarihe büyük bir ilgim vardır. Bu yaşıma kadar belirli bir seviyede tarihsel birikimim oluştu. Özellikle antik, ilk ve orta çağ tarihi konularında yardımcı olabilirim.
Okanfan Evet benim?
Kullanıcı:Saitcank mesaj Bizans ve Hristiyanlık tarihi üzerine katkıda bulunabilirim.
Emre Güneş123 mesaj Temelde Anadolu tarihi olmak üzere; Hititler, Türk Beylikleri ve Batı Karadeniz tarihi hakkında katkılar sunabilirim.
ZEnes Han mesaj II. Dünya Savaşı ve devamında gelen Soğuk Savaş dönemi, SSCB'nin dağılışı gibi olaylarla bilgi sahibiyimdir ve Wikipedi'yi bu konuda geliştirebilirim.
Murhin mesaj Kitap, makalesini kısacası kaynak bulabildiğim her şey hakkında katkıda bulunabilirim.
Birburqwe Elimde bulunan kaynaklar ile Mısır(bilhassa dini), Bizans(bilhassa dini), Arap(bilhassa kültürel ve dini), Osmanlı ve erken-geç Türkiye tarihi hakkında katkıda bulunabilirim. Ayrıca bulabildiğim kaynaklar yetersiz kalırsa, vaktim oldukça yabancı vikilerde bulunan çeşitli tarihi maddeleri de çevirmekle meşgul olacağım.
Kullanıcı:Berke330 mesaj Doğu Roma Mimarisi ve tarihi, Osmanlı Mimarisi ve Akdeniz coğrafyası içinde bulunan tarihe katkı sağlamaktan onur duyarım.
Kullanıcı:Madrox mesaj Roma, Bizans ile Osmanlı'daki kişiler (asker, prens, prenses vb.) ve karışık milletler arası maddeler konusunda katkıda bulunacağım.
Adigabrek mesaj Çerkes tarihi ile ilgili katkıda bulunmaya devam edeceğim.
Saotura mesaj Tarihle alakalı her şeyde, özellikle Sovyetler Birliği, ırkçılık tarihi ve antikomünizm tarihi hakkında katkıda bulunabilirim.
Necromancer569 mesaj Vikipedi'yi yeni yeni öğreniyorum, Osmanlı ve Türk tarihi başta olmak üzere okudukça bir çok konuda yardımcı olabilirim. Şu aralar Tarih öğrencisi olmak için üniversite sınavına çalışıyorum.
Kralayolverin mesaj II.Dünya Savaşı başta olmak üzere tarihin her köşesinde olan bilgileri olabildiğince Türkçe Vikipedi'ye aktarmaya çalışıyorum
Eren456123 mesaj İlk Çağ, Orta Çağ, Yeni Çağ ve Türk Tarihi alanında elimden geldiğince madde eklemeye ve düzenlemeye çalışacağım.
Mustafa_MVC mesaj İttihat ve Terakki Cemiyeti ile Jön Türk oluşumu ve dönemin siyasal tarih yapısı hakkında çalışıyorum.