Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:SAM sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu fikir birliği oluştuğu takdirde 7 gün (bu süre fikir birliğine varılmazsa +5 gün daha uzatılır) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|2.}} (ikinci kez aday gösterilen sayfalar için; eğer sayı daha yüksekse 2. yerine uygun sayıyı girin ve noktayı silmeyin) şablonunu {{sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz · Ağustos · Eylül · Ekim · Kasım ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Serpil Özcan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 4 gün, 18 saat ve 31 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kullanıcının itirazı üzerinde KD'liğin ispatlanması amacıyla SAS'a taşınmıştır. Kadıköylümesaj 10.15, 23 Kasım 2020 (UTC)

* Silinsin Silinsin Ne sinema ne tiyatroda KD kişi olabilmiş değil. Hızlı silinsin diyecek kadar da bariz bir durum değil ama. :) --iazak (mesaj) 11.57, 23 Kasım 2020 (UTC) @Superyetkin Kapatılabilir artık sanıyorum ki. KD olmadığı fazlasıyla ispatlanmış. Saygılarımla--Kadıköylümesaj 14.26, 23 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kd değil. Diyot 15.02, 23 Kasım 2020 (UTC)
 • "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar." ifadesi sahne sanatlarına vurgu yapar, bu nedenle kalmalıdır. Tiyatro bir sahne sanatıdır. Yer aldığı oyunlar, yönetmenleri ile birlikte kayda değer olduğundan kendisi de kayda değerdir. Rol aldığı oyunların yönetmenleri Füsun Demirel, Şahika Tekand, Emre Koyuncuoğlu, Mahmut Gökgöz, Yılmaz Onay. Tiyatro; dizi ve sinema gibi bir alan değildir, SAS tartışmalarında buna özellikle dikkat ediniz.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 16.06, 23 Kasım 2020 (UTC)
 • Sayın, evolutionoftheuniverse ile aynı fikirdeyim. Kalsın. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 16.19, 23 Kasım 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum evolutionoftheuniverse, Kepler-45b Ama tiyatro alanı olduğunda da oyuncunun önemli bir rol almasını bekliyoruz. Sayılan oyunlar KD ancak önemli bir rol aldığı görülmüyor. Önemli rolünü gösteren kaynak bulursanız tekrar değerlendirelim elbette. --iazak (mesaj) 16.37, 23 Kasım 2020 (UTC)
  • @Kepler-45b: Silinmesi gerektiğine yönelik bir görüş paylaşmıştınız, ilgili satırı tamamen silmektense üstünü çizip devamına şu anki görüşünüzü eklemenizi tavsiye ederim. --Victor Trevor (mesaj) 16.53, 23 Kasım 2020 (UTC)
  Tiyatro oyunlarının bütünlüğünde "önemli rol" diye bir kavram yoktur. Dizi ve filmlerdeki gibi geniş bir oyuncu kadrosu yoktur. Afişlerde önemli rolü olan her oyuncunun adı vardır ve oyunun sonunda hep birlikte seyirciyi selamlarlar.
  Füsün Demirel'in yönettiği Aşk Dersleri'nde üç oyuncu var ve bu üç oyuncudan biri. Emre Koyuncuoğlu'nun yönettiği Bedel'de Esther rolünde. Dört oyuncu var. Yılmaz Onay'ın yönettiği Enayi'de on beş oyuncu var, bu oyunda yer alan bir başka oyuncunun Orhan Aydın olduğunu not düşmek gerekli. Mahmut Gökgöz'ün yönettiği Pir Sultan Abdal'da Madam Roksalana rolünde, Şeyh Bedrettin Destanı'nda ise anlatıcı. Oyuncular arasında listeleniyorsanız rolünüz önemlidir; bununla birlikte yer aldığı oyunlarda yer aldığı roller olmadan zaten oyun sahnelenemez. Esther'siz Bedel, anlatıcısız Şeyh Bedrettin Destanı olmaz örneğin. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 17.46, 23 Kasım 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum

İazak elbette, elbette efendim. Aslında bir kaç güvenilir haber kaynağı bulunmakta. Ancak şunu bence belirtmeden geçmemeliyiz. Bir çok madde için kaynak sıkıntısı çekiyoruz. Bunun yanın sıra bahsi geçilen sanatçı oldukça bilindik ve doğayen denilebilecek yazarların eserlerinde rol almış, ki bu roller pamuk prenesi ve yedi cücelerde ağaç veya çim rolü yapmak gibi değil. Hatırlıyorm Çok güzel hareketler bunlar oyuncuları ilk skeç hazırladığı dönemlerde bilgiler eklendi. Yani aslında bir taş biz koyup yavas yavaş başka taşlar konunmasına sebep olabiliriz. Sonuçta tamamıyla KD uymadığı konusunda şüphelerimiz var ki tartışıyoruz. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 17.05, 23 Kasım 2020 (UTC)

Kendisi hakkında daha fazla kaynak bulunduktan sonra maddenin tekrar oluşturulmasıda bir seçenek olabilir. Robingunes 17.32, 25 Kasım 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum

Füsun Demirel[1 1], Şahika Tekand, Emre Koyuncuoğlu[1 2][1 3], Yılmaz onay ülkemizde ve dünyada fazlasıyla tanınan sanatçılar. Serpil Özcan tüm bu kişilerle çalışmış ve çalışmaya devam eden bir oyuncu. Füsun Demirel ile son dört sezondur Türkiye'de ve yurt dışında çok sayıda oyunda oynadığı gazete vb. yayın organlarıda çıkmıştır. Başrolde oynadığı Allegretto isimli kısa filminde yönetmen olan İlker Canikligil, alanında üniversite hocalığı yapan, kitapları sinema derslerinde okutulan bir önemli yönetmenimizdir. Canikligilin kişisel vimeo bloğunda Serpil Özcan'nın bu filmi çok önemli bulunarak ana banner olarak konulmuştur. İFA'da yer alan Allegretto başlıklı konunun altında oyunculuğu hakkında olağanüstü onlarca övgüler ve yorumlar vardır. "Önemli bir rol" oynadığı Yolculuk isimli film, 1 milyon 300 bin kişi tarafından izlenmiştir. Burada Cezmi Baskın ile birlikte rol almıştır. Ancak eğer popülarite aranıyorsa ve kriter bu ise maddeyi, isteniyorsa kaldırayım. Çünkü poüler kültür sanatçısı olmadığı bellidir. Eğer konu önem ise maddenin durmasında ısrarcıyım. Vikipedi'den böyle bir sanatçıya ait maddenin yeterince tanınmıyor olması sebeniyle, "önemli rol, önemsiz rol" tartışmaları ile silinmesinin doğru olmadığı düşüncesindeyim. İlgili kaynakları vaktim olduğunca eklemeye çalışacağım Teşekkürler.

 1. ^ "Aşk Dersleri". Cumhuriyet Gazetesi. 
 2. ^ "Oyun gibi oyun: Bedel". Hürriyet Gazetesi. 
 3. ^ "Bedel". Şalom Gazetesi. 

Szbaba (mesaj) 09.53, 24 Kasım 2020 (UTC)

Oynadığı oyunlardaki "rollerin önemine" dair;

1- Bedel.

Yönetmen Emre koyuncuoğlu[2 1]: Türkiyenin önemli yönetmenlerinden birisidir. İBB ŞehirTiyatrosunda yönetmendir ve aynı zamanda İstanbul Şehir Tiyatrosunda Genel sanat yönetmeni yardımcısıdır.

Bedel Oyunu[2 2]: [Miller]'ın önemli oyunlarındandır. Oyunda 4 ana karakter vardır. Esther oyundaki tek kadın karakterdir. Oyunun bütün sahnelerinde önemli rolü vardır. Bu oyun tiyatro klasiklerinden biridir.

Serpil Özcan bu yönetmenin yönettiği, bu oyunda baş rollerden birinde oynayan, oyunun tek kadın oyuncusudur. Yönetmen oyuncuyu kayda değer bulmuş ve daha önce İnci Pars ve Yıldız Kenter'in de oynadığı tek kadın rolünü Serpil Özcan'a vermiştir.

2- Aşk Dersleri
Füsun Demirel. Herkesin bildiği üzere ülkemizin önemli kadın oyuncularından birisidir. Dünya çapında ünlü büyük yazar ve oyuncu Dario Fo'nun asistanlığını yapmıştır. Aşk dersleri oyunu Dario Fo'nun yazdığı bir oyundur. Bu oyundaki en vurucu bölümlerden birisi Fo'nun karısı Frankco Rame'nin başından geçen tecavüz olayının sahne üzerinde anlattığı ünlü monoloğudur. Oyunun tüm sahnelerinde yer alan Serpil Özcan, ayrıca Rame'nin ünlü monoloğunu oyunda canlandıran kadın oyuncudur. Serpil Mert Küçülmez ve Füsün Demirel ile birlikte 4 sezondur bu oyunu Hollanda, İngiltere, Almanya[2 3], İsviçre' de ve Türkiye'de defalarca oynamışlardır. Londra'da[2 4] Türkçe Tiyatro Festivalinde sahne almışlardır.

3- Pir Sultan Abdal[2 5][2 6]
....

Not 1: Bu yazıma ara veriyorum. Tartışmaya katkı koymak amacıyla vaktim olduğu kadarıyla yazmaya ve yeni kaynaklar eklemeye burada devam edeceğim. ( Maddeyi geliştirmeye harcayacağım zamanı ne yazık ki savunmaya ayırmış oldum. Ama Vikipedi'ye emek koymanın her türlüsü makbuldür umarım )
Sadece bu kadar kaynak ve bilginin bile KD olmak adına yetmesi gerektiğini düşünüyorum. Elbette daha yazılması gereken başlıklar var. örneğin film çalışmaları.

Not 2: Türkiyenin en önemli tiyatro insanlarından biri olan çevirmen, yönetmen, yazar Yılmaz Onay[2 7] kayda değer bir oyuncu olarak değerlendirerek oyunlarında yer vermiştir. Serpil Özcan aynı zamanda Yılmaz Onayın asistanlığını da yapmıştır. Serpil Özcan ismi, Yılmaz Onay'ın vikipedi'deki sayfasında çok kere geçmektedir.

Not 3: Yine Serpil özcan Türkiyenin kadın yönetmenleri arasında yer alan 3 önemli yönetmenle de çalışmıştır. ( Füsün Demirel, Emre Koyuncuoğlu, Şahika Tekand ) Bu üç önemli yönetmen kayda değer bularak kendisiyle çalışmıştır. Bir oyuncu daha nasıl kayda değer olabilir? Bilemedim.

 1. ^ "Emre Koyuncuoğlu". Şehir Tiyatroları. 
 2. ^ "Bedel". Wikipedia.org. 
 3. ^ ""Aşk Dersleri" Hamburg'da sahnelendi". 
 4. ^ "Londra II. Türkçe Tiyatro Festivali'ne Yıldız Yağdı". 
 5. ^ "Pir Sultan Abdal". 
 6. ^ "Pir Sultan Abdal". Tiyatro online. 
 7. ^ "yılmaz onay". wikipedia. 

Szbaba (mesaj) 13.39, 24 Kasım 2020 (UTC)

 • Sunulan gerekçelerin çoğunun Notability is inherited başlığında bahsedilenlere dayanılarak geçersiz olduğunu belirtmek durumundayım. Burada oyunların ya da yönetmenlerin kayda değerliğini değil, işbu şahsın kayda değerliğini inceliyoruz.--NanahuatlEfendim? 20.18, 24 Kasım 2020 (UTC)
  Odaklanılan zaten sahne gösterilerinin kayda değer olup olmadığı. Sözgelimi; A kayda değer kişisinin başrol olduğu bir dizide yan rolü olsa ve oynadığı dizide A kişisi başrol diye kayda değerlik biçmeye çalışsak o zaman hatalı olurdu.
  Burada vurgulanmaya çalışılan sahne gösteriminin kayda değerliği. Yine sözgelimi; herhangi bir lisede bir edebiyat öğretmeninin yönettiği Aşk Dersleri ile bir kayda değerlik değil, Füsün Demirel'in yönettiği Aşk Dersleri ile bir kayda değerlik söz konusu. Diğer gösterimler de kezâ aynı durumda. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.15, 25 Kasım 2020 (UTC)
  Bu mantıkla, kayda değer bir şirket çalışanı olarak kayda değer oluyorum sanırım.... NanahuatlEfendim? 18.27, 26 Kasım 2020 (UTC)
  Kayda değer bir şirketin çalışanı olmak ile kayda değer oyunlarda rol almış bir tiyatrocu olmak arasında konu ve bağlam olarak bir ilişki yok. Türkçe Vikipedi'deki politikalara göre göz ardı ettiğimiz bir şey olup olmadığı ve tiyatrocuların hangi kriterlere göre kayda değer olduğuna odaklanırsak hem bu hem de gelecek silme tartışmaları için bir temel yaratabiliriz. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 12.42, 27 Kasım 2020 (UTC)
  Tek bir veya birkaç kriteri sağlaması durumunda kayda değer olamayacağı olamayabileceği şurada belirtilmiş. Acaba ilgili kriter dışında hangi kriterimizi karşılıyor?... Merak ettim. --Victor Trevor (mesaj) 14.31, 27 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bedel, Aşk Dersleri ve Pir Sultan Abdal oyunlarında önemli rollerde yer aldığını yukarıdaki kaynaklı açıklamalardan gördüm ve görüşümü değiştiriyorum. --iazak (mesaj) 22.22, 24 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlgili "önemli rolde oynamış olmak" kriterini şu 2 tiyatro oyunu ile karşılıyor; Bedel ve Aşk Dersleri. Aşk Dersleri'nde 3 tiyatrocu var, Füsun Demirel biraz anlatıcı konumunda da aynı zamanda, ama üçü de başrol. Ek olarak burada oyun içindeki ara oyunlardan "Tecavüz" oyununu oynarken seyirciye yansıttığı duygudan bahsedilmiş, kopyala yapıştır yapmayayım aratırsınız kaynakta, kalırsa belki eklenir, performansının seyirciye geçtiği söylenebiliyor buradan.----anerka'ya söyleyin 22.34, 24 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın sunulan kaynaklar ve yaptığım araştırmadan sonra kriterimiz olan "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar." sebebiyle.--CanQui es-tu? 23.30, 24 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinme önerisi için verilen gerekçeler yetersiz. Kişinin KD olduğunu herhangi bir tiyatrocuya sorarak doğrulamak mümkün. Ayrıca sinema salonlarında gösterilen filmleri de var. Bir tiyatrocuyu KD bulmamanın yöntemi oylar da olamaz. Bir yerden sonra burada harcanan enerjinin Vikipedi için zararlı olduğunu düşünüyorum. SAS kategorisinden daha fazla vakit geçirmeden çıkarılmalı. - alp 13.50, 25 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddeye eklenen kaynaklar sayesinde madde kayda değerlik kriterimizi karşılıyor şu anda. Buradan silinsin diye görüş bildiren @Victor Trevor Robingunes'e de seslenmek istiyorum. Görüşleriniz nedir?--Kadıköylümesaj 11.49, 26 Kasım 2020 (UTC)
  Görüşüm değişmedi. @Nanahuatl inanılmaz önemli bir noktaya parmak bastı, gerçi eklenen kaynaklara baktığımızda kişinin sözde "kayda değerliğini" ispatlamak mottosu benimsenmiş bir şekilde eklenebilecek tüm kaynaklar random olarak eklenmiş (Seviyemiz artık bu galiba). --Victor Trevor (mesaj) 12.31, 26 Kasım 2020 (UTC)
  Silinmesini destekliyorum Robingunes 12.20, 26 Kasım 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum

Sayın Victor Trevor,

Görüşünüzü değiştirmemiş olmanıza elbette saygım sonsuz. Ancak;

Kişinin kayda değer olup olmadığını tartışmak yerine, benim, “sözde "kayda değerliğini" ispatlamak mottosu benimsenmiş” olduğumu ifade ederek, niyetimi tartışma konusu yapmışsınız. Doğrusu üzüldüm. Niyetim bu değil. Doğru yöntemin Vikipedi’nin kayda değerlik kriterlerini karşılayıp karşılamadığını tartışmanız olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca; tartışılan kişi bir yazı maddesi konusu olsa da, bir insan. Kamuya açık bir yerde kendisinden söz edilmekte ve üstüne tartışılmaktadır. Bu nedenle uslubun da özenli olmasında fayda vardır. Kısacık bir yazıda “..kişinin sözde "kayda değerliği.." dediğiniz zaman niyetiniz öyle olmasa da kişinin kişiliğine yönelik bir yaklaşım içinde olduğunuz anlaşılır. Oysa tartışılması gereken Vikipedi kriterlerine göre bir oyuncu olarak kayda değerliğinin olup olmamasıdır. Kimse kendi kişiliği üzerinde kamuya açık bir alanda kişiliğinin bu tarz sorgulanmasına muhatap olmak istemeyecektir.

Bir tiyatro ve sinema oyuncusunun madde yapılabilecek biçimde Kayda Değer Kişi özelliklerine Vikipedi kriterlerine göre sahip olup olmadığı konusuna gelecek olursak (tartışmamız buna odaklanmalıdır) kısaca diyebilirim ki: Bazı arkadaşlarımız bu maddenin bu kriterlere nasıl ve neden uyduğunu benden çok daha iyi ve net olarak açıklamışlardır. O nedenle tekrarlamaya çalışmayacağım.

Son olarak; Anlayamadığım bir konuyu gerçekten sormak istiyorum. Mesajlarınızda bu maddeye ilişkin demişsiniz ki: “Eklenen bilgilerin doğruluğunu teyit etmek adına "güvenilir ve bağımsız kaynaklar" eklenmesinin doğru olacağına inanıyorum.”, “kişinin "bağımsız ve güvenilir kaynaklar tarafından konu edildiğini" göremedim maalesef.”, “Maddeye bağımsız ve güvenilir kaynaklar ekleyerek kayda değerliğini tespit edebilirsiniz“. Ben sizin bu bilgilendirmenize, yönlendirmenize güvenerek bağımsız ve güvenilir kaynaklar eklemeye çalıştım. Ben bunun üzerine doğru yolda olduğumun söylenmesini ya da yanlışlarımın düzeltilmesini beklerken, “eklenebilecek tüm kaynaklar random olarak eklenmiş” “eleştiri”niz” ile karşılaştım. Öncelikle eklediğim kaynaklar bulabildiğim tüm kaynaklar değildir. Uygun görmediğiniz kaynaklar varsa çıkarılabilir. Ayrıca daha pek çok kaynak var ve isteyen kolaylıkla bulabilir. Ancak şimdi bu durumda kaynak eklememin mi yoksa eklemememin mi daha doğru olacağı konusunda gerçekten tereddüt içindeyim.

@Nanahuatl arkadaşımızın çok önemli bir konuya parmak bastığı hususunda ben de size katılıyorum. Konu önemli. Ancak fikrim sizden farklı. Ben bir tiyatro oyuncusunun hangi sahnede, hangi oyuncularla birlikte oynadığının, hangi yönetmen tarafından seçilmiş olduğunun çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bu da tartışılabilir. Ancak tersi bir kanıtmış gibi öne sürülemez.

(Seviyemiz artık bu galiba) konusuna ise girmek istemiyorum. Sadece Vikipedi’nin seviyesine katkı koyabilecek yaşta, eğitimde ve donanımda olduğumu belirtmek zarureti doğduğu için zamanını aldığım tüm arkadaşlardan özür diliyorum.
Not: Umarım tartışma formatına uygundur. Bilemedim.


Szbaba (mesaj) 19.05, 26 Kasım 2020 (UTC)

Fikirlerimizin belirtilmesine ihtiyaç duyan (bu tür) tartışma sayfalarında hiçbir şekilde kişiye yönelik atıflar söz konusu değildir, bu minvalde çağrışım bıraktıysam özür dilerim. Vikipedi'ye herkes bir şeyler yazmakta özgürdür ve herkes dilediği şekilde düzenlemeler yapabilir, tartışma sayfalarında konuya odaklı nezaket gözeterek yapılan ve hukuki tehdit içermeyen tüm yorumların uygun olacağını düşünüyorum. Özellikle kişi maddelerinde "kayda değerlik" konusunu tartışırken eklenen kaynaklara bakmak zorundayız ve politikalarımıza göre uygunluğunu düşünmeliyiz. Bu bağlamda söz konusu maddenin kaynaklarına baktığımda "güvenilir" olarak kabul edilmeyen Imdb; "bağımsız" olarak kabul edilmeyecek söz konusu kişinin kendi internet sitesi; bağlantı olarak gösterilmesi gereken fakat bu şekilde gösterilmeyip de "bağımsız ve güvenilir" kaynak adı altında eklenen (hâlihazırda Vikipedi'de bulunan) maddeler kaynak olarak gösterilmiştir: Dolayısıyla bu durum, kaynakların random olarak eklendiği belirten yorumum ile ilgilidir.
Kayda değerlik konusunda topluluğumuzun, ilgili sayfadaki kriterlere istinaden "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar." gerekçesiyle maddenin kalması gerektiği yönündeki görüşlerini görebiliyoruz. Sanıyorum ki, bence de bu kriter sağlanmış, fakat yine ilgili sayfadaki kriter başlığının ilk paragrafı da önemlidir: "Aşağıdaki kriterleri sağlayan bir kişinin genel olarak kayda değer olduğu kabul edilir. Ancak, bu kriterlerin sağlanamaması bu kişinin ansiklopedide yer almaması gerektiğinin kesin delili sayılmamalıdır ve bu kriterlerin bir veya birkaçının sağlanması da kişinin yer almasını garantilemez." "Hakkında kimdir nedir, ne değildir"den başka kaynak olmayıp da kayda değerliği kanıtlanamamış birçok maddenin silindiğinin farkındayız, keşke bu maddede de biraz bu bağlamda kaynaklar olsaydı, sanıyorum görüşüm değişirdi. İlgili şahsın doğum tarihini bile kanıtlayacak kaynağın eklendiğini göremedim, kriterlerdeki tek bir gerekçeyi sağladığı için maddenin KD olmayacağını belirten alıntıyı üstte belirtmiştim zaten.
Geçenlerde maddesine 40 küsur kaynak eklenen bir gazetecinin (yerel, yabancı karışık) maddesinin silindiğini ve ilgili maddenin durumunu da göz önüne aldığımda seviyemiz artık bu galiba demem kaçınılmazdı, fakat bu durumu bu sayfada tartışma sayfasında dile getirmemin gereği yoktu, üzgünüm.
Niyetinizin Vikipedi'yi geliştirmek olduğunun farkındayım ve nezaketiniz için teşekkür ederim. Kimseyi eleştirme çabası içerisinde olmadığımı dile getirmek istiyorum. Saygılarımla, --Victor Trevor (mesaj) 12.23, 27 Kasım 2020 (UTC)
Victor Trevor adaylık tartışmasıyla ilgili olan alıntınıza yorum yapacağım sadece.
Siz "Tek bir veya birkaç kriteri sağlaması durumunda kayda değer olamayacağı şurada belirtilmiş. Acaba ilgili kriter dışında hangi kriterimizi karşılıyor?..." deyip ikinci bir kriterin şart olduğunu ima etmişsiniz. Yukarıda vermiş olduğunuz alıntının ilgili bölümünü tekrar yazıyorum; "bu kriterlerin bir veya birkaçının sağlanması da kişinin yer almasını garantilemez.". Burada yazılan açıkça kriterlerin var olmasının garanti sağlamayacağıdır, yani görüş bildiren kişiler tek kritere göre kayda değer bulabilir ya da bulmayabilir ve bu yönergeye göre aykırı, yanlış veya hatalı bir davranış değildir. Sizin bahsettiğiniz illa ki ikinci bir kriterin var olması koşulu okullar için kayda değerlik kriterlerinde bulunuyor ve şöyle yazıyor; "Vikipedi'de bir okulun kayda değer sayılabilmesi için aşağıdaki kıstaslardan en az ikisini karşılıyor olması gerekir.". Orada rakam açıkça yazılmış, arada bir fark var yani. Siz yine kayda değer görmeyin ve bu şekilde fikir belirtin, herkes kendi değerlendirmesini yapar, ancak "Tek bir veya birkaç kriteri sağlaması durumunda kayda değer olamayacağı şurada belirtilmiş." şeklindeki ifadeniz politikanın o şekilde olduğunu belirtmesi açısından yanlıştır. Kayda değer bulmak için birden fazla kritere uyuyor olmasına "yönerge açısından" gerek bulunmuyor. ----anerka'ya söyleyin 15.03, 27 Kasım 2020 (UTC)
@Anerka: Bahsettiğiniz şekilde ikinci bir kriterin şart olduğunu söylemek istememiştim, eğer gözümden kaçmışsa veya söz konusu madde ikinci bir kriteri sağlıyorsa bunun belirtilmesini, belirtilmesi durumunda dolaylı olarak görüşümün değişme ihtimalinin olduğunu söylemek istemiştim. "Bu kriterlerin bir veya birkaçının sağlanması da kişinin yer almasını garantilemez." cümlesi, yoruma mahal vermeyecek düzeyde açık bence, fakat bu cümleden hareketle kriterlerin var olmasının garanti sağlamadığını, kayda değerliği değerlendirmek için için birden fazla kritere uyuyor olmasına "yönerge açısından" gerek bulunmadığını söylüyorsunuz sanırım ve iki alıntı da aynı durumu farklı açılardan bize sunuyor ama cevap aynı. Benim demek istediğim şudur: Bir kriteri sağlıyor diye maddeye kayda değer "gözüyle" bakılmaması gerektiğidir, bu yanıtım ile "ve bu kriterlerin bir veya birkaçının sağlanması da kişinin yer almasını garantilemez." bu cümlenin tutarlı olduğunu düşünüyorum, fark ettiyseniz ağzımdan ikinci bir şart tarzında bir şey çıkmadı. :) --Victor Trevor (mesaj) 15.26, 27 Kasım 2020 (UTC)
"Tek bir veya birkaç kriteri sağlaması durumunda kayda değer olamayacağı şurada belirtilmiş. Acaba ilgili kriter dışında hangi kriterimizi karşılıyor?... Merak ettim." cümlelerinizde "sağlaması durumunda kayda değer olamayacağı" yazıyor ve başka kriterler talep ediyor, buraya takılmıştım açıkçası. "kayda değer olamayacağı" değil "kayda değer olmayabileceği" doğru olan. Tek kriteri sağlarsa kayda değer olabilir ya da olmayabilir. Dolayısıyla sizin silinmesine yönelik yorumunuz yanlış değil, saygı duyuyorum ama kritere uyuyor kalsın diyenler de yanlış değil. Bu nokta kişisel kayda değerlik sınırlarının nerede çizildiğine bakılarak görüş bildirilebilen bir nokta. Yani itirazım "kayda değer olamayacağı şurada belirtilmiş" demenizeydi, çünkü o durumda benim yorumum yönerge dışı oluyor :) Ben her ikimizin de yorumunun kendi değerlendirme sınırımız içinde doğru olduğuna inanıyorum.----anerka'ya söyleyin 16.05, 27 Kasım 2020 (UTC)
@Victor Trevor seslenmeyi unutmuşum :) Ama anlaştık bence. --anerka'ya söyleyin 16.06, 27 Kasım 2020 (UTC)
@Anerka: Çok teşekkür ederim, kesinlikle anlaştık :). Bahsettiğiniz nokta çok doğruydu ve o şekilde yazmalıydım, daha iyi oturdu şimdi. --Victor Trevor (mesaj) 16.16, 27 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinsin diyen arkadaşlar somut olarak nelerin değişmesi gerektiğini düşündüklerini eklerlerse daha hızlı ortaklaşılmış olur diye düşünüyorum. Aydın Kutlu Alp (mesaj) 19.28, 27 Kasım 2020 (UTC)
 • VP:KİŞİ kriteri çok net: "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar." Bu kriteri karşıladığı tartışmaya yer bırakmayacak şekilde ortaya konulmuş. Özel kayda değerlik kriterleri genel kayda değerlik kriterine ektir, bu kriterleri karşılayan maddeler içkin (inherent, inherited değil) olarak kayda değerdir, genel kriterin ek olarak karşılanması aranmaz, yokmuş gibi değerlendireceksek bu yönergeleri silmemiz gerekecek. Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.57, 28 Kasım 2020 (UTC)

Gökhan Yavuzel[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 4 gün, 22 saat ve 39 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Kadıköylümesaj 14.23, 23 Kasım 2020 (UTC)

 • Kalsın Kalsın

Bu maddenin bence yalnızca içerik düzenlemesine ihtiyacı vardır. Bu sebeple yazara şans tanınmasının doğru olacağını düşünüyorum. Buna ek olarak bu maddenin tartışma sayfasında sayın Chansey'e danışılmış ve yazdığına dayanarak şunu söyleyebiliriz bu maddenin bir süre kalması ve yazara düzenlemesi konsunda yardım edilmeli veya zaman tanınmalı. Yeni kullanıcıların yaptıkları maddeler oldukça değerli kimse ilk adımda mükemmel olamaz ayrıca kendisi için sayfaya çalışma sürdüğüne dair şablon eklenmiş. Bitmesi beklenmeli. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 17.33, 23 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Maddede biraz içerik ve kaynak düzenlemesi/temizliği dokunuşu yaptım. Kullanılan kaynakların tamamına yakını, kendisinin çalıştığı kurumların kaynakları, dolayısıyla bağımsız olmayan kaynaklar. Çalıştığı kurumlardan Davul'dan 3, Basnews'ten 2, Nüpel'den 3, Yaka'dan 1, Nerinaazad'dan 1 kaynak mevcut. Elle tutulabilen, bağımsız kaynakların olduğu tek konu, cumhurbaşkanına hakaret konusu -ki bunun da kayda değerliğin ispatı için yeterli olduğunu düşünmüyorum.--NanahuatlEfendim? 22.26, 23 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Nanahuatl'a katılarak. --iazak (mesaj) 09.46, 24 Kasım 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Merhaba değerli yazarlar, ilk Vikipedi yazarlığım bu konu üzerinde. Ve bu yazarın ismi çok sık aratıldığı için vikipediye yararlı olabilecek bir içerik olduğunu düşündüm. Hatalar yapmış olabilirim ancak sizden ricam bana yardım etmeniz. Yeterli kaynak gpoglede var aslında ama neyi nerede nasıl kullanacağım konusunda emin değilim. Bu imzasız yazı Asked.121 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 22.27, 24 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin hakkında güvenilir ve bağımsız herhangi bir kaynağa rastlayamadım.--CanQui es-tu? 23.17, 24 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin hakkında bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulamadım. Kullanıcı:Kullanici71612mesaj 04.59 29 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Paralel görüşteki kullanıcılara katılarak. Caskination ? 22.19, 29 Kasım 2020 (UTC)

Olcay Kutluca[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 1 gün ve 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 6 gün ve 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Victor Trevor (mesaj) 15.49, 24 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kişi hakkındaki kaynaklar zaman yayılı, bağımsız ve güvenilir değil. Aldığı ödülün kayda değerliğinden emin değilim -açıkçası pek kayda değer gibi gözükmüyor-. VP:Kişi kriterlerinden yalnızca "belli bir eğlence türünde kendine has, çok üretken veya yenilikçi katkılar yapmış olanlar." kriterini karşılıyor gibi, ancak bu da yetersiz. Yeterli kriterleri karşılayamıyor, silinmesi yerinde olacaktır. Caskination ? 21.29, 29 Kasım 2020 (UTC)

Atıf Özbilen[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 2 gün ve 7 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 7 gün ve 7 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddede KD'liği kanıtlar biçimde güvenilir ve bağımsız kaynaklar yok. Topluluğumuz karar versin. Kadıköylümesaj 15.51, 25 Kasım 2020 (UTC)

Telif sorunu nedeniyle maddenin hızlı silinmesi gerekiyor. Burada sunulan kaynaklar ile yeniden yazılabilir. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18.45, 28 Kasım 2020 (UTC)

Telif sorunu yok, tartışma sayfasına ayrıntı için bakabilirsiniz. Buradaki kaynakların maddede işlenmesinde ve kaynaklandırılmasında yarar var.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21.58, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hakkında güvenilir ve bağımsız kaynaklar mevcut olduğundan.--CanQui es-tu? 23.28, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KDliği bu sayfada oldukça net ortaya konmuş. Bunu gerçekleştiren yukarıdaki arkadaşlardan birinin maddeyi de düzenlemesi şık olur doğrusu. Böylece aynı maddeyi bir daha bu sayfada görmeyiz. --iazak (mesaj) 14.46, 29 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değerlik sağlanmış. Caskination ? 21.18, 29 Kasım 2020 (UTC)

Derzulya[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 12 saat ve 15 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 12 saat ve 15 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer bir kitap serisi olmadığını düşünüyorum. Dijkstra·ileti 03.59, 27 Kasım 2020 (UTC)

Merih Günay[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 15 saat ve 6 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 15 saat ve 6 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Açıkça VP:KD kriterlerini sağlamadığını düşünüyorum. İnternette de kişi hakkında kayda değerliği ispatlayan veya olan bilgileri doğrulayabilecek herhangi bir şey bulamadım. ahmetlii mesaj katkılar 06.50, 27 Kasım 2020 (UTC)

 • Birkaç bağımsız kaynak bırakayım kendisi hakkında: [1] (blogu söylemiyorum tabii, Varlık dergisinde kitabı hakkında inceleme çıkmış), [2] [3]. Daha da fazlasının çevrimdışı olarak bulunabileceği düşüncesiyle zayıf kalsın diyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.44, 28 Kasım 2020 (UTC)
Kingbjelica'nın ilgisini çekebilir bu konu. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.45, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Ödüllerinin kayda değerliği ile ilgi bilgi verebilecek olan varsa maddenin KDliğini değerlendirmek için yararı olur. --iazak (mesaj) 14.30, 29 Kasım 2020 (UTC)

Mehmet Kapçak[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 3 saat ve 19 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 3 saat ve 19 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddenin kayda değerliğinin tespit edilmesi amacıyla SAS'a taşınmıştır. Kadıköylümesaj 19.03, 27 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin. Hakkında bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim. İnternette Google kitaplar bölümünde bazı kitaplarda adı geçiyor. Kimkimdir gibi güvenilir ve bağımsız olmayan sitelerde biyografisi bulunuyor. KD olmadığını düşünüyorum.--Kadıköylümesaj 19.07, 27 Kasım 2020 (UTC)

Topluluğa sesleniş. @Can, Caskination, Victor Trevor, Evrifaessa, Robingunes, Ahmetlii, Thecatcherintherye Unuttuklarım varsa tartışmaya katılmamazlık etmesinler. :)--Kadıköylümesaj 19.12, 27 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kişi hakkında ciddi anlamda kayda değerliği sağlayabilecek bir kaynak bulamadım, zaten Google'ın kitaplar veya haberler kısmında çıkan sonuçlar da alakasız. Biyografi şeklinde çıkan aramalarsa zaten birbirinin aynısı, kopyala yapıştır şeklinde birbirine aktarılan yazılar. Ha, kişinin sırf sergi yapması (ki o bile tartışmaya açık özgün araştırmanın kaynak olarak gösterilmesi nedeniyle) kayda değerliği sağlar mı; bence hayır çünkü VP:KİŞİ'nin "Yaratıcı meslekler" başlığında belirttiği hiçbir kriteri karşılamıyor.ahmetlii mesaj katkılar 19.31, 27 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Detaylı bir kaynak taraması yapmaya çalıştım ancak elle tutulur hiçbir kaynak tespit edemedim. Yaratıcı meslekler kriterlerini ve kişiler için genel kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor.Caskination ? 00.51, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Bu akademik kaynakta eserleri incelenmiş. Burada gösterilen "ŞEŞEOĞULLARI, O.(2017). Mehmet Kapçak. Lebriz Sanal Dergi, 3." şeklinde bir kaynak var, erişemedim ama bağımsız bir kaynak daha olarak haneye yazabiliriz. Şöyle bir kaynak da var. Keza şu kaynağı da göz ardı etmemek lazım. Son olarak, Biyografya'daki sayfasından anlıyoruz ki tamamen çevrimdışı olan bir kaynakta, İhsan Işık'ın Diyarbakır Ansiklopedisi'nde ve Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar eserinde kendisi konu alınmış. Tüm bunların toplamında çoklu bağımsız kaynakların mevcut olduğunun kanıtlandığı kanaatiyle kalsın diyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.23, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Merhaba sevgili @Seksen iki yüz kırk beş! Bu kaynakları inceledim, bağımsız olduklarını düşünmüyorum. Biyografya sitesi de "güvenilir" bir kaynak değil. Silinmesinin yerinde olacağına inanıyorum çünkü bence KD'lik kriterlerimizi sağlamıyor. Kadıköylümesaj 15.40, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Ayrıca kullanıcının kendisi kendi biyografisini eklemiş bu Vikipedi'de hoş karşılanmaz diye biliyorum. Kadıköylümesaj 16.10, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Selamlar @Kadıköylü. Biyografya'yı kaynak göstermedim ki :) Biyografya sayfasındaki kaynakça bölümüne baktığımızda, kaynak olarak bahsettiğim iki basılı eserin (ki bağımsız olduklarına dair hiçbir şüphe yok) gösterildiğini görüyoruz. Bu eserler çevrimdışı olduğundan içeriği inceleme şansımız yok, ancak kendisinin hatırı sayılır derecede konu alındığını varsaymak epeyi makul (Biyografya'yla ilgili daha önceki tecrübemiz de bu yönde). Biyografi maddelerinde Biyografya'yı sıkça kaynak olarak değil de, güvenilir kaynaklara yöneltebilecek bir başvuru noktası olarak kullanıyoruz. Özellikle sanatçı maddeleriyle ilgili kayda değerlik ispatının ne kadar sıkıntılı olabileceğini daha önce defalarca tecrübe etmiş olduğumdan bu noktada hassasım, SAS'a çıkarmak veya "yeterli değil" demek, gerçekten kaynakları alt üst etmekten çok daha kolay maalesef. Kayda değerlik için kaynakların varlığının ispatının yeterli olduğunu da işaret etmem gerekir. Onun dışında, örneğin bu kaynağın neden bağımsız olmadığını değerlendirdiğinle ilgili bir açıklama faydalı olacaktır. Kişinin kendi biyografisini eklemiş olmasıysa kayda değerlik incelemesiyle alakalı değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.17, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Biyografya'nın kaynakçasının doğru olduğunu kanıtlayabilir misiniz?@Seksen iki yüz kırk beş. Kadıköylümesaj 16.20, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Evet, gibi. Biyografya'nın hakkımızda sayfasında "İhsan Işık’ın 40 yıllık birikimi olan ve proje kapsamında yeni eklenen biyografilerle genişletilen" ifadesi yer almakta. Site ilk ortaya çıktığında tamamen İhsan Işık'ın çalışmalarından oluşmaktaydı, dolayısıyla Işık'ın eserleri kaynak gösterildiğinde gerçekten o kişinin orada konu alındığından emin olabiliyoruz. Sonradan eklenen biyografiler dolayısıyla güvenilir kaynak statüsünü kaybetmiş oldu maalesef ancak güvenilir kaynakların varlığı için iyi bir başvuru noktası dediğim gibi. Geçmişte çok sayıda SAS'ta kaynakçasını doğrulamak için Işık'ın Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi'nden Google Kitaplar aracılığıyla o kişileri konu aldığını doğrulamışlığım vardır, keza orada yer alan diğer kaynaklar da doğrulanabilmektedir. Biyografya'da yer alan kaynakçanın doğru olmadığı herhangi bir örnek göstermeniz mümkün mü? Bunun yanı sıra, o açıklamada ısrarcı olmak durumundayım. Akademik bir sempozyumda sunulan bir bildirinin kişiden bağımsız olmadığına dair bir iddia varsa, arkasında sağlam bir gerekçelendirme olduğunu beklemek de makuldür sanırım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.25, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Kaynaklar hep Menteşe, Akdeniz Ünv. gibi Akdeniz Bölgesi lokasyonunda. Kişinin Akdeniz Bölgesi ile bir bağlantısı olabilir. Orada yaşıyor veya sadece orada tanınıyor olabilir. Dolayısıyla bu kaynak bağımsız sayılamaz. Bana Doğu Anadolu bölgesinden bir kaynak bulursan hemen görüşümü değiştireyim. Sevgiler@Seksen iki yüz kırk beş. Kadıköylümesaj 16.28, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Sevgili @Kadıköylü, hep Kıbrıs maddeleri üzerine çalışıp Kıbrıs kaynakları kullanan biri olarak söylemeliyim ki, işte bu olmadı :) Bu dediğine göre bizim Büyük Han maddesini de silmemiz gerekir :) Temel bir yanlış anlama söz konusu. Bağımsız olmayan kaynak demek, kişinin veya konunun kendisiyle organik bir bağlantısı olan, çıkar çatışması olan kaynak demektir. Sırf aynı bölgede yayımlandı diye bir kaynağın bağımsız olmadığını iddia etmek, herhangi bir Vikipedi politikasıyla bağdaşmaz, desteklenmez, hatta ciddi bir sistemik yanlılık örneğidir. Elbette ki bölgesel olarak tanınan kimseler kayda değer olabilir, bu merkeziyetçi bakış açısından acilen kurtulmak lazım. Yerel basın da örneğin pekâlâ bağımsız kaynak kabul edilebilir bu dediğim doğrultuda, ancak hele de akademik bir kaynağı bağımsız kabul etmemenin kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Kaldı ki, İhsan Işık'ın kaynağı Diyarbakır'la ilgili, diğer taraftan Akdeniz diyorsun, gerçekten anlamakta zorlanıyorum :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.36, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Siz de beni yanlış anlıyorsunuz. Ben kişi maddelerinden bahsediyorum Sevgili @Seksen iki yüz kırk beş Kadıköylümesaj 16.38, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Ben yine üstüne basa basa söylüyorum Biyografya adlı site güvenilir bir kaynak değildir.@Seksen iki yüz kırk beş Kadıköylümesaj 16.40, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Ben derdimi anlatamayacağım, @Nanahuatl'ın da bir ilgisini rica edeyim. Ben topluluk ortalamasına göre liberal olabiliyorum kayda değerlikle ilgili, dolayısıyla kendisi "kalsın" yönünde bana katılmayabilir, ama bağımsız kaynaklarla ilgili temel bazı yanlış anlaşılmaların giderilmesi lazım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.43, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yıllar önce görsel sanatlara öğretmen yetiştiren kurumlarda resim eğitimi görerek bölüm birincisi olarak mezun olmuş, aralarında devlet sanatçılarının, sanatçı akademisyenlerin ve bağımsız jüri üyelerinin denetiminden geçip, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği’nin üyeliğine kabul edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı resim yarışmalarında eserleri sergilemeye ve jüri özel ödüllerine değer görülmüş, eserleri akademik “Yüksek Lisans”lara konu olmuş Çağdaş Türk resminde keçi teke imgesi kullanan sanatçılar Akademik Yüksek Lisans Tezi saygın üniversiteler ile galerilerde 20 kişisel sergi ile çok sayıda önem arz eden karma sergilerde yer almış, eserleri çok sayıda ansiklopedi ve kataloğlarda yer almış birinin “Kayda değerliğ”i söz konusu olmamalı bence. Kayda değerlik kriterlerini sağladığı kanaatindeyim Kapçak (mesaj) 13.21, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Merhaba sevgili @Kapçak. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği'nin de kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Academia kaynağını da güvenli bulmuyorum çünkü istesem ben de bir makale yazıp Academia'ya yükleyebilirim. Akademik makale yazmasını bilen herkes Academia'ya içerik ekleyebilir. Bu yüzden de bu kaynak bence KD'lik tespiti için kullanılamaz. Kadıköylümesaj 15.57, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kriterlerimizi karşılamıyor. --Victor Trevor (mesaj) 16.11, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin. Hakkında bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kullanici71612mesaj 16.25, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • sayın @Kadıköylü söz konusu bağlantılar akademik bidiriler değil, Yüksek Lisans Tezleridir. Bu madde silinirse yazık olur. Türkiye'de ve yurt dışında tanınan eserleri Lemonde gazetesinde yayınlanan bir sanatçı olarak üzücü olu. Ben daha bir savunmada bulunmayacağımı belirterk sevgilerimi iletiyorum. Zamanı bile beklemeden silebilirsiniz. Ben kayda değerli olduğuma inanan biriyim. Kapçak (mesaj) 17.04, 28 Kasım 2020 (UTC)
Kişinin eseri ya (a) önemli bir sergide sunulmuş ya da ondan bir abide yapılmış, veya (b) eleştirmenlerin önemli derecede dikkatini çekmiş veya (c) önemli (sadece mahalli sayılmayan) bir müze veya galerinin daimi koleksiyonunda yer almakta.

Kişinin eseri önemli sergilerde sunulmuş. Hızlı kalsın. Silinme tartışmasında bağımsız kaynaklara değinilmiş. Maddenin ise elden geçmeye ihtiyacı var. Güvenilir olmayan kaynaklar ve yer alamayacak dış bağlantılar var. CV formatından çıkarılmalı. Kayda değerlik salt şekliyle basit bir arama motoru araması ile belirlenecek bir husus değildir. Kâğıt koklamalısınız.

Silme tartışması oluşturulur oluşturulmaz kullanıcı pinglemenin Vikipedi:Oy avcılığı sınırlarında gezdiğini not düşeyim.

--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18.36, 28 Kasım 2020 (UTC)

Kullanıcı pinglemenin oy avcılığı olduğunu bilmiyordum.@Evolutionoftheuniverse. Özür dilerim. Kadıköylümesaj 18.38, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şu bildiri, akademik ve bağımsız (zaten academia'daki de bu), bunun yanı sıra google kitaplardan Seksen'in bahsettiği kaynakta adı geçtiği tespit edilebiliyor ve "Çağdaş Türk Sanatı" ile "Türk kültür tarihi: Türk kültüründen Türkiye kültürüne ve evrenselliğe" kitabından da sonuç çıkıyor. Evolutionoftheuniverse'in dikkat çektiği sergi konusu da önemli. Toplamda kayda değerlik için yeterli.--CanQui es-tu? 21.12, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Paralel yönde görüş bildiren kullanıcılara katılarak görüşümü değiştiriyorum. Caskination ? 22.17, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Yapılan çağrı üzerine birtakım şeyler yazayım. Öncelikle maddeyi yazan kullanıcının, maddedeki kişinin bizzat kendisi olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Vikipedi'de otobiyografi (daha doğrusu kendimiz hakkında madde) yazmasını "hoş karşılanmama" nedeni aslında, tarafsız olunamayacağı ve doğrulanabilir olmayan ifadeler içerebileceği endişesi. Örnek veriyorum şahsen ben, kendim hakkında tarafsız bir madde yazabileceğime inanıyorum (kayda değer olsaydım elbette :), dolayısıyla bu yazdığım madde herhangi bir Viki politikasını ihlal etmeyecekti. Bunu bir kenara koyalım.

İkinci husus, kaynaklardaki "hangi kaynak diğerinden almış, hangisi bağımsız kaynak hangisi değil?" şeklinde. İşbu madde taaaa 2008'de, Türkçe Vikipedi'nin ilk yıllarında oluşturulmuş ve o günkü durumu şu şekilde. Orada, Lebriz diye bir kaynak var, burada da bahsi geçmiş. O Lebriz kaynağı, kendisinin resmî sitesinde yer alan özgeçmişinin İngilizce çevirisi :) Bağımsız olmayan bir kaynaktaki metni, bağımsız bir kaynakta aynen (ya da bu durumda çevirerek) yayımlayınca, o metnin bağımsız olmama durumu değişmez. Dolayısıyla bağımsız olmayan bu kaynak, kayda değerliğin tespiti konusunda bizim göz ardı etmemiz gereken bir kaynak.

Şu kaynak sunulmuş ve burada da Lebriz (dolayısıyla Kapçak'ın kendi sitesi) kaynak gösterilmiş. Ancak burada, kaynak gösterilen yerlerin dışında kalan birtakım inceleme ve değerlendirmeler de var, dolayısıyla buna, bağımsız olmayan bir kaynak dememiz doğru olmaz.

Yukarıda sunulan başka bir kaynak da şuradaki Menteşe dergisi. Buradaki biyografi, işbu maddenin o zamanki hâlinden birebir kopyalanmış. Gidip de bunu tekrar kaynak gösteremeyiz, Vikipedi maddesi bu :)

Şu kaynak sunulmuş. Buradaki biyografi de Vikipedi maddesinden alıntı zaten, onu bir kenara bırakıyorum. Onun dışında, kaynağın büyük bir bölümünde yazılanlar Kapçak'tan bağımsız konular ve yalnızca kendisini biyografisi öncesindeki iki paragraflık kısım dikkate alınabilir. Bence, kayda değerliğin ispatı konusunda işe yarar bir kaynak.

Biyografya profilindeki "kaynaklar kısmı" da sunulmuş. İki kaynak var, zaten ansiklopedi olduklarından güvenilir kaynaklar.

Şuradaki yüksek lisans tezi, ikinci belirttiğim sempozyum kaynağıyla aynı zaten, farklı bir kaynak olarak değerlendirmek yersiz.

Toparlarsam, kayda değer olup olmadığını incelemek için elimizde bir sempozyum kaynağı, Sanat-Magazin'deki kaynağın iki paragrafı ve aynı yazara ait iki ansiklopedi maddesi var (içerikleri aynı mıdır, nereden alınmıştır bilgiler bilemiyorum). Şu an ben, bu kaynakların, kayda değerliğin ispatı için yeterli olmadıkları kanaatindeyim. Ancak kesin olarak da kayda değer değildir diyemem, iki-üç bağımsız kaynak daha varsa eğer kayda değer olduğuna ikna olurum :)--NanahuatlEfendim? 05.37, 29 Kasım 2020 (UTC)

 • Tarafsız Tarafsız Ayrıca verilen kaynakları okuduktan sonra aslında bir iki kayda değerliği sağlayan kaynak daha bulunup eklense kayda değerliğin kesin olarak ispatlanabileceği kanaatindeyim.ahmetlii mesaj katkılar 11.57, 29 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak ve yorumlar beni ikna etti. --iazak (mesaj) 14.25, 29 Kasım 2020 (UTC)

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 5 gün ve 32 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 10 gün ve 32 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddenin kayda değerlik konusunda değerlendirilmesi amacıyla SAS'a taşınmıştır. Kadıköylümesaj 16.16, 28 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin. Madde KD değil. Bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulamadım. Sadece sergileriyle ilgili bilgiler var bu da bu sayfayı kayda değer yapmaz.--Kadıköylümesaj 16.17, 28 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin. Maddenin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Madde ile ilgili bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulamadım. Kullanici71612mesaj 10.53, 29 Kasım 2020 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Bağımsız ve güvenilir kaynaklar eklenerek kayda değerliği tespit edilebilir gibi duruyor, ama maddenin şu anki revizyonuna göre yorum yapmam gerekirse, kriterlerimizi sağlamıyor sanırım. --Victor Trevor (mesaj) 12.09, 29 Kasım 2020 (UTC)
 • Sivil toplum örgütleri için organizasyonlar ve şirketler kriterleri altında şu bölüm bulunmakta. Ve orada diyorki "Örgütler eğer ulusal veya uluslararası ölçekte etkinseler ve bu haklarındaki bilgi onlardan bağımsız kaynaklarca doğrulanabiliyorsa genelde kayda değerdirler.". Buna göre şöyle bir arama yaptığınızda bu ve bu gibi haberlerde dernekten bağımsız olarak kaynaklar var. @Kadıköylü, @Kullanici71612 ve @Victor Trevor. Konuyu tekrardan incelemeniz mümkün olur mu? Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.35, 29 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu kaynaklara bakınca ulusal olduğu gibi uluslararası etkinliği de kanıtlanmış oluyor. --iazak (mesaj) 20.05, 29 Kasım 2020 (UTC)

Kenan Yılmaz (Müzisyen)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 5 saat ve 22 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 5 saat ve 22 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.06, 29 Kasım 2020 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Hakkında bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Müzisyenler için kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. Caskination ? 21.32, 29 Kasım 2020 (UTC)

İbne[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 23 saat ve 8 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 23 saat ve 8 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Açıkçası ayrı bir madde olmak yerine 'Gey' isimli maddemize ayrı bir başlık altında taşınabileceğini düşünüyorum. Takdir topluluğumuzundur bu sebeple aday gösterilmiştir. Sevgi ve saygılarımla. Diyot 14.52, 30 Kasım 2020 (UTC)

Şablon:Kullanıcı herif[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 23 saat ve 17 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 23 saat ve 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Şablon:Kullanıcı erkek isimli bir şablonumuz var zaten. herif argoya kaçan bir cümle. ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi erkek isimli şablonumuz duruyorken bu şablonun durması ne kadar gereklidir emin olamadım. silinmesi gerektiğini düşünüyorum. takdir topluluğumuza aittir. sevgi ve saygılarımla. Diyot 15.01, 30 Kasım 2020 (UTC)

Melih Saatçı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 23 saat ve 59 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 23 saat ve 59 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Sayfayı oluşturan kullanıcının talebi ile sayfa geri getirilerek değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 15.43, 30 Kasım 2020 (UTC)