İçeriğe atla

Vikipedi:Viki Mezarlıkları Buluyor 2022

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Proje Hakkında

Viki Mezarlıkları Buluyor veya Viki Mezarları Buluyor - Türkiye, 20 Ocak 2022 - 31 Mart 2022 tarihleri arasında Türkçe Vikipedi tarafından düzenlenen ilk fotoğraf yürüyüşü (photo-walk) formatında ödüllü yerel bir yarışma ve etkinliktir. Projedeki amaç kısaca; Vikipedi'de maddesi bulunan veya bulunmayan, ölmüş kayda değer kişilerin mezarlarının fotoğraflarını çekerek Wikimedia Commons'ta fotoğraf arşivi oluşturmak ve bu görselleri Wikimedia projelerinde kullanmak. Ayrıca projenin hedefleri arasında; ilgili görsellerin ve mezar koordinatlarının Vikiveri öğelerine eklenmesi, yanlış doğum ve ölüm bilgisi olan kişilerin bilgilerinin revize edilmesi, ölmüş kayda değer kişilerin sayfalarındaki ölümü ile ilgili kısımların geliştirilmesi ve detaylandırılması, bilgi kutusundaki ölümü ve defin bilgilerinin güncellenmesi sıralanabilir.

Wikimedia projelerinin genel hedefleri arasında yer alan, Commons ve Türkçe Vikipedi için yeni editörler kazandırmak, Wikimedia Commons için nasıl resim çekileceğini, yükleneceğini, gönderileceğini ve Vikipedi sayfalarına nasıl bağlantı kurulacağını göstererek mevcut editörlerin ilgisini ve katılımını teşvik etmek ayrıca projenin odaklanacağı hedefler olacaktır.

Belirtilen tarihlerde katkıları jüri tarafından en yüksek puanla değerlendirilen katılımcılar ödüllendirilecektir. Bu proje kapsamında Türkçe Vikipedi'ye ve Wikimedia Commons'a katkıda bulunmak isteyen herkes, aşağıdaki katılımcı listesine adını ekleyebilir. Kolay gelsin!


Kazananlar


Yarışmaya katılım


 1. Yarışma sadece Türkiye genelindeki mezarlıkları kapsamaktadır.
 2. 20 Ocak 2022 00.00 UTC ve 31 Mart 2022 23.59 UTC arasında yüklenen fotoğraflar ile yine bu tarihler arasında ölüm-defin ile ilgili bilgileri güncelleme ve iyileştirme katkıları yarışmaya dâhildir.
 3. Organizatör ve jüri üyeleri hariç her kullanıcı yarışmaya katılabilir.
 4. Organizatör ve jüri üyeleri fotoğraf yürüyüşlerine katılabilir, fotoğraf yükleyebilir, ilgili katkı ve değişiklikleri gerçekleştirebilir ve gerekli kontrolleri sağlayabilirler fakat puanlamaya dahil olamazlar ve ödül alamazlar.
 5. Tüm yarışma boyunca herhangi bir zaman diliminde katılım mümkündür.
 6. Photowalk etkinliği için birkaç kişilik gruplar halinde ziyaretler düşünülmektedir. Yaşadığı şehir ve konuma göre bu imkanı bulamayan katılımcılar birey olarak da fotoğraf çekimi yapabilir.
 7. Mezarlıklara ulaşımda kullanılan otobüs, tramvay, metrobüs, vapur, metro vb. vasıtalar ile yapılan yolculuk giderleri fatura, yükleme fişi vb. dökümanlar ile ibraz edilmesi kaydıyla ayrıca karşılanacaktır.
 8. Buradaki listede konum bilgileri verilen mezarlıklardaki kayda değer kişilerin kabirlerini bulunuz.
 9. İstanbulda defnedilen kişilerin isim, soyisim, mezarlık ve lokasyon bilgileri istenilmesi halinde ayrıca liste halinde organizatör tarafından katılımcılar ile paylaşılacaktır.
 10. Çekimler sadece Müslüman kabristanlarındaki mezarlar ile sınırlı değildir, Hristiyan ve Musevi mezarlıklarında bulunan kayda değer şahısların mezarları da proje kapsamında yer almaktadır. Ayrıca, resmî devlet mezarlıklarındaki siyasiler, padişahlar ve tarihi kişilerin bulunduğu türbeler ile dinî olarak önemli şahsiyetlerin mezar görselleri de projeye çeşitlilik katacaktır.
 11. Kullanıcılarımızın projeye katılımı esnasında yerel makamlarca alınan COVID-19 pandemi tedbirlerine riayet etmesi önemle rica olunur. Detaylı bilgi için lütfen bakınız: covid19.saglik.gov.tr
 12. Sayfanın altındaki katılımcılar tablosuna adınızı eklemeyi unutmayınız.


Ödüller


 • ₺1250 tutarında hediye çeki
 • ₺1000 tutarında hediye çeki
 • ₺750 tutarında hediye çeki
Ayrıca yarışmaya katılan her katılımcıya tercihlerine göre kullanıcı adı veya gerçek adlarının yazılı olduğu sertifika ve anı rozeti verilecektir.


Organizatörler & JüriKurallar ve teknik detaylar


 1. Projenin ana hedefi seçkin bir fotoğraf elde etmekten ziyade, en çok mezar yerinin fotoğraflanması ve bu fotoğrafların Wikimedia projelerinde okuyucu ile buluşturulması üzerine inşa edilmiştir.
 2. Mezarların fotoğrafları birkaç farklı perspektiften gerekli ışık ve kontrast dengesi gözetilerek en az 1280 × 960 piksel çözünürlükte çekilmelidir.
 3. Fotoğrafı çekilecek mezarın kadraj içinde güzel görünerek istenen anlamı verebilecek şekilde iyi bir kompozisyonda çekilmelidir. Yatay kadraj Vikipedi içerikleri ile daha senkronize olacağı için tercih sebebidir.
 4. Fotoğraflar JPEG formatında, açıklayıcı bir başlık ve tanım ile Wikimedia Commons'a serbest lisanslı olarak yüklenmelidir.
 5. Çekilen fotoğrafların, Vikipedi'de fotoğrafı olmayan maddelerde kullanılacak şekilde olması ve yüklenmelerinin ardından uygun biyografi maddelerinin ilgili kısımlarına eklenmeleri ekstra puan kazandırır.
 6. Vikipedi'de maddesi bulunmayan fakat güvenilir kaynaklar ile kayda değerliği ispat edilmiş kişilerin mezar fotoğraflarının Commons'a yüklenmesi ayrıca kabul edilecektir.
 7. Kayda değer olmayan şahısların mezar fotoğraflarının çekilmesi ve ilgili çoklu ortam deposuna yüklenmesi proje kapsamı dışındadır.
 8. Aynı maddeye gereğinden fazla eklenen fotoğraflar ile ilgisi bulunmayan fotoğraflar proje kapsamında değerlendirilmeyecektir.
 9. Projeye katkı vermenin ikinci bir yolu ise, proje kapsamındaki kayda değer kişilerin mezar görsellerinin ve mezar yeri koordinatlarının Wikidata parametrelerine girilmesi, hatalı ve eksik doğum ve ölüm bilgisi olan kişilerin bilgilerinin revize edilmesi, söz konusu ölmüş kişilerin sayfalarındaki ölümü ile ilgili başlıkların geliştirilmesi ve detaylandırılması, bilgi kutusundaki ölüm tarihleri, ölüm yerleri ve defin bilgilerinin güncellenmesidir. Bu alanlarda katkı verecek iştirakçilerin katkıları ayrıca puanlamaya dahil edilecektir.
 10. Çekilen fotoğrafların metaverilerinin eklenmemiş, silinmiş veya tahrif edilmiş olduğunun tespiti halinde çekilme tarihi, telif vb. kontrol süreçlerinde kesinlik oluşmayacağından ötürü fotoğraflar puanlamaya dahil edilmeyebilecektir. Bu hususta inisiyatif jüridedir.
 11. Fotoğraf çekmenin yerel mevzuatla yasak olduğu bölgelerde çekilen fotoğraflar hakkında doğabilecek ihtilaflardan Wikimedia Vakfı veya bünyesindeki oluşum ve/veya kullanıcılar sorumlu değildir.
 12. Proje kapsamında uygulanacak puanlama sistemi için puanlama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


İletişim


Herhangi bir soru, öneri ve konuda iletişime geçmekten çekinmeyiniz


Örnek çekimler

[kaynağı değiştir]

Sıtkı Akçatepe, Leman Akçatepe ve Halit Akçatepe'nin Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunan aile mezarının farklı açılardan birer görseli.