İzmir'in Kurtuluşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İzmir'in Kurtuluşu
Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi
KiMOiG.jpg
Ahmet Ziya Akbulut, Türk Ordusunun İzmir'e Girişi
(77 cm × 53 cm, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi)
Tarih 9 Eylül 1922
Bölge İzmir
Sonuç Kesin Türk Zaferi
Yunan işgalinin son bulması
Büyük İzmir Yangını
Taraflar
Yunanistan Krallığı Yunan Krallığı Türkiye Ankara Hükümeti
Komutanlar
Yunanistan Krallığı Aristidis Stergiadis Türkiye Fahrettin Altay
Güçler
40.000 (4 tümen, İzmir'in savunması için)[1]

İzmir'in Kurtuluşu, Kurtuluş Savaşı'nın sonlarında Yunan ordusunun İzmir'in İşgaline karşı Türk ordusunun, Yunan işgali altındaki İzmir'e girmesini belirten tarih terimidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk ordusu tarafından 26 Ağustos 1922'de başlatılan Büyük Taarruz sonucunda Yunan ordusu dağıtıldı ve 2 Eylül'de Uşak'a girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusu'nun başkomutanlığına getirilmiş General Nikolaos Trikupis tutsak edildi.

Türk birlikleri, İzmir'e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki[2] 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00'da İzmir'e girdi. Yeniden Türk bayrağı Hükûmet Konağı ve Kadifekale'ye çekildi. Fransız deniz kuvvetleri bakanlığının aldığı haberlere göre, İzmir'e giren Türk birliklerinin düzgün davranış sergiledikleri belirtildi.[1] Sonradan 9 Eylül günü, "İzmir'in Kurtuluş Bayramı" ilan edildi.

İzmir'in kurtuluşu ardından Mustafa Kemal Paşa, yabancı basını kabul ederek görüşlerini açıklamıştır. Bunun ardından 1 Ekim 1922 New York Times Gazetesi'nde o zamana kadar olan kendisiyle ilgili en geniş haber-yorum yayınlanmıştır. Gazetede tam sayfa çıkan bu haberde, 41 yaşındaki Mustafa Kemal Paşa portresi ve "Küllerinden Doğan Türkiye" karikatürü de bulunmaktadır.[2]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]