Kullanıcı mesaj:Nedim Gayet Bir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin Nedim Gayet Bir![kaynağı değiştir]

Face-smile.svg ilk adımlar

Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

Face-angel.svg Yardım bulmak

Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
 • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
 • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak imzalamayı unutma!.
 • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
 • Telif hakkı ile korunan hiç bir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
 • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
 • Yaptığın katkının başka katılımcılarca değiştirilmesini ya da özgürce ve sınırsızca başka yerlere dağıtılmasını istemiyorsan, katkıda bulunmayabilirsin.
MediaWiki logo without tagline.png Kardeş Projeler

VikiSözlük
Özgür Sözlük

VikiKitap
Özgür Kitaplar

VikiKaynak
Özgür Kütüphane

VikiSöz
Özdeyişler

Commons
Çoklu ortam paylaşım

Meta-Wiki
Viki Merkez

Dbl2010bot 01:29, 19 Aralık 2006 (UTC)

Tarihlerin yazımı[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikipedi'ye yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederim. Tarihlerin yazımında Almancada olduğu gibi nokta kullanıyorsunuz: "10. Kasım" gibi. Türkçede böyle bir kullanım söz konusu değil. Bu hususta size küçük bir uyarıda bulunmak istedim. İyi çalışmalar. - Ullierlich 07.47, 11 Kasım 2018 (UTC)

Çağatay Akman[kaynağı değiştir]

Şu değişikliğin amacı neydi acaba? Şarkı isimlerini küçültmek, hitap sözcüğünü hitâb olarak değiştirmek, başlık silmek... İlk bakışta vandalizm veya deneme gibi görünüyor ama siz beyaz listedeymişsiniz ve 700'den fazla değişiklik yapmışsınız. Hiç anlayamadım doğrusu. --Turgut46 12.40, 16 Ocak 2019 (UTC)

@Turgut46, bir önceki mesajda kullanıcının Almanya'da yaşadığı gibi bir ifade var. Bu nedenle bazı kelimelere hakim olmayabilir. Değişikliklerinde vandalizm görülmediği açık değil mi? Bence sıkıntılı bir durum değil. thecatcherintheryemesaj 14.22, 16 Ocak 2019 (UTC)
@Thecatcherintherye şu değişiklik için de söyleyebilir misiniz? --Turgut46 14.49, 16 Ocak 2019 (UTC)
@Turgut46, Teker teker inceleyelim;
 • İlk değişiklik yaptığı kısım doğum tarihi ve yeri kısmı; incelemedim ama doğru olduğunu varsayarsak bir vandalizm yok.
 • İkincisi çevrilmiştir yerine tercüme edilmiştir yazmış, ki bu bir üst mesajımda da belirttiğim sebeple olabilir; vandalizm yok.
 • Üçüncü değişikliğinde yaşamı kelimesini hayatı kelimesi ile değiştirmiş; vandalizm yok.
 • Dördüncü değişikliğinde İstanbul Amerikan Robert Lisesi yerine İstanbul Robert Lisesi yazmış; vandalizm yok.
 • Beşinci değişiklik grubunda üniversite bölümlerinin ilk harflerini küçültmüş; bence vandalizm değil.
 • Altıncı değişikliğinde devam ettikten kısmını kaldırmış, ki bence cümleyi daha düzenli bir hale getirmiş; vandalizm yok.
 • Yedinci değişikliğinde yaşadı yerine kaldı yazmış, bence sıkıntı yok; vandalizm değil.
 • Sekizinci değişikliğinde Mucizevi yerine Mucizevî yazmış; bence vandalizim değil.
 • Dokuzuncu değişikliğinde bir kaynağı silmiş. Bu değişikliğin sebebini bilmiyorum. Teyit edemedim, ancak belki de kaynak erişimi sorunu görmüştür (zira ben kaynağa erişemedim).
 • Onuncu değişiklikte Mucizevi Mandarin kelimesini tırnak içine almış; vandalizm yok.
 • On birinci değişiklikte bir nowiki kodunu kaldırmış; vandalizm yok.
 • On ikinci değişiklikte yayınladı kelimesini yayımladı ile değiştirmiş, ki doğru olanı yapmış; vandalizm değil.
 • On üçüncü değişiklik grubunda Brezilya ve Rio de Janeiro'ya iç bağlantı vermiş; vandalizm değil.
 • On dördüncü değişiklikte 2012'ye de eki eklemiş, gayet yerinde bir değişiklik; vandalizm değil.
 • On beşinci değişiklikte 100. yerine 100'üncü değişikliğini yapmış; vandalizm yok.
 • On altıncı değişiklikte bir noktalama işareti değişikliği görülüyor; ne olduğunu anlamadım; ancak vandalizm olmadığı açık.
 • On yedinci değişiklikte layık yerine lâyık yazmış; vandalizm değil.
 • On sekizinci değişiklik ile Özgür Gündem'e iç bağlantı oluşturmuş; vandalizm değil.
 • On dokuzuncu değişiklikte tırnak içinde büyük harfle başlayan devletin kelimesini küçük harf ile değiştirmiş; vandalizm değil.
 • Yirminci değişikliğinde benzer şekilde büyük harf ile başlayan terör kelimesini küçük harf ile değiştirmiş; vandalizm değil.
 • Yirmi birinci değişiklik grubunda kaynak düzenlemeleri var; vandalizm yok.

Şimdi siz söyler misiniz, benim göremediğim ama sizin görebildiğiniz nedir ki kullanıcıyı şikayet ediyorsunuz? En az 21 değişiklik içinde bir kaynağın çıkartılma gerekçesini öğrenmeye çalışmak, o kullanıcıya ceza verdirmeye çalışmaktan yeğdir. Lütfen şikayetlerinizi daha somut veriler üzerinden gerçekleştiriniz. Kullanıcıları ısırmayınız. Yanlışlar varsa, iyi niyetli olduğunu varsayınız. İnsanlar, engellere rağmen katkı yapmaya çalışırken, kasıtlı ya da kasıtsız bir şekilde ısırılmaları, zaten yok denecek katkıyı sıfırlıyor. Kullanıcının şikayet edildiği hizmetli olduğu için @Sakhalinio'yu da etiketliyorum. Kendi mesaj sayfasında vandalizm görmediğini zaten belirtmiş ancak ben yine de verileri görmesini arzuluyorum. thecatcherintheryemesaj 16.00, 16 Ocak 2019 (UTC)

İyi niyete bir sözüm yok ancak benim gördüğüm çok sayıda kaynaklı içeriğin çıkarılması. Belki de ben beta test kullanıcısı olduğum için bende öyle görünüyordur. --Turgut46 17.39, 16 Ocak 2019 (UTC)

@Turgut46, @Thecatcherintherye Hitap" kelimesi ile ilgili sorunun cevabi icin ilkokul bilgilerimize geri dönelim: “p, ç, t, k” sert ünsüzleriyle biten sözcük veya eklerden sonra, ünlüyle başlayan bir ek ya da sözcük getirildiğinde, bu ünsüzler yumuşayarak “b, c, d, g-ğ” harflerine dönüşür. Bu olaya “ünsüz yumuşaması” denir. "Hitap" kelimesinden sonra ünlü ile baslayan "etmek" fili gelirse, "hitap etti" seklinde degil, "hitâb etti" seklinde yazılır ve okunur. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.17, 20 Ocak 2019 (UTC)

@Nedim Gayet Bir, ben sizin değişikliklerinizin iyi niyetli olduğundan eminim Nedim Bey. Ancak bu son cümlelerinizdeki hatayı düzeltmem gerek. Sizin bahsettiğiniz durum burada geçerli değil. Şöyle olsaydı, olurdu: Kağıt aldım - kağıdı aldım. Burada kelime ek alarak ünsüz yumuşaması meydana gelmiş. Ancak hitap etmek bu duruma örnek değil maalesef, orada iki ayrı kelime var. Eğer ek doğrudan hitap kelimesine gelse idi —örneğin, hitabı güzel bir insan, gibi — dediğiniz doğru olurdu. Dilerseniz TDK'den de kontrol edebilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir konuyu sorabilirsiniz. Teşekkürler.thecatcherintheryemesaj 18.09, 23 Ocak 2019 (UTC)

imla, şapkalar, öznellik[kaynağı değiştir]

aile, mimari, tıbbi, hukuki, adli gibi kelimelere şapka eklemekten vazgeçiniz. burada öznel fikirlerle ve dil tartışmalarıyla ilgilenmiyoruz, tdk ve dil derneği gibi kurumların ve kimi durumlarda akademik kaynakların rehberliğinde ilerliyoruz. kolay gelsin. --kibele 21.56, 9 Şubat 2019 (UTC)

burada olduğu gibi sözlüklerin, yazım kılavuzlarının önermediği tercihlerinizden vazgeçmelisiniz. bu arada cüneyt özdemir maddesindeki düzeltmeleri yapmanızı bekliyorum. --kibele 18.29, 10 Şubat 2019 (UTC)
ek: eyâlet değil eyalet, ünvan değil unvan.. --kibele 13.05, 13 Şubat 2019 (UTC)
ek: 'yaşamı' başlıklarını 'hayatı' olarak değiştirdiğiniz görülüyor. maddeleri tercihlerimiz yönünde değiştirmiyoruz. 'yaşam' ve 'hayat' gibi birbirine tercih etmemiz için bir gerekçe olmayan durumlarda müdahale etmiyoruz. --kibele 13.14, 13 Şubat 2019 (UTC)
 • Merhaba, tartışmaya TDK'nin konu ile ilgili görüşleri ile katılmak istiyorum: Burayı tıklayarak düzeltme işaretinin kullanım alanlarını inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.-thecatcherintheryemesaj 20.46, 3 Mart 2019 (UTC)
 • @thecatcherintherye: Ilgi ve alakaniz icin çok teşekkür ederim. Bundan sonra düzeltme işaretinin kullanılacağı yerler hakkında daha özen göstereceğim. Anlayisiniz icin de ayrıca teşekkür ederim. Kolay gelsin, güzel gitsin. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 23.59, 3 Mart 2019 (UTC)

bu konuları kulak arkası etmeyi ve aynı yönde değişiklik yapmayı sürdürüyorsunuz. bir kez daha hatırlatmış olayım. --kibele 12.34, 3 Mart 2019 (UTC)

telif[kaynağı değiştir]

burada da telifli içerik eklediğiniz görülüyor. hatırlatmış olayım. --kibele 08.37, 10 Şubat 2019 (UTC)

imla, şapkalar, öznellik[kaynağı değiştir]

Merhaba Kibele, ilgi ve alakan ve dahi mesajların icin çok teşekkür ederim.

Mesajlarina cevap vermekte teknik olarak zorlanıyorum, daha dogrusu ne sekilde cevap vermem gerektiğini bilemedim. Umarım bu sekilde, etkili bir iletişim kurabiliriz.

Aslina bakarsan, söylediğin sekilde, dikkatimi çektiğin konularda gereksiz degisikliklerden, luzumsuz yere düzeltme işareti koymamaya özen gösteriyorum. Demek ki, alışkanlık icabı, elimiz sürçmüş olsa gerek...

Niyetimiz kesinlikle kötü degil, bu mecradaki kurallara uymaya özen gösteriyorum.

Lakin birtakım yerlerde düzeltme işareti kullanılmasını kaçınılmaz buluyorum; örneğin "milli motor" ile "millî motor" arasındaki farkı ya da "hala" ve "hâlâ" arasındaki farkı ifade edebilmek için...

Ancak ihtiyaç olmayan yerlerde, yani "gereksiz yere" kullanmamaya özen gösteriyorum.

"İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi" başlığındaki telif hakkı sorununa (https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=İstanbul_Teknik_Üniversitesi_Fen-Edebiyat_Fakültesi&diff=prev&oldid=20395412&diffmode=source) dair: bu başlık altına, başlıkta sözkonusu olan kurumun internet sayfasından alıntıladığım bilgileri aktarmıştım. Bu durumu kaynak olarak da belirtmiştim. Ayrıca, bilgilerin alıntılandığı sayfa bir kamu kuruluşuna ait olduğu icin, bu bilgiler de kamuya mal olmuş olur. Bu durumda "telif hakki" söz konusu degildir, cünkü bu bilgiler zaten "telif hakki" alinmis bilgiler degil. Diyelim ki "telif hakki" doğuyor, bu "telif" kime ait? İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'ne mi telif ödeyeceğiz? Yaniliyor muyum? Yaniliyorsam lütfen bilgilendirmeni rica ederim.

Seninle mesajlaşmaktan ve uyarılarından ders almaktan gayet mutluyum. Ancak lütfen sanki bunları dikkate almıyormuşum ya da "kulak arkası" ediyormuşum ya da umursamıyormuşum gibi imalarda bulunma; çünkü gercekten bu ifadeler hem doğru degil, hem de heves kırıcı...

İyi geceler dilerim. - Nedim Gâyet Bir (mesaj) 20.33, 3 Mart 2019 (UTC)

@Nedim Gayet Bir, kamu kuruluşlarının siteleri kamuya mal olmuyor. hemen hepsinin altında copyright işareti bulunuyor. bu da vikipedi'ye aktaramayacağımız anlamına geliyor. vikipedi kimseye telif ödemez çünkü zaten telif haklı saklı metinleri kabul etmez. şuradan bilgi sahibi olabilirsiniz.. şapkalarda durum bellidir, tdk'nın önerdiği yerlerde kullanmak işimizi kolaylaştırır. hayatı/yaşamı gibi değişikliklerden de kaçının lütfen.. --kibele 17.37, 4 Mart 2019 (UTC)

Yerel Seçimler[kaynağı değiştir]

Lütfen yerel seçim maddelerinin isimlerini, herhangi bir tartışma açmadan "kafanıza göre" değiştirmeyin.. İyi Vikiler--Emreculha (mesaj) 22.25, 14 Mart 2019 (UTC)

Seçim maddeleri isimlendirme[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Nedim Gayet Bir, seçim maddeleri ile ilgili bir taşıma yapmışsınız ama kullanım yıllardır bu şekilde ve bir çok sayfa var. Bununla ilgili bir değişiklik yapmadan önce bunu bi yerde tartışıp toplu olarak yapmak gerekir. Bu nedenle şimdilik taşıma yapmamanızı rica edeceğim. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 11.07, 15 Mart 2019 (UTC)

İlgili bir tartışma maddesi açılmadan ve tartışma zemininde görüşülmeden taşıma işlemi yapılmasının doğru olmadığını öğrendim. Bundan sonra doğru şekilde işlem yapacağım. Bu konu ile ilgili tartışma maddesini başlattım. (Umarım hâl-i hazırda bir başlık yoktu!) Şimdi burada şöyle bir sorun var; tartışma maddesinde de ifade etmeye çalıştığım gibi, "X'de 2019 türkiye seçimleri sonuçları" bir anlatım bozukluğu içerir ve yanlıştır. Çünkü; burada asıl "olay", "2019 Türkiye yerel seçimleri"dir ve bu anlam bakımından X'den büyüktür. Dolayısıyla başlıkta da bu anlam büyüklüğünün ifade edilmesi, büyük olanın öne çıkarılması gerekir. Doğrusu; 2019 Türkiye yerel seçimleri"nde müstakil illerde kaydedilecek sonuçlardır. Yani, "2019 Türkiye yerel seçimleri'nde X ili sonuçları" şeklinde. Naçizâne, yıllardır kullanılıyor diye bir yanlışta ısrar edilmesi de yanlıştır ve diğer yanlışlara yolaçacak ve bu şekilde bir yanlış, bir kısırdöngü hâline gelecektir. Ama çoğunluk yanlış da olsa bir konuda hemfikir olursa, bu da elbette kabul edilebilir ve edilecektir. Teşekkür ederim ve güzel günler dilerim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 10.45, 16 Mart 2019 (UTC)

İlgiliniz için teşekkürler. Dediğiniz gibi fikir birliğine varılarak bir yol alınır. Keza şu anda bu yapıya sahip muhtemelen 1000'in üzerinde sayfa var. Verilecek karara göre bir yol izlenecektir. Saygılarıla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 16.37, 16 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

uyarı, zorunluluktan..[kaynağı değiştir]

merhaba, yukarıda 'lütfen sanki bunları dikkate almıyormuşum ya da "kulak arkası" ediyormuşum ya da umursamıyormuşum gibi imalarda bulunma; çünkü gercekten bu ifadeler hem doğru degil, hem de heves kırıcı' demişsiniz ancak benzer yönde değişiklikleri sürdürüyorsunuz. üstelik yukarıda örnek olarak verdiğim eyalet, unvan, idare gibi kelimelerde istediğiniz imla ile yazıyor, kelimeleri eş anlamlıları ile değiştiriyorsunuz. bir kez daha söylemiş olayım, yapmayınız.. --kibele 17.08, 22 Temmuz 2019 (UTC)

Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 00.48, 7 Eylül 2019 (UTC)

bilgi[kaynağı değiştir]

başlıklarda bu kadar küçük punto kullanmıyoruz. düzelttim, bilginize. --kibele 13.15, 20 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 18.56, 20 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.27, 4 Ekim 2019 (UTC)

Silinmeye aday göstermek[kaynağı değiştir]

Merhaba. İçerisinde pek çok interwiki bağlantısı (diğer dil sürümü) olan pek çok maddeyi VP:SAS'a aday gösterdiğiniz görülüyor. Diğer sürümlerde olan çok sayıda kaynak mevcut, SAS'a aday göstermeden bu kaynakları göz gezdirmenizde fayda vardı. Üstelik silinmesinden önce {{Kayda değerlik}} şablonu belki sizin amacınıza daha uygundu, ancak yine de bu maddelerin bir çoğunun kayda değer olduğunu görebiliyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.43, 4 Kasım 2019 (UTC)

Yılmaz Onay[kaynağı değiştir]

Merhaba Nedim Bey, Yılmaz Onay sayfasını bir çok yerinde haklı olarak sadeleştirmişsiniz. Sizden ricam Yılmaz Onay için benim bilinmesini çok önemsediğim Nazım Hikmet Oyunları kısmını yeniden yüklemeniz. O'nun hayatında çok önemli yeri vardı bu sahnelemelerin ve bunların bilinmesini de ben çok istiyorum. Bir ansiklopedinin amacının o maddeyi layıkı ile tanıtmak olduğuna inanıyorum. Bu oyunlar da Yılmaz Onay maddesini tam olarak tanıtacaktır. Sevgiler. --Gemalmazmsj