Kullanıcı mesaj:Nedim Gayet Bir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin Nedim Gayet Bir![kaynağı değiştir]

Face-smile.svg ilk adımlar

Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

Face-angel.svg Yardım bulmak

Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
 • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
 • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak imzalamayı unutma!.
 • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
 • Telif hakkı ile korunan hiç bir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
 • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
 • Yaptığın katkının başka katılımcılarca değiştirilmesini ya da özgürce ve sınırsızca başka yerlere dağıtılmasını istemiyorsan, katkıda bulunmayabilirsin.
MediaWiki logo without tagline.png Kardeş Projeler

VikiSözlük
Özgür Sözlük

VikiKitap
Özgür Kitaplar

VikiKaynak
Özgür Kütüphane

VikiSöz
Özdeyişler

Commons
Çoklu ortam paylaşım

Meta-Wiki
Viki Merkez

Dbl2010bot 01:29, 19 Aralık 2006 (UTC)

Tarihlerin yazımı[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikipedi'ye yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederim. Tarihlerin yazımında Almancada olduğu gibi nokta kullanıyorsunuz: "10. Kasım" gibi. Türkçede böyle bir kullanım söz konusu değil. Bu hususta size küçük bir uyarıda bulunmak istedim. İyi çalışmalar. - Ullierlich 07.47, 11 Kasım 2018 (UTC)

Çağatay Akman[kaynağı değiştir]

Şu değişikliğin amacı neydi acaba? Şarkı isimlerini küçültmek, hitap sözcüğünü hitâb olarak değiştirmek, başlık silmek... İlk bakışta vandalizm veya deneme gibi görünüyor ama siz beyaz listedeymişsiniz ve 700'den fazla değişiklik yapmışsınız. Hiç anlayamadım doğrusu. --Turgut46 12.40, 16 Ocak 2019 (UTC)

@Turgut46, bir önceki mesajda kullanıcının Almanya'da yaşadığı gibi bir ifade var. Bu nedenle bazı kelimelere hakim olmayabilir. Değişikliklerinde vandalizm görülmediği açık değil mi? Bence sıkıntılı bir durum değil. thecatcherintheryemesaj 14.22, 16 Ocak 2019 (UTC)
@Thecatcherintherye şu değişiklik için de söyleyebilir misiniz? --Turgut46 14.49, 16 Ocak 2019 (UTC)
@Turgut46, Teker teker inceleyelim;
 • İlk değişiklik yaptığı kısım doğum tarihi ve yeri kısmı; incelemedim ama doğru olduğunu varsayarsak bir vandalizm yok.
 • İkincisi çevrilmiştir yerine tercüme edilmiştir yazmış, ki bu bir üst mesajımda da belirttiğim sebeple olabilir; vandalizm yok.
 • Üçüncü değişikliğinde yaşamı kelimesini hayatı kelimesi ile değiştirmiş; vandalizm yok.
 • Dördüncü değişikliğinde İstanbul Amerikan Robert Lisesi yerine İstanbul Robert Lisesi yazmış; vandalizm yok.
 • Beşinci değişiklik grubunda üniversite bölümlerinin ilk harflerini küçültmüş; bence vandalizm değil.
 • Altıncı değişikliğinde devam ettikten kısmını kaldırmış, ki bence cümleyi daha düzenli bir hale getirmiş; vandalizm yok.
 • Yedinci değişikliğinde yaşadı yerine kaldı yazmış, bence sıkıntı yok; vandalizm değil.
 • Sekizinci değişikliğinde Mucizevi yerine Mucizevî yazmış; bence vandalizim değil.
 • Dokuzuncu değişikliğinde bir kaynağı silmiş. Bu değişikliğin sebebini bilmiyorum. Teyit edemedim, ancak belki de kaynak erişimi sorunu görmüştür (zira ben kaynağa erişemedim).
 • Onuncu değişiklikte Mucizevi Mandarin kelimesini tırnak içine almış; vandalizm yok.
 • On birinci değişiklikte bir nowiki kodunu kaldırmış; vandalizm yok.
 • On ikinci değişiklikte yayınladı kelimesini yayımladı ile değiştirmiş, ki doğru olanı yapmış; vandalizm değil.
 • On üçüncü değişiklik grubunda Brezilya ve Rio de Janeiro'ya iç bağlantı vermiş; vandalizm değil.
 • On dördüncü değişiklikte 2012'ye de eki eklemiş, gayet yerinde bir değişiklik; vandalizm değil.
 • On beşinci değişiklikte 100. yerine 100'üncü değişikliğini yapmış; vandalizm yok.
 • On altıncı değişiklikte bir noktalama işareti değişikliği görülüyor; ne olduğunu anlamadım; ancak vandalizm olmadığı açık.
 • On yedinci değişiklikte layık yerine lâyık yazmış; vandalizm değil.
 • On sekizinci değişiklik ile Özgür Gündem'e iç bağlantı oluşturmuş; vandalizm değil.
 • On dokuzuncu değişiklikte tırnak içinde büyük harfle başlayan devletin kelimesini küçük harf ile değiştirmiş; vandalizm değil.
 • Yirminci değişikliğinde benzer şekilde büyük harf ile başlayan terör kelimesini küçük harf ile değiştirmiş; vandalizm değil.
 • Yirmi birinci değişiklik grubunda kaynak düzenlemeleri var; vandalizm yok.

Şimdi siz söyler misiniz, benim göremediğim ama sizin görebildiğiniz nedir ki kullanıcıyı şikayet ediyorsunuz? En az 21 değişiklik içinde bir kaynağın çıkartılma gerekçesini öğrenmeye çalışmak, o kullanıcıya ceza verdirmeye çalışmaktan yeğdir. Lütfen şikayetlerinizi daha somut veriler üzerinden gerçekleştiriniz. Kullanıcıları ısırmayınız. Yanlışlar varsa, iyi niyetli olduğunu varsayınız. İnsanlar, engellere rağmen katkı yapmaya çalışırken, kasıtlı ya da kasıtsız bir şekilde ısırılmaları, zaten yok denecek katkıyı sıfırlıyor. Kullanıcının şikayet edildiği hizmetli olduğu için @Sakhalinio'yu da etiketliyorum. Kendi mesaj sayfasında vandalizm görmediğini zaten belirtmiş ancak ben yine de verileri görmesini arzuluyorum. thecatcherintheryemesaj 16.00, 16 Ocak 2019 (UTC)

İyi niyete bir sözüm yok ancak benim gördüğüm çok sayıda kaynaklı içeriğin çıkarılması. Belki de ben beta test kullanıcısı olduğum için bende öyle görünüyordur. --Turgut46 17.39, 16 Ocak 2019 (UTC)

@Turgut46, @Thecatcherintherye Hitap" kelimesi ile ilgili sorunun cevabi icin ilkokul bilgilerimize geri dönelim: “p, ç, t, k” sert ünsüzleriyle biten sözcük veya eklerden sonra, ünlüyle başlayan bir ek ya da sözcük getirildiğinde, bu ünsüzler yumuşayarak “b, c, d, g-ğ” harflerine dönüşür. Bu olaya “ünsüz yumuşaması” denir. "Hitap" kelimesinden sonra ünlü ile baslayan "etmek" fili gelirse, "hitap etti" seklinde degil, "hitâb etti" seklinde yazılır ve okunur. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.17, 20 Ocak 2019 (UTC)

@Nedim Gayet Bir, ben sizin değişikliklerinizin iyi niyetli olduğundan eminim Nedim Bey. Ancak bu son cümlelerinizdeki hatayı düzeltmem gerek. Sizin bahsettiğiniz durum burada geçerli değil. Şöyle olsaydı, olurdu: Kağıt aldım - kağıdı aldım. Burada kelime ek alarak ünsüz yumuşaması meydana gelmiş. Ancak hitap etmek bu duruma örnek değil maalesef, orada iki ayrı kelime var. Eğer ek doğrudan hitap kelimesine gelse idi —örneğin, hitabı güzel bir insan, gibi — dediğiniz doğru olurdu. Dilerseniz TDK'den de kontrol edebilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir konuyu sorabilirsiniz. Teşekkürler.thecatcherintheryemesaj 18.09, 23 Ocak 2019 (UTC)

imla, şapkalar, öznellik[kaynağı değiştir]

aile, mimari, tıbbi, hukuki, adli gibi kelimelere şapka eklemekten vazgeçiniz. burada öznel fikirlerle ve dil tartışmalarıyla ilgilenmiyoruz, tdk ve dil derneği gibi kurumların ve kimi durumlarda akademik kaynakların rehberliğinde ilerliyoruz. kolay gelsin. --kibele 21.56, 9 Şubat 2019 (UTC)

burada olduğu gibi sözlüklerin, yazım kılavuzlarının önermediği tercihlerinizden vazgeçmelisiniz. bu arada cüneyt özdemir maddesindeki düzeltmeleri yapmanızı bekliyorum. --kibele 18.29, 10 Şubat 2019 (UTC)
ek: eyâlet değil eyalet, ünvan değil unvan.. --kibele 13.05, 13 Şubat 2019 (UTC)
ek: 'yaşamı' başlıklarını 'hayatı' olarak değiştirdiğiniz görülüyor. maddeleri tercihlerimiz yönünde değiştirmiyoruz. 'yaşam' ve 'hayat' gibi birbirine tercih etmemiz için bir gerekçe olmayan durumlarda müdahale etmiyoruz. --kibele 13.14, 13 Şubat 2019 (UTC)
 • Merhaba, tartışmaya TDK'nin konu ile ilgili görüşleri ile katılmak istiyorum: Burayı tıklayarak düzeltme işaretinin kullanım alanlarını inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.-thecatcherintheryemesaj 20.46, 3 Mart 2019 (UTC)
 • @thecatcherintherye: Ilgi ve alakaniz icin çok teşekkür ederim. Bundan sonra düzeltme işaretinin kullanılacağı yerler hakkında daha özen göstereceğim. Anlayisiniz icin de ayrıca teşekkür ederim. Kolay gelsin, güzel gitsin. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 23.59, 3 Mart 2019 (UTC)

bu konuları kulak arkası etmeyi ve aynı yönde değişiklik yapmayı sürdürüyorsunuz. bir kez daha hatırlatmış olayım. --kibele 12.34, 3 Mart 2019 (UTC)

telif[kaynağı değiştir]

burada da telifli içerik eklediğiniz görülüyor. hatırlatmış olayım. --kibele 08.37, 10 Şubat 2019 (UTC)

imla, şapkalar, öznellik[kaynağı değiştir]

Merhaba Kibele, ilgi ve alakan ve dahi mesajların icin çok teşekkür ederim.

Mesajlarina cevap vermekte teknik olarak zorlanıyorum, daha dogrusu ne sekilde cevap vermem gerektiğini bilemedim. Umarım bu sekilde, etkili bir iletişim kurabiliriz.

Aslina bakarsan, söylediğin sekilde, dikkatimi çektiğin konularda gereksiz degisikliklerden, luzumsuz yere düzeltme işareti koymamaya özen gösteriyorum. Demek ki, alışkanlık icabı, elimiz sürçmüş olsa gerek...

Niyetimiz kesinlikle kötü degil, bu mecradaki kurallara uymaya özen gösteriyorum.

Lakin birtakım yerlerde düzeltme işareti kullanılmasını kaçınılmaz buluyorum; örneğin "milli motor" ile "millî motor" arasındaki farkı ya da "hala" ve "hâlâ" arasındaki farkı ifade edebilmek için...

Ancak ihtiyaç olmayan yerlerde, yani "gereksiz yere" kullanmamaya özen gösteriyorum.

"İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi" başlığındaki telif hakkı sorununa (https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=İstanbul_Teknik_Üniversitesi_Fen-Edebiyat_Fakültesi&diff=prev&oldid=20395412&diffmode=source) dair: bu başlık altına, başlıkta sözkonusu olan kurumun internet sayfasından alıntıladığım bilgileri aktarmıştım. Bu durumu kaynak olarak da belirtmiştim. Ayrıca, bilgilerin alıntılandığı sayfa bir kamu kuruluşuna ait olduğu icin, bu bilgiler de kamuya mal olmuş olur. Bu durumda "telif hakki" söz konusu degildir, cünkü bu bilgiler zaten "telif hakki" alinmis bilgiler degil. Diyelim ki "telif hakki" doğuyor, bu "telif" kime ait? İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'ne mi telif ödeyeceğiz? Yaniliyor muyum? Yaniliyorsam lütfen bilgilendirmeni rica ederim.

Seninle mesajlaşmaktan ve uyarılarından ders almaktan gayet mutluyum. Ancak lütfen sanki bunları dikkate almıyormuşum ya da "kulak arkası" ediyormuşum ya da umursamıyormuşum gibi imalarda bulunma; çünkü gercekten bu ifadeler hem doğru degil, hem de heves kırıcı...

İyi geceler dilerim. - Nedim Gâyet Bir (mesaj) 20.33, 3 Mart 2019 (UTC)

@Nedim Gayet Bir, kamu kuruluşlarının siteleri kamuya mal olmuyor. hemen hepsinin altında copyright işareti bulunuyor. bu da vikipedi'ye aktaramayacağımız anlamına geliyor. vikipedi kimseye telif ödemez çünkü zaten telif haklı saklı metinleri kabul etmez. şuradan bilgi sahibi olabilirsiniz.. şapkalarda durum bellidir, tdk'nın önerdiği yerlerde kullanmak işimizi kolaylaştırır. hayatı/yaşamı gibi değişikliklerden de kaçının lütfen.. --kibele 17.37, 4 Mart 2019 (UTC)

Yerel Seçimler[kaynağı değiştir]

Lütfen yerel seçim maddelerinin isimlerini, herhangi bir tartışma açmadan "kafanıza göre" değiştirmeyin.. İyi Vikiler--Emreculha (mesaj) 22.25, 14 Mart 2019 (UTC)

Seçim maddeleri isimlendirme[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Nedim Gayet Bir, seçim maddeleri ile ilgili bir taşıma yapmışsınız ama kullanım yıllardır bu şekilde ve bir çok sayfa var. Bununla ilgili bir değişiklik yapmadan önce bunu bi yerde tartışıp toplu olarak yapmak gerekir. Bu nedenle şimdilik taşıma yapmamanızı rica edeceğim. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 11.07, 15 Mart 2019 (UTC)

İlgili bir tartışma maddesi açılmadan ve tartışma zemininde görüşülmeden taşıma işlemi yapılmasının doğru olmadığını öğrendim. Bundan sonra doğru şekilde işlem yapacağım. Bu konu ile ilgili tartışma maddesini başlattım. (Umarım hâl-i hazırda bir başlık yoktu!) Şimdi burada şöyle bir sorun var; tartışma maddesinde de ifade etmeye çalıştığım gibi, "X'de 2019 türkiye seçimleri sonuçları" bir anlatım bozukluğu içerir ve yanlıştır. Çünkü; burada asıl "olay", "2019 Türkiye yerel seçimleri"dir ve bu anlam bakımından X'den büyüktür. Dolayısıyla başlıkta da bu anlam büyüklüğünün ifade edilmesi, büyük olanın öne çıkarılması gerekir. Doğrusu; 2019 Türkiye yerel seçimleri"nde müstakil illerde kaydedilecek sonuçlardır. Yani, "2019 Türkiye yerel seçimleri'nde X ili sonuçları" şeklinde. Naçizâne, yıllardır kullanılıyor diye bir yanlışta ısrar edilmesi de yanlıştır ve diğer yanlışlara yolaçacak ve bu şekilde bir yanlış, bir kısırdöngü hâline gelecektir. Ama çoğunluk yanlış da olsa bir konuda hemfikir olursa, bu da elbette kabul edilebilir ve edilecektir. Teşekkür ederim ve güzel günler dilerim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 10.45, 16 Mart 2019 (UTC)

İlgiliniz için teşekkürler. Dediğiniz gibi fikir birliğine varılarak bir yol alınır. Keza şu anda bu yapıya sahip muhtemelen 1000'in üzerinde sayfa var. Verilecek karara göre bir yol izlenecektir. Saygılarıla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 16.37, 16 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

uyarı, zorunluluktan..[kaynağı değiştir]

merhaba, yukarıda 'lütfen sanki bunları dikkate almıyormuşum ya da "kulak arkası" ediyormuşum ya da umursamıyormuşum gibi imalarda bulunma; çünkü gercekten bu ifadeler hem doğru degil, hem de heves kırıcı' demişsiniz ancak benzer yönde değişiklikleri sürdürüyorsunuz. üstelik yukarıda örnek olarak verdiğim eyalet, unvan, idare gibi kelimelerde istediğiniz imla ile yazıyor, kelimeleri eş anlamlıları ile değiştiriyorsunuz. bir kez daha söylemiş olayım, yapmayınız.. --kibele 17.08, 22 Temmuz 2019 (UTC)

Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 00.48, 7 Eylül 2019 (UTC)

bilgi[kaynağı değiştir]

başlıklarda bu kadar küçük punto kullanmıyoruz. düzelttim, bilginize. --kibele 13.15, 20 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 18.56, 20 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.27, 4 Ekim 2019 (UTC)

Silinmeye aday göstermek[kaynağı değiştir]

Merhaba. İçerisinde pek çok interwiki bağlantısı (diğer dil sürümü) olan pek çok maddeyi VP:SAS'a aday gösterdiğiniz görülüyor. Diğer sürümlerde olan çok sayıda kaynak mevcut, SAS'a aday göstermeden bu kaynakları göz gezdirmenizde fayda vardı. Üstelik silinmesinden önce {{Kayda değerlik}} şablonu belki sizin amacınıza daha uygundu, ancak yine de bu maddelerin bir çoğunun kayda değer olduğunu görebiliyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.43, 4 Kasım 2019 (UTC)

Yılmaz Onay[kaynağı değiştir]

Merhaba Nedim Bey, Yılmaz Onay sayfasını bir çok yerinde haklı olarak sadeleştirmişsiniz. Sizden ricam Yılmaz Onay için benim bilinmesini çok önemsediğim Nazım Hikmet Oyunları kısmını yeniden yüklemeniz. O'nun hayatında çok önemli yeri vardı bu sahnelemelerin ve bunların bilinmesini de ben çok istiyorum. Bir ansiklopedinin amacının o maddeyi layıkı ile tanıtmak olduğuna inanıyorum. Bu oyunlar da Yılmaz Onay maddesini tam olarak tanıtacaktır. Sevgiler. --Gemalmazmsj

Merhaba Nedim Bey, Yılmaz Onay ile ilgili sizden birşey rica etmiştim. Yanıt vermediniz. Ayrıca (Çevirmen) neden (Mütercim) olarak değiştirildi çok merak ettim. Türkçe bir kelime yerine arapça neden olsun? Sevgiler. --Gemalmazmsj

@Gemalmaz - Merhaba efendim. Bendeniz mesajınızı tamamen unutuvermişim. Mazur görünüz lütfen. Ne yazık kî, "Nazım Hikmet Oyunları" kısmını müstakil olarak geri almayı beceremedim. Arzu ederseniz bu bölümü kendiniz ekleyebilirsiniz. "Çevirmen" ve "mütercim" değişikliği, sanıyorum o anda kulağımıza daha hoş geldiği için yapıldı. Bunun dışında özel bir sebebi olmadığı için mütercim kelimesini yeniden çevirmen kelimesi ile değiştirdim. İyi günler dilerim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 12.42, 5 Şubat 2020 (UTC)

Alfred Evensen, Sema Peyman ve Filiz Aker maddeleri[kaynağı değiştir]

Sema Peyman ve Filiz Aker Maddelerinde kaynaklar vardır... Tekrar gözden geçirmenizi rica ediyorum... Filiz Aker en az 3 filmde başrolde bugün bile Vatan Şaşmaz ölümnü olayında ilk ağza alınan kaynaklarda yer verilen kişi... Sema Peyman resim alanında sanatçı kaynaklara bakabilirsiniz... Alfred Evensen İngilizce ve diğer açıldığı dilde maddede kaydadğerlik sorunu uok şu anki kararınızı gözden geçirmenizi rica ediyorum... --94.103.81.234 13.21, 11 Ocak 2020 (UTC)

Silinmeye aday gösterme[kaynağı değiştir]

Selamlar. Daha önce çeşitli biçimlerde, birkaç kez uyarıldınız bu konu hakkında, bir kez daha uyarmak istiyorum. Lütfen karşılaştığınız maddeleri sırf kaynak yok diye silinmeye aday göstermeyin. Özellikle diğer dillerde maddeler varsa onları kontrol edin, tartışma sayfasını kullanın, Şablon:Kaynaksız ve Şablon:Kayda değerlik var, onları da kullanabilirsiniz. Ancak bu yaptığınız yalnızca vakit kaybına yol açıyor. İyi günler.--NanahuatlEfendim? 19.58, 12 Ocak 2020 (UTC)

@Nanahuat1 - Merhaba. Sözkonusu maddeyi kaynak olmadığı için silmeye aday göstermiş değilim. Kişinin KD olmadığını düşünüyorum. Başka dillerde maddeler varsa, kişi kendiliğinden KD mi oluyor? Misâl; başka dillerde maddeler olduğunda, hiç SAS göstermememiz mi gerekir? "Katatonia" maddesinde bahset mevzu yapılmasını yeterli, müstakil madde şeklinde lüzumsuz buldum. Acaba yanıldım mı? Kolay gelsin. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 20.33, 12 Ocak 2020 (UTC)
Hayır, başka dillerde olması değil konu. O dillerde olan kaynakların zaten yeterli olması :) Oradaki kaynakları incelerseniz zaten kayda değer oluğunun ispat edilmiş olduğunu görebilirsiniz. Dediğim gibi "ben lüzumsuz buldum" gibi gerekçelerle değil, VP:KD sayfasındaki gerekçelere dayanarak görüş belirtelim ve aceleci olmayalım.--NanahuatlEfendim? 00.52, 13 Ocak 2020 (UTC)
@Nanahuat1 - Anlaşıldı. İşbu hâlde kabahatimizin mazur görülmesini rica ederim ve dolayısıyla yol açtığımız zaman kaybı için af dilerim. Bir daha aynı hatayı yapmamaya bilhassa özen göstereceğim. Alâkanız için de teşekkür ederim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 18.05, 13 Ocak 2020 (UTC)

Necla Osmanoğlu maddesi[kaynağı değiştir]

Madde Necla Sultan adına taşındı. Bildirim için teşekkürler. --Superyetkinileti 15.02, 12 Şubat 2020 (UTC)

Vikipedi'nin ruhu[kaynağı değiştir]

"Ya da lütfen yapılacak işi ciddiye alarak, biraz emek sarfederek, iki satır ama doğru dürüst bir metin yazılsın. BEK okunsun, biraz bilgi edinilsin ve ondan sonra madde açmaya girişilsin." demişsiniz. Bunları okuduğum için açıkçası çok üzgünüm. Geçenlerde kaybettiğimiz, 1000 kadar madde yazmış Levent abimizin ilk yazdığı madde şu. Benim ilk yazdığım madde şu. BEK'i hâlen bir defa olsun baştan aşağıya okumuş değilim, işi madde yazıp "pişerek" öğrendim, öyle yapamasaydım, eğer ben geldiğimde "yaptığın işi ciddiye alacaksın kardeşim" tarzı yaklaşsalardı bugün bu satırları yazıyor olmazdım. Daha ne yaptığımı bilmeden, biçeme aykırı, kaynaksız maddeler yazarken Levent mesaj sayfama yıldız bırakmasaydı, diğer arkadaşlar yardım etmeseydi, bu siteyi sevemedim. Hayır, Vikipedi sizin dediğiniz felsefeyle ilerleyen bir ansiklopedi değil ve eğer böyle olsaydı şu anki madde sayımıza asla ulaşamazdık, ben dâhil bir sürü kullanıcı buralarda olamazdı. Burası ifade ettiğiniz gibi bir site ortam olmak üzere tasarlanmadı, değil ve asla da olmayacak. Ne kadar düzensiz veya kaynaksız olursa olsun, buraya iyi niyetli ve yapıcı olarak katkı göstermeye çalışan herkesin emeğine saygı göstermek ve sahip çıkmak zorundayız. Lütfen buranın ruhuna daha iyi hâkim olmayı hedefleyelim, bunlar samimi olarak çok endişe verici yorumlar, bu mecraya ne kadar değer verdiğinizi bilerek ifade ediyorum bunu. Sevgiler... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.07, 14 Şubat 2020 (UTC)

Uyarı[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Volkan Karataş sayfasına eklemiş olduğunuz yorum, sadece maddeler için değil, yaşayan insanlar hakkında bu site sathında eklenen her türlü içeriği kapsayan VP:YİB politikasının ihlali niteliğindedir. İçeriğin sayfa geçmişinden silinmesi için hizmetliye çağrıda bulundum. Burası madde konusuyla ilgili görüşlerimizi açıklayacağımız bir kürsü değildir, hele hele yaşayan insanlar hakkında ileri geri konuşabileceğimiz bir mecra hiç değildir. Bunlar için başka forumlar bulunmaktadır. Bu noktaya dair daha titiz bir yaklaşım sergilemeniz ricasıyla, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.07, 4 Mart 2020 (UTC)

Yeni bir mesajınız var
Merhaba, Nedim Gayet Bir. Yeni bir mesajınız var. Tartışma:Feyzivat İlçesi.
Bu bildiriyi dilediğiniz zaman {{mesajbildiri}} şablonunu kaldırarak silebilirsiniz.

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar, 2020'nin 2. haftasının İş Birliği Projesi, Uluslararası UNICEF İyi Niyet Elçileri ve Savunucuları maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.30, 25 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 23. haftasının İş Birliği Projesi, Spike Lee filmografisindeki film maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.20, 1 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 24. haftasının İş Birliği Projesi, açılması istenen maddelerin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 01.01, 8 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 25. haftasının İş Birliği Projesi, kadın millî ragbi birliği takımı maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 19.06, 15 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 26. haftasının İş Birliği Projesi, Viki bağlantısı olmayan maddelerde iç bağlantı verilmesi olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.22, 22 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 27. haftasının İş Birliği Projesi, Wolf Kimya Ödülü sahibi maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.20, 29 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 28. haftasının İş Birliği Projesi, Bayrak taşıyıcı hava yolu maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.19, 6 Temmuz 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

2020 46. Hafta İş Birliği Projesi'nin konusu, "Şablon:Pratt & Whitney hava aracı motorları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz.

VP:BEK[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Vikipedi:BEK'e dikkatlice göz atmanızda ve toplulukta değişen bazı uygulamaları takip etmenizde yarar var. Genel olarak girişte veya herhangi bir kısımda tarihlere bağlantı vermiyoruz, iki üç ay önce tüm maddelerden tarihlere verilen bağlantılar kaldırıldı. Giriş kısmında unvan ya da derece belirten tanımlara ise yer vermiyoruz. Tanım cümlelerinde ise "kültür adamı" gibi söylemler yerine kültür araştırmacısı, bilim insanı vb. gibi alternatiflere yer vermenizi şahsen rica ederim. 60 sene öncesinin ansiklopedilerindeki tanımları değişen toplumsal duyarlılıklar karşısında tercih etmemekte yarar var. Kolaylıklar dilerim.--Kingbjelica (mesaj) 16.43, 10 Kasım 2020 (UTC)

Merhaba, uyarınız ve nezaketiniz için teşekkür ederim. VP:BEK'i bir kez daha gözden geçirmeye başladım. Kolay gelsin, güzel gitsin. İyi günler dilerim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.19, 11 Kasım 2020 (UTC)
Rica ederim Nedim Bey, sanıyorum VP:BEK kısa bir süre sonra güncellenecek, şu an tartışmalar sürüyor. Sayfayı izlemeye almak iyi bir fikir gibi gözüküyor. Kolayliklar diliyorum.--Kingbjelica (mesaj) 11.31, 13 Kasım 2020 (UTC)

İBP'de yeni ödül: Ekonomi yıldızı![kaynağı değiştir]

Ekonomi Yıldızı
Selamlar. İş birliği projesi ödüllerinin arasına yeni Ekonomi yıldızı katıldı! Ekonomi ile ilgili iş birliği projelerine katılın, bu yıldızı kaçırmayın! İyi çalışmalar!
Caskination ?
Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz. MediaWiki message delivery (mesaj) 21.02, 12 Kasım 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

Selamlar. İş birliği projesinde bu haftanın konusu "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan göz atabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz. İyi çalışmalar!

Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz.
Caskination ? 12.31, 24 Kasım 2020 (UTC)

İBP Davet[kaynağı değiştir]

Selamlar. İş birliği projesinde bu hafta "Tematik Yıldız Kampanyası" var! Projeye katılıp istediğiniz tematik ödülleri kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan göz atabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz. İyi çalışmalar!

Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz.

Caskination ? 07.52, 7 Aralık 2020 (UTC)

Zonguldak Vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Zonguldak (tr).svg Vikiproje Zonguldak davetiyesi
İyi günler, iyi vikiler!
Zonguldak ile ilgili maddeleri arttırmayı, belirli standartlara ulaştırmayı ve düzenlemeyi hedefleyen Zonguldak Vikiprojesi ile ilgilenebileceğinizi düşündüm. Detaylı bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!--Kadıköylümesaj 18.55, 7 Aralık 2020 (UTC)

Ermenistan vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Flag of Armenia.svg VikiProje Ermenistan davetiyesi
VikiProje Ermenistan'a davetlisiniz! Bu vikiprojeye katılmak isterseniz katılımcılar bölümüne adınızı girip Vikiproje Ermenistan'ı geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi günler.

Huluxsi (mesaj) 12.56, 9 Aralık 2020 (UTC)

Finlandiya vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Flag of Finland.svg VikiProje Finlandiya davetiyesi
VikiProje Finlandiya'ya davetlisiniz! Bu vikiprojeye katılmak isterseniz katılımcılar bölümüne adınızı girip Vikiproje Finlandiya'yı geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi günler.

Huluxsi (mesaj) 17.01, 9 Aralık 2020 (UTC)

Zonguldak vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Vikiproje Zonguldak davetiyesi.png Vikiproje Zonguldak davetiyesi
İyi günler, iyi vikiler!
Zonguldak ile ilgili maddeleri arttırmayı, belirli standartlara ulaştırmayı ve düzenlemeyi hedefleyen Zonguldak Vikiprojesi ile ilgilenebileceğinizi düşündüm. Detaylı bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!

Huluxsi (mesaj) 12.57, 12 Aralık 2020 (UTC)

Ermenistan vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Flag of Armenia.svg VikiProje Ermenistan davetiyesi
VikiProje Ermenistan'a davetlisiniz! Bu vikiprojeye katılmak isterseniz katılımcılar bölümüne adınızı girip Vikiproje Ermenistan'ı geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi günler.

Huluxsi (mesaj) 17.36, 3 Ocak 2021 (UTC)