Vikipedi:Devriyelik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Devriyelik başvurusu
Kısayollar:

Devriyeler, FlaggedRevs eklentisini temel alan Sürüm Kontrolü uygulaması kapsamındaki sayfaları gözden geçirerek onay veya ret işlemi gerçekleştirebilen kullanıcılardır. Bu kullanıcı grubu, vandalizm ile mücadeleyi kolaylaştıracak çeşitli haklara sahiptir. Devriyelerin güncel listesine buradan ulaşılabilir. Diğer bilgiler için, Sürüm Kontrolü sayfasını incelemeniz önerilir.

Devriyelik yetkisi, hizmetliler tarafından manuel olarak verilmektedir. Yetki, kullanıcının istismarı görüldüğünde geri alınabilmektedir.

Kullanıcıların devriyelik grubuna terfi ölçütleri, burada açıklanmaktadır. Bu ölçütleri sağlaması olası olan, ancak henüz sağlamıyor oluşu nedeniyle terfisi gerçekleşmemiş olan kullanıcıların yaptığı devriyelik başvurularında, kullanıcıdan terfi ölçütlerini sağlamasının istenmesi mümkündür.

Eğer sadece değişikliklerinizin onay beklemesinden duyduğunuz rahatsızlık nedeniyle devriye olmak istiyorsanız, değişikliklerinizin otomatik olarak onaylanmasını sağlayacak olan beyaz liste grubunu tercih edebilirsiniz. Beyaz listeye terfi ölçütleri için, bu bağlantıyı incelemeniz önerilir. Ancak Vikipedi'de değişiklik yapabilmek için beyaz liste üyesi ya da devriye olmanız gerekmediğini unutmayınız.

Daha önce devriyelik yapıp görevden ayrıldıysanız, buradan başvuru yapabilirsiniz. Topluluğun görüş belirttiği adaylıklar hizmetliler tarafından genellikle 3 gün içinde karara bağlanır. Eski başvuru ve tartışmalara ise arşivden ulaşabilirsiniz.Kullanıcı:Birburqwe[kaynağı değiştir]


"Saygıdeğer yetkililer, 1 Mayıs 2017 tarihinde de bir başvuru yapmıştım fakat dikkat göstermem belirtilen telif hakları konusu yüzünden ve yeni olmam gerekçe gösterilerek kabul edilmemişti. Şimdi hatalarımdan ders çıkararak hatalarımı düzelttiğimi ve önceki yaptığım hataları yapmamak için Vikipedi politikalarını öğrendiğimi düşünerek/bilerek yeniden başvuruyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. "

Birburqwe 21:06, 1 Haziran 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Olumlu --Mavrikantmsj 21:31, 1 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedi'ye katılalı bir ay olmasına rağmen duyarlı ve politikalara özen gösteren bir vikipedist olduğunu ve kadın vikipedistlerin sayısının artması gerektiğini düşünerekten görüşüm olumlu.--Nushirevan11 22:57, 1 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Görüşüm olumlu. --Pragdonmesaj 12:08, 7 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Herkes iyi niyetinden, bir kaç yüz olumlu değişikliği yüzünden hemen geçit biletini vermiş lakin ben kendisini devriye olup olmaması hakkında istatistik ilmine dayanarak bir yorumda bulunacağım. Bayanın katkılarına temaşa ettiğimde Mini etek adlı maddeyi açtığı, Fetiş adlı maddeyi geliştirdiğini görmekteyim. Katkılar taslak seviyesinde olduğu için bu beynimin onay mekanizmasını aşmasında yeterli olamamıştır. Yeni bir kullanıcı için yeterli düzeyde olabilir ancak yoğunluk devriyelik için yetersizdir zira üst düzey katkısı olmayan şahısların üst düzey maddelerin bilgi giriş çıkışını yönetmeleri büyük hatalara yol açabilir. İstatistik ilmine dayanırsak 245 değişikliğin en yoğun olduğu kısım %71.4 oranıyla maddelerdir. Bayan katkılarının büyük bölümünü maddeler üzerine yapmıştır, tartışma ve Vikipediyi alakadar eden konularda sessiz kalışı tartışmadan kaçan bir karakterinin olduğunun tezahürüdür. Böyle bir karakter olduğuna kanaat getirdiğim için devriyelik vazifesini hakkaniyetiyle yerine getiremeyeceğini düşünmekteyim. --II. Niveles 06:43, 8 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum görüşüm olumlu. Yukarıdaki yorumu yapan şahıs [II. Niveles] halen daha yaptığı yorumlara kimsenin gülmediğini anlayamamış. Vitruvian (mesaj) 16:45, 8 Haziran 2017 (UTC)
Efendi şahsım hakkında mütecaviz tefsirlerini kendine sakla, bura devriye başvuru sayfası, onu bil. --II. Niveles 16:58, 8 Haziran 2017 (UTC)
 • Daha önceki başvurusunda görüşüm olumlu idi. Hizmetli arkadaşımız, başvuruyu telif ile ilgili sıkıntılardan dolayı kabul etmemiş idi. Kullanıcımız, bu sorunu anladığını, aştığını iddia etmektedir. Beni bağlayan budur. İyi niyetli davranacağım. Ben, önceki görüşümü yine tekrarlıyorum. Görüşüm olumludur. Yine de, katkı yaparken, Mirada gerekçesi ile silinen maddeler karşıma sık sık çıkmakta, ki bu nedenden dolayı sıkıntı yaşamaktayım (bu madde nasıl Vikipedi'de olmaz dediğim nice madde Mirada kalıcı bağlantısına yönlendirilmiş). Diyeceğim o ki, telif önemli. Tekrar binerce maddenin silinmesini göze alamayız. Kullanıcı devriye olursa, kendisini daha da geliştireceğine inanıyorum. Neticede birçok şey, sürecin içine girince öğreniliyor. Yine de başvuru olumsuz sonuçlanırsa, kullanıcının katkılarına devam etmesini görmek isterim.thecatcherintheryemesaj 17:20, 8 Haziran 2017 (UTC)
 • Toplam katkısı 271 adet, bunların da 200'den azı madde alanında. Yeterli veri yok elimizde, şu an için görüşüm olumsuz. Katkılarına devam etmesini temenni ederim :)--RapsarEfendim? 17:38, 9 Haziran 2017 (UTC)
 • Olumsuz bakıyorum. Daha 1 ay önce üye olmuş ve 276 değişikliği var. Çoğu da maddelerin dışında. Daha fazla gelişmeli. --Toppolila 4 (mesaj) 21:30, 10 Haziran 2017 (UTC)
 • Kullanıcı beyaz liste görevini başarıyla yerine getirmektedir. Beyaz liste ile devriyelik arasında herhangi bir fark yok değişiklik onaylamak dışında. Bu sayfadan onay almak bu kadar zor olmamalı. Eğer görevini yerine getiremezse zaten yetkisi alınır. Beyaz liste görevini çok iyi yapmış, devriyelik görevini de başarıyla yapacağına inancım tam. Vikipedi için olumlu diyorum.--Tuğkan (mesaj) 17:26, 11 Haziran 2017 (UTC)

Kullanıcı:II. Niveles[kaynağı değiştir]

Evet, Viki Projelerinde 62.483 değişikliğim ile deneyimim hangi seviyede olduğunu herkes görmekte, buna diyecek bir şey yoktur. Daha önce de devriye olmuş, ancak şansızlık üzerine şifremi unuttuğum için yeni hesaba geçmek zorunda kalmış, devriyelik haklarımdan istemeyerek vazgeçmiş bulundum. Sonrasında defalarca başvurmama rağmen üslubum bahane edilerek reddedildi.

Halkla ilişkiler uzmanı almıyoruz, devriye alıyoruz o yüzden benim gibi Vikipedi kurallarını yalayıp yutmuş, deneyimiyle ön plana çıkan, kendini sahada çalışmaya odaklamış, aktif, prezantabl, işini benimseyerek ve severek yapan, diyalog ve etkili verimli kontak kurma becerisine sahip, sabır, hoşgörü, nezaket adabına yatkın, üst düzey yazarları almamız gerek.

II. Niveles 12:04, 10 Haziran 2017 (UTC)


Yorum Yorum Bu kullanıcının küstah tavırları ve nezaketsizliği belirgin. Birde özür dilemiş ama hala bu bozuk tavırlarına devam ediyor. Zaten 6 ay engel almış bu gidişle vikipedide kalıcı olabileceğini pek sanmıyorum.Görüsüm olumsuz--Toppolila 4 (mesaj) 13:42, 10 Haziran 2017 (UTC)

Yorum Yorum Sayın Niveles'in tecrübeli bir şahıs olduğunu düşünüyorum fakat uslübu gereği herkes tarafından eleştirilmesi onun hakkında maalesef olumsuz düşünmeme neden oluyor. Birburqwe 21:40, 10 Haziran 2017 (UTC)

 • Kullanıcı bir kez devriye olmuş zaten, öyle söylüyor. Eğer devriyeyken dişe dokunur bir yanlışlık yapsa beyaz listeye alınacağını sanmıyorum. Zaten devriyeliği bir hizmetli tarafından alınmamış kendi söylediğine göre, kendisi vazgeçmiş. Üsluba gelince gerçekten hiç hoş olmayan bir üsluba sahip fakat kendisi hizmetli olmayacak, kullanıcılar ile yetkisini kullanarak iletişime geçmeyecek, genel anlamda beyaz liste ile devriyelik arasında pek bir fark yok. Sadece değişiklik onaylayacak kendisi. Bu yüzden kullanıcıyı üsluptan vurmanın doğru bir davranış olduğunu sanmıyorum. Ha bu üslup olayı vakit çalma olarak devam eder vandalizme dönüşürse farklı, troll olarak devam ederse farklı ama şu an için görüşürüm olumlu. --Tuğkan (mesaj) 22:00, 10 Haziran 2017 (UTC)
Kararımı değiştirmemi sağladı. Görüşümü değiştiriyorum, olumsuz.--Tuğkan (mesaj) 13:35, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Değişikliklerini bir projede yakından gördüğüm kadarıyla boşluk silerek katkı sayısını arttırıp işe yarar şeyler yaptığını sanan ve iddia eden bir troll olarak aklımda yer etmiş biri. Bu gidişle de farklı şekilde anılması güç gözüküyor benim açımdan. Vitruvian (mesaj) 00:08, 11 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Kullanıcının Kasım 2016da belirttiğim gibi yararlı katkıları mevcut. Fakat engellenmesinden buyana geçen sürede kendisini düzelttiğini sanmıyorum. Gerek kullandığı üslubu gerekse katkılarını "Osmanlıca-Arapça-Türkçe" karışımı olarak sürdürmesi nedeni ile görüşüm olumsuz. Ek olarak 62.483 değişikliği ile kendisini tecrübeli ilan etmiş fakat enwiki ve trwikiquotede engelli olduğunu belirtmemiş, engel günlüğünede bakarsak trwikide sıkça engellenmiş, diğer vikilerdeki veya buradaki katkılarına da bakarsak çoğunun VP:AWB yazılımı kullanılarak yapılmış boşluk silmeler olduğunu görebiliriz yanlış anlamayın katkı katkıdır ama devriyelik açıklamasında belirtilmesini gereksiz buldum. --By erdo can • msj 09:07, 11 Haziran 2017 (UTC)
Geçmişimizden utansaydık, kaydını tutmazdık sayın Erdo can, her ne kadar kaba ve kırıcı sözler söylesek de bunun kusur olduğunu itiraf edecek kadarda dürüstüz. --II. Niveles 17:00, 11 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Üslubundan dolayı ve bazı konularda takıntılı olduğunu düşündüğümden görüşüm olumsuz.--Nushirevan11 14:04, 22 Haziran 2017 (UTC)