Vikipedi:Devriyelik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Devriyelik başvurusu
Kısayollar:

Devriyeler, FlaggedRevs eklentisini temel alan sürüm kontrolü uygulaması kapsamındaki sayfaları gözden geçirerek onay veya ret işlemi gerçekleştirebilen kullanıcılardır. Bu kullanıcı grubu, vandalizm ile mücadeleyi kolaylaştıracak çeşitli haklara sahiptir. Devriyelerin güncel listesine buradan ulaşılabilir. Diğer bilgiler için, Vikipedi:Sürüm kontrolü sayfasını incelemeniz önerilir.

Devriyelik yetkisi, hizmetliler tarafından manuel olarak verilmektedir. Yetki, kullanıcının istismarı görüldüğünde geri alınabilmektedir.

Kullanıcıların devriyelik grubuna terfi ölçütleri, burada açıklanmaktadır. Bu ölçütleri sağlaması olası olan, ancak henüz sağlamıyor oluşu nedeniyle terfisi gerçekleşmemiş olan kullanıcıların yaptığı devriyelik başvurularında, kullanıcıdan terfi ölçütlerini sağlamasının istenmesi mümkündür.

Eğer sadece değişikliklerinizin onay beklemesinden duyduğunuz rahatsızlık nedeniyle devriye olmak istiyorsanız, değişikliklerinizin otomatik olarak onaylanmasını sağlayacak olan beyaz liste grubunu tercih edebilirsiniz. Beyaz listeye terfi ölçütleri için, bu bağlantıyı incelemeniz önerilir. Ancak Vikipedi'de değişiklik yapabilmek için beyaz liste üyesi ya da devriye olmanız gerekmediğini unutmayınız.

Daha önce devriyelik yapıp görevden ayrıldıysanız, buradan başvuru yapabilirsiniz. Topluluğun görüş belirttiği adaylıklar hizmetliler tarafından genellikle 3 gün içinde karara bağlanır. Eski başvuru ve tartışmalara ise arşivden ulaşabilirsiniz.Kullanıcı:DrArdeN[kaynağı değiştir]


"Vikipedi ve Vikisöz'deki yapılan değişikliklerimde fark edeceğiniz üzere içerik üretip, kaynaklı bir şekilde yazıyorum. 1000'in üzerinde değişikliğim yoktur. Fakat yapılan değişiklikleri incelediğinizde kaynaksız sayfaları kaynaklı bir sayfaya dönüştürdüğümü, dönüştürmek istediğimi görebilirsiniz. Diğer kullanıcıların yaptığı değişiklikleri hemen onaylamak ve olası vandalizm olaylarına müdahale etmek için devriyelik talep ediyorum. Herkese iyi vikiler diliyorum." DrArdeN (mesaj) 15.35, 11 Temmuz 2019 (UTC)

  • Kullanıcının İkinci dünya savaşıyla ilgili bilgi hazinesini gördükçe, devriye olarak o maddelerde yapılan doğru değişiklikleri onaylama açısından daha hızlı katkı vereceğini düşünmekteyim. Lakin kullanıcının katkılarını incelediğimde tek bir konuya odaklanması devriyelik için henüz erken olduğunu gösteriyor, ileride diğer maddelere de daha fazla katkıda bulunacağını düşünmekteyim. Bu yüzden ilgi alanına yönelik katkı sağlamak asıl amaç olmalı. Katkı için yetkiye gerek yok, herkes eşit. Keza "vandalizm ile mücadele" konusunda da aynı şekilde. Son olarak yukarıda dediğim gibi kendisinin ikinci dünya savaşı maddelerine yaptığı katkılar gerçekten çok güzel ve umarım bu katkılarına devam edip diğer konularda da bilgi hazinesini bizden mahrum bırakmaz. Başarılar dilerim. --Can benim? 18.59, 11 Temmuz 2019 (UTC)
Bence henüz erken, daha yeni katkı girişimine başlayan bir arkadaşımız. Katkı sağlamaya devam etmeli, zira madde özelinde bazı teknik biçimsel özelliklerle yeni tanışmakta bence. Katkı sağlamak için yetki olmasına gerek yok zaten, bence biraz daha katkı sağlayıp tam kavrayışı gerçekleştirmeli, böylelikle bomba gibi bir devriyemiz olur :) Ama ileride. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.02, 11 Temmuz 2019 (UTC)

Cevap Cevap Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. İnanın değişiklik yaptığımda değişiklik sayısına kafamı yorsaydım, şu an 1000 değişiklik rahatlıkla yapmış olurdum. Evet, haklısınız. Sadece II. Dünya Savaşı üzerinde katkılar yapmaktayım. Ama şüpheniz olmasın! "Tarih" kategorisindeki bütün sayfalarda adımı göreceğinizden şüpheniz olmasın. :) Güzel yorumlarınız için tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum. :) Diğer konuya gelince. Vandalizm önceliğimiz olduğu gibi, diğer kullanıcıların değişikliklerini hemen onaylamak ve sayfayı sürekli güncel tutmak için bu talepte bulundum. Yine de, verilmezse de sorun teşkil etmeyecektir. Biz tarihe hizmet için bekleyen sıradan bir kişiyiz, eğer haklarımız genişler ise, daha hızlı hizmet edeceğimizi düşünüyoruz. :) Bu imzasız yazı DrArdeN (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

* Ek bilgi vereyim: Yukarıda daha yeni devriyeliği onaylanan Kullanıcı:Turkmen adlı devriyemiz "4 yılda 231 değişiklik" yaptıktan sonra başvuruda bulunmuş. Yani olay 1000 değişiklik veyahutta 10000 değişiklik değil, sizin katkılarınız daha şimdiden bu şekilde harikulade gidiyor ve umarız dediğiniz gibi katkılarınızı her yerde ve her maddede görürüz. Kolay gelsin tekrar :) --Can benim? 19.49, 11 Temmuz 2019 (UTC)

Cevap Cevap Şüphesiz, bunun farkındayım. 160 değişiklik yaparak Vikisöz'de editör oldum. :) bu konuda bilgim var. Aktarmak istediğim mesaj; rant peşinde değiliz. Amacımız yalnızca tarihe hizmettir. :) Bu imzasız yazı DrArdeN (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  • Tarihe hizmet etmek isteyen söyleminde olan kullanıcımız ilk ufak durumda Vikipedi'yi terk etti gibi görünüyor. Katkı sağlamak için bir yetkiye sahip olunması gerek yok, bu bunun kanıtı. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.37, 16 Temmuz 2019 (UTC)
  • Üzücü bir durum olmuş. Umarım geri döner ve katkılarına devam eder. Ahmet bey son söylediğinize katılmıyorum. Katkı için gerek yok lakin yapılan Değişiklikleri eğer doğruysa (anonim kullanıcılar tarafından yapılanlar) onları geri alip tekrar kendi değişikliğimizi geri almak yerine tek seferde onaylamak için devriyelik yetkisi benim gibi kullanıcılar için önemli. Bende başvuru yaptım ve sonra ise daha erken olduğuna karar vererek başvurumu geri çektim. İleride belki iyice ısındıktan sonra tabi tekrar başvuruda bulunabilirim lakin daha erken. --Can benim? 08.45, 16 Temmuz 2019 (UTC)
Yeni katkı sağlayan bir kullanıcı kendi katkı odağına kendini verirse zaten diğer olaylar kendiliğinden gelişir. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.04, 16 Temmuz 2019 (UTC)

Tabii o konuda hemfikiriz.--Can benim? 10.53, 16 Temmuz 2019 (UTC)

Cevap Cevap: Bakınız @Ahmet Turhan bey, kendimi gerçekten size anlatamadığımı düşünüyorum. Size çok yakın zamanda büyük bir saygı beslediğim ve takdir ettiğim için cevap vermek istiyorum. Bahsi geçen yazıların hepsi Türkçeye çevirilmiş, İngilizce Vikipedi baz alınmıştır. "İngilizce maddeler çevirilebilir" olduğundan dolayı, ben de böyle bir girişimde bulundum. Şu an Sovyet savaş suçları maddesindeki yazılarım direkt kaldırıldı. Yazılan yazıya 5 kaynak ekledim -ki sayfada hâlâ gözükmektedir- ben Vikisöz sitesinde gezinen ve katkı yapan biriydim. Buraya geldim, çünkü bir çok madde açılmamıştı. Ben mobilden yapıyorum bu değişiklikleri haliyle bazen bazı şeyler zor oluyor, eksik oluyor, hatalı cümleler oluyor. Bizim adımızı ebedileştirmek gibi bir niyetimiz yoktur. Bilhassa yaptığımız değişikliklerinin birçoğunun başındaydık ve birçoğunu daha yapmamıştık. Fakat karşıdaki kişiye söz hakkı tanımadan ve yorumunu almadan direkt müdahalede bulunmaları, haliyle beni gönülden yaptığım hizmetten sorgulamaya itti. Beni şikayet eden arkadaşa defalarca anlattım, fakat beni sizin gibi anlamadı. Vikipedi sitesinde, bir bölümünde "İngilizce sayfaları çevir" diye bir bölüm var. Eğer dediği şey, Vikipedi kurallarına uyuşmasaydı, böyle bir proje başlatılamazdı. İngilizce Vikipedi sitesinden alınan bilginin "kişisel yorum" diyerek şikayet edilmesi ve bununla ilgili bana beyanda bulunmaması beni bildiğiniz üzere çok üzdü. Superyetkin ise, beni dinlemeden direkt müdahale etmesi, herkesi edeceği gibi beni de rahatsız etti. Eğer hatalıysam -ki şu an @Superyetkin nezdinde hatalı gözüküyorum- ve sözde "taraflıyım" bu siteyi kendi bilgilerimle, kaynaklarımla, cümlelerimle kirletmenin bir anlamı yoktur, öyle değil mi?
Bu arada @Can Azizali bey, olayın devriyelik ya da beyaz listeden alınmam değildir. Karşıdaki kişiye söz hakkı tanımadan yargılamalarıdır. Bir kişi size "taraflı" dedikten sonra, kaynak eklemeye devam eder misiniz? Ya da bir kişinin size uyarıda bulunmadan direkt şikayet etmesi, sizi değil, başkalarıyla muhattap olması hoşunuza gider mi? Ya da artık çabalamaya gerek duyar mısınız? Rıdvan KOÇ [ArdeN] (mesaj) 14.30, 16 Temmuz 2019 (UTC)
Selamlar @DrArdeN. Katkılarınızı beğeniyle takip etmekteydim. İngilizce Vikipedi'den almanız veya atıyorum Brittanica'dan almanız birşey ifade etmez, buraya aktarıldığı zaman dili makul ve tartışmasız seviyede olmalı. Örnek vermek gerekirse Arapça Vikipedi'de "Hz. Muhammed" yazan bir madde bulsak, onu Türkçe Vikipedi'ye aktarırken Muhammed şeklinde aktarırız. Bu da buna benziyor. Vikipedi:Özgün araştırmalara yer vermemek kısmında da benze başlıklarda anlatıldığı üzere, bir olguya sıfat eklemek kime göre, neye göre sorularını beraberinde getirir. Örneğin bir yerleşim yerindeki hane sayısını anlatırken: "Burada çok ev vardır" ifadesi özgündür, çünkü başkasına göre veya başka bir karşılaştırma metoduna göre bu "az" olabilir. "Acımasızca öldürüldü". ifadesi de bu kapsamda incelenebilir, bir olayı olgudan çıkarıp ajitasyon yoluyla betimlemek ansiklopedimizin işi değil. @Pragdon'un burada bahsettikleri bu ve benzeri yazımlar. Zaten ilgili maddede düzeltmeleri yaptım. Bu sürümde "Sportpalast salonunda yapılan Topyekûn savaş konuşması, Joseph Goebbels'in en etkileyici konuşması kabul edilir." ifadeniz bu yüzden itiraza sebep oldu. Bunun yerine "şu kaynakta en etkileyici konuşma olduğu ifade edilmiştir." ifadesi daha ansiklopediktir, kaynaktaki "en etkileyici" ifadesini okuyuculara tek doğruymuş gibi aktarılmaması gerekmektedir. Veya "diyerek, bu tehlikeli ve büyük savaş için Alman halkını ikna etmeyi başarmıştır." cümlenizdeki Goebbels'in Almanları ikna ettiği iddiasını direkt yer vermek yerine, bunun yer aldığı kaynaktan alıntı yaparak olguyu açıklamak daha doğru. Ya da aynı cümledeki savaşın "tehlikeli" olduğuna dair sıfatlandırma da bu özgünlüğe dair.
Katkı sağlamak, bunları öğrenmek ve ansiklopedimize ilgi alanınıza göre katkı sağlamak için yetkiye gerek yok, önce katkıya odaklanalım, acelemiz yok. Yeter ki daha tecrübeli kullanıcılarla sohbeti geliştirerek daha iyi katkı nasıl yapılır buna odaklanalım. Ben de ilk başladığım dönemde tam olayı çözemediğim için çok uyarı aldım, örneğin telif sorunlu dosyaları Vikipedi'ye yüklemekten neredeyse uzaklaştırma alacaktım :) Bilmiyordum danışa danışa öğrendim. Bu da böyle birşey, daha fazla diyalog daha kaliteli maddeler oluşturur. Şikayet edilen siz değilsiniz, sizi tanımayız adınızı bile bilmiyoruz. Şikayet edilen yukarıdaki cümlelerdir, bu cümleler yontulmalı. Bakın vaktiyle şöyle bir proje yapmıştım, zamanında dikkatsizce girilen ifadeleri düzeltmek için. Sonra bu ifadeler birikiyor sonra işin içinden çıkılmaz hale geliyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.59, 16 Temmuz 2019 (UTC)

İsmini yazdığınız arkadaşın yardım edeceğinden şüphem yok. Bana danışmadan direkt şikayette bulunmasından anlaşılıyor. :) bu bağlamda, sözde taraflı(!) biri olarak katkı sağlamam imkansızdır. sözde taraflıyım ya :). Bu nedenle, size özel teşekkürlerimi iletiyorum. Burası tartışma sayfası olmadığı için kimseyi de rahatsız etmek istemiyorum. Hoşçakalın. Rıdvan KOÇ [ArdeN] (mesaj) 15.30, 16 Temmuz 2019 (UTC)

İstek yapılmadı Yapılmadı - Vikipedi biraz yorucu olabilen bir yerdir, bunun en büyük besleyicilerinden biri de ikili ilişkilerde yaşanan sorunlardır. Devriyeliğin önemli bir kısmı yeni/anonim kullanıcıların katkıların katkılarıyla ilgilenmek olduğu, bu süreçte deneyimsiz olan bu kişilerden olumsuz tepkiler gelebileceği gibi faktörler düşünüldüğünde, adayın yaşadığı karşıtlıkta verdiği yoğun hassasiyet taşıyan tepkinin süreç açısından sakıncalı olabileceği kanaati oluşuyor ister istemez. Hatta bu da adayın katkıyı bırakmasına yol açmış gibi görünüyor. Umarım bu geçici bir duraklamadır, aday katkılarına devam eder ve projemize uzun yıllar katkı sağlar. Bu basit yetkiyi de kısa bir süre içerisinde alabilir zaten.--Vito Genovese 09.55, 8 Eylül 2019 (UTC)

Kullanıcı:Hamdictn[kaynağı değiştir]

"Merhaba Devriyelik Başvurusu yapma gerekçem Türkiye'nin Mersin şehri ile ilgili olan bölümünü sürekli güncellemek, şehirdeki gelişmelere ait her şeyi wikipedia'ya aktarmaktır." --Hamdictn (mesaj) 12.11, 26 Temmuz 2019 (UTC)

  • Yorum Yorum İlk katkıda imzada reklam içeriği mevcut. Katkı yapmak için devriyelik yetkisine gerek yok, buyurun sürekli güncelleyin ve Vikipedi'ye aktarın buna bir engel bulunmuyor. Reklam olayı ile başlayan katkı ile benim kanaatim son derece olumsuz. --Ahmet Turhan (mesaj) 12.44, 26 Temmuz 2019 (UTC)
İstek yapılmadı Yapılmadı - Kullanıcının bu başvuru dâhil 3 değişikliği var, biri telif ihlali içeren metin eklentisi, biri dış kaynak eklemesi. İlginç olan da kaynağın 2016'da, telifli metnin 2018'de, bu başvurunun da 2019'da eklenmesi. Düzenli bir katılımdan sonra yeniden değerlendirme daha uygun olacaktır.--Vito Genovese 09.57, 8 Eylül 2019 (UTC)

Kullanıcı:Can Azizali[kaynağı değiştir]

Ilk başlarda hatalar yaptıysam da artık Vikipedi'nin düzenini ve kurallarını kavradığımı düşünüyorum. Devriye olmak istememin gerekçesi de özellikle ilgi alanlarımda olan maddelerde yapılan değişikliklerin daha güvenilir olmasını sağlamak ve daha hızlı kontrol edilmesine katkı sağlamaktır. Vandalizm ile mücadele konusunda da artık pişmiş olduğumu düşünüyorum. Can benim? 17.00, 5 Eylül 2019 (UTC)

  • Can Bey, ağırlıklı olarak televizyon maddeleriyle ilgilenen, bu konuda değişiklikleri onaylayıp reddedebilecek nitelikte biri. Yeni yeni katkı yapmasına rağmen iletişime ve işbirliğine açık biri. Ayrıca televizyon maddeleri genellikle sinsi vandalizme maruz kalıyor, iyi niyet varsayarak kabul ettiğimiz değişiklikler bazen tamamen yanlış çıkabiliyor. Can Bey bu sorun için biçilmiş bir kaftan, bu konuya hakim olduğu için doğru ve yanlış değişiklikleri çok kolay ayırt edebilir. Kendisinin adaylığını destekliyorum. --Ali Haydar (mesaj) 17.30, 5 Eylül 2019 (UTC)
  • Daha önceki başvurusunda biraz zaman gerektiğinden bahsetmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Bu zaman kendisine yaramış gözüküyor. Kendisinin de dediği gibi geçmişteki hatalarından ders çıkarmış, bir iki noktada aynı hatalara düşmediğini gözlemledim. Şu an için devriyelik yetkilerinin almasına olumlu bakıyorum, Vikipedi kazanacaktır umarım. Hayırlısı olsun.--RapsarEfendim? 18.04, 5 Eylül 2019 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Vito Genovese 09.57, 8 Eylül 2019 (UTC)

Kullanıcı:Thecatcherintherye[kaynağı değiştir]


Bir zamanlar devriye idim. Devriyelikten istifa etmeme sebep olan konu çözülmüş olsa da bir süre geri dönmeyi düşünmedim. Şimdi devriye olmayı yeniden isteme sebebim yaptığım değişikliklerin sürüm kontrolüne takılması. thecatcherintheryemesaj 14.39, 7 Eylül 2019 (UTC)

  • Kendisinin katkı verdiği yok aylardır, yalnızca tartışma ortamı ve kaos yaratıyor. Bu tutumundan vazgeçtiği ve buraya "değişiklik" değil de "katkı" yapmaya başladığı vakit desteğim kendisiyle olacaktır. Şu an için olumlu bakmıyorum, maalesef net bir şekilde trol tanımına uyuyor değişiklikleri. Umuyorum ki bunları bırakır ve daha önceki dönemlerinde olduğu gibi katkılarına devam eder ve elimizde doneler olur da değerlendiririz.--RapsarEfendim? 14.42, 7 Eylül 2019 (UTC)
Rapsar, malumunuz, AWB ile yaptığım değişiklikler bu değişiklikleri onaylamak zorunda kalan devriyeler için büyük sıkıntı çıkarıyor. Yoksa, benim yapacağım işler devriye olsam da beyaz liste olsam da hiçbir hakka sahip olmasam da aynı. Amacım, devriyelerin işini kolaylaştırmak. Bir üredir AWB kullanamıyorum, çünkü kullanrsam bir anda 500 katkı yapabiliyorum. Bu da sizin 500 katkımı kontrol etmeniz anlamna geliyor. Birçok değişiklik elle yapılamayacak kadar zahmetli. Bunların stesinden gelmenin tek yolu da AWB. Şurada AWB kullanmayı bilen kullanıcı saysı bir elin parmaklarını geçmez. Ayrca, devriyelik yetkisi, malumunuz olduu üzere, bir sorumlulyktur. Bu sorumluluğu yerine getirebilecek tecrübem var, değil mi? Çekinceleriniz ile ilgili olarak, bahsettiğiniz gibi bir trol davranışım varsa, bunu devriye olmasam da yapabilirim değil mi? Bu arada devriye listesine bire göz atın lütfen... değil aylar, yıllardır katkı  yapmayan devriyeler var. Bence ben devriye hakknı elde edebilecek tecrübede ve olgunlukta birisiyim, yine de siz bilirsiniz, yorumunuza saygı duyarım.thecatcherintheryemesaj 15.28, 7 Eylül 2019 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı - Devriyelik yalnızca ve yalnızca Sürüm Kontrolü uygulamasıyla, yani vandalizm mücadelesiyle ilgilidir. Bu gerekçeyle verilir, bu gerekçeyle alınır. Kullanıcı daha önce bu görevi yapmış ve kendi isteğiyle ayrılmış, dolayısıyla bekleme süresini es geçiyor ve yetkiyi iade ediyorum.
Vito Genovese 16.50, 7 Eylül 2019 (UTC)