Kullanıcı mesaj:Nushirevan11

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Rızaeddin Fahreddin[kaynağı değiştir]

Merhaba! Kötü türkçe özür dilerim. Gerçek şu ki, Goulnara Baltanova Tatar milliyetçiliğinin İslam Ansiklopedisi makalesinin yazarıdır. Kişinin arşiv belgeleri ve biyografilerine aykırı olduğu için bir yalan yazdı.--Ryanag (mesaj) 20.53, 15 Kasım 2018 (UTC)

SAS'taki Dee Demirbaş Maddesi[kaynağı değiştir]

https://www.eurokdj.com/search/eurodb.php?name=Dee&fbclid=IwAR06l0ldChkX1nriWJRKkHDmrSXUc3DPatg_DlWxrTJFC-lA-u7YU-sBwH8 - Sayın Nushirevan11 SAS'taki maddeye şöyle bir madde ekledim... Bir bakabilimisiniz tekrardan...--2A00:C98:2050:A016:9:0:0:1 14.14, 30 Kasım 2018 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba, bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum. Size yazmamın sebebi, geri dönüş yapmanızdan ötürü. Bir kullanıcı bir tartışma sayfasında açıkça politikalara aykırı bir kriter ileri sürüyorsa, o kişinin dediği kaale alınabilir mi? Taşıma işlemini bu mesnetsiz kriter durdurabilir mi? Bir hizmetlinin sadece tartışmanın şekline değil esasına da bakması gerekmez mi? Tartışma:Hiçkes sayfasında bu durum yaşanmaktadır. Adlandırma kurallarında açıkça mutlaka transkript yapın veya yaygın kullanım varsa onu tercih edin diyor. Ancak yaygın kullanım söz konusu değil. Kullanıcının ileri sürdüğü argümanın zaten kriterlerde yeri yok. Her tartışma sayfasında alakasız argümanlar ileri sürenlerin dedikleri ciddiye alınacaksa bu ansiklopedi nasıl yürüyecek? Tekrar ediyorum, kaynaklar tarafından desteklenen bir tez ileri sürülmüyor, bütünüyle keyfi bir gerekçe mevcut ve bu gerekçe açık olan politikaya aykırı. Bu durumda ne yapılmalı? Nushirevan11 13.46, 6 Aralık 2018 (UTC)

Merhabalar sayın Nushirevan11, tartışma sayfasına baktım ancak inanılmaz uzun bir yazışma yaşanmış ve bunu şu anda okumak için vakit ayırmam çok mümkün değil. Konuda Cobja, çizer ve Pragdon'un da yorumları var. Onlardan fikir almanız daha hızlı olacaktır. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 17.30, 6 Aralık 2018 (UTC)

SAS[kaynağı değiştir]

Maddeyi açmış olmak, sayfanın kayda değerliğini ispat edemeyeceği ve maddenin derhal silineceği anlamını doğurmamaktadır. 'Kayda değer değil' yazmak yerine açıklama yapabilir, karşıt görüşe karşı sav sunabilirdiniz. Diğer kullanıcıların değişikliklerini, keyfi olarak geri almamanızı önemle rica ederim. --Théoden ileti 11.55, 15 Ocak 2019 (UTC)

Maddeyi açan kullanıcı bu tarzda yüzlerce madde açmıştı ve büyük bir bölümü kayda değer değildi ve silindi. Bu şekilde olan onlarca elçi maddesi var. Bu kullanıcının değerlendirmeleri objektif olmuyor büyük çoğunlukla. Daha önce defalarca konuşuldu. Tartışmanın devam etmesini istiyorum. Lütfen SAS sonucunu kaldırın.--Nushirevan11 11.59, 15 Ocak 2019 (UTC)
Bunları yazmanız gerekli yer SAS adaylık sayfasıydı, burası değil. Ben sizin düşüncelerinizi okuyamam takdir edersiniz ki. Mevcut adaylıkta sayfanın daha uzun süre açık kalmasında bir gereklilik görünmemekteydi. Buna bağlı olarak, kararı geri almayı doğru bulmuyorum. Gerektiğini düşünüyorsanız, uygun vakitte tüm bu sebeplerle yeni bir SAS adaylığı başlatabilirsiniz. --Théoden ileti 12.17, 15 Ocak 2019 (UTC)
Aynı işlemi tekrar ettiğinizde 24 saat süreyle engelleneceksiniz. İyi çalışmalar. --Théoden ileti 12.27, 15 Ocak 2019 (UTC)
Burası adliye değil. Kimse kimsenin idari amiri değil. Engel yetkiniz var diye kimse üzerinde tahakküm kuramazsınız ve görüşünüzü dayatamazsınız. Ben haksız isem bir kişiden yorum isteriz, hakikat yerini bulur. 24 saat sonra görüşmek üzere.--Nushirevan11 12.35, 15 Ocak 2019 (UTC)
Burası topluluğun belirlediği politikalarla işleyişini sürdüren bir ansiklopedi ve uyarılara rağmen, söz konusu uyarıya karşı gelen işlemler yapmak vandalizmdir. Gereği de engeldir. Bilginize. --Théoden ileti 12.41, 15 Ocak 2019 (UTC)
Daha önce kaç defa sas kapandıktan sonra tartışmanın devam etmesini isteyen kullanıcıların üzerine sas kaldırıldı. Siz ben gerek görmüyorum (bir bildiğim var) dercesine durumu bu raddeye getirdiniz. Şu an ki durumdan siz sorumlusunuz. Ben size gerekçeli bir şekilde makul itirazımı sundum, kabul etmeme lüksünüz yok. Kalmasını düşünüyorsanız başka kişilerinde yorumuna ihtiyacımız var. Yapıcı bir tavır takınmanız gerekirken işi sürtüşmeye ittiniz. Hizmetli ben bilirim diyemez, yapıcı bir rol üstlenir.--Nushirevan11 12.46, 15 Ocak 2019 (UTC)

Seküler/Sekülarist[kaynağı değiştir]

Kategori adlandırmalarında ikimiz de "sekülerler" ifadesini kullandık fakat "sekülaristler" ifadesinin kullanılması daha doğru mu olur acaba? Sekülaristlik ideolojik bir duruş ima ederken sekülerlik sadece yaşam tarzını ima ediyor algısı yaratıyor bende. - Ullierlich 06.37, 1 Şubat 2019 (UTC)

@Ullierlich, Bu konunun tartışılması gerekiyor.--Nushirevan11 20.48, 2 Şubat 2019 (UTC)

Sual[kaynağı değiştir]

Merhaba, sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Bir kullanıcı hiçbir politikaya dayanmadan açık bir politikanın uygulanmasını engelliyorsa ne yapılır?--Nushirevan11 17.40, 7 Mart 2019 (UTC)

Her yerinden açık uçlu bir soruya nasıl cevap verebilirim? Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 17.53, 7 Mart 2019 (UTC)
Gayet açık bir soru aslında. Ancak şöyle detaylandırmak istiyorum: Güncellenen adlandırma kurallarında açıkça transkript yapılmalı deniyor. Anlaşmazlık çıkan maddede bunun uygulanmasına karşı çıkılıyor. Karşı çıkanın argümanı ise sosyal medyada ismini Latin alfabesi ile yazması. Halbuki onlarca Arap ve İranlı sanatçı sosyal medyada Latin alfabesini kullanır ve politikada sosyal medyaya atıf yok. Yani sosyal medya bizi ilgilendiren bir şey değil. Yaygın kullanım da yok. Ayrıca 4-5 kullanıcı transkript yapılmalı dedi, yani konsensusta oluştu. Çok iyi hatırlıyorum, hararetli tartışmaların olduğu tartışma sayfalarında politikaya dayanmayan argümanlar reddediliyordu, dikkate alınmıyordu. İtiraz olmasına rağmen konsensus sağlanınca taşıma yapılıyordu. Açık bir politika olmasına rağmen politikanın uygulanması engelleniyor. Bu engelde tartışma devam etmeli metoduyla sürdürülüyor. Transkript ile ilgilenen yok ve söz konusu madde ilgi çelici bir madde değil. Lütfen bir şey söyler misiniz?--Nushirevan11 18.12, 7 Mart 2019 (UTC)
Bakın konuyu sürekli tartışma sayfasına gidin orada diğer kullanıcılarında fikrini alın fikir birliğine varın deniyor. Ama maaelesef tutum her iki taraf içinde değişmiyor. Bir fikir birliği olana kadar değişiklik yapmamaya özen gösteriniz. Lütfen sizlere yapılan tavsiyeleri dikkate alınız. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.21, 7 Mart 2019 (UTC)
Soruma cevap vermemişsiniz ancak. Soruma cevap alamıyorum ve politika ihlali söz konusu ve açıklama yapan yok.--Nushirevan11 20.40, 7 Mart 2019 (UTC)
Bazı soruların cevapları evet veya hayır diye kesin net cevaplar değildir. Siz bununla ilgili zaten daha önceden de diğer hizmetlilerede yazdınız. İlgili arkadaşlarımızda fikir almak içinde bizlere mention vererek yorumumuzu istedi. Orada da yorumlar yaptık ama siz soruları başka şekillerde sorup başka cevaplar almak istiyorsunuz ama tavsiyelere uymak konusunda aynı hassasiyetleri gösteremiyorsunuz. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20.50, 7 Mart 2019 (UTC)
Benim beklediğim bir cevap yok, olsa bile siz ne yazarsınız o. Yazdığınızı değiştirme imkanım yok. İyi niyetle bir soru soruyorum ancak hiçbiriniz esasa girmiyor sadece usule yönelik bilgi veriyor. Bu durum tarjikomik bir durum. Bir kullanıcı açık bir politikaya ters bir argüman ileri sürse ve karar alınamasa siz bana yazdığınız gibi fikir birliği oluşmasına devam edin mi diyeceksiniz? Burada bir anlaşmazlık var ve çözümünü sizler yapmalısınız.--Nushirevan11 20.56, 7 Mart 2019 (UTC)
İstediğiniz cevabı alamadıkça sürekli mesaj yazıyorsunuz. Ben size olması gereken süreçleri anlatıyorum ama siz istediğiniz evet cevabını almak için konuyu uzatarak karşıdakine cevap ver cevap ver şeklinde zorluyorsunuz. Bu tutumunuzdan vazgeçiniz. SakhalinioBuyrun beniiiim? 21.07, 7 Mart 2019 (UTC)
Çok ilginç! İstediğim bir cevap var, ancak bu esasa yönelik ne olması gerektiğine dair. Esasa yönelik bir cevap arıyorum ancak olumlu veya olumsuz bir cevap verilmiyor. Kullanıcı politikayı ihlal etmiyorsa gerekçeli bir şekilde bunu belirtirsiniz. Sadece gerekçeli bir cevap istiyorum ama veren yok.--Nushirevan11 21.14, 7 Mart 2019 (UTC)
Mesajlar hala devam ediyor. Ama tavsiyelere uymak yok. Buda ilginç! SakhalinioBuyrun beniiiim? 21.20, 7 Mart 2019 (UTC)

Hiçkes/Hickhas[kaynağı değiştir]

Merhaba Nushirevan11,

Bir süredir bu madde ve adı çerçevesinde gerçekleştirilen tartışmalara denk geliyorum; işin ilginç iki taraf da geri adım atmıyor. Temennim, sürecin sonunda iki tarafın da birbirini kırmadan bir görüş birliğine varması. Sizin ısrarla vurguladığınız bir görüş var. VP:ADK'y göre transkript yapılmalı diyorsunuz; haklı olabilirsiniz, olmayabilirsiniz de. Bu konuyu maddenin tartışma sayfasında bir karara bağlamak en iyisi. Fikri olan kullanıcıları beklemek en fayda sağlayacak olan diyeceğim ama, katkı sağlayan kaç kişi var da onlardan bazıları gidip görüş belirtecek, orası da muamma. Ben, kendi çapımda fikrimi müsait bir zamanda belirtirim, size de tavsiyem bu konunun ilgili tartışma sayfasında çözüme kavuşmasını beklemenizdir. Orada, gerekirse aktif kullanıcıları pingleyen bir mesaj gönderin, haberi olmayanın da haberi olsun, görüş bildirmek isteyen görüş bildirsin. Kolay gelsin.-thecatcherintheryemesaj 21.41, 7 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

3GD ihlali[kaynağı değiştir]

Merhaba, Selçuklu Hanedanı maddesinde tartışma yapmadan madde adı taşınmak isteniyor ve şu an VP:3GD kuralı ihlal ediliyor. Lütfen maddeyi ilk haline taşır mısınız? Kolay gelsin.--Nushirevan11 21.40, 4 Nisan 2019 (UTC)

Merhabalar, ortada bir üç geri dönüş ihlali var ancak bunu başlatanın siz olduğunu görüyorum. Bir taşıma işlemi yapıldığında-bu öncesinde tartışma sayfasında konuşulmamış bir işlemse-, doğru bir taşıma olmasa dahi bunun çözümü direkt mevcut değişikliği/taşımayı geri almak ve 3GD'ye zemin oluşturmak değildir. İlk olarak kullanıcıya mesaj atılır ve uygun bir üslupla değişikliğinin gerekçesi istenir. O kullanıcıdan gelen cevaba göre bir orta yol bulunamıyorsa tartışma sayfasında konsensüs sağlanmaya çalışılır. O sürece kadar da zaten kullanıcı eski ada geri taşıma yapacaktır/yapması beklenir. Lütfen kullanıcılarla karşı karşıya gelmemek için, öncelikle iletişim yolunu kullanmayı tercih ediniz. İyi çalışmalar. --Théoden ileti 22.08, 4 Nisan 2019 (UTC)

"kendi kafana göre taşıma yapamazsın"[kaynağı değiştir]

Maşallah pek bir kibarsın. Güncel Ermeni nüfusunun çok küçük bir kısmı tarihi topluluktan geliyor. "Ermeni toplulukları ilk kez şu tarihte Ukrayna'ya yerleşmeye başladı" gibi bir ön bilgi dahilinde bilgi vermeye başlanabilir. Madde adı tarihi topluluğun varlığından ötürü kalsa bile kategorinin kullanılması doğru olmayacaktır. --esc2003 (mesaj) 19.22, 18 Mayıs 2019 (UTC)

@Esc2003, üslubum için özür dilerim ancak pat diye taşımak yerine keşke tartışma sayfasında açıklama yapsaydınız. Ukrayna Ermenileri 10. yüzyıldan beri Ukrayna'da varlar. Bu sebepten ötürü madde adı doğru diye düşünüyorum.--Nushirevan11 19.25, 18 Mayıs 2019 (UTC)

Vikibahar 2019 ödülü[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Ödülün takdimi için e-posta adresini, bana e-posta olarak gönderebilir misin? Bu e-posta adresi, D&R'da sahibi olduğun hesapta kullandığın e-posta adresi olmalı. Hesabın yoksa yeni bir hesap oluşturabilirsin :) İyi günler.--RapsarEfendim? 17.41, 8 Temmuz 2019 (UTC)

@Rapsar acaba e-postaya tanımlama yapıldı mı?--Nushirevan11 19.01, 26 Temmuz 2019 (UTC)
Yapıldı, ben hallediyorum merak etmeyin :)--RapsarEfendim? 19.12, 26 Temmuz 2019 (UTC)
@Rapsar ancak benim hesabımda hediye kartı çıkmadı. Neden acaba?--Nushirevan11 19.19, 26 Temmuz 2019 (UTC)
Her ödül kazanandan geri dönüş gelmesini bekliyorum, bir kullanıcı geri dönüş yapmadı ve bu yüzden sıralama değişti. Henüz ödüller takdim edilmedi.--RapsarEfendim? 19.23, 26 Temmuz 2019 (UTC)

Vikiproje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım![kaynağı değiştir]



Gauntlet.png OpenRA.png
Flag-map of Soviet Union sphere of influence (1961-1989).svg VikiProje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım!
Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje:Sovyetler Birliği'nde 2 yıl 9 ay geride kaldı. Proje katılımcıların katkılarıyla pek çok gelişmeye imza attı. Bu kapsamda;

Proje kapsamında 3'ü ödüllü olmak üzere toplam 28 adet işbirliği projesi oluşturuldu. Bu kapsamda toplam 46 katılımcı işbirliği projelerine katkı sağladı, yüzlerce madde periyodik olarak düzenlenen işbirliği projeleri kapsamında oluşturuldu ve düzenlendi. Bunun yanında pek çok yeni kategoriler ve şablonlar meydana getirilerek proje ile ilgili maddeler geliştirildi. (detaylı istatistik) Proje kapsamında Rusya Federasyonu Devlet Marşı ve George Koval seçkin madde olarak Vikipedi'ye kazandırıldı. Sovyetler Birliği liderleri listesinin adaylığı ise devam etmekte.

Maalesef sorumlu eksikliği nedeniyle projeye ara vermek zorunda kalmıştık. Ağustos 2019 itibariyle projeyi tekrar canlandırmak istiyoruz. Proje bülteninde yapılan gelişmeler ve yenilikler yer almakta. Projeyi tekrar canlandırmak için sizin katkılarınıza ihtiyacımız var. Anket ve oylamalar sayfasında görüşlerinizi bildirerek gelecek işbirliği projelerinin kolektif biçimde ilerleyebilmesi için yardımcı olun, Sovyetler Birliği ile ilgili maddelerin geliştirilmesine katkıda bulunun. Birlikte çalışmak için iletişime geçebilirsiniz. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Yeniden canlanmak umuduyla iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 11.24, 17 Temmuz 2019 (UTC)

Sovyet gazeteleri projesi[kaynağı değiştir]




WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

Mass Media Barnstar Hires.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında belli periyotlarla tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Eylül 2019'un proje konusu Sovyetler Birliği'nde yayınlanmış gazeteler kategorisine ait maddeleri oluşturulmasıdır.

Her ay bir planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 18.59, 1 Eylül 2019 (UTC)

Yolların Sonu[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Başlıktaki maddeye kayda değerlik etiketi koyduğunuzu gördüm. Sizce de madde VP:KİTAP'ın 5. maddesini karşılamıyor mu? -thecatcherintheryemesaj 21.09, 13 Eylül 2019 (UTC)

@Thecatcherintherye, bence karşılamıyor.--Nushirevan11 23.22, 13 Eylül 2019 (UTC)
Karşılaması için ne lazımdı ki kişi o kadar kayda değer olsundu?-thecatcherintheryemesaj 06.20, 14 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 18.58, 20 Eylül 2019 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Civility Barnstar Hires.png Nezaket Yıldızı
Sayfa kaldırma mesajındaki üslubunuzu çok beğendim. Kullanıcı sayfanıza bakarken IP engelleme muafiyetiniz olduğunu gördüm. Ben de sizin gibi devriyeyim. IP engelleme muafiyetini nasıl alıyoruz? Değişiklik yapmak zor oluyor. Urzicani (mesaj) 17.32, 21 Eylül 2019 (UTC)
@Urzicani, teşekkürler, hizmetli Vito'dan yardım alabilirsiniz.--Nushirevan11 21.58, 26 Eylül 2019 (UTC)
@Nushirevan11, ben teşekkür ederim.--Urzicani 8.05, 1 Ekim 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

Yılın maddeleri 2019 yarışması başlıyor[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Kasım - Aralık 2019'da, Türkçe Vikipedi'deki maddeler ilk kez Yılın maddeleri yarışmasına ev sahipliği yapacak. Katılımcılar Türkçe Vikipedi'nin en iyileri arasından seçilen aday maddelerden seçimini yapacaktır. Yarışma kurallarına burada ulaşılabilir. Yarışma birkaç aşamadan oluşacaktır;

Etkinlik takvimine buradan ulaşılabilir. Bu sene Türkçe Vikipedi'de ilk kez yapılacak yarışmaya tüm Vikipedistler davetlidir.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 08.21, 2 Kasım 2019 (UTC)

Transkripsiyon[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Son üçü hariç yukarıdaki Mısırlı futbolcu isimlerinin transkripsiyonuna ihtiyacım var. Önceki gibi yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.--Śαвяí¢αи76ileti 08.28, 13 Kasım 2019 (UTC)
Son ikisi kaldı. Onları bekliyorum. Vallahi bunlar son Face-smile.svg. Ayrıca Fehed diye biliyordum ama AliAcar Fehid eş-Şemri olarak değiştirmiş. Siz de Fahad'ı Fahad olarak bırakmışsınız. Ancak daha öncekilere göre İngilizce'de Fehed olarak yazan birçok kişi var.--Śαвяí¢αи76ileti 07.24, 31 Aralık 2019 (UTC)
Merhaba @Sabri76, arada küçük bir yazım farkı var: فهيد :Fehid, فهد: Fehed diye biliyorum. Dikkat edersen ortadaki harf farklı. Bu nedenle kontrol ettikten sonra Fehid diye taşımıştım. Ama yine de istersen @Nushirevan11'e de soralım--Ali95Acar (mesaj) 10.44, 31 Aralık 2019 (UTC)
Anlıyorum ama Nushirevan11 şurada Fahad demiş. O nedenle tereddüte düştüm.--Śαвяí¢αи76ileti 10.46, 31 Aralık 2019 (UTC)
@Sabri76, o madde benim görüşüme göre tamamen yanlış adlandırılmış durumda. Çünkü daha önce yanlış hatırlamıyorsam Nushirevan11, aynı ada sahip kişileri Fehed olarak adlandırmıştı. Aslında bildiğim bir soyadı olsa taşırdım. Ama soyadının doğru adlandırılışını bilmediğim için ondan transkripsiyon yapmasını rica ettim. Hatta maddenin tartışma sayfasına da bakarsan Fehed es-... şeklinde olduğunu biliyorum diye de söylemiştim.--Ali95Acar (mesaj) 10.56, 31 Aralık 2019 (UTC)

Doğrusu Fehed'dir, panter demektir. Ben taşıma yaparken "a"ları "e" yapmayı unutmuşum. Bahsettiğiniz Fehid olabilir ancak soyadı Şemmeri'dir. Biri Fetil diğeri Şukya olacak kısaca. Subayie'den emin değilim. @Sabri76, @Ali95Acar-Nushirevan11 23.18, 1 Ocak 2020 (UTC)

2019 Yılın maddeleri adaylığı için son gün[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Türkçe Vikipedi'nin en iyilerinin maddelerinin seçileceği 2019 Yılın maddeleri yarışmasının maddeleri aday gösterme süresi 25 Kasım'da 23:59 (UTC+03.00)'da sona eriyor. Yarışma kriterlerine uyan maddeleri Yılın maddesi olması için aday gösterin. 2019 Bu sene ilki yapılan yarışmaya tüm Vikipedistler davetlidir.

Etkinlik takvimine buradan ulaşılabilir.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 13.13, 24 Kasım 2019 (UTC)

Fars şovenizminin Türkiye temsilcisi[kaynağı değiştir]

Öyle bir tane kıytırık kaynak göstererek Türk devletini Türk-Fars yapamazsın hem o kaynaklarda türk-fars kültürü yazıyor türk-fars devleti değil onları yönetti diye onların devleti oluyorsa Britanya İmparatorluğu da ingiliz-hint devleti mi oluyor :))) Tek bir ansiklopedide öyle bir ifade geçmiyor geçiyorsa göster ya da o ifadeyi kaldır. Zaten wikipediada bu makaleleri satın alıp kafanıza göre değişiklik yaptığınızı bütün dünya biliyor güya özgür ansiklopedi ama adminlerin kontrolü altında.Aynı mantığa göre Buveyhiler ve Samaniler de Türk-Fars o zaman onları da değiştirin. PapazaTaklaAttıranİmam (mesaj) 08.19, 9 Şubat 2020 (UTC)

haluk tolga ilhan[kaynağı değiştir]

Merhabalar,

Yeni bir kullanıcı olduğum için sizin tarafınızdan geri alınan değişiklik ile ilgili danışmak istiyorum. Haluk Tolga İlhan sayfasında giriş bilgisindeki eksikliği gidermeme rağmen neden bu bilgilerin ve her bir cümleye kaynak göstermeme rağmen (kaynaklar tanınmış ulusal gazetelerden) neden siliniyor? Tecrübesiz olduğum için bu eksiklikler ya da nerede yanlış yaptığıma ilişkin bilgi verirseniz çok sevinirim.

Örneğin Grup Abdal'ın eski solisti ibaresi eksik bir ibare, iki kurucusundan biri ve ilk solisti doğru olan, diğer değişiklikler ise sanatçının kariyerindeki bilgileri içeriyor. Tümü de kaynak gösterimli. Yardımınızı rica ediyorum.

--Doyss 1987 (mesaj) 08.06, 10 Şubat 2020 (UTC)


Yeniden merhaba,

Yanıtınız için teşekkür ederim. Yönlendirmeniz doğrultusunda içeriği silmeden ek bilgileri referansları ile birlikte ekliyorum şu anda. Bu şekli ile gözden geçirip onay verirseniz çok memnun olurum.

--Doyss 1987 (mesaj) 07.15, 13 Şubat 2020 (UTC)

Cumhuriyet döneminin ilk İstanbul Barosu Başkanı[kaynağı değiştir]

Merhabalar, değişiklik kaynağı kendi bilgilerimdir. İstanbul barosuna kayıtlı bir avukatım ve baro tarihçesini çeşitli kaynaklardan araştırdım. Bu konuda bilgiye sahip olmam nedeni ile kaynak belirtmedim.
Gerekçe konusunda ise wiki de yeni olduğum için neyi gerekçelendirmemin istendiğini bilmemekteyim. Gerekçelendirmemi istediğiniz şey konu değişikliğini neden yaptığım mı, yoksa yazdığım makalenin gerekçesi midir. Bu konuda bilgilendirirseniz gerekçesini belirteyim. Saygılar.--Avukat Tolgahan Uçal 13.42, 13 Şubat 2020 (UTC)

Timur konusu başlıgında yaptığım düzenlemeyle ilgili inadlaşma sebebinizi açıklarsanız sevinirim[kaynağı değiştir]

Bizzat 3 tane kendi param ile satın aldığım 3 tane kitap ta yazılı bilgilerden kaynak ismi ve yazılarda tek kelime bile kitap dışına çıkılmamasına rağmen sürekli yaptıgım değişikliği iptal ediyorsunuz sayfada amacınız ne ? Timur'un döneminin parlak insanlarına verdiği değeri ,Selenge yayınlarının cıkardıgı ibn arapşahın acaibul makdur eserinden sayfa numarasına kadar tek kelime cümle değiştirmeden neyse onu yazıyorum nasıl gibi bir telif hakkı ihlali oluyor ? Wikipedia zaten başkalarının makelelerinin kitaplarının özetlenerek kaynak sunularak yazılmış noktası değil midir ? Wikipedia'da hangi başlık açan kendi yazdıgı eseri konu başlıgı olarak sunmuş arkadaşım ? Sizin derdiniz üzüm yemek değil bağcıyı döğmektir.....Ve wikipedia'nın objektif bir bilgi ansiklopedi kaynağı olmadığına yönelik şüpheler oluşturuyorsunuz bunu yapmayın...3 adet şuanda satışta olan kitaplardan bilgiler sundum yazarının ismini verdim,Kitabın ismini verdim sayfasının ismini verdim yayınevinin ismini verdim bizzat telif yasası kanununa baktım ben telif haklarını ihlal etmiyorum bilgi paylaşım hakkımı kullanıyorum bu bilgileri ben yarattıgımı iddia etmiyorum bu bilgileri kendi imzamla yazarı ben mişim gibi de paylaşmıyorum lütfen bu konuda artık kendi bağnaz dikdatöryal bakış açınızı değiştirin de sunduğum kaynakları okuyup gelin ? Esenlikler !

--Avukat Tolgahan Uçal 16.46, 14 Şubat 2020 (UTC)== İstanbul barosu ==

Merhabalar, Meryem kuli değil, Alexandre Meryem Kouli dir önceki baro başkanının adı. Ayrıca ben ilk müslüman değil ilk Türk ve Müslüman diye düzenleme yaptım. Önceki baro başkanları türk asıllı değildir. Ayrıca daha önce Alexandre Meryem Kouli soyisminide yine ben düzenleniştim. Avukat Tolgahan Uçal 20.40, 13 Şubat 2020 (UTC) @kibele @Vikiçizer @Superyetkin @Vito Genovese https://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1:Vito_Genovese --Avukat Tolgahan Uçal 16.46, 14 Şubat 2020 (UTC)

"cümleler düşük olmuş" ne demek? Yazdıklarınız anlaşılmıyor. Değislikleriniz için anlaşılacak bır şekilde özet bırakmalısınız. Basit gramer hatalarını iyileştiren küçük değişiklikleri ve ansiklopedik üslüp ile üyümlu olmayan ünvanları silen değişiklikleri devriye olarak sürüm kontrolünden gerekçe bellirtmeden geçirmiyorsunuz. Ali Sistanide dini bir ünvanı silen değişikliğe izin vermediniz. Dini ünvanlar dinden dine değişebiliyor. Örnek olarak Muhammed maddesi var. İtiraz ettim ve kendi değişikliğinizi geri aldığnıza memnunum, ama hiç yanıt vermediniz. Özetsiz değişiklerinizi başka kullanıcılar nasıl anlasın? Neden diğer kullanıcıların katkılarını siliyorsunuz? Diğer kullanıcıların değişiklik yapmaya hakları yok mu ki siz gerekce olmadan sürüm kontroldan geçirmiyorsunuz?

Merak[kaynağı değiştir]

İsimler büyük harfle başlamıyor muydu? "özlem" değil de "Özlem" gibi. Yanlış anlamayın. İşinize karışmak gibi değil. Meraktan soruyorum.
Eymen Abdullah Atansay (mesaj) 20.25, 20 Şubat 2020 (UTC)

Hulusi Akar maddesi[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Şu geri almanın sebebi nedir? Döneminde gerçekleşen olayları Hulusi Akar maddesine tarafsız kaynaklarla birlikte, yer yer operasyon maddelerimizden yardım alarak aktardım. Her bilginin kaynağı mevcut. Olayları uzatmayıp, özet olarak aktarmaya çalıştım. Yani kişi maddesinin önüne geçtiğini de düşünmüyorum. Vikipedide bu tarz birçok madde bulunmakta. Hatta bunun için "ana madde" diye bir şablonumuz bile var. Özet olarak yazıp ana maddeye bağlantı veriyoruz. Döneminde gerçekleşen olayların özet olarak kişi maddesinde bulunmasının bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Eğer kişi maddesine bunları eklemezsek -özellikle makam sahibi kişiler için konuşuyorum- ne ekleyebiliriz? Mesela atıyorum Henry Kissinger maddesine kişinin yaptırdığı darbeleri özet olarak geçmek yanlış mıdır? Kişi üstünde fikrin oluşması ve bilgi sahibi olunması için döneminde gerçekleşen olayların maddesinde özet olarak bulunması bir sorun yaratmıyor diye düşünüyorum. Gözden kaçırdığım herhangi bir şey mi var? Bu konuda bir aksiyon alabilirsem sizden çok iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim.--Göktürk97 (mesaj) 00.26, 17 Mart 2020 (UTC)

Merhaba, o maddelerin her birinin maddesi var. Bu şekilde detaylı bilgilerin paylaşım yeri o maddelerdir. Kolay gelsin.--Nushirevan11 00.30, 18 Mart 2020 (UTC)
Tekrardan merhaba. Söylemek istediğiniz şeyi anladım ve katılıyorum. Kişi maddesi olarak kalmalı, operasyon maddesine dönüşmemeli fakat madde detaylı bilgiden çok özet bilgi içeriyordu. Mesela en basitinden Barış Pınarı Harekâtı 186.852 bayt Türkçe Vikipedide, benim Hulusi Akar maddesine geçtiğim özet bu konuyla ilgili +5.181 bayt. Bunu detay amacıyla değil, özet amacıyla yaptım. Kişi maddesini açıp okuyan ve kişi hakkında bilgi almak isteyen kişiler için özet bilgi yazmamız doğru değil mi? Mesela Recep Tayyip Erdoğan maddesinde "AK Parti-Gülen Hareketi çatışması ve 17 Aralık soruşturması" diye bir bölüm var, ana maddeler verilmiş ama kişi maddesinde bu olaylar özet olarak yer almış. Yine Abdullah Gül maddesinde "Cumhurbaşkanlığı seçimi" diye bir bölüm var. Yine ana madde verilmiş ama kişi maddesine özet geçilmiş. Bir askerden örnek vermek gerekirse Kenan Evren maddesinde "12 Eylül 1980 Darbesi" diye bir bölüm var. Yine ana madde verilmiş ve özet geçilmiş. Böyle böyle birçok örnek verebiliriz. Hulusi Akar da 2015'ten beri Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir-komutasında tepede bulunan kişi ve döneminde birçok operasyon yapılmış. Kaynaklı bir şekilde özet geçmemizin Vikipedi için kötü değil, iyi bile olacağını; maddeyi okuyan insanların bilgileneceğini düşünüyorum. Bu bağlamda yazmıştım. Hatta eklediğim bilgilerin bazılarının maddesi de yok ama döneminde gerçekleşen olaylar. Değişiklikleri tekrardan gözden geçirmenizi rica ediyorum, değişikliğin bütünüyle yanlış olduğunu düşünmüyorum. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.--Göktürk97 (mesaj) 11.23, 18 Mart 2020 (UTC)
Bu harekatlar döneminde görevli olan cumhurbaşkanının, genelkurmay başkanının maddelerine de bu tür bilgileri eklemek hem anlamsız olur hem bu durumun sonu gelmez. Bu harekatlar yapılırken milli savunma bakanı olması demek sorumluluğunda olan her harekatla ilgili maddesinde bir başlık açmak gerekmez. Söz konusu harekatlarda şahsıyla ilgili bir durum varsa ekleyebilirsiniz, bunu haricinde harekatları başlıklar halinde özetlemeniz ansiklopedik anlayışla uyuşmuyor. Kolay gelsin.--Nushirevan11 19.55, 18 Mart 2020 (UTC)

Igdir milli cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

Sen nasi bir emek düşmanisin... Bitmemişti daha.. Nasil silersin nasil geri alirsin.saatlerce emek verdim Ramazanoff76 (mesaj) 22.31, 21 Mart 2020 (UTC)

Dikkat![kaynağı değiştir]

Konu başlığına konu ile alakalı döneminde kullanılan teşkilat amblemini niçin kaldırdınız? Sonuçta Mim grubu belgelerinde bu amblemleri kullandı. Chepniturk (mesaj) 09.32, 22 Mart 2020 (UTC)

  • Merhabalar @Chepniturk, geri alma işlemini yapanlardan birisi olarak ben yanıtlayayım. Maddeye eklemek istediğiniz görsellerin kaynakları belli değil. Bu dosyaların kendi sayfalarında bir "kaynak" satırı var, görürsünüz, orada "kendi çalışmanız" olduğunu belirtmişsiniz. Siz bir kaynaktan görseli almış olabilirsiniz fakat bu kaynağın ne olduğunu hiçbirimiz bilemiyoruz bu durumda. Bilmediğimiz için, gerçekten öyle bir görselin o konuyla ilgili olarak bir eserde yer alıp almadığını teyit etmenin hiçbir yolu kalmıyor. Dosyanın kaynak bilgisinde gerekli değişikliği yaparsanız gönül rahatlığıyla ve seve seve onaylarız değişikliklerinizi, siz yeter ki katkı yapmak isteyin. Vikipedi'ye hoşgeldiniz, iyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 10.25, 22 Mart 2020 (UTC)

Erol Erdoğan sayfası[kaynağı değiştir]

Merhaba. Kolay gelsin. Geçmiş yıllarda açtığım Yazar Erol Erdoğan makalesindeki kayda değerlik gerekçeleri doğrultusunda bugün makaleyi yeniden düzenlemek istedim. Bu noktada kaynaksız kişisel verileri ve alakasız siyasi verileri azaltıp kitaplara yer açmıştım. Devriyede geri aldınız. Madde tadili ve kayda değerlik ispatı noktasında hangi yönergelerle ilerlemeliyim; yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler. Mehmet TORUN (mesaj) 16.59, 24 Mart 2020 (UTC)

Merhaba, sayfaya bağımsız ve güvenilir kaynaklar ekleyerek kayda değerliğini ispatlayabilirsiniz. Bunun haricinde söz konusu kişi siyasetçi iken bu sıfatı neden çıkardığınızı ve İ.H.L. mezunuyken bu bilgiyi neden sildiğinizi anlayamadım. Var olan içerikler uydurma içerikler ise aksini belirten bilgileri kaynakları ile ekleyiniz. Sayfa geçmişine bakınca var olan bilgileri sizin eklediğinizi gördüm. Önceden eklediğiniz bilgileri çıkarma amacınız nedir? İyi çalışmalar. @Mehmettorun--Nushirevan11 19.42, 24 Mart 2020 (UTC)

Merhaba. Biyografik bilgiyi kendi yayınlarından teyit ettim. Amacım erken yaşamını kısaltmak, daha çok araştırdığım yazar yönünü açmaktı. İfade ettiğiniz doğrultuda yeniden düzenleyeyim ve bağımsız kaynaklarla destekleyeyim. Teşekkürler. İyi çalışmalar. Mehmet TORUN (mesaj) 20.04, 24 Mart 2020 (UTC)

Başlık[kaynağı değiştir]

Selam Nushirevan11. Bir sitede Arapça kökenli عسکری (askeri) kelimesinin Farsçada yaygın şekilde عسگری olarak yanlış yazıldığından bahsediliyor. Anlamından ayrı olarak Latin alfabesine Asgari şeklinde çevrildiği yerler var. Bu madde adını Askeri olarak taşıdım ikinci seferde ama orijinalindeki yazım yanlışına bağlı kalarak Asgeri mi olmalı emin olamadım. Bu nedenle size danışmak istedim. --Esc2003 (mesaj) 22.58, 6 Nisan 2020 (UTC)

Merhaba, olması gereken "askeri"dir. Doğru taşıma yapmışsınız. İyi çalışmalar.--Nushirevan11 22.12, 8 Nisan 2020 (UTC)

Merhabalar![kaynağı değiştir]

Selamlar, sizi buralarda görmek güzel :) Kolaylıklar dilerim... chansey mesaj? 00.01, 12 Nisan 2020 (UTC)

Mesaj[kaynağı değiştir]

Merhaba, Sovyetler'e karşı çok ilgilisiniz biliyorum ve maddelerde düzenleme yapmanız da güzel bir şey ancak ben bir maddeyi bitirmeden yapılan bir değişikliğin hemen ardından düzenleme yapmanız hoş değil. Lütfen aceleci olmayın. İyi çalışmalar.--Nushirevan11 13.20, 1 Mayıs 2020 (UTC)

Selamlar @Nushirevan11. İzleme listemde olan Sovyetler Birliği'nde İslam maddesinde değişikliğin olduğunu gördüm ve anında okurken değiştirdim, ne zaman değişiklik olmuş, kim ne yapmış ayrıntılara bakmadım bile. Ortada hoş olmayan kötü bir niyet yok, aksine maddeye katkı sağlayan üçüncü kişilerin olması iyi bir şey. Madde konusu ile ilgili epey kaynak okuduğum için yararlı bile olurum ileride. Üstelik sizin madde üzerinde aktif çalıştığınızı dahi bilmiyorum ki, eğer çalışmaya devam ediyorsanız {{Çalışma}} şablonu koymanızda yarar var böylelikle olası sorunları önlemek için diğer kullanıcılara haber verilebilir. -- Ahmet Turhan(mesaj) 13.29, 1 Mayıs 2020 (UTC)
Değişiklik yapmanızda bir sorun yok ancak ben değişiklik yaparken düzeltme yapılıp yapılmayacağını beklemeden o anda değişiklik yapmak pek nazik bir davranış olmuyor. Kötü niyetli olmadığınızı biliyorum ve o manada kullanmadım kelimeyi.--Nushirevan11 13.34, 1 Mayıs 2020 (UTC)
İyi de nereden bileyim çalıştığınızı, çalışma şablonu koyun sorun hallolsun bence :) -- Ahmet Turhan(mesaj) 13.44, 1 Mayıs 2020 (UTC)

Şikayet[kaynağı değiştir]

"Can" adlı kullanıcı Şahsın birebir kitabından aldığım 'ansiklopedik bilgi' kitaptan, isbn numarası, basım yılı gibi bütün özelliklerini verdiğim, içeriğinden bu belirtilen iddianın olduğu sayfayı dahi gösterdiğim bilgileri dahil onca emek verip uğraşarak telefondan yapmaya çalıştığım bilgilerin hepsini çıkararak öncelikle şahısa sonradan da emeğime ve bana karşı büyük bir hakaret işlemiştir, sizlerin daha önceden haklı olarak sildiğinzde bıraktığınız " gerekçe : ansiklopedik olmayan bilgiler" gibi ifadelerinizi alarak özenti bekçiliğinden başka birşey yapmamaktadır. Sizin gibi gerçek anlamda söylemiş olsaydı gam yemezdim ama bu yaptığı hakaret değilde nedir, ya kitabıda kabul etmeyeceksen wikipedia niye oraya koskoca kaynak kısmında kitap seçeneği bırakmış lütfen bu kişiyi bu toplulukta barındırmayın. Bakın eklediğim tüm kısımlar kesin doğru demiyorum zaten ama kaynakçalı doğrularla beraber tüm herşeyi silmesi büyük hakarettir sanki benden hıncını çıkarıyor ne yaptım ki ona önceden yapılan Wikidenetçilerine baktım eklenenlerden yanlış kısımları çıkarır soğru olanı bırakırlar. Lütfen lütfen lütfen bu konu ile ilgilenin rica ediyorum Ciyakbaş (mesaj) 16.03, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Tirimüjgan Sultan ve Aynı adı taşıyan buharlı gemi hakkında[kaynağı değiştir]

Bu konuda bir ekleme yapmıştım. Telif hakkı ihlali sebebiyle çıkartmışsınız. Nasıl yapmam gerektiğini ifade etmenizi, yol göstermenizi rica edeceğim. Saygılar Ahmethang (mesaj) 18.10, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba, kendi cümlelerinizle yeniden yazmalısınız metni, kopyala yapıştır telif hakkı ihlaline giriyor.--Nushirevan11 18.48, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Merhabalar[kaynağı değiştir]

Yapıcı olmayan değişiklikle kastettiğiniz nedir öğrenmek istiyorum saygısızlık yapmak amacıyla değil cidden nedenini öğrenmek istiyorum ona göre düzenlemeler yapabilirim Ciyakbaş (mesaj) 18.56, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Ayrıca kişi şeriatçıdır (islam hukuku savunan kimse) youtube arama yapılırsa ben şeriatçıyım dediği görülmektedir. Ben yanlış bilgi yazmıyorum yapıcı bilgi ekliyorum kişiyi olduğu gibi yamsıtmak için yalansa söyleyin lütfen saygılarımla Ciyakbaş (mesaj) 19.04, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba, bir maddenin giriş kısmı genel tanımlamalarla başlar. Sizin eklemek istediğiniz gibi olmaz. Madde içerisinde altbaşlık olarak bu husustan bahsedebilirsiniz. Kolaylıklar.--Nushirevan11 19.57, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Rica[kaynağı değiştir]

Merhaba, Almanya-Azerbaycan ilişkileri maddesinde bilgi kutusu görseli görünmüyor. Bütün denemelerime rağmen düzeltemedim. Rica etsem bakıp, nerede hata yaptığımı söyleyip düzeltebilir misiniz?--Nushirevan11 20.09, 6 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11! Geç cevap verdiğim için özür diliyorum. Sizi burada yeniden aktif görmek beni gerçekten memnun etti :) Değişikliği görmüşsünüz; cross wiki bir inceleme yaptım ve son parametreyi değiştirdim. Sonuç itibariyle oldu :) Kolaylıklar dilerim, iyi çalışmalar. chansey mesaj? 22.13, 6 Mayıs 2020 (UTC)
Estağfurullah. İyi niyetiniz için teşekkür ederm. İyi çalışmalar.--Nushirevan11 16.24, 7 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

İbn Ebu Şeybe maddesinin adını İbn Ebî Şeybe olarak değiştirebilir misiniz? İbn'den sonra Ebû'nun mecrur şekli olan Ebî gelir. TDV İslam Ansiklopedisinde ve maddenin İngilizcesinde bu şekilde geçmektedir. --88.232.221.252 13.08, 8 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba, DİA'da "ebu" olarak geçmektedir. Kolaylıklar dilerim.--Nushirevan11 20.19, 8 Mayıs 2020 (UTC)
Benim hatırımda öyle kalmış ama madde başı öyle olmakla birlikte Arapçası ابو بكر ابن أبي شيبة şeklinde yazılmış. Doğrusu budur. İngilizce Vikipedide de maddenin adı Ibn Abi Shaybah şeklindedir. --88.232.221.252 22.47, 8 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar, 2020'nin 2. haftasının İş Birliği Projesi, Uluslararası UNICEF İyi Niyet Elçileri ve Savunucuları maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.30, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Neden Acaba "Kürt" kelimesi ?[kaynağı değiştir]

Selam ben pek çok kişi sayfasını oluşturdum ve elimden geldiğince yapmaya devam edeceğim inşallah. Bunlar genellikle Arap, Fars ve Kürt asıllı alim kişiler ancak dikkat ettim de bu kişiler Arap, Fars ya da başka bir milleten olsa hiç sıkıntı olmaz senin için Ama Kürt asıllı olursa kaynak versem bile Sen derhal silip "Kürt olduğu iddia ediliyor", Kürt olduğu iddia edilir" veya "Bazı yazarlar onun Kürt olduğu iddia ederler" . Allah aşkına çok mu rahatsız oluyorsun bu Kürt kelimesinden ? Neden özellikle "Kürt" kelimesinden?, Niye ?, Neden ?, Niçin?. Acaba çok aşırı mı milliyetçisin ? . Kürt kelimesine karşı verdiğin mücadele boşunadır yani sen ancak kendine zarar verirsin. Aliya İzzetbegoviç'in dediği gibi "Aşırı milliyetçi; kendi halkını sevmekten çok, başkalarından nefret eder."

Ama sen başka milletlerden değil, belli ki sadece Kürt ırkına karşısın, Yapma kardeş Allah aşkına yapma. Yani Kürdü, Türkü, Lazi, Çerkezi , Alevi Sünni, dindar, sekuleri ile bu vatan hepimizindir. Allah dileseydi sadece dünyada bir tek ırk'ı yaratırdı ancak Hucurat Suresi 13. Ayette "Sizi birbirinizi tanıyasınız diye, milletlere ve kabilelere ayırdık" diyor.

Maide suresi 8. Ayet; Ey iman edenler! Allah için adaletle şahitlik edenler olun. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın, adil davranın, bu Allah'a karşı sorumluluk bilinci duymaya en yakın olan davranıştır. Ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulmaya çalışın. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.

Allah'a emanet olun. İyi günler.Xwedêda (mesaj)

Daha önce size defaatle yazdım. Ancak siz karşı tarafı dinlemeyi bilmiyorsunuz. Yazılanı düzgünce okumuyorsunuz. Başvurduğunuz metot klasik bir metot. Karşı çıkanı hemen Kürt düşmanı ilan edip milliyetçilikle suçlamak basit bir yöntemdir. Siz beni tanımadan bana eleştiri yöneltmek yerine kendinize eleştiri yöneltmeniz elzemdir. Pek çok kişinin etnisitesine dair farklı rivayetler var. Bu rivayetleri maddelere işlemenin milliyetçilikle hiçbir ilgisi yoktur. Misal, Şemsi Tebrizi için Türk olduğu yazıyordu ancak İranlı olarak düzelttim. Bunun gibi Kürt olduğu yazan birisinin Arap veya Fars olduğu yazıyorsa her iki iddia da madde içerisinde belirtilir. Misal Baba Tahir-i Üryan'ı Kürt yapan pek çok kişi var ancak ansiklopedilerde kökenine dair farklı bilgiler var. Bu bilgileri maddelere aktarmak pek tabii bir şey. Siz hangi psikolojiyle birilerini kesinkes Kürt yapmaya çalıştığınızı sorgulayın. İyi günler.--Nushirevan11 22.48, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Hayır! Dürüst ol.

Madem öyle 1. Fergânî'yi de "Bazı yazarlar onun Türk olduğunu iddia ederler" diye ekle. Çünkü Fars veya Arap olduğuna dair de pek çok kaynak var.

2. El-Cezeri'yi de "Bazı kaynaklara göre Arap, bazı kaynaklarda ise Kürt diye yaz, çünkü Kürt olduğunu dair de pek çok kaynak mevcut ama şuan sadece Arap yazıyor. O zaman onu da düzelt.

3. Uluğ Bey ve Takiyüddin de aynı şekilde. Ve daha bi sürü...

Bir de etnik kökeni tartışmalı olanlardaki kategorileri Diyelim Arap filozof ve Kürt filozof yazarsa "Etnik kökeni tartışmalı deyip" Kürt kategorisini kaldırıp diğerini kaldırmıyorsun, ya ikisini kaldırın ya da her iki kategori de mevcut olsun. Bir de çok şükür ben hiç bir insani Kürt yapmaya çalışmıyorum. Birilerinin Baba Tabiri uryan'i Kürt yapmak istemişse de buna da karşıyım zira Kürt olduğu kadar Fars olduğuna dair de bazı kaynaklar var.

Kürtler, Kürt olarak, Türkler ise Türk olarak, Araplar Arap ve Farslar da Fars olarak kalsın. Farklılıklar Allahin ayeti olup, zenginliktir.Xwedêda (mesaj)

Ebu'l/Ebü'l başlıklı maddelerin adlandırılması[kaynağı değiştir]

Merhaba Nushirevan11, Arapçadan çevrilen bazı madde isimlerinin Ebu'l bazı madde isimlerinin ise Ebü'l şeklinde başladığını fark ettim. Bu konuda TDV İslâm Ansiklopedisi'nin referans alınması ve maddelerin Ebü'l şeklinde düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir de size danışmak istedim. Sizce nasıl olmalı? İyi çalışmalar dilerim. Selam ve saygılarımla.--Gonuldagi mesaj 14.27, 26 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba, bir standart oluşturulabilir elbette, ancak bazı maddelerde "ebu'l" kelimesi Türkçe telaffuza daha uygun diye düşünüyorum. TDVİA genelde birebir Arapça telaffuzu dikkate alıyor, ancak Türkçede yerleşik yaygın kullanımlar da söz konusu. Bu sebepten ötürü her madde özelinde mevcut sanal verilere bakarak tekrardan değerlendirme yapılabilir diye düşünüyorum. Kolaylıklar.--Nushirevan11 18.09, 26 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 23. haftasının İş Birliği Projesi, Spike Lee filmografisindeki film maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.20, 1 Haziran 2020 (UTC)

Sizleri Formula 1 Vikiprojesine davet ediyoruz![kaynağı değiştir]

2019 Formula One Test Days - Charles Leclerc's Ferrari SF90.jpg VikiProje Formula 1 davetiyesi
Merhaba Nushirevan11, Formula 1 ile ilgili maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı ve geliştirmeyi hedefleyen Formula 1 Projesi'ne katılmak için sizi davet ediyoruz. Daha fazla bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar Face-smile.svg--MediaWiki message delivery (mesaj) 14.11, 7 Haziran 2020 (UTC)
Eğer bu Vikiproje ile ilgili daha fazla mesaj almak istemiyorsanız, lütfen buraya adınızı ekleyin.

Vikiproje Evrimsel Biyoloji İş Birliği Daveti[kaynağı değiştir]

Darwin Tree 1837.png

VikiProje Evrimsel biyoloji davetiyesi

Merhaba Nushirevan11, evrimsel biyoloji ile ilgili maddeleri düzenleyip geliştiren Evrimsel biyoloji Vikiprojesi'ne katılmanızı bekliyoruz. Amaçlarımız ve yapacaklarımız için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Brcan (mesaj) 16.20, 7 Haziran 2020 (UTC)


İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 24. haftasının İş Birliği Projesi, açılması istenen maddelerin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 01.01, 8 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 25. haftasının İş Birliği Projesi, kadın millî ragbi birliği takımı maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 19.06, 15 Haziran 2020 (UTC)

Kategori:Ekim 2017 tarihinden kalma kayda değerliği belirsiz maddeler[kaynağı değiştir]

Ambox warning yellow.svg

Merhaba, ben Evrifaessa. Oluşturduğun Kategori:Ekim 2017 tarihinden kalma kayda değerliği belirsiz maddeler maddesini Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden "K1: Boş kategori" kriterine uyduğuna inandığımdan silinmesi için işaretledim. Hizmetliler maddeyi ve tartışma sayfasını inceledikten sonra karar verecekler. Eğer bir hata yaptığımı düşünüyorsan ya da herhangi bir sorun varsa mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsin. Teşekkürler. --evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.56, 19 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 26. haftasının İş Birliği Projesi, Viki bağlantısı olmayan maddelerde iç bağlantı verilmesi olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.22, 22 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 27. haftasının İş Birliği Projesi, Wolf Kimya Ödülü sahibi maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.20, 29 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 28. haftasının İş Birliği Projesi, Bayrak taşıyıcı hava yolu maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.19, 6 Temmuz 2020 (UTC)

VikiProje Psikoloji daveti[kaynağı değiştir]

Vikiproje
Psikoloji
Daveti
WikiProject Psychology Logo (Deus WikiProject).png

Merhabalar Nushirevan11!, Psikoloji ile ilgili maddeleri düzenlemek ve geliştirmeyi amaç edinen Psikoloji VikiProjesine davetlisiniz. Face-smile.svg


--evrifaessa ❯❯❯ mesaj

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Türkçe Vikipedi'ye yaptığınız katkılar için... Huuntaİleti 17.10, 4 Ağustos 2020 (UTC)

Farsça[kaynağı değiştir]

Merhaba. Haj Aghi Alejalil ve Mohammad Kiavash maddelerini taşıyabilir misiniz uygun şekilde? --Sayginerv-posta 09.03, 10 Ağustos 2020 (UTC)

Lütfen emailinizi kontrol edin[kaynağı değiştir]

Merhaba Nushirevan11: Lütfen emailinizi kontrol edin! Konu: "The Community Insights survey is coming!" Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen surveys@wikimedia.org adresine e-posta gönderin.

(English: Please check your email and spam! Subject is "The Community Insights survey is coming!" If you have questions, email surveys@wikimedia.org.)

Sorry for the inconvenience, see my explanation here.

MediaWiki message delivery (mesaj) 19.39, 24 Eylül 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

2020 46. Hafta İş Birliği Projesi'nin konusu, "Şablon:Pratt & Whitney hava aracı motorları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz.

İBP'de yeni ödül: Ekonomi yıldızı![kaynağı değiştir]

Ekonomi Yıldızı
Selamlar. İş birliği projesi ödüllerinin arasına yeni Ekonomi yıldızı katıldı! Ekonomi ile ilgili iş birliği projelerine katılın, bu yıldızı kaçırmayın! İyi çalışmalar!
Caskination ?
Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz. MediaWiki message delivery (mesaj) 21.02, 12 Kasım 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

Selamlar. İş birliği projesinde bu haftanın konusu "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan göz atabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz. İyi çalışmalar!

Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz.
Caskination ? 12.31, 24 Kasım 2020 (UTC)

Geri döndür[kaynağı değiştir]

Merhaba Nushirevan,

[geri döndür] düğmesi yalnızca vandalizm durumunda kullanılabilen, aksi durumlarda kullanımı kötüye kullanım sayılarak kullanıcının devriyelikten çıkarılmasıyla sonuçlanabilen bir ayrıcalık. Dolayısıyla bu düğmeyi daha dikkatli kullanmanı rica ediyorum.

Vito Genovese 22.07, 25 Kasım 2020 (UTC)

Merhaba, uyarın için teşekkürler. Geri döndür düğmesini kendi değişikliğimi geri alırken kullanmamda bir mahsur olmaz değil mi? @Vito Genovese--Nushirevan11 22.15, 25 Kasım 2020 (UTC)
Elbette, kendi değişikliklerimizi ve bazı durumlarda toplu düzeltilmesi gereken değişiklikleri karşı tarafa bilgi vererek geri almakta sorun yok.
Vito Genovese 22.16, 25 Kasım 2020 (UTC)