İçeriğe atla

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)

Hizmetlilik başvuruları, Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında

[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları

[kaynağı değiştir]
En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır (esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır). Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması

[kaynağı değiştir]
Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek

[kaynağı değiştir]
Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık

[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan kullanıcılardır.

Bürokrat başvurularında izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlık için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği %85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.

Oylamalar hakkında

[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de hizmetli, bürokrat, gözetmen ve denetçi görevlerine seçimin yanı sıra, çeşitli topluluk kararlarının alınması için oylamalar yapılabilir. Karar alımı oylamaları başlatılmadan önce konunun yeterince tartışılmış ve olağan tartışmalar sonucunda fikir birliği sağlanamamış olduğundan emin olunması gerekir. Vikipedi'nin çoğunluk demokrasisi olmadığı ve Vikipedi politika ve yönergelerine aykırı kararların oylamayla meşru kılınamayacağı unutulmamalıdır.

Türkçe Vikipedi'de genel olarak verilen bir oyun geçerli olması için iki koşul vardır:

  1. Bir kişi yalnızca bir kez oy kullanabilir. Aynı hesaptan ya da farklı hesaplardan birden fazla oy kullanan kişinin tüm oyları iptal edilir.
  2. Verilen oyun geçerli olması için oy sahibinin oylama başlangıç tarihi itibarıyla hem en az 60 gündür Türkçe Vikipedi üyesi olması hem de en az 150 değişiklik yapmış olması zorunludur.

Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Geçerli oy sayısı hizmetli seçimi için yetersiz olduğundan oylama başarısız sayılmıştır. --Superyetkinileti 21.28, 2 Haziran 2024 (UTC)[yanıtla]

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 3
 Destek: 1
 Karşı: 0
 Tarafsız: 2
 Oran: %100

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 21:23, 2 Haziran 2024 (UTC)

Ekrembjk09 (MesajKatkılarİstatistikler) – Öncelikle bir önceki başvurumda Vincent Vega’nın metninden izinsiz esinlendiğim için kendisinden bir kez daha özür diliyorum. Başvuruya gelecek olursak; SAS’taki görüşlerimle, onayladığım değişikliklerle, engelleme taleplerimle, Köy Çeşmesi’nde yaptığım yorumlarla, sayfa silme önerilerimle, sürüm gizleme taleplerimle, beyaz liste adayları ve devriye adayları için bulunduğum görüşlerle elimden gelen katkıyı bulunduğumu düşünüyorum. Derseniz ki daha önce 4 kez başvurdun, 5. de ne öğrendin, hizmetliliğin yalnızca SAS, HS, BS, KET olmadığını öğrendim. Hizmetliliğin önemli konularda kilit rol olduğunu öğrendim ve tabii öğrenirken vikipedi hizmetlilerinin yaptığı katkıları inceledim.  Ayrıca işleyişi takip ettim ve politikaları sürekli okudum. Çıkarımlar yaptım. Gelen uyarılardan da kendime çekidüzen verdiğimi düşünüyorum. Derseniz ki 1 hafta oldu ne zaman kendini geliştirdin? Ocak’taki başvurumdan beri sürekli kendimi geliştirmeye çalıştım. Daha önceki başvurularımda erken olduğunu söyleyenler vardı, ben saygı duymuştum ama biraz da kırılmıştım. Olumsuz yorumlarda bulunulduğu zaman çekip gitmeyi düşünüyordum. O hatayı yapmamalıydım. Yaptığım hatalardan da ders alarak hizmetliliğin asıl gereği olarak kilit kişi rolü başta olmak üzere diğer önemli konularda daha da geniş yetkilerle katkılarıma devam etmeye talibim. Bilmeden üzdüklerim ve hatalarım mutlaka vardır. Onlar için topluluğumuzdan özür diliyorum. Karar topluluğumuzun. Tek isteğim destek veya karşı oy kullananların gerekçelerini de yazmaları. Çünkü gerekçeler ile kendimi geliştirebilirim. Ayrıca düşünce oluşturması açısından yaptığım katkılar Katkılarım sayfasında mevcuttur. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 21.23, 19 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


  1. selam. görünen o ki hizmetli seçilemeyeceksin. sırf üzülmemen ve en azından bir adet pozitif oyunun olması için olumlu oy bırakıyorum. başarılar. --zemxer'e yaz 14.08, 2 Haziran 2024 (UTC)[yanıtla]
  1. Adaya başarılar dilerim. LisafBia msj 21.24, 19 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
    Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 21.43, 19 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
  2. Umarım 6. başvurunu yapmana gerek kalmaz :) Başarılar. taha 13.44, 30 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]

@Ekrembjk09 reis, Kadı sana 3 yıl demedi mi, yoksa sen 3 saat diye mi algıladın 🤣🤣🤣 2001:67C:198C:906:21:0:0:381 11.57, 20 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]

Aramızda öyle bir konuşma geçti. 3 saat olarak algılamadım. Yeniden düşündüğümde katkılarıma ve kendime güvendim. Yeniden başvurdum. Ayrıca yeniden başvurmak istediğimi söylediğimde kendisi de başarılar diledi. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 12.19, 20 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Bak kankacığım, bu hizmetlilikten böyle seri şekilde başvurmaktan bence vazgeçmelisin. Tamam bu açık kalsın şimdilik nasıl biri olduğu hakkında geri dönüt alırsın da böyle seri başvuruyla koltuk sevdalısı algılanırsın ve kazandığın desteği de kaybedersin. Hevesini de kırmak istemem fakat bu gidişle hizmetli olman çok zor. 85.99.19.213 14.34, 20 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Ben öncelikle koltuk sevdalısı değilim. Çünkü hizmetlilik benim için makam değil, görevdir. Ben bu görevi istediğimi, bunun için kendimi düzelltiğimi gösteriyorum. Eğer hala düzeltemediysem, eksiklerim hatalarım varsa yine uyarılsın, yine düzelteyim istiyorum. Bir de rica etsem kanka, reis gibi sözcükler yerine daha ciddi üslup kullanabilir misiniz? Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 14.41, 20 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Troll sanırım. VP:SKT'de en son bir şeyler ekleyen de o. Pek kale alınmamalı. ⲔⲖⲞⲢⲠⲒⲔⲢⲒⲚ (klorpikrin) 15.19, 20 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
@ⲔⲖⲞⲢⲠⲒⲔⲢⲒⲚ Şimdi katkılarına baktım benim adıma benimle ilgisi olmayan şekilde 6. başvuruyu yapmış. O da geri alınmış. SKT'yi meşgul etmiş. Onlarda haklısınız. Ayrıca ciddi bir üslup da kullanmalı. Ancak söylediklerinde pozitif yerler varsa, söylediklerinden yararlanmak da isterim. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 22.04, 20 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]

Bir kullanıcı "sysop" yetkilerinin tanımlanması için gerekli yetkinliğe ulaştığını katkılarıyla zamana yayılmış bir şekilde göstermelidir. Somut olarak kullanıcıların elinde değerlendirmelerine yardımcı olacak veriler olmadığı sürece bu şekilde sıklıkla tekrar eden başvurular işleyişi aksatıcı değişiklik olarak nitelendirilebilir. Sil-koru-engelle işlemleriyle ilgili herhangi bir yetki tanımlamasına gerek olmadan da katkı sağlanabiliyor. Hızlı sil, bekletmeli sil, silinmeye aday göster şablonları silme işlemlerinde, sayfa koruma talepleri sayfasından koruma işlemleri ve kullanıcı engelleme talepleri sayfasından engelleme işlemleriyle ilgili denk katkılar verilmiş olur. Teknik olarak tanımlandığı haliyle sistem operatörlüğü olmak bütün katkıların yanında sadece ek bir araçtır. --188.132.138.188 14.29, 21 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]

Bkz: Kullanıcının bir görüşü geri aldığı değişiklik ve özeti. Projenin temel taşlarına dahi hakim olmadan sürdürülen bu başvuruların niteliği, az olan değişiklik sayısı arasında değerlendirmeler açısından -özellikle işleyişi aksatma- iyi bir done. --188.132.138.188 15.49, 21 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Saygı duyarım. Yalnızca bunları yapmak değil amacım. Amacım daha geniş yetkilerle daha geniş bir şekilde hizmet etmek ve diğer emeği geçen (ki gerçekten emekleri çok büyük) hizmetlilere elimden geldiği kadar yardım edebilmek. Bahsettiğiniz geri alma benim adıma, benimle ilgisi olmayan şekilde açılmış hesaptan bir işlem. Bunu ilgili HDP tartışmasında duyurdum. Özellikle kendimi geliştirmemin ve 1 haftada yaptığım değişiklikler ile ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Hala da bilgilerimin üstüne eklemeye çalışıyorum. Görüşünüz için teşekkür ederim. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 16.56, 21 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Kullanıcı adınız birçok ögeden oluştuğu için kullanıcı adı birebir aynı şekilde başlayan geri alan hesabın trol olduğunu tekrar bakınca fark ettim. Açıkçası oluşturduğunuz nezaketli imaja uymayan değişiklik özetini de görünce şaşırdım diyebilirim. Bakın sizin benimsediğiniz projenin temelini oluşturan bir yapı taşıyla ilgili iyi bir örnek: nezaket. Bu şekilde birçok niteliğiniz zaman içerisinde deneyimlenerek kullanıcılarda bir imaj oluşturacak. Kilit sözcük burada "deneyim". Bu deneyim ne bir haftayla ne de birkaç ayla hizmetlilik için güven oluşturabilir. Gelecekte projenin politikalarına ve yönergelerine göre isabetli değişiklikler ve yorumlarla makul bir zamanda mutlaka hizmetli olabilirsiniz, ancak bu sadece katkılarınızın bir sonucu olabilir. Daha değişiklik günlüğünüzün görece başlarındayken bu bir amaç olarak görünüyor. 2000'lerdeki hizmetlilik başvuruları projenin çok yeni olması nedeniyle katkı günlüğü 1 yılı doldurmamış kullanıcıların hizmetli olduğunu görebilirsiniz -o zamandaki adıyla yönetici-. Ancak bu o zamanın şartlarına göreydi, topluluk yapısı ile projenin politika ve yönergeleri değişiklik gösterdiği için beklenen nitelikler ve çekinceler de böylelikle değişti. Ancak değişmeyen birçok şey de var. Bunlardan birisi katkı günlüğünün niteliği yüksek şekilde ilerlemesi beklentisi. Özetle siz sadece projeyi geliştirici nitelikli katkılar yapmaya odaklanın. Yapıcı bir kullanıcı olarak bu şekilde tekrar eden başvurularla kullanıcıları meşgul etmek istemezsiniz öyle değil mi? --188.132.138.188 17.58, 21 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Dediklerinizde katıldığım noktalar var. Deneyim elbette önemli. Ancak kullanıcının katkılarını geliştirmesi, işleyişe hakim olması ve potansiyeli de önemli. Ben demiyorum ki 1-2 ay önce üye olmuş kullanıcıları bürokrat, kahya vb. yapalım. İlk iki yılı saymazsak, özellikle son 4 ayda daha fazla kendimi geliştirmek üzere, toplam iki yıllık bir deneyimim var. Hata yapa yapa öğrendim bazı şeyleri. Böyle böyle işleyişe hakim oldum. Bilmediklerim var mıdır, elbette vardır. Ben öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye her zaman açığım. Sürekli başvuru konusuna gelirsek 4 başvurumda herhangi bir done vermeden başvurmuştum. Sonra da haklı olarak reddediliyordum. Ancak bu kez biraz daha tecrübelendiğimi dolayısıyla işleyişe hakim olduğumu, özellikle son 10 gündeki katkılarımda da olduğu gibi potansiyelim olduğunu düşünerek başvurdum. Benim başvurum için vakit ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 21.49, 21 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Ben iyi niyetli olduğunuzu varsayarak, projeye yönelik bir heyecanınızın olduğunu da görerek yorum yapmak istedim. Şu anki değişiklik günlüğünüze bakarak projeye yetkinlik oluşturacak kadar katkı vermediğiniz görünüyor. Yukarıda amacım daha geniş yetkilerle daha geniş bir şekilde hizmet etmek ve diğer emeği geçen (ki gerçekten emekleri çok büyük) hizmetlilere elimden geldiği kadar yardım edebilmek. yazdınız. Sil-koru-engelle araçları dışında daha geniş bir yetkisi yok hizmetli grubundaki kullanıcıların, bunu bile bilmiyor oluşunuz hazır olmadığınızın bir diğer göstergesi. "Ben oldum" diyerek ısrar etmeniz kendinizi geliştirmenizin önündeki en büyük engel olacaktır. Tekrar edeyim, hizmetliliğin tek farkı sil-koru-engelle araçlarına erişim, bütün hepsi bu. Denk katkıları diğer kullanıcılar hızlı sil/bekletmeli sil/silinmeye aday göster, sayfa koruma talebi ve kullanıcı engelleme talebi ile verebiliyorlar. Hizmetli olarak daha çok ya da daha az katkı vermiş olmazsınız, sadece 3 tane butona erişiminiz olmuş olur. Süreklilik oluşturak şekilde isabetli işlemler yaparak ve tartışmalara katılarak en azından aktif toplam süre olarak 1 yılınızı -sizin için tekrar eden başvuruları göz ününe alarak daha fazla bir süre- adamalısınız ki kullanıcıların elinde değerlendirmelerine yardımcı olacak kadarlık örnek oluşsun. Silinecek-korunacak-engellenecek bir işlemi çoğu zaman kolaylıkla tespit edebilirsiniz ancak öyle senaryolar gerçekleşecek ki kriz yönetimi konusunda deneyiminiz gerekecek. Bir silme işlemi için en deneyimli gördüğünüz kullanıcılar tamamen birbirlerine zıt görüşler ortaya koyacak, niceliğe göre değil niteliğe göre karar vererek bütün detaylı yorumları analiz ederek sonuca varmanız gerekecek. Bütün bu yetkinlikler zamanla kazanılacak ya da siz de zaten varsa zamanla topluluğa göstermiş olabileceksiniz. Şu an için tekrar eden başvurularınız ve her seferinde "ben oldum" yaklaşımıyla ısrarınız tolere ediliyor, gelecekte engellenmenize yol açabilecek sonuçları olabilir. İyi çalışmalar. --188.132.138.188 09.44, 22 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]
Tabiiki saygı duyarım görüşünüze ancak hizmetlilik 3 butondan ibaret değil. Yani yalnızca silme, koruma, sas sonuçlandırma, engelleme değil, VP:DEB sonuçlandırma, VP:BLB sonuçlandırma ve dediğiniz gibi kritik noktalarda kararlar almayı da gerektirir. Kritik noktalarda karar alma konusunda haklısınız. Onu biraz geliştirmem gerek, ancak sil-engelle-koru araçlarında güveniyorum. Söylediklerinizde katılmadığım bir nokta da ben oldum demedim, ben öğrenmeye açığım dedim. Ancak sanırım biraz daha beklemeliyim. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 17.39, 22 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]

Hizmetlilik başvurusu, hizmetli olarak görev alarak Vikipedi'ye katkıda bulunmak istediğin için teşekkürler. Görüş bildirecek kullanıcılara kılavuzluk etmesi için aşağıdaki sorulara yanıt vermeni rica ediyoruz.

1. Hizmetlilik görevlerinden hangilerine daha yoğun, hangilerine ise daha sınırlı katkıda bulunabileceğini öngörüyorsun? Şu anda yaptığın katkılarla hizmetlilik görevleri arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Hizmetlilikte her zaman hangi konulara ihtiyaç varsa ona vakit ayırmayı ve diğer hizmetlierin yükünü azaltmayı düşünüyorum. Ayrıca öncelikle hizmetliliğin görevlerine öncelik verip, vakit kaldığı takdirde diğer görevlerde de katkı sağlamayı düşünüyorum.
2. Bugüne kadar yaptığın katkılar arasında en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Belli bir katkı olduğunu belirtemem çünkü tüm katkılarımı ilk günkü heyecan ve mutlulukla yaptım.
3. Bugüne kadar başka kullanıcılarla etkileşiminde herhangi bir sorun yaşadın mı ve bununla ilgili bir özeleştirin var mı? Yaşadığın sorunlar seni nasıl etkiledi? Gelecekteki benzer durumlarda nasıl hareket edersin?
C: Evet yaşadım. Başvuruma başlarken de belirttiğim gibi, bir önceki başvurumda Vincent Vega’nın metninden izinsiz esinlendim. Kendisinden hem mesaj yoluyla, hem de herkesin içinde özür diledim. Yine diliyorum. Bir daha böyle bir durum yaşanmayağını rahatlıkla söyleyebilirim. Etkileme konusuna gelirsek, aylarca pişmanlık ve suçluluk duydum.
4. Trollük ve süresiz engelleme konularında ne düşünüyorsun? Trollüğü nasıl belirlersin? Trollük veya politikalarda değinilmiş başka bir ağır ihlal durumunda süresiz engelleme verir misin, yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Duruma göre değişir. Affedilmeyecek kadar (küfür, hakaret vb.) hatalar olduğu takdirde, süresiz engelleme vermeyi düşünüyorum. Diğer durumlarda süreli engellemeyi düşünebilirim.

Kadı'nın soruları

[kaynağı değiştir]
1) Kısa süreler içerisinde 5. kez hizmetlilik başvurunu yapmış bulunmaktasın. 4 kere seçilemedin, 5. başvurunda değişen ne oldu?
2) Hizmetli olsaydın senin gibi hizmetlilik başvurusu yapan bir kullanıcının VP:İAD ihlali yaptığını düşünür müydün?
3) Israrlı ve üst üste yaptığın başvuruların topluluk açısından nasıl göründüğü hakkında fikirlerin neler?

Cevaplarsan sevinirim. Başarılar. --Kadı Mesaj 21.58, 19 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]

Sorularınız için teşekkür ederim @Kadı. Soru soru gidecek olursak;
1-İlk 4 başvurumda başıma buyruktum, kendimi geliştirmemiştim. Herşeyi biliyorum, bildiklerim bana yeter havasındaydım. Şimdi ise kendimi geliştirmeyi ihmal etmedim. Hala da geliştiriyorum. Eksiklerim vardır mutlaka, artık bildiklerim bana yetmiyor. İnsan kendini mutlaka geliştirmeli.
2-Dediğim gibi bir kişi başvurularında kendini geliştirirse, eksiklerini görürse ve düzeltirse, hizmetli olarak VP:İAD ihlali yaptığını düşünmezdim. Çünkü burada bulunma amacımız araştırma, eksikleri öğrenme üzerine.
3-Topluluğa olumsuz bir izlenim yarattığının farkındayım, ancak eksiklerimi öğrenmek ve hatalarımı düzeltmeye çalışıyor olduğumu ve üzerine koyduğum bilgileri değerlendirmeleri varsa (ki mutlaka eksiklerim vardır) yönünden de değerlendirmelerini istiyorum.
Teşekkür ederim. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 22.17, 19 Mayıs 2024 (UTC)[yanıtla]

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.