Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Geçerli oy sayısı hizmetli seçimi için yetersiz olduğundan oylama başarısız sayılmıştır. --Superyetkinileti 18:37, 12 Şubat 2016 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 9
 Destek: 0
 Karşı: 9
 Tarafsız: 0
 Oran: % 0

Doruk455[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 16:37, 12 Şubat 2016 (UTC)

Doruk455 (MesajKatkılarİstatistikler) – ben vikipediye 3 yıl evvel katıldım hatalarım oldu ama her hatamda bir ders aldım hayat bana yaşanacak bir ömür varsa hatalarından ders almalısın dedi çok zorluklar yaşadım ama yılmadım kazandım vikipediye üye olduğumda yeni doğmuş bir bebek gibiydim zaman geçtikçe büyüdüm ve bilgi sahibi oldum bu sitede üyeliğim müddetçe çok engel yedim ama hatalarımdan ders aldım biliyorum hizmetlilik çok ağır tecrübe ve sorumluk ister bunun farkındayım ve buna hazırım bunun üstesinden geleceğime inanıyorum hata yapmayacağım her insan hata yapar ama hatasını anlar ve düzltmeye çalışır bende hatalarımı düzeltmeye hazırım eğer hazır olmasaydım başvurmazdım öncelikle bana çok yardımı dokunan sakhalinio ya ve beni devriye yapan sorularıma cevap arayan bulduğunda da benimle paylaşan sevgili viki arkadaşım abim zaitseve çok teşekkür ederim lütfen oy kullanırken olumlu yada olumsuz lütfen düşünün öyle kullanın benim için burada adaylığı kazanmam değil deneyim kazanmam ve sizin benimle ilgili görüşlerinizi öğrenmem önemli ben kaldıramadığım yükü taşımam bu yükü kaldıra bileceğimi düşündüğüm için başvurdum bana destek veren herkese teşekkür ederim Doruk455 (mesaj) 16:37, 29 Ocak 2016 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Kullanıcının katkıları ve niyetiyle ilgili hiçbir olumsuz düşüncem bulunmamasına rağmen, sanıyorum gençliğinden dolayı üslubunun henüz yeterince sakin ve yerleşik olmadığını düşünüyorum. (Aşağıdaki sorulara verilen cevaplarda da görülüyor.) Çeşitli ihlâller karşısında veya başka konularda, kullanıcılarla kurması gereken iletişimde bunun -şimdilik- önemli bir dezavantaj olduğuna inanıyorum. Dr. Coalmesaj 22:00, 29 Ocak 2016 (UTC)
  Cevap Cevap sevgili Dr. Coal öncelikle oyunuz için teşekkür ederim şu anda 15 yaşındayım sizce size göre kaç yaşındayken hizmetli olabilirim 12 yaşında vikipediye kaydoldum fikrinizi alabilir miyim sevgilerimle --Doruk455 (mesaj) 09:48, 30 Ocak 2016 (UTC)
  Herhangi bir yaş koşulu sunmadığım görülüyor. Bahsettiğim, gençliğinize bağlı olarak üslubunuzu yerleşik ve yeterli bulmadığım, yani farklı bir konu. Dr. Coalmesaj 10:52, 30 Ocak 2016 (UTC)
 2. Hizmetlilik için yeterli seviyede olduğunu düşünmüyorum. Değişiklik sayısı ve Telif ihlali ve intihal suçlarından ceza görmen eksi bir puan. Ιβο (mesaj) 22:05, 29 Ocak 2016 (UTC)
  Cevap Cevap yalnız dikkat ederseniz o zaman bilmiyordum şimdi biliyorum ayrıca bahsettiğiniz olaylar 2 yıl önce yaşanmış 2 yılda insan değişmez mi tecrübe kazanmaz mı yani her insan hata yapar ama hatasından döner bilgi ve tecrübe sahibi olur sevgili Ιβο --Doruk455 (mesaj) 09:42, 30 Ocak 2016 (UTC)
 3. Hizmetli olmak için biraz daha deneyime ve amaca ihtiyaç var bence, sorulara verilen cevaplara baktım da göç yolda dizilmiyor malesef. --KediÇobanı🐈 22:12, 30 Ocak 2016 (UTC)
 4. Kesinlikle zamana ihtiyaç var. Sorulara verilen cevaplarla birlikte Üslubu da yeterli bulmadım.--Fikirmsj 08:11, 2 Şubat 2016 (UTC)
 5. Bence de hizmetliliği için oldukça erken bir zaman--İnternionmsj 10:23, 2 Şubat 2016 (UTC)
 6. Hizmetlilik için daha erken. Hizmetli işlerine daha fazla emek vermeli. --Uğurkentmesaj 15:43, 10 Şubat 2016 (UTC)
 7. Yorumlara katılarak... Jumpeax (mesaj) 19:56, 10 Şubat 2016 (UTC)
 8. Geçmişte şurada kendi kullanıcı sayfasında kendi hakkında verdiği bilgiler içerisinde 2001 doğumlu olduğunu belirtmiş olmasıyla birlikte yaşı itibariyle hizmetlilik sorumlulukları içerisinde sağlıklı karar veremeyeceğini düşünüyorum. Saygılarımla,  Nukteolog  Kullanıcı | Mesaj 20:03, 10 Şubat 2016 (UTC)
 9. Gördüğüm kadarıyla hevesli ve vikiye katkı sağlayabilecek bir kullanıcı. Dosya lisanslarının kontrolü konusunda ciddi eksiğimiz var, bununla ilgilenen kişilerin artması sevindirici. Ancak vikide biraz daha zaman geçirmesi, dosya lisanslamaları, silinmesi gereken maddeler, telif ihlalleri, vandalizm ve diğer sorunlu kullanıcılar ile ilgili daha fazla katkıda bulunmalı ki hizmetlilik fonksiyonlarını kullanmak için yeterli deneyime sahip olduğunu görelim. İyivikiler... [ho? ni!] 13:50, 12 Şubat 2016 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum ne demek istediğinizi anlamadım sevgili Jumpeax saygılar iyi geceler iyi vikiler --Doruk455 21:11, 6 Şubat 2016 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: ne paylaşacağımı düşünmedim henüz silinecek sayfalar devriyelik başvurusuyla ilgilenirim diğer vikipedistlerin düşüncelerini öğrenirim
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: en çok hoşnut olduğum madde yok
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: vakit buldukça ikisini de yapmayı düşüyorum ortak bir denge kuracağım
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C:Hayır yaşadığımı hatırlamıyorum
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Elbette veririm ona torpil mi tanıyayım elbette hak ettiyse veririm hiç bir suç cezasız kalmamalı
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Onlarda sonuçta vikipediye katkıda buluyor onları küçümsemem sadece belirli kişiye özel değil herkesin fikrini önemserim düşünürüm ona göre karar veririm
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Yok
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: gerekirse olur ama sürekli olmasına sıcak bakmıyorum
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: bu kullanıcılara hangi ettiğini veririm vikipedi politikaları ihlal edilemez
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Yok
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: değiştireceğimi düşünmüyorum
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: vikipeye katkıda bulunmam yeni bilgileri paylaşmam hoşuma gidiyor ve böyle yapamaya devam edeceğim

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.