Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Geçerli oy sayısı denetçi seçimi için yetersiz olduğundan oylama başarısız sayılmıştır. --Superyetkinileti 11:20, 11 Ekim 2015 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 6
 Destek: 4
 Karşı: 2
 Tarafsız: 0
 Oran: % 66,66

Reob[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 08:57, 11 Ekim 2015 (UTC)

Reob (MesajKatkılarİstatistikler) – Merhaba. Vikipedi'de madde yazımı ve devriyeliğin yanısıra ilgilendiğim bir diğer alan denetçiliktir. Bilişim teknolojileri ile ilgili olduğumdan dolayı denetçi aracının kullanımı konusunda ve internet protokolünün nasıl işlediğine dair yeterli düzeyde bilgim var. Vikipedi'nin diğer politika ve yönergelerine saygı gösterdiğim kadar, gizlilik ilkesine de büyük önem gösteriyorum. Şimdiye kadar herhangi bir engelleme veya ceza almadığımdan dolayı bu tasdik edilebilir. Üye olduğum gün itibariyle kullanıcı:Mavrikant ile bir konuda e-posta aracılığıyla yazışmak dışında kimseyle Vikipedi dışında iletişime geçmedim ve bu sebepten dolayı topluluk ile olan iletişimimin hepsi gözler önündedir, böylece bir denetçi adayı olarak tüm katkılarımın ve davranışlarımın incelenme imkanı bulunuyor. Ancak denetçi seçilirsem sadece denetçilik ve denetim isteği ile ilgili konularda iletişime geçilmesi için bir e-posta adresini kullanıcı sayfamda paylaşmayı düşünüyorum. Vikipedi'ye değer verdiğimden dolayı zarar verici nitelikte kuklacılık faaliyetlerine karşıyım. Aktif bir biçimde ansiklopedide zaman geçirdiğimden dolayı katkımın olabileceğini düşünüyorum. Bir önceki başvurumu buradan inceleyebilirsiniz. İyi bayramlar. reob 08:57, 27 Eylül 2015 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

  1. Şimdiye kadar denetçi olmak için yeterli deneyim elde ettiğini düşünüyorum. Bir de gizlilik politikasına uymasını temenni ederim. --Uğurkentmesaj 15:53, 27 Eylül 2015 (UTC)
  2. Uğurkent'e katılıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 13:55, 29 Eylül 2015 (UTC)
  3. Ben olumlu bakıyorum. Zirâ diğer arkadaşların da söylediği gibi denetçiye ihtiyacımız var, Kuklaları hatta onların kuklacıklarını tespit etmek için. Eğer onaylanırsa büyük sorumluluk almış olacak Reob. Allah yardımcısı olsun. Hepinize iyi günler, iyi vikiler. -- OkanfanEvet benim? 15:20, 4 Ekim 2015 (UTC)
  4. Ben de olumlu bakıyorum --Zaitsév 17:06, 5 Ekim 2015 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

  1. Denetçilik seçerken bakılması gereken en büyük noktalar arasında, denetçilerin tarafsızlığı ve güvenilir bir kullanıcı olması gerektiğini düşünüyorum. Önceki başvurusunda kendisine güvendiğimi belirtmiştim, zaman içerisinde bu görüşüm değişti. Şuradaki mesajlaşmamızda anlayamadığım şekilde bana önyargılı yaklaşması ve politikayı okumadığı hâlde doğru olduğunu iddia etmesi, burada yine "Merak ettiğim için soruyorum, kişisel algılarsanız cevap vermek zorunda değilsiniz ama neden seçkin liste için bu maddeyi tercih ettiniz? Ana maddeyi de gözünüz gibi koruyorsunuz, bu konu sizin için özel bir ilgi alanı mı?" diyerek konudan sapması ve alakasız yerlere girmesi, burada yine başka bir kullanıcının önyargılı yaklaşımdan yakınması gibi sebeplerle artık bana o güveni ve tarafsız olacağı izlenimini vermemekte. Değişiklik geçmişini incelediğimde şu an için denetçi olmasına olumlu bakmıyorum.--RapsarEfendim? 17:39, 4 Ekim 2015 (UTC)
    Fikirleriniz için teşekkürler. Olabildiğince sizi kırmadan sormaya çalışmıştım o soruyu ancak yeterince empati yapamamış olabilirim, insanlık hali. Dün akşam neden tepki gösterdiğimin sebebi sizce belli değil mi? Aktarırken bir sürü bilgi silmişsiniz, sanki hiç görmüyorum gibi "bilgi kutusunu falan" aktarmadım diyorsunuz. Böyle davranmanızı başkası dalga geçme olarak bile kabul eder ama ben sizin ansiklopediye faydası olan çalışmalarınızı bildiğim için üstelemedim. İyi akşamlar. reob 17:43, 4 Ekim 2015 (UTC)
  2. Bu yetkinin gerçekten tarafsız olduğu şüphe götürmeyen bir kişiye verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu yetki sayesinde tüm vikipedistlerin kişisel bilgilerine ulaşılabilir dolayısıyla bu yetkinin verilmesi için çok titiz davranılmalı. Reob'un oldukça iyi bir devriye olduğunu düşünüyorum ancak böyle bir yetki için uygun aday olmadığını düşünüyorum. Reob'un gördüğüm bir kaç tartışmadaki tutumu yüzünden, tarafsızlığı hakkında şüphelerim var. Tartışmaları kişilerin, görüşleri doğrultusunda değil, vikipedi kuralları çerçevesinde, kaynaklarla yönlendirmesi gerekiyor. İlgili bazı tartışmalara örnek için : 1.--Pinkmlover - mesaj 15:47, 6 Ekim 2015 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

  1. Önceki başvuruya göz attım, Reob sorulara makul cevaplar vermiş. Denetçiliğin önemli sorumlulukları var. Açıkçası bu konuda görüş bildiremeyeceğim, ilgisiz kalmamak için yazdım. --KediÇobanıİleti 09:12, 28 Eylül 2015 (UTC)
  2. Pictogram voting question.png Soru Turgut46 nın başından geçenleri nasıl değerlendiriyorsun? Sen o zaman denetçi olsaydın nasıl bir tavır takınırdın? --Zaitsév 08:33, 29 Eylül 2015 (UTC)
Turgut'un başından geçenler tam olarak nedir bilmediğim için bir yorum yapmam mümkün değil. reob 13:50, 29 Eylül 2015 (UTC)
Ben anlatayım; 16 Ekim 2014 tarihinde (bundan 1 sene önce) Eldarion tarafından kukla olduğum gerekçesiyle engellendim. Daha sonra denetçiye engellemenin hatalı olduğu ve gözden geçirilmesi gerektiğini söyledim. Ancak mesajlarım dikkate alınmadı. ([1] [2]) Başka hizmetlilere de mesaj attım ancak aynı şekilde dikkate alınmadı. Engellememden bir hafta sonra denetçi isteğine başvurdum. Ancak sonuçlanması 4 ay sürdü. Bermanya ve E4024 adlı kullanıcılar da hatalı denetlemelere maruz kalmışlardır. Bu yüzden bu fonksiyon çok dikkatli kullanılmalı ve yapılan denetlemeler gözden geçirilmeli. --Turgut46 06:37, 4 Ekim 2015 (UTC)
Burada görüldüğü üzere kukla inceleme talebi gönderdim ve hala beklemede. İşlerin daha hızlı ilerleyebilmesi için yeni bir denetçi'nin daha görev alması gerekli. Ayrıca bir denetçinin verdiği kararın hatalı olduğu düşünülüyorsa, ikinci bir denetçi de ayrı bir denetim yapabilir. Böylece uzlaşı sağlanabilir bu gibi sorunlar yaşandığında. İkinci denetim yalnızca ihtilafın fazlasıyla seslendirildiği durumlarda hayata geçirilebilir, denetçinin verdiği kararın her seferinde sorgulanması da doğru olmaz. Bunun denetçiler açısından nasıl işleyeceğine dair bir politika olmadığı için VP:AG'de yer alan önerilerin uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Tartışma sayfasında konuşulabilir ve bu olmuyorsa ikinci denetçi "arabuluculuk" görevini üstlenerek ikinci bir denetim yapabilir. Denetçilik işleriyle ilgilenme konusunda istekliyim. Ancak seçilemesem bile bir başka kişinin seçilerek, bu görevi üstlenmesi gerektiğini düşünüyorum. reob 11:39, 4 Ekim 2015 (UTC)
Belirttiğiniz kukla şüphelileri dosyasını kapattım, keşke bir mesaj ile belirtseydiniz, daha hızlı sonuçlanabilirdi. İletişim önemli, hepimiz burada gönüllüyüz, iletişime geçtikçe davaları hızlıca kapatıyoruz. Sevgiler, kolay gelsin. --e.c. 12:15, 4 Ekim 2015 (UTC)
Sayın Reob, onu da yaptım. Elmacenderesi'ne de defalarca mesaj attım, hatta Bermanya ve Rapsar da bu konuda mesaj attı. Buna rağmen 4 ay dava sonuçlanmadı. Mesajla belirtmenin yeterli olmadığı durumlar da varmış demek ki. --Turgut46 15:08, 4 Ekim 2015 (UTC)
Turgut, bir sorun yaşadığınız belli, keşke hiç yaşanmasaymış daha iyi olurmuş. Elmacenderesi biraz önce iletişimin öneminden bahsetti, siz de şimdi iletişim ile sonuçlandıramadığını söylüyorsunuz. Söylediğim gibi ben kişiler üzerinden konuşmak yerine politikalar üzerinden neler yapabiliriz konuşmayı yeğliyorum. Eğer o dönem yapabileceğim bir davranış olsaydı VP:AG nin söylediklerini yapmayı tercih ederdim. Madem yeri gelmişken bahsedeyim şikayet sayfalarımız işlerliğini yitirdi. Burada tartışmaya katılırsanız en azından eski haline getirebiliriz, hatta daha iyisini bile yapabiliriz. Zaten niye hizmetli şikayet ve normal şikayet ayrı onu da bilmiyorum. Herneyse, iyi akşamlar. reob 17:23, 4 Ekim 2015 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]


Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]