Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Okanfan[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 19:46, 7 Şubat 2016 (UTC)

Okanfan (MesajKatkılarİstatistikler) – Kişiyi aday gösterdim çünkü kişi çok fazla katkıda bulunmuş tarafsız bir bakış açısına sahip olduğunu düşüyorum bana samimi geldi Bu imzasız yazı Doruk455 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Öncelikle merhaba. Bir kaç gündür etkin değilim. Aday gösterildiğimi şu an öğreniyorum. Ne diyeceğimi bilmiyorum. Doruk455'e teşekkür ediyorum beni layık gördüğü için. Benden çok daha fazla tecrübeli ve bu göreve layık kullanıcılar var. Başvuru yapmayı hiç düşünmemiştim. Bana göre bu büyük bir sorumluluk. Lakin hem Doruk'u kırmamak, hem de benimle ilgili düşüncelerinizi bilmek için kabul ediyorum adaylığı.
Vikipediye 1,5 yıl önce üye oldum ve kendimce çok yol aldım. Bana göre tecrübe en büyük hocadır. Yaşadıkça öğreniyoruz. Seçilmesem bile sizlerin benimle ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum. Sorunuz ya da aklınıza takılan bir şey varsa sorun. İlk defa hizmetlilik başvurusu açıklaması yaptığım için ne diyeceğimi bilmiyorum. Takdir sizin. - OkanfanEvet benim? 19:45, 24 Ocak 2016 (UTC)


Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Destekliyorum Doruk455İleti 11:51, 25 Ocak 2016 (UTC)
 2. Bende destekliyorum --Osman4466mesaj 14:23, 25 Ocak 2016 (UTC)
 3. Ben de destekliyorum. Bdscvr (mesaj) 17:57, 25 Ocak 2016 (UTC)
 4. İncelemelerde bulundum, olumlu karşılıyorum. Saygılarımla. Nukteolog (mesaj) 20:32, 25 Ocak 2016 (UTC)
 5. Bende destekliyorum --İnternionİleti 11:02, 26 Ocak 2016 (UTC)
 6. Güzel işler yapan bir kullanıcı. Üstesinden geleceğine inanıyorum. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 11:39, 26 Ocak 2016 (UTC)
 7. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. --bermanya 12:31, 26 Ocak 2016 (UTC)
 8. Pek çok yerde ve katkının altında imzasını gördüm. Destekliyorum.--Narsilien (mesaj) 19:14, 26 Ocak 2016 (UTC)
 9. Destekliyorum. Gayet uygun bir aday. Tarafsız olduğunu ve verilecek görevi hakkıyla yerine getireceğini düşünüyorum. Hayırlı olması ümidiyle. Sputnik1907 (mesaj) 20:25, 26 Ocak 2016 (UTC)
 10. Güncel tartışmalara katılmaması büyük bir eksi. Yine de kullanıcının iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Yavaş işleyen hizmetlilik görevlerine destek sağlayacağını umuyorum. Alexandre M. 15:19, 31 Ocak 2016 (UTC)
 11. Hayırlı olsun.--Fikirmsj 08:09, 2 Şubat 2016 (UTC)
 12. Hizmetli olmak için tüm gerekleri sağlayıp sağlayamadığını denetleyebilecek donanımda henüz olmasam da, bu sorumluluğu alabilecek bir kullanıcı olduğunu düşünüyorum. Vikipedi’de hakkında en iyi izlenim edindiğim kullanıcılardan. Gerek iletişimi, gerek Vikipedi’ye hem nitelikli hem nicelikli maddeler kazandırıp, mevcut olanları geliştirmesi açısından onarmak, desteklemek ve üretmeyi seçen bir yaklaşımı var. Gördüğüm kadarıyla epey de zaman ayırıp emek veriyor. Hizmetli talebini kendisinin dile getirmemiş olması da bana göre başka bir artı puan. Kurallar ve şartlar sonradan da geliştirilip öğrenilebilir, eksikler giderilebilir fakat bu saydığım özellikler bence daha öncelikli. Bu sebeple kendisinin Hizmetli olmasının Vikipedi, okuyucu ve kullanıcılara katkı sağlayacağını düşünüyorum.selamlar,Frock~trwiki (mesaj) 08:54, 2 Şubat 2016 (UTC)
 13. Çok iyi katkılar yapan birisi ayrıca çok yardımsever görev için uygun. Ayrıca Vikipedi'de hizmetlilerin görevlerini çok yavaş yaptığını düşünüyorum (şahsi düşüncem) fazla hizmetli olması şahsi düşünceme göre işleri hızlandıracaktır. Ιβο (mesaj) 12:57, 2 Şubat 2016 (UTC)
 14. Aktif oluşu,önemli değişiklikleri ve üslubundan dolayı destekliyorum.--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj 18:25, 2 Şubat 2016 (UTC)
 15. Destekliyorum. Vikipedi'ye yaptığı katkılar göz önüne alındığında bunu başaracağına inanıyorum.--Alptns90 (mesaj) 11:14, 4 Şubat 2016 (UTC)
 16. Destekliyorum. Hizmetlilik sorumluluğu için yeterince pişmiş bir devriye :)) Başarılar. HasmetlihasmetHasmetlimesaj 14:19, 4 Şubat 2016 (UTC)
 17. Hizmetlilik işlevleri çerçevesinde, hizmetli katkılarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Arkadaşımızı; eksik/menfi yönleri ile değil de ağır basan pozitif yönleri ile değerlendirmenin bu anlamda daha geçerli olacağını ön planda tutarak, hizmetli olması yönünde destekliyor ve başarılar diliyorum..--Eğitmenmsj 22:46, 4 Şubat 2016 (UTC)
 18. Kullanıcının yeni madde açma ve eskileri de standartlara uydurma çabasına mahsuben olumlu düşünüyorum. Çoğu hizmetli yalnızca bürokratik işlere odaklanmış durumda, içerik geliştiren bir hizmetli farklı ve yararlı olur.--Kafkasmurat- 21:21, 5 Şubat 2016 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Kritik, topluluğu alakadar eden tartışmalarda hemen hemen hiçbir katkısını, bilgi paylaşımını, politikalara dayanarak bir fikir sunmasını göremediğimden (yeterli göremediğimden). Alttaki sorular dahi cevaplanmamış, kullanıcı da şaşırmış zaten aday gösterilmesine :) Şahsi gözlemime göre dikkatimi çeken ve aktif bir devriye, ama hizmetli olabilir mi sorusuna evet diyecek veri yok benim elimde. Katkılarının artarak devamı dileğiyle.--RapsarEfendim? 21:38, 26 Ocak 2016 (UTC)
  Cevap Cevap Belki politikalara dayanarak bir fikir söylememi gerektiren bir durum olmamış veya ben karşılaşmamışımdır. Yani herhangi bir tartışmada gerekirse elbette sunarım fikrimi. Hizmetliliğe gelince şaşırdım ve adaylığı kabul etmek konusunda karasızdım. Lakin yukarda belirttiğim gibi kendimi denemek ve sizin düşüncelerinizi öğrenmek için kabul ettim. Hizmetli olabilecek benden daha tecrübeli çok kullanıcı var. Onlardan biri de sizsiniz bana göre. İlk günlerde pek ilgi görmedi başvuru. Hatta dün geri çekilmeyi bile düşündüm. Olumsuz yaklaşmakta haklısınız. Eğer aday gösterilmezsem başvurmayı düşünmüyordum. Hizmetli olmaya hevesli değilim. Devriye olarak katkı yapmak bana yetiyor. Eğer seçilirsem de görevi hakkıyla yapmaya çalışacağım. - OkanfanEvet benim? 11:57, 27 Ocak 2016 (UTC)
 2. Rapsar'a katılıyorum. Aralık 2014'ten bu yana aktif bir devriye. Tartışma sayfasında görebildiğim kadarıyla yeni kullanıcılara çok yardımcı oluyor. Tabi bunu hizmetli olmadan da yapabilir. Devriyelik başvuruları, seçkin içerik ve SAS oylamalarındaki yorumları haricinde temel Vikipedi politikaları hakkında pek görüş bildirmemiş gibi görünüyor. "Uzun uzun yapılan tartışmalara pek katılmam" demiş ama bence hizmetli adayları uzun tartışmalara katılmaktan çekinmemeli çünkü bu sorumluluğu bir-iki kişiye bırakırsak, zamanla projeden bıkıp uzaklaşırlar. Sonuç ne olursa olsun, kendisine bol şans ve katkılarının devamını diliyorum. — Pınar (mesaj) 01:54, 27 Ocak 2016 (UTC)
  Cevap Cevap Pınar, ben onu söylerken kişisel tartışmaları kastetmiştim. Ne diyor ilkeler: içerik üzerine yorum yapınız kullanıcı üzerine değil. Bu tür tartışmalara girmekten sakınıyorum. Ansiklopedi kısmı ile ilgilenmek daha yararlı bence. Dediğiniz gibi hizmetliler tartışmalara katılmalı. Sorumluluğu ben aldıysam da kimseye bırakıp geri çekilmem. - OkanfanEvet benim? 11:57, 27 Ocak 2016 (UTC)
  Yorum Yorum::Tartışmalarda çok rol alsaydınız o zaman da bu kullanıcı tartışmalarda çok vakit kaybediyor, vikipedi'nin işleyişini aksatıyor diyeceklerdi. Bu süreçte yine olumsuz oy vereceklerdi. Çünkü aynısı bana yapılıyor. Devriyelik başvurusu olarak. Nasrettin Hoca misali, karısıyla eşeğe nasıl binse kimseye yaranamazmış. Onun gibi :) Jumpeax (mesaj) 14:29, 5 Şubat 2016 (UTC)
 3. Rapsar ve Pınar'a katılarak, adayın olumlu katkı ve tutumunu tabii ki görmekle birlikte, hizmetliliğin gerektirdiği politika bilgisinin ve bu yöndeki uygulamalarının ele alınıp konuşulabileceği bir veri olmaması dolayısıyla. Dr. Coalmesaj 09:48, 27 Ocak 2016 (UTC)
 4. Yukarıdaki yorumlara katılarak şu an için olumlu bakmıyorum. Bu arada keşke kendiniz aday olsaydınız. Yine sizi aday gösteren arkadaşımız keşke yakın zamanda Hizmetlilik için aday olmasaydı. Seçilsen de seçilemesen de hayırlısı olsun diyorum.--Muratero 21:40, 29 Ocak 2016 (UTC)
 5. Rapsar ve Pınar'a katılıyorum. --Eldarion 12:44, 2 Şubat 2016 (UTC)
 6. Okanfan yardımsever ve nezaketli bir kullanıcı, ilk zamanlar bana da yardımları dokunmuştu, katkılarını maddelere yoğunlaştırmış ve bu çok takdir ettiğim bir konu. Hizmetlilik için biraz daha kararlı olmasının gerektiğini ve hizmletlilerin ilgilendiği konulardaki katkılarını arttırması gerektiğini düşünüyorum. Durum böyle olduğunda destek vereceğimi belirtirim. --KediÇobanı🐈 07:09, 3 Şubat 2016 (UTC)
 7. Okanfan'ın özellikle maddelere olan katkısı Vikipedi'yi geliştirmesi açısından yadsınamaz. Yaklaşık 200 sayfa Okanfan'ın yardımıyla silinmiş diyebiliriz. Bu hizmetli olmak için yeterli bir sayı değildir. SAS'lara katılmaya çalışmış, bunun yanı sıra ilgi gerektirecek olan tartışmalara katılmasının politikalara olan deneyimini daha da artıracağını söyleyebilirim. Şimdilik gördüğüm kadarıyla bunlar hizmetli olması için yeterli değil. Diğer yorumlara katılarak oyumu bu yönde kullanıyorum. Hizmetli ilgisi gerektiren konularda daha aktif olursa sonraki başvurusunda hizmetli olabileceğini düşünmekteyim. --Uğurkentmesaj 14:55, 4 Şubat 2016 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

 1. Kendisi aktif ve iyi işler çıkaran bir devriye. Hizmetli olması için önünde pek engel yok. Ancak olumsuz yorumlara da kısmen katılıyorum. Örneğin silinen katkı sayısı 200 yani en fazla 200 maddeye hızlı sil etiketi koymuş diyebiliriz. Az demiyorum ama daha fazla olabilirdi. Umarım oylamanın sonucu Vikipedi için iyi olur. --Zaitsév 16:10, 2 Şubat 2016 (UTC)

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 • Doruk455, Okanfan'ı aday gösteren kişi olarak bir açıklama vs. yazacak mısınız? Dr. Coalmesaj 17:53, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Doruk455 Oylamaya başlamadan önce kullanıcının adaylığı kabul etmesi gerekir --Zaitsév 22:14, 23 Ocak 2016 (UTC)

Yorum Yorum sayın Okanfan beni kırmadıgınız icin teşekkür ederim ayrıca ben sizin hizmetlitlik hak ettigiz icin degil içimden geldiği için aday gosterdim ama sizin değişiklik sayınıza ve katkılarınızı inceledim bence siz bu hakkı çoktan hak ettiniz zaten Vikipedi hizmetliye ihtiyaci var bu görevi siz layıkıyla yerine getirirsiniz sizi aday gösterdigim icin pişman değilim umarım karar olumlu olur --Doruk455 23:06, 24 Ocak 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Okanfan'ı aday gösteren kullanıcı gerekçe olarak " Kişiyi aday gösterdim çünkü kişi çok fazla katkıda bulunmuş tarafsız bir bakış açısına sahip olduğunu düşüyorum bana samimi geldi " ifadesinde bulunmuş. Hizmetliliğin bunlardan daha fazlasını gerektirdiğini belirtmek istiyorum. Bir de soruları cevaplarsa daha iyi olur bence --Zaitsév 22:40, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum sayın Zaitsév kusura bakmayın ilk defa birini yönetici adayı gosterdigim icin ne yazıcamı bilemedim Doruk455 (mesaj) 09:07, 27 Ocak 2016 (UTC)

Cevap Cevap ben içimden geldiği için aday oldum beli bir amacı yok --Doruk455 (mesaj) 14:50, 30 Ocak 2016 (UTC)

Cevap Cevap Muratero, başka bir kullanıcının beni aday göstermesinde ne sakınca var? Başvuru arşivlerinde bir çok böyle örnek var. Defalarca belirttiğim gibi aday olmayı düşünmüyordum. Doruk'un beni aday göstereceğinden de haberim yoktu. Bununla ilgili önceden ne bir mail ne de mesaj almadım. Sizi aday göstermek istiyorum. Ne dersiniz? gibisinden bir uyarı alsam, Yapmayın, aday olmak istemiyorum derdim. Ayrıca Doruk'un hizmetlilik için aday olduğundan haberim bile yok. Düşünceleriniz benim için önemli. Paylaştığınız için teşekkür ederim. - OkanfanEvet benim? 16:37, 30 Ocak 2016 (UTC)

Size karşı ön yargım yok, bunca yıldır burdayız sizinle tartışmamız bile olmadı.Ancak bunu da belirtmek istedim. Neden derseniz; Hizmetlilik gerçekten zorlu görev. Bu göreve sizin kendinizin talip olması daha yakışık alırdı. En azından kendini ifade edebilirdin. Gene tekrar ediyorum "Seçilsen de seçilemesen de hayırlısı olsun diyorum."--Muratero 18:28, 31 Ocak 2016 (UTC)

Pictogram voting question.png Soru benim hizmetli adayı olmam kötü mü oldu sizin kendi düşünceniz bu mu aday göstermem sizi rahatsız mı etti kaba üslup kullandıysam özür dilerim Okanfan --Doruk455 (mesaj) 20:10, 30 Ocak 2016 (UTC)

Hayır Doruk. Beni aday göstermen de kendin aday olman da beni rahatsız etmedi. Özür gerektirecek bir durum yok. - OkanfanEvet benim? 07:19, 31 Ocak 2016 (UTC)

Cevap Cevap Muratero, önemli olan aday gösteren değildir, aday gösterilen kişinin davranışları önemlidir. Kendisi aday olmadı diye olumsuz bakmak oldukça mantıksızdır --İnternionmsj 11:34, 4 Şubat 2016 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: Hepsiyle ilgilenirim.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Yazdığım maddelerin hepsi güzel. Lakin, en zevkle hazırladığım Dr. Nicolaes Tulp'un Anatomi Dersi'dir.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: İkisiyle de eşit şekilde ilgilenirim.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Böyle bir şeyi bir kaç kez yaşadım. İlki tecrübesizliktendi. Yani ben haksızdım. Lakin, diğerlerindeki tutumunu yine olsa değiştirmezdim.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Bu kullanıcının nasıl bir kural ihlali yaptığına bağlı. Kuklacık kullananlara bile süresiz engel verilmesi bana göre tartışılır bir konu. Mesela Kullanıcı:Zebraacık kuklacık kullandığı gerekçesiyle süresiz engele mahkûm edilmiş. Kullanıcı:Şeb'in kuklacıklarından biriymiş. Daha önce Kullanıcı:Cikolatalipasta diye bir hesab kullanıyordu. Bu elbette kural ihlali. Lakin niye kukla kullanmış? Oylamalar da bir kaç oy vermek için mi? Vandalizm yapmak için mi? Hayır. Bu hesapları şifresini unuttuğu için açmış. Hatta sifreyibirdahaunutursamolurum diye de bir hesap oluşturduğunu hatırlıyorum. En son Zebraacık olarak hesap açmış ve başarılı bir şekilde devriye de olmuştu. Huggle'da kullanarak güzel işler yapıyordu. Şimdi bu durumda bence süresiz engel verilmesi yanlış. Telif hakkı ihlâli, TBA ihlali, telifli dosya yükleme, nezaketsizlik yapma ve diğer durumlarda uyarılması eğer sonuç iyi olmazsa süreli engel verilmesini tercih ederim.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Anonim kullanıcıların vandal olanı da var, güzel bir şekilde katkı yapanı da. Yani bu konuda tarafsızım. Tartışmada ise kim doğruyu söylüyorsa onu önemserim.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Benim verimimi ciddi şekilde düşürecek bir huyum yok.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Sayfaların yarı-korumaya alınması vandalları durdurmak için iyidir. Dinî bayramlarda ilgili maddeler çok vandalizme uğruyor. Diğer maddelerde de böyle durum yaşanırsa yarı-korumaya alınması taraftarıyım.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: İlk ilkeyi ihlal eden bir kullanıcı vardı. Defalarca uyarılmasına rağmen durmadı ve süresiz engellendi. Ben de uyarır, yaptıklarına son vermezse engellerdim.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Yok.
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: Böyle bir şeye gerek yok bence.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Troll vandalizm yapma dalında yüksek lisans yapmış kişidir bence:) başka bir hizmetli tarafından engellenene kadar vandalizm yaptığı maddeleri ve sayfaları korumaya alırdım.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: Sanal ortamda böyle bir ansiklopedinin olması çok güzel. Ben bu güzelliğe katkı yapmak ve onu bozmaya çalışanlarla mücadele etmek için burdayım.

Sebastian James[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 18:01, 8 Şubat 2016 (UTC)

Sebastian James (MesajKatkılarİstatistikler) – Merhaba. Vikipedi'ye genellikle her gün girip değişiklikler yapan bir kullanıcıyım. 3 yıl ve 6 ay önce Vikipedi'ye katıldım. Vikipedi benim için çok özel bir yer oldu artık. Bazen hatalar yaptım, bir daha yapmamaya özellikle özen gösterdim. Anlamadığım ve/veya bilmediğim konularda hep diğer kullanıcılardan yardım istedim. Sağolsunlar şu ana kadar herkes yardımıma cevap verdi. Zaman zaman benden de yardım istendi. İsteyenlerin hepsine elimden geldiğince yardım ettim. Şimdiyse hizmetli olmaya yetecek kadar tecrübeli olduğumu tahmin ediyorum. Sorularınızı bekliyorum. İyi günler. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 18:01, 25 Ocak 2016 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Bence olumlu. Beraber bir zamandır bazı sinema konulu sayfalarda çalışıyorum. İş birliğine açık ve yardım etmeyi seven bir kullanıcı. Hizmetliliğin getireceği ek sorumlulukların altından kalkabilecek yapıda.--Narsilien (mesaj) 10:31, 26 Ocak 2016 (UTC)
 2. bence de olumlu çünkü kullanıcının katkılarına baktım büyük çoğu vandalizim ile mücadele açısından hızmetli olması yarar sağlayacaktır zaten aktif hizmetli sayısı çok az hizmetli sayısı da az 26 tane vikipedi nin hizmetliye ihtiyacı var ve bu görevi de layığıyla yerine getirir saygılılar -- Doruk455 13:03, 26 Ocak 2016 (UTC)
 3. bence de olumlu hizmetli sayısının fazla olması ve hizmetlilerin aktif olması Vikipedi'nin yararına sağlayacaktır--Osman4466mesaj 12:24, 26 Ocak 2016 (UTC)
 4. Olumlu bakıyorum şahsen,Vikipedinin daha fazla hizmetliye ihtiyacı var ve kullanıcının katkılarında sorun görmüyorum --İnternionİleti 17:29, 26 Ocak 2016 (UTC)
 5. Vikipedi'nin hizmetliye ihtiyacı olduğunu ve kendisinin de çalışkan, dikkatli ve donanımlı olduğunu düşünüyorum. Vikipedi'ye hizmetli olarak daha çok katkı sağlayacaktır.Frock~trwiki (mesaj) 09:02, 2 Şubat 2016 (UTC)
 6. Herhangi bir mahzur görmüyorum. İstekli, iş yüküne destek olmak isteyen kullanıcılara destek olmak hepimizin öncelikli görevi olmalıdır. Jumpeax (mesaj) 17:03, 2 Şubat 2016 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Katkılarınız için teşekkürler, emeğinize sağlık. Kullanıcı iyi niyetli, üslubu gayet iyi benim gözlemime göre. Ancak hizmetlilerin politika danışan değil, danışılan kullanıcılar olması gerekli, hizmetlilik işleriyle uğraşması gerekli. Kendisinin 112 silinen değişikliği var. Çok basit ve kaba bir matematikle, bunların hepsi hızlı sil şablonu eklemek olsa, kendisinin çabasıyla 112 madde silinmiş. Bir hizmetli madde silme başta olmak üzere bu ve buna benzer işlerle ilgilenmesi için seçiliyor. Gördüğüm kadarıyla kendisi zaten bu işlerle uğraşmıyor, hizmetli olmasına da gerek yok :) Güzel maddelerini yazmaya devam ederek Vikipedi'ye daha çok katkıda bulunacaktır, bence.--RapsarEfendim? 21:42, 26 Ocak 2016 (UTC)
  • Cevap Cevap Çok fazla silme işleriyle uğraşmıyordum, şimdiki dönemlerde başladım. Bu yüzden az gözüküyor. Hizmetli olabilirsem uğraşacağım elbet. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 08:15, 2 Şubat 2016 (UTC)
 2. Vikipedi'yi ve politikaları ilgilendiren önemli tartışmalarda fikir beyan etmemiş gibi görünüyor. Yoruma açık olan bazı politikaları nasıl uygulayacağı hakkında herhangi bir izlenimim yok. Tartışmalarda daha aktif olmasını dilerim. — Pınar (mesaj) 02:01, 27 Ocak 2016 (UTC)
 3. Bir diğer adaylıkta olduğu gibi, kullanıcının olumlu tutumu tabii ki gözden kaçıyor değil fakat politika bilgisine ve hizmetli olması hâlinde uygulamasının nasıl olacağına dair bir izlenim edinemiyor olmam dolayısıyla. Dr. Coalmesaj 09:50, 27 Ocak 2016 (UTC)
 4. Yukarıdaki 3 yoruma katılarak kullanıcının hizmetli olamayacağını düşünüyorum --Zaitsév 11:03, 27 Ocak 2016 (UTC)
 5. Yukarıdaki gerekçelere katılmaktayım. --KediÇobanı🐈 22:20, 30 Ocak 2016 (UTC)
 6. Biraz daha deneyime ihtiyaç var. Yukarıdaki yorumlara katılıyorum.--Fikirmsj 08:09, 2 Şubat 2016 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

 1. Daha tecrübe kazanmak gerektiğini düşüyorum şöyle ki 4,630 değişiklik ile 88.3% gibi bir oran yakalamışsın ancak Tartışma ve Vikipedi tartışma değişikliklerinin toplamı 30'u geçmiyor. Katkıların göz ardı edilemez ancak hizmetli kişiler tartışma sayfalarında ve diğer alanlarda sitenin selameti için daha aktif olurlar önümüzde ki süre boyunca bu konularda daha aktif çalışırsan görevi hak ettiğini düşünüyor olacağım Ιβο (mesaj) 15:50, 2 Şubat 2016 (UTC)
 2. Olumsuz oylardaki yorumları dikkate alarak, bu eksiklerinizi giderdikten sonra hizmetli olarak seçilebileceğinizi umuyorum. Hizmetli olmadan da Vikipedi'ye büyük katkılar yapmak mümkün. Alexandre M. 20:46, 2 Şubat 2016 (UTC)
 3. Kullanıcı aktif, yardımsever, uzun süredir buralarda ve işleyişe hakim, tarafsızlık ilkesine de bağlı gibi görünüyor lakin İbo'ya da aynen katılıyorum. Çok arada kaldım ben. Olumlu olması biraz daha ağır bassa da kesin bir karar veremiyorum. Sputnik1907 (mesaj) 22:49, 2 Şubat 2016 (UTC)
 4. Sebastian James, gayet çalışkan ve yardımsever bir kullanıcı. Sinema ile ilgili iş birliği projesinde kendisinin üretici ve onarıcı katkılarına şahit oldum. Gerekli politikalara hakim olduğundan şüphem yok. Lakin biraz daha tecrübe gerek diyorum. Kendisi de söylemiş yukarıda daha yeni başlıyorum silme işleriyle ilgilenmeye diye. Sadece silme değil, tartışmalarda da (SAS, SRA, SMA ve s.) daha aktif olun. Hizmetli olabileceğinizi gösterin. Bir sonraki başvurunuzda olumlu oy kullanabilmek isterim ben. İyi çalışmalar. - OkanfanEvet benim? 07:02, 4 Şubat 2016 (UTC)

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcının hizmetli olması yarar sağlayacaktır vikipedinin himetliye ihtiyacı var Doruk455 (mesaj) 17:54, 26 Ocak 2016 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

 • Pictogram voting question.png Soru neden hizmetli olmayı düşüyorsunuz amacınız ne hizmetli olunca yapacağınız şeyler neler mesela nelerle ilgileneceksiniz yapacağınız ilk şey ne --Doruk455İleti 14:21, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap İlk şey diye bir kesinlik koymadım. Tarafsız olduğumu, Vikipedi yapısını biliyor olduğumu, grup çalışmasına uygun olduğumu ve problemler karşısında soğukkanlılığımı koruduğumu düşündüğüm için hizmetli olmaya karar verdim. İyi bir hizmetlinin neler yapması ve nelere dikkat etmesi gerekiyorsa elimden geldiğince hepsiyle uğraşacağım. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 13:13, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru hizmetli sayısının az olması konusunda ne düşünüyorsunuz hizmetli sayısının artması istiyor musunuz bu konuda ne düşüyorsunuz saygılarımla Doruk455 (mesaj) 16:44, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap 834 bin kullanıcının sadece 26'sının hizmetli olması gerçekten kötü bir şey. Tabiki de artmasını isterdim. Hizmetli nitelikli birçok kullanıcı var ancak önemsemiyorlar ya da çeşitli nedenlerden ötürü aday olmuyorlar. En azından her hizmetli olabileceğini düşünen kullanıcının adaylığını koymasını isterdim. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 17:25, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru aktif olmayan hizmetliler konusunda ne düşüyorsunuz silinecek bir sürü sayfa var siinmeye aday çok sayfa var sorunlu dosyalar var devriyelik başvurusu sayfasıda çok boşlanmış gibime eliyor hizmetlilerin çoğu buna vakit ayıramıyor çoğu da aktif değil siz bu sorunlara ilgili nasıl bir tutum sergiliyeceksiniz şahsen çok rahatsızım siz bunlarla ilgilenecek ve aktif olacak mısınız bu son sorumdu cevaplarsanız sevinirim ben bu konularla ilgilenilmesini istiyorum saygılarımla sizi sıktıysam özür dilerim Doruk455 (mesaj) 18:04, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Olur mu hiç öyle şey? Ben soru bekliyorum zaten :) Hizmetli olmanın Vikipedi'deki diğer statülerden çok bir farkı bulunmamakta. Sayfaları silmek, korumaya almak önemli zaten. Bu faaliyetlerin çok hızlı olmadığının farkındayım, aday olmamın en önemli sebeplerinden biri de bu. Elimden geldiğince bu olaylarla da ilgileneceğim hizmetli olursam. Aktif olmayan hizmetliler hakkında pek fazla yorumda bulunamayacağım. Yani aktif olamamaları için illaha ki bir sebep vardır ki çoğu kullanıcı her gün aktif olamıyor. Bir sorun yok bana göre. İyi günler. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 18:25, 26 Ocak 2016 (UTC)
1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: Tahminimce hepsiyle uğraşacağım. Sıcak bakmadığım bir şey yok şimdilik.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Kesin bir favorim yok, fakat uzun maddeleri yazarken diğerlerine kıyasla daha çok keyif alıyorum.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Denge konusunda pek bir düşünmedim açıkçası. Tabikide görevlerimi çok geçmeden yerine getirmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım fakat bunların katkılarımı etkileyeceğini düşünmüyorum.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Yaşamadım diye hatırlıyorum. Yaşasaydım bile doğrusu için araştırmalarda bulunur ve diğer kullanıcılardan yardım isteyebilirdim.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Çok fazla uyarıldığı halde hala devam ediyorsa süresiz engellenmesinde bir sakınca görmüyorum. Onun dışında insiyatif kullanarak süreli bir engeli tercih ederim.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Anonim kullanıcılar Türkçe Vikipedi'de genellikle kaynaksız bilgiler ekleyen ve/veya vandallık yapan kullanıcılar maalesef. Ama hizmetlinin diğer kullanıcılardan bir farkı yok, sadece daha tecrübeliler. Jimmy Wales bile bundan bahsetmişti. Yani ikisinin fikri de benim için eşit derecede önemlidir.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Verimimi düşüren bir huyumun/alışkanlığımın olduğunu düşünmüyorum.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Özellikle sık sık vandalizm yapılıyorsa koruma altına almaya sıcak bakarım.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Bir ansiklopediyi ansiklopedi yapan kurallar bunlardır zaten. İhlal edenler olması gerektiği gibi uyarılır. Hala ihlal etmeye devam ediyorlarsa engellenebilirler.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Yok.
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: Gereksiz bir faktör olduğunu düşünmüyorum.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: İnternet trollüğü mecazi anlamdan İskandinav mitolojisindeki çirkin yaratıklara benzetilebilir. Tam tanımını yapmak güçtür. Trollerle tek başına baş edilmesi zor olduğundan diğer kullanıcılardan yardım istemek durumunda kalırdım.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: Katkı yapmak hoşuma gidiyor. Sanırım tam olarak bir nedeni yok. Hoşuma giden bir şeyi yapmaya devam ederim tabii.

Doruk455[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 16:37, 12 Şubat 2016 (UTC)

Doruk455 (MesajKatkılarİstatistikler) – ben vikipediye 3 yıl evvel katıldım hatalarım oldu ama her hatamda bir ders aldım hayat bana yaşanacak bir ömür varsa hatalarından ders almalısın dedi çok zorluklar yaşadım ama yılmadım kazandım vikipediye üye olduğumda yeni doğmuş bir bebek gibiydim zaman geçtikçe büyüdüm ve bilgi sahibi oldum bu sitede üyeliğim müddetçe çok engel yedim ama hatalarımdan ders aldım biliyorum hizmetlilik çok ağır tecrübe ve sorumluk ister bunun farkındayım ve buna hazırım bunun üstesinden geleceğime inanıyorum hata yapmayacağım her insan hata yapar ama hatasını anlar ve düzltmeye çalışır bende hatalarımı düzeltmeye hazırım eğer hazır olmasaydım başvurmazdım öncelikle bana çok yardımı dokunan sakhalinio ya ve beni devriye yapan sorularıma cevap arayan bulduğunda da benimle paylaşan sevgili viki arkadaşım abim zaitseve çok teşekkür ederim lütfen oy kullanırken olumlu yada olumsuz lütfen düşünün öyle kullanın benim için burada adaylığı kazanmam değil deneyim kazanmam ve sizin benimle ilgili görüşlerinizi öğrenmem önemli ben kaldıramadığım yükü taşımam bu yükü kaldıra bileceğimi düşündüğüm için başvurdum bana destek veren herkese teşekkür ederim Doruk455 (mesaj) 16:37, 29 Ocak 2016 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Kullanıcının katkıları ve niyetiyle ilgili hiçbir olumsuz düşüncem bulunmamasına rağmen, sanıyorum gençliğinden dolayı üslubunun henüz yeterince sakin ve yerleşik olmadığını düşünüyorum. (Aşağıdaki sorulara verilen cevaplarda da görülüyor.) Çeşitli ihlâller karşısında veya başka konularda, kullanıcılarla kurması gereken iletişimde bunun -şimdilik- önemli bir dezavantaj olduğuna inanıyorum. Dr. Coalmesaj 22:00, 29 Ocak 2016 (UTC)
  Cevap Cevap sevgili Dr. Coal öncelikle oyunuz için teşekkür ederim şu anda 15 yaşındayım sizce size göre kaç yaşındayken hizmetli olabilirim 12 yaşında vikipediye kaydoldum fikrinizi alabilir miyim sevgilerimle --Doruk455 (mesaj) 09:48, 30 Ocak 2016 (UTC)
  Herhangi bir yaş koşulu sunmadığım görülüyor. Bahsettiğim, gençliğinize bağlı olarak üslubunuzu yerleşik ve yeterli bulmadığım, yani farklı bir konu. Dr. Coalmesaj 10:52, 30 Ocak 2016 (UTC)
 2. Hizmetlilik için yeterli seviyede olduğunu düşünmüyorum. Değişiklik sayısı ve Telif ihlali ve intihal suçlarından ceza görmen eksi bir puan. Ιβο (mesaj) 22:05, 29 Ocak 2016 (UTC)
  Cevap Cevap yalnız dikkat ederseniz o zaman bilmiyordum şimdi biliyorum ayrıca bahsettiğiniz olaylar 2 yıl önce yaşanmış 2 yılda insan değişmez mi tecrübe kazanmaz mı yani her insan hata yapar ama hatasından döner bilgi ve tecrübe sahibi olur sevgili Ιβο --Doruk455 (mesaj) 09:42, 30 Ocak 2016 (UTC)
 3. Hizmetli olmak için biraz daha deneyime ve amaca ihtiyaç var bence, sorulara verilen cevaplara baktım da göç yolda dizilmiyor malesef. --KediÇobanı🐈 22:12, 30 Ocak 2016 (UTC)
 4. Kesinlikle zamana ihtiyaç var. Sorulara verilen cevaplarla birlikte Üslubu da yeterli bulmadım.--Fikirmsj 08:11, 2 Şubat 2016 (UTC)
 5. Bence de hizmetliliği için oldukça erken bir zaman--İnternionmsj 10:23, 2 Şubat 2016 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum ne demek istediğinizi anlamadım sevgili Jumpeax saygılar iyi geceler iyi vikiler --Doruk455 21:11, 6 Şubat 2016 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: ne paylaşacağımı düşünmedim henüz silinecek sayfalar devriyelik başvurusuyla ilgilenirim diğer vikipedistlerin düşüncelerini öğrenirim
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: en çok hoşnut olduğum madde yok
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: vakit buldukça ikisini de yapmayı düşüyorum ortak bir denge kuracağım
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C:Hayır yaşadığımı hatırlamıyorum
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Elbette veririm ona torpil mi tanıyayım elbette hak ettiyse veririm hiç bir suç cezasız kalmamalı
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Onlarda sonuçta vikipediye katkıda buluyor onları küçümsemem sadece belirli kişiye özel değil herkesin fikrini önemserim düşünürüm ona göre karar veririm
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Yok
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: gerekirse olur ama sürekli olmasına sıcak bakmıyorum
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: bu kullanıcılara hangi ettiğini veririm vikipedi politikaları ihlal edilemez
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Yok
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: değiştireceğimi düşünmüyorum
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: vikipeye katkıda bulunmam yeni bilgileri paylaşmam hoşuma gidiyor ve böyle yapamaya devam edeceğim
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Geçersiz. Kullanıcı adaylığı kabul etmediği için oylama kapatılmıştır. --Superyetkinileti 18:39, 5 Şubat 2016 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 0
 Destek: 0
 Karşı: 0
 Tarafsız: 0

Mavrikant[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 13:39, 19 Şubat 2016 (UTC)

Mavrikant (MesajKatkılarİstatistikler) – Bu kullanıcıyı aday gösteriyorum çünkü MediaWiki ad alanında hizmetlilerden daha çok katkı sağlıyor ve kullanıcının bu konuda yeterli tecrübeye sahip olduğunu düşünüyorum ayrıca başarılı bir teknisyen bu görevin üstesinden gelebilir --İnternionmsj 16:14, 5 Şubat 2016 (UTC)

İnternion Teşekkür ederim fakat şuan ilgilenmek istediğim başka konular var. Belki daha sonra. İyi Vikiler. --Mavrikantmsj 17:10, 5 Şubat 2016 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C:
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C:
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C:
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C:
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C:
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C:
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C:
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C:
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C:
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C:
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C:

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.