Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hizmetlilik başvuruları, Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır (esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır). Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği %85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.

Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Vikiçizer[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 21:41, 21 Aralık 2019 (UTC)

Vikiçizer (MesajKatkılarİstatistikler) – Herkese merhaba. Vikipedide kayıtlı bir kullanıcı olarak 13. yılımdayım, eski kullanıcılar 2009-2019 yılları arasında iki dönem hizmetlilik, bir dönem bürokratlık sorumluluğu verildiğini hatırlayacaktır. Şu an üçüncü dönem hizmetlilik için karşınıza çıkmış bulunuyorum. Topluluk izin verirse yine elimden ne geliyorsa Vikipedi için ortaya koymaya devam edebilirim. "Sil/engelle/koru" fonksiyonlarını politikalara uygun kullanmaya çalışacağımdan şüpheniz olmasın, bu fonksiyonların öbür yüzü "geri getir/engel kaldır/koruma kaldır" konusunda ısrar eşiğimin çok düşük olduğu malumunuzdur, yani makul her durumda "tartışma" da dahil olmak üzere "geri dönüş" gözettiğim bir ilkedir. Hizmetlilerin diğer bir yetkisi olan "kullanıcı hakları"nı değiştirme konusunda da diğer kullanıcıların görüş ve önerileri ben de hep etkili olmuştur, devriyelik ve beyaz liste konusunda Topluluğun kolaylaştırma geleneğine hep uymaya çalıştım. Bu yetki ve fonksiyonlardan ziyade hizmetlilerin yol gösterme, rehber olma, arabulma, uzlaşma, politika oluşturma ve uygulama konularında sorumluluk duygusuna sahip olmalarını savundum, buna göre davranmaya çalıştım. Vikipedi içindeki değişik tartışmaların hakkaniyetle ve politikalara uygun sonuçlandırılmasının bu sorumlulukla ilgili olduğunu düşündüm. Bu dönemde diğer hizmetlilere her konuda yardımcı olmak yanında özellikle tartışma sonuçlandırma ve çatışmaları önleme konusunda yeni ve modern yöntemleri tüm kullanıcıların işbirliğiyle denemeyi/uygulamayı düşünüyorum. Bazı kullanıcıların eşsiz öneri ve destekleriyle bir takım denemelerimiz olmuştu, bu uygulamaları daha ileri ve daha başarılı seviyeye taşımanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Editör yönümden çok hizmetlilik işlerine daha fazla vakit ayırmayı planlıyorum. Mutlaka eksiklerimiz ve hatalarımız da çok olmuştur, yanlış anlamışızdır/yanlış anlaşılmışızdır, bunları hep düzeltme ve asgariye indirme çabası içinde oldum. Topluluk izin verirse; sorumluluğu adil, bağımsız ve tarafsız bir şekilde yine yerine getirmeye çalışacağım. Topluluk izin vermezse; Vikipedide bir editör olarak devam etmeye çalışacağım. Herkese çok teşekkür ederim, saygılarımla. Vikiçizer (mesaj) 21.41, 7 Aralık 2019 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

  1. Vikiçizer, güncel politikaları yakından tanıyan, bunları uygulamada hızlı, iletişime ve işbirliğine açık, kullanıcı dostu bir hizmetliydi. Prosedür olmasa eski görevinin hemen iade edilmesini isterim. --Ali Haydar (mesaj) 22.02, 7 Aralık 2019 (UTC)
  2. Geçmiş dönemde hizmetlilik görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirdiğine tanık olduk bir çoğumuz. Fazla zaman da geçmedi üzerinden diyebiliriz. Bu sebeple görüşüm olumlu.--Pragdonmesaj 07.16, 8 Aralık 2019 (UTC)
  3. Daha önceki hizmetlilik dönemlerinde sorumluluklarının farkında olduğunu, görevlerini ihmal etmediği için yeniden seçilmesi ziyadesiyle faydalı olacaktır diye düşünüyorum. — HazanEvet benim? 06.17, 10 Aralık 2019 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Vikiçizer, hizmetli olarak görev alarak Vikipedi'ye katkıda bulunmak istediğin için teşekkürler. Görüş bildirecek kullanıcılara kılavuzluk etmesi için aşağıdaki sorulara yanıt vermeni rica ediyoruz.

Sorulara cevabım değişmediği için buradan bir önceki başvurumdaki cevaplarıma bakılabilir sanıyorum. --Vikiçizer (mesaj) 21.44, 7 Aralık 2019 (UTC)

bu kadar kısa süreli uzaklaşma için görevlerin iade edilip tekrar aday olunmasının gerekçesini merak ediyorum doğrusu.. --kibele 11.56, 8 Aralık 2019 (UTC)

  • Hizmetli olduğunuz dönemde oldukça aktiftiniz. Pek çok hizmetlinin müdahil olmak istemediği konularda devreye girmekten çekinmediniz. Bu özelliklerinizle görevini hakkıyla yapan bir hizmetli olduğunuzu düşünüyorum. Yalnız bir kullanıcıyla yaşadığınız ve sonunda o kullanıcıyı defalarca engellediğiniz olaylar dizisi aklımda kalmış. 7-23 Eylül 2017 tarihleri arasında Kullanıcı:Nushirevan11'i dört kez ve süreler her seferinde daha uzun olacak şekilde engellemişsiniz. İlk engel sanırım başka kullanıcılar ile yaşanan politika ihlallerine ilişkindi. Ancak ondan sonraki engeller yanlış hatırlamıyorsam size karşı yapıldığını iddia ettiğiniz nezaket ihlalleri ve kişisel saldırılardı. Eğer durum benim hatırladığım gibiyse size karşı gerçekten politika ihlaline varacak ve engel gerektirecek bir nezaketsizlik yapıldı mı, yapıldıysa verilmesi gereken engeli bir başka hizmetlinin vermesi daha doğru olmaz mıydı? Hangi engelin hangi kullanıcıyı hedef alan politika ihlali nedeniyle verildiğini bağlantı sunarak kısaca açıklayabilirseniz memnun olurum. Adaylığınız hayırlı olsun.--BSRF 💬 10.10, 9 Aralık 2019 (UTC)
  • Ben de bu kadar kısa sürede neden hizmetlilikten istifa edilip tekrar tekrar başvurulduğunu merak ettim doğrusu. Uzunca bir süre aktif olunmuyorsa ya da artık hizmetlilik yetkilerini kullanılmasına sıcak bakılmıyorsa istifayı anlarım (ya da diğer sebeplerden ötürü), ancak ikinci (ya da üçüncü) kez aynı şeyin yapılmasını, bu kadar kısa aralıklarla yapılmasını anlayamadım. Elbette nedenleri vardır ama ben de sormak istiyorum. Onun dışında zaten istifanın olmaması ve kendisinin hizmetli olarak kalmasını yeğleyen bir kullanıcıyım.--NanahuatlEfendim? 20.30, 9 Aralık 2019 (UTC)