Şablon:Sil

Page korumaya alındı
Yüksek riskli bu şablon, değişiklik yapılmasını önleme amacıyla süresiz olarak korumaya alınmıştır.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu sayfa hızlı silinmeye adaydır!


Hızlı Sil Bu sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme politikası gereğince silinmesi için etiketlenmiştir ve bir hizmetli tarafından incelemeyi beklemektedir.
Sayfanın silinmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, gerekçenizi tartışma sayfasında belirtiniz ya da silinmeyi gerektiren durumu ortadan kaldıracak şekilde sayfayı düzenleyiniz.
Sağdaki "Göster" düğmesine tıklayarak hızlı silme koşullarına göz atabilirsiniz

(Lütfen bu metni sadece gerekli kuralları hatırlamak için kullanın, VP:HS sayfasındaki kuralları bildiğinizden emin olun. İlgili kriterin aşağıdaki kısaltmalar dışında ek şartları olabilir.)

G1: Anlamsız karakter dizisi — G2: Deneme — G3: Vandalizm — G4: Önceden silinmiş metin — G6: Kullanıcı talebi — G7: Silinmiş sayfanın tartışması — G8: Temizlik amacıyla — G9: Telif — G10: Saldırı — G11: Reklam — G12: İlgisiz tartışma

M1: Taslak kriterlerini sağlamayan madde — M2: Farklı bir dildeki madde — M3: İçeriksiz madde — M4: Başka bir Wikimedia projesine aktarılan madde — M6: Kayda değer olmayan konulu madde — M8: Düzen ve ansiklopediklik açısından uygunsuz madde — M9: Makine çevirisiyle oluşturulmuş madde

Y1: Boşa yönlendirme — Y2: Kötü yönlendirme — Y3: Farklı isim alanları arasında yönlendirme

D1: Çift kopya dosya — D2: Bozuk/boş dosya — D3: Uygunsuz lisanslı dosya — D6: Adil kullanımı hatalı belirtilmiş dosya — D8: Ansiklopedik açıdan değersiz dosya - D9: Kullanışsız dosya - D10: Vektörel dosya - D11: Şüpheli dosya - D12: Tanımlanamayan dosya - D13: İçeriği kaynaklandırılamayan dosya

K1: Boş kategori — K2: Yeniden isimlendirme kategorisi — K3: Şablon kategorisi

KS2: Var olmayan kullanıcı — KS3: Adil kullanım galerisi — KS4: İlgisiz kullanıcı sayfası

Ş1: Kışkırtıcı/bölücü şablon — Ş2: Kullanılmayan şablon

P1: Madde olarak silinebilecek portal — P2: Kriterleri sağlamayan portal

Hizmetliler için: Lütfen sayfanın geçmişini incelemeden silme işlemini gerçekleştirmeyiniz.


Gerekçe: Silinmesi için neden belirtilmemiş!
Lütfen bu şablonu {{sil| gerekçe }} biçiminde kullanınız.
İsteyen: Bu sayfa üzerindeki en son değişiklik, 2 yıl önce ToprakM (katkılar | kayıtlar) tarafından gerçekleştirildi.
Şablon belgelemesi[gör] [değiştir] [geçmiş] [temizle]
Aşağıdaki şablon belgelemesi Şablon:Sil/belge sayfasının görüntüsüdür. [değiştir]

Kullanım

Şablonun Kullanımı: {{sil|silme isteme sebebi ile ilgili açıklama}}

  • Örnek 1: {{sil|Sayfada deneme yapılmış.}}
  • Örnek 2: {{sil|Sadece dış bağlantı içeriyor.}}

Alttaki açıklamalar: Yardım:Sayfa silme'den alınmıştır.

Bu kadar çoklu/çeşitli katılımın olduğu bir ortamda bazen uygun olmayan makalenin silinmesi gerekebilir. Makaleyi silmeden önce ilk olarak geçmiş versiyonu olup olmadığına bakılmalı ve eğer var ise en son düzgün haline çevrilmelidir. Vikipedi'de bir makaleyi silmek iki şekilde mümkündür.

Maddenin içeriğini kısmen ya da tamamen silmek

Eğer bir madde sizce Vikipedi Ansiklopedi ilkelerine uygun değilse, maddede değişiklik yaparken olduğu gibi içerikten gereksiz kısım silinip makalenin kaydedilmesi yeterlidir. Eğer maddenin tümden silinmesi gerekiyorsa, yine maddede değişiklik yapıp içeriğinde en başa {{sil|silme isteme sebebi ile ilgili açıklama}} ekleyerek, o maddenin silinebilirler kategorisinde yer almasını sağlayabilirsiniz.

  • Örnek 1: {{sil|Sayfada deneme yapılmış.}}
  • Örnek 2: {{sil|Sadece dış bağlantı içeriyor.}}

Bunu yaptığınız takdirde mutlaka özet hanesine de neden silinmesi gerektiğini belirtmeniz gerekir. Ayrıca detaylı açıklamanız var ise maddenin tartışma sayfasını da kullanabilirsiniz. Sebep göstermeden "sil" etiketi koymayın. Eğer silinme sebebi reklam, hakaret gibi Vikipedi'de durması iyi olmayacak bir sebep ise maddeye "sil" eklerken mutlaka içeriğini tamamen boşaltınız.

"sil" koymak mutlaka silineceği anlamına gelmez. Bu sadece sizin silinmesini doğru bulduğunuz anlamına gelir. Uygun bulunduğunda silme işlemi tamamen gerçekleştirilecektir.

Şablon silmek

Şablonlar içeriklerini yazılı bulunduğu her sayfaya taşıdıklarından, herhangi bir şablona konacak sil etiketi bağlı bulunduğu tüm sayfalarda da çıkacağından yanlış bir uygulamaya sebep olur. Bu sebeple şablonunu silinmesi için <noinclude>{{sil|sebep}}</noinclude> koymanız gerekmektedir.

Makaleyi içeriği, adı ve geçmişi ile birlikte tümden silmek

Bu eylemi sadece Vikipedi hizmetlileri gerçekleştirebilir. Hizmetliler ayrıca silinen bir sayfayı geri de getirebilirler. Eğer yapılan silinme işleminin hatalı olduğunu düşünürseniz silme işlemini yapan hizmetlinin tartışma sayfasına gerekçesi ile birlikte mesaj bırakabilirsiniz. Makaleye ilk baştan da başlamanız mümkün elbette.

Silerken silme talebinizin nedenini tartışma bölümüne yazabilirsiniz.

Bakınız: