Kullanıcı:Nerval

Vikipedi, özgür ansiklopedi
`NeRVaLOnur Aydın

Mesaj

E-mail

Katkılarım

Projeler

Vikipedi Ana Sayfa Tasarımı - Nerval 2007.1 :)

Wikitr500003k.png

Wbar transp.gifNerval?Wbar transprev.gif

Merhabalar, ben nam-ı diğer Nerval. 21 Nisan 1980 model, çok kullanılmış, beyni az biraz çürümüş, tozutma manyama ve delirme safhalarını birer birer aşmış, yaşamın ne olduğunu hala çözememiş ve çözmeyi de ummayan, boş vakitlerini Vikipedi, müzik, ve okumakla geçiren, hiç bir düşünceyi radikal olarak benimsemeyen, Onur Aydın ismi ile doğmuş, 13 yaşında Fransa'da okuduğu dönemde Fransızca hocasının ismini telaffuz edememesi üzerine (Onur bir anda "onüğ" oluyor); çok sevdiği Fransız şair Gerard de Nerval'in "Nerval" takma ismini benimseyen, ardından da yaşamı Nerval ile garip bir şekilde paralel giden, eline geçen tüm müzik aletlerini çalabilen, şimdilik ruhunu rahatlatma amaçlı şarkı ve beste yapan, şiir, roman, hikaye, senaryo yazan, Fransa'da Ecole des Roches'da, Türkiye'de Galatasaray Lisesi'nde, Amerika Birleşik Devletleri'nde Kaliforniya eyaletinin Los Angeles semalarında Santa Monica College'de Bilgisayar Mühendisliği, L.A. Pierce College'de Tiyatro ve Uluslararası İşletme, American Intercontinental University'de Uluslararası İşletme, ve Pepperdine University'de İşletme okumuş, vakti zamanında Gameshow dergisinin webmasterlığını yapmış, Audacity, Gimp, Yoper, Gentoo ve Debian'ın developper listelerinde saçma sapan talep e-mailleri yazmış, Ubuntu'da da bir süre bulunmuş ama ardından milletin acayip para kazandığını görünce ne uğraşıcam yahu demiş, ayrı bir denklemde Galatasaray.To siteler grubunu yönetmiş, yüze yakın web sitesi, GOP, katalog, logo tasarımı yapmış, Andersen ve KPMG'de bir süre çalışmış, son iki yılda da News Corporation ve DreamWorks'de önce normal ardından freelance ardından ücretsiz (salak olduğu için) çalışmış, en sonunda yeter yahu diyip Türkiye'ye askerliğini yapmak için gelip son 7 aydır uğraşmış ama başarılı olamamış, iki kez şirket kurup batırmış, ama yaşamdan ümidini hala yitirmeyen, öylesine bir insanımdır. İlginç yanım sanırım Vikipedi'nin kurucu üyesi olmam, ilk Ana Sayfa'nın tercümesini yapmam ve kategorilere ayırmam, belli başlı dokümanların bir çoğunu yazmam, ilk günden beri de burada olan sanırım tek kullanıcı olmam. Deviantart'da grafik karalar, Usefilm ve sağa sola fotoğraflarımı koyar, Arada bir şarkı söyleyen, internette her taşın altından sanırım çıkarım.

Wbar transp.gifVikipedi felsefemWbar transprev.gif

1. Altın Kural : Vikipedi bir ansiklopedinin yandan yemişidir.

Vikipedi tamamen bir ansiklopedi değildir. Normal bir ansiklopedide referans olmaz, resimlerin eser sahibi dışında hiç bir bilgisi sunulmaz, tek cümlelik hatta 3 kelimelik yığınla madde bulunur, yazarları da yığınla para kazanır. Buradaki herhangi bir kullanıcıya Ansiklopedi yaz demek, 23 Nisan'da Başbakanlık masasına oturan çocuğa ülkeyi yönet demekle birdir. Hepimiz çocuğuz, hiçbirimizin Pulitzer ödülü yok ve Britannica'da yazar olmadık. Yapılabileceğin en iyisi, beynimizdeki ve araştırmalarımızdaki tüm bilgiyi elimizden geldiğince tarafsızca (ki tarafsızlık da bir taraf tutmaktır) yazmaktır.

2. Altın Kural : Yönetici "yönetir".

Vikipedi'deki yönetici apartman yöneticiniz, ülke yöneticiniz, şirketinizin yöneticisi değildir. Bulunduğu konuma maddi çıkar, manevi ün gibi şeylerin dışında özverileriyle elini taşın altına sokmak için gelmişlerdir. Bu işten para kazanmamaktadırlar ve diğer kullanıcıların, "ah yöneticiler vah yöneticiler" yakınmalarınızda anne ve babanızın 68 kuşağında birbirlerini tavlamak için takındığı tutumun meyvesini yemek zorunda değillerdir. Çok güzel şeyler yapan bir hayır kurumunda ücretsiz emek verenlere boş bulunca bok atılmaz, yaptıkları için tebrik edilir, değiştirmelerini umduğunuz bir tutumları varsa bu da insanca söylenir. Yönetici'nin görevi yönetmeliklerle, resim-mesaj silmekle, vandalin dibine vuranları şutlamakla, ana sayfa da dahil olmak üzere tüm özel sayfalarla ilgilenmekten ibarettir. Sizlere örnek olması gerekmez, babanız olması gerekmez, anneniz olup size çay hazırlaması gerekmez. Bunların dışındaki herşeyi siz zaten kullanıcı olarak "değiştir" tuşuna basarak yapabilirsiniz.

3. Altın Kural : Yazdığınız madde hakkında uzman olmanız gerekmez.

Vikipedi'de herhangi bir konu altında yazdığınız madde hakkında uzman olmanız, silip yutmuş olmanız gerekmez. Sadece araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırma başka dilden Türkçe'ye çeviri de olur, ansiklopedilerde, internette okuduğunuz bilgileri beyninizde yoğurup yazmak da olur, beyninizdeki bilgileri sunmakla da olur.

4. Altın Kural : Vikipedi eğitim demektir.

Vikipedi Üniversite'den daha önemlidir. İlgilendiğiniz herhangi bir konuda, bu başlığı arayarak, alt başlıklarına bakarak, dış bağlantıları takip ederek -azimle uğraşırsanız- uzman olabilirsiniz. 2020 yılında çocuklarınızı okula göndermek yerine, öğrenmek istediğini Vikipedi'den öğrenmelerini önereceksiniz. Bu vesile ile Vikipedi; eğitim sektörünün geçindirmeye çalıştığı vasıfsız elemanlar değil; eğitimin ta kendisidir. Türkiye ve Dünya'da da eğitim sorunun bir numaralı çözümü Vikipedi'dir.

5. Altın Kural : Vandalizm Vikipedi'nin en büyük sorunudur.

Uzun vadede bakılırsa, çoğu kullanıcı vandalizmle artık uğraşamayacağı için bu sayfalardan ayrılmaktadırlar. Yüzün üzerinde madde yazmışsanız, Vikipedi'ye ayırdığınız vaktin büyük bir bölümünü izleme listesinde vandale uğrayan sayfalarınızla uğraşmakla geçirirsiniz. İngilizce ve Fransızca Vikipedi'lerde reklam, düzenli silme, ve bunun gibi maddeleri darma dağan eden eylemleri gerçekleştirenler hele hele IP olurlarsa gözlerinin yaşına fazla bakmıyorlar. Hiç de öyle, aman bu da dost cici diye davranılmıyor. Bu vesile ile, vandalizm yapanlar hiç mi hiç gözlerinin yaşına bakılmadan uçurulmalıdır.


Wbar transp.gifNerval SSSWbar transprev.gif

  • Admin olmak istiyormusun ?

Asla. Yazarım bu yüzden de sadece yazarım. Şu madde nasıldı, şuna nasıl davranılsın, buna böyle karar verilsin mi, şu kodu şöyle mi kullansak, bunu şöyle mi yapsak zerre kadar umrumda değil. İşsiz ve sevgiliden uzakta olduğum dönemlerde zevkime kullanıyorum bu sayfaları, her gün de gelmek mecburiyetinde değilim. Vandaline uyuz olduğum biri varsa girerim IRC'den Vikipedi odasına, adminler zaten oradalar rica eder çıkar giderim.

  • Uzun bir madde yazmak için ne kadar vakit harcıyorsun?

Cengiz Han maddesi ansiklopedilerden, diğer vikilerden ve internetten bakına bakına 10 günümü aldı yanılmıyorsam. Wolfgang Amadeus Mozart 10 saatimi, II. Bayezid 3 günümü, Vikipedi 2 günümü, Ferrari 1 günümü aldı, İstanbul 2-3 günümü aldı.

  • Vikipedi nasıl başladı?

Ekşi Sözlük'den kovulduğum sanırım 3. nesil yazar alımları sırasında, 2002 Aralık aylarında bir süredir bakındığım Wikipedia'da bir yazı ile karşılaştım, sayfanın aşağısında "kendi dilinizde wikipedia açın" benzeri bir link vardı, tıkladım, 5 kişi oy kullanmıştı, sonra ben de oy kullandım, ardından adminler Türkçe Wikipedia'nın daha öncesinde Şubat ayında açıldığını ama Ana Sayfa yazısının bile aylarca yazılmadığını söylediler, ben de yazdım. Ardından kodlamanın Türkçeleşmesiyle uğraştım, peşi sıra bir kaç basitçe maddeler girdim, en başlarda telif haklarını da bayağa çiğnedim, en sonunda wikipedi.com, wikipedi.org olunca çok daha ciddiyetle baktım.

  • Ne oldu Vikipedi'nin ilk katılımcılarına?

Şapşalca şirin gözükmeye çalıştığımız salak insanlar yüzünden kaçtılar. Haftada bir gün boş olmuşsunuz, gelmiş bir madde yazmışsınız, ertesi hafta geliyorsunuz; silinmiş, birisi üstüne başka bir şey yazmış, sonra başkası silmiş, bambaşka bir şey yazmış, diğeri de gene silmiş yeni bir şeyler anlatmış, en sonunda admin dellenmiş maddeyi silmiş, haliyle madde yazan insan yakın duramadı. Ben de kaçtım, ama dönem dönem geri geldim; şu son dönemlerde vandallerle savaşan yöneticiler ve scriptler sayesinde bağlılığım daha da arttı.

  • Gerçekten bu yazdıklarının hepsini yaptın mı?

Kimbilir?

  • Fransızlar Onur'a nasıl "Onüğ" der?

R diyemezler, ğ derler, u harfini çıkartmak için de "ou" yan yana yazılması gerekir. Onur'u "Onüğ", Michael Jordan'ı "Mikael Cordan" diye okurlar.

Türkiye Türkçe (tr)
Birleşik Krallık English (en-4)
Fransa Français (fr-4)
İspanya Español (es-2)
İtalya Latina (la-1)


Wikibar.png

Saygı duyduklarımWikibar.png

KaynakçaWikibar.png

Sevdiğim linkler


Pongo pygmaeus (orangutang).jpg Bu kullanıcı deli olabilir.
Tux.svg Bu kullanıcı Linux kullanımını destekliyor.


Male.svg Bu kullanıcı Herif'tir.
Bu kullanıcı Rakı sofralarının müdavimlerindendir.
Bu kullanıcı Southpark izlemekten hoşlanıyor
Wikimania.png Bu kullanıcı Wikimania İstanbul VikiProjesi'nin bir katılımcısıdır.
Bu kullanıcı Galatasaraylıdır.
Face-devil-grin.svg
Bu kullanıcı oldukça kötü kalplidir ve sık sık muahahhahahaaa demektedir.
Crystal Clear app package favourite.png Bu kullanıcının aşık olduğu biri var.
Exclamation mark.png Bu kullanıcının psikolojik sorunları olabilir. ;)
Rotating earth (large).gif Bu kullanıcı Dünya vatandaşı olduğunu düşünmektedir.
41 Bu kullanıcının bugünkü yaşı 41 yıl, 4 ay ve 29 gündür.