Kullanıcı mesaj:Victor Trevor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arşiv

Victor arkadaşım neden durmadan yeni açılmış maddelere HSA şablonu koyup duruyorsun. Bunların hepsi bazı cümle düşüklükleri haricinde gelişebilecek maddeler. Kriterin nedir? Kendi kendine kriter belirlemişsen öğrenmek isterim.--Tanyel (mesaj) 09.33, 9 Nisan 2021 (UTC)

Merhaba, @Tanyel. Öncelikle Vikipedi'ye katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.
Makine çevirisi-nin, özellikle son zamanlarda artması nedeniyle, Türkçe Vikipedi için önemli bir sorun hâline dönüşmeye başlamış, ısrarlı bir şekilde bu tür katkıda bulunan bir kullanıcının beyaz liste grubundan çıkarılması dahi gerçekleşmiş, pek çok defa tartışma konusu (yakın zamanda hatırladığım kadarıyla örneklendirmek gerekirse: 1, 2) olmuştur. Kullanıcıların herhangi bir çeviri programı aracılığıyla direkt olarak çevirdikleri ve -düzenleme yapılmadığında- içerisinde pek çok hata bulunan makaleler "makine çevirisi" olarak nitelendirilmektedir. Oluşturduğunuz maddelerden 8 tanesini bu biçimde görmemden ötürü silinmesi için etiketledim ve gerekçe belirtmeden geri alma işlemlerinize göre tartışmayı bir sonraki seviyeye taşıyamadığımı belirtmek isterim.
Bu maddeler, düzeltilmesi oldukça basit olan tümcelerden veya klasik imla hatalarından oluşmuyor maalesef. Bir diğer deyişle etiketlediğim maddelerde ciddi bir makine çevirisi sorunu olduğunu düşünüyorum. HS#M9 gerekçesiyle silinmesi için etiketlediğim maddelerde gördüğüm çeviri sorunu vesilesiyle, Enwiki ile içli dışlı olduklarını düşündüğüm birkaç kullanıcının görüşünü almak amacıyla onlara bildirim göndermeyi tercih ediyorum ve görüşlerini merak ediyorum: @Nanahuatl, @Seksen iki yüz kırk beş.
Ek olarak [Geri döndür] butonunun uygunsuz kullanımını gördüğüm şu değişikliğinizle ilgili olarak, bu butonu yalnızca vandalizm amaçlı değişikliklerde kullanmanız gerektiğini; butonu kullanarak yapılan düzenlemeleri "değersiz" olarak gösterdiğinizi ve bunun da sadece vandalizm teşkil eden değişiklikler üzerinde yapılmasını söylemek istiyorum. Bu sorunun devamı hâlinde hizmetliler tarafından devriye grubundan çıkarılmanız söz konusu olabilir. Bilginize. --Victor Trevor (mesaj) 11.29, 9 Nisan 2021 (UTC)

Dostum, sakin ol öncelikle. Yaptığın etiketlemeler "değersiz" değil, gereksiz sadece. Çünkü kendi kriterlerinle yapıyorsun. Önce bir mesajla sorabilirsin bu madde tamamlandı mı, devam mı ediyor gibisinden. Vikipedinin 15 yıl öncede yaşadığı durum aynen devam ediyor maalesef gördüğüm; kendi kurrallarını koyan ve bunun en doğrusu olduğunu düşünen arkadaşlarımız. Bugüne kadarki çalışmaların için çok teşekkürler ama bundan böyle etiket koymadan önce daha dikkatli davranacağına dair sana güvenim sonsuz.--Tanyel (mesaj) 13.19, 9 Nisan 2021 (UTC)

Tekrar merhaba, @Tanyel. İÜY gereğince yalnızca içerik hakkında konuşmamızın ve fikirlerimizi -bu bağlamda- iletmemizin Vikipedi yararına olacağını düşünüyorum. Bu tür makine çevirilerine genellikle bekletmeli sil şablonu ekleniyor, maddede çalışma olduğunu gösteren çalışma şablonu olmaması durumunda HS olarak işaretlemeyi uygun buluyorum. Ancak, BS veya HS prosedürlerinden birisi uygundur. HS olarak işaretlediğim maddelerin hepsinde çeviri sıkıntısı var. Barbara Britton: "Sahne prodüksiyonlarıyla ilişkisi 14 yaşında başladı." | Sovyet Askerinin Rzhev Anıtı: "Anıt, 10 metrelik bir höyüğün üzerinde duran Kızıl Ordu'dan bir askerin 25 metrelik bronz bir heykeline sahiptir." gibi cümleler örnek olarak gösterilebilir. Makine çevirileriyle ilgili örneklendirdiğim ikinci tartışmada görüş bildiren @Seksen iki yüz kırk beş'ten bir alıntı yaparak durumun ciddiyetini bir kez daha vurgulamak istiyorum:
Victor Trevor (mesaj) 14.10, 9 Nisan 2021 (UTC)
Merhabalar (@Tanyel). Adım geçmiş, ondan geldim. Benim görebildiğim kadarıyla Victor Trevor'un makine çevirisine dair dedikleri yerinde. "Değersiz" ifadesini geri döndür butonuyla ilgili kullanmış kendisi, etiketlemelerle ilgili değil, yanlış anlaşılma olmuş orada :) Şurada aslında anlatmaya çalıştım, vandalizmden öte bir kullanımı da var butonun ama, değişiklik özeti yazmamıza olanak vermediğinden, buraya bir şeyler katma düşüncesine sahip olan ancak hata yapan kullanıcıları bilgilendirememize yol açıyor. Daha titiz kullanmakta fayda var. Hangimiz hatalı kullanmıyoruz ki ara sıra? Olur öyle şeyler maalesef ama az olsun, mümkünse hiç olmasın :) 3 saniye kaybederiz en fazla. NanahuatlEfendim? 17.31, 9 Nisan 2021 (UTC)

Pinglendiğim için bir not düşme ihtiyacı hissediyorum. Öncelikle değerli @Tanyel'e uzun yıllar sonra Vikipedi'ye tekrar katkıda bulunmaya başladığı için teşekkür etmek, hoş geldiniz demek ve katkılarının devamını dilemek isterim. Buradaki konu özelinde, Victor Trevor'un kendi kurallarını koyduğu yönündeki ifadeye katılmak mümkün değil. Vikipedi topluluğu uzun yıllar içerisinde değişebiliyor, zaman içerisinde yaşanan değişikliklerden biri de niteliksiz makine çevirilerine dair artan hassasiyet ve bunun doğrultusunda topluluğun fikir birliğiyle VP:HS'ye eklenen M9 kriteri. Victor da bu doğrultuda etiketlemeler yapmış, dolayısıyla bahsettiği hususlarda haklı.

Maddeler özelinde bakacak olursak, örneğin Sue Carol maddesinde çeviri mükemmel olmasa da anlaşılırlık açısından yeterli olduğunu ve M9'dan silinemeyeceğini düşünüyorum. Öte yandan Tanyel'in buraya eklenen HS etiketini "geri döndür" butonuyla geri alması, devriyelere vandalizmle mücadele için sağlanan bu butonun uygunsuz kullanımına giriyor. Bu da aslında topluluğun zaman içerisinde geliştirdiği bir hassasiyet olduğundan Tanyel'in değişikliğini anlayışla karşılıyorum. Öte yandan bu durumun farkında olması önemli, zira ısrarlı uygunsuz kullanım durumlarında devriyelik yetkisinin alınmasına giden yaptırımlar uygulanabiliyor.

Etiketleme metodu açısından, bu şekilde maddelere ben genelde M9 ile HS eklemek yerine bekletmeli sil etiketini eklemeyi tercih ediyorum, bu iyileştirme için biraz vakit verme imkânı sağlıyor, bu şekilde kurtarılan maddelerimiz de oldu. Öte yandan Barbara Britton maddesinin açılmasından yarım saat sonra etiketlendiğini görüyorum, Tanyel'in bahsettiği üzere çalışmanın devam etme ihtimaline karşı burada beklemek biraz daha faydalı olabilirdi diye düşünüyorum. Öte yandan Tanyel'in de çeviri konusunda anlam bütünlüğü ve doğruluk açısından daha özenli olması için ricada bulunmak isterim. Düzenlenmemiş çevirileri Türkçe Vikipedi'de sunmamızın bir anlamı yok, zira zaten İngilizce Vikipedi'ye girip Google Çeviri kullanılarak buna ulaşılabiliyor, Türkçe Vikipedi'nin anlamı kalmamış olmuyor. Barbara Britton maddesini de {{Kötü çeviri}} etiketiyle işaretliyorum.

Herkese teşekkürler ve iyi çalışmalar.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.24, 10 Nisan 2021 (UTC)