III. Mswati

Vikipedi, özgür ansiklopedi
III. Mswati
Estavini Kralı
Kral Mswati (2014)
Görevde
Makama geliş
29 Mart 2001
Kişisel bilgiler
Doğum 19 Nisan 1968 (55 yaşında)
Mesleği Kral

III. Mswati (d. Makhosetive Dlamini; 19 Nisan 1968), 1986'dan beri görev başında olan Esvatini kralı. Aynı zamanda Swazi Kraliyet Ailesi başkanıdır. Ülkesini monarşi ile yönetmektedir. Mswati kabine üyeleri ve yargı atama yetkisine sahiptir ve bu özellikle dünyanın son mutlak hükûmdarlardan biri olarak kabul edilir. Ancak, Swazi geleneklerine belli ölçüde bağlıdır ve mirasçısı seçme yetkisine sahip değildir. Mswati'nin politikaları ve lüks yaşam tarzı yerli protestoları ve uluslararası eleştirileri tetiklemiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

III. Mswati, Kral II. Sobhuza'nın (70 tane eşi, 210 çocuğu vardı ve ölümüne kadar en az 1000 torunu vardı) ve ayrıca Inkhosikati LaTfwala, kralın genç eşlerinden biri olarak bilinen Ntombi Tfwala'nın tek çocuğu ve birçok oğullarından biridir. Esvatini'nin İngiltere'den bağımsızlığını elde etmesinden dört ay önce, Raleigh Fitkin Memorial Hastanesi'nde doğdu ve annesi taburcu edildiğinde Masundwini Sarayı yakınında Etjeni Sobhuza kralı konutlarından birinde yaşamaya başladı. III. Mswati'nin Doğum ismi Makhosetive (Milletler Kralı) idi. Genç bir prens olarak, Makhosetive, Masundwini İlköğretim Okulu ve Lozitha Sarayı Okuluna katıldı. Umbutfo Esvatini Savunma Kuvvetlerine (USDF) katılan ilk genç bir askeri öğrenci oldu.

Kral II. Sobhuza 1982 yılında öldüğünde, Devlet Büyük Konseyi (Liqoqo) sonraki kral olması için 14 yaşındaki prens Makhosetive'yi seçti. İngiltere'de, Sherborne Okulu'nda, üniversite eğitimi alırken, önümüzdeki dört yıl için Kraliçe Dzeliwe Shongwe (1982-1983) ve Kraliçe Ntombi Tfwala (1983-1986), iki eşleri naibi olarak görev devralmak için kendisini geri çağırdı. III. Mswati, Eylül 1983 yılında Veliaht Prens olarak tanıtıldı ve 25 Nisan 1986 tarihinde Swaziland kralı oldu. Kral III. Mswati'nin henüz 14 eşi vardır ve 23 çocuk babasıdır. Bir Swazi kralının ilk iki eşi ulusal meclis üyeleri tarafından seçilir.

Serveti[değiştir | kaynağı değiştir]

Mswati, özellikle medya tarafından kendi yaşam tarzıyla eleştirilmiştir. $500,000 değerinde bir Daimler Chrysler amiral gemisi, 62 adet Maybach lüks otomobil de dâhil olmak üzere lüks arabası vardır ve satın alma eleştirilerinin ardından araçlarının fotoğrafının çekilmesi yasaklanmıştır.[1] en zengin on beşinci devlet başkanı olarak yer aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "III. Mswati - Afrika'nın en zengin hükumdarları". 25 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]