II. Hans-Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Hans-Adam (Nisan 2013)
II. Hans-Adam

Hans-Adam II (Johannes (Hans) Adam Ferdinand Alois Josef Maria Marko d'Aviano Pius von und zu Liechtenstein; (d. 14 Şubat 1945, Zürih, İsviçre), Lihtenştayn Prensliği hükümdarıdır. Lihtenştayn Prensi II. Franz Joseph'ın (1906-1989) ve eşi Kontes Georgina von Wilczek'in (1921-1989) oğludur. Ayrıca II. Hans-Adam, Rietberg Kontu ile Troppau ve Jägerndorf Dükü unvanını taşımaktadır.

Kişisel serveti[değiştir | kaynağı değiştir]

LGT Bankacılık grubunun sahibi olan Prens Hans-Adam 7,6 milyar dolarlık bir aile bir serveti ve yaklaşık 4,0 milyar dolarlık bir kişisel servete sahip olarak dünyanın en zengin devlet başkanları ve Avrupa'nın en zengin hükümdarlarından biridir. Hans-Adam geniş bir sanat koleksiyonu sahibi olarak Viyana'da Liechtenstein Müzesi'nde halk için koleksiyonuları sergilenmektedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hans-Adam, ana dili Almancanın dışında aynı zamanda İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilmektedir. 30 Temmuz 1967'de Liechtenstein'ın başkenti Vaduz'da ikinci kuzeni Marie Aglaë ile evlendi ve eşi Liechtenstein Prensesi oldu. Hans-Adam ve eşinin resmi konutu başkente tepeden bakan Vaduz Kalesidir.

1969 yılında, Hans-Adam, St. Gallen Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Araştırmaları derecesi ile mezun oldu. Prens, Princeton Üniversitesi, LISD Self-determinasyon Liechtenstein Enstitüsü Danışma Kuruluna başkanlık etmektedir. Vienese İzci Grubu "Wien 16-Schotten eski bir üyesidir. Ayrıca, II. Hans-Adam Dünya İzci Vakfı üyesidir.

Kasım 2010 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda, Hans-Adam, Amerika Birleşik Devletleri Anayasasında doğrudan demokrasi eksikliği gibi bazı sorunlar gördüğünü söyledi. Ayrıca "Ben burada oturuyorum ve Amerikalılar, II. Dünya Savaşı sırasında ve Soğuk Savaş döneminde bizi kurtardı. Bu yüzden onlar için çok minnettarım" dedi.

II. Hans-Adam
Doğumu: 14 Şubat 1945 Yaşıyor
Resmî unvanlar
Önce gelen
II. Franz Josef
Liechtenstein Prensi
1989 - günümüz
Görevde
Veliaht:
Alois