İçeriğe atla

Hamed bin İsa el-Halife

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hamed bin İsa el-Halife
Bahreyn Kralı
Hüküm süresi6 Mart 1999 - günümüz
Taç giymesi14 Şubat 2002
Önce gelenİsa bin Selman el-Halife
Veliaht(lar)Selman bin Hamed el-Halife
Doğum28 Ocak 1950 (74 yaşında)
Rifaa, Bahreyn
Eş(ler)iSebike bint İbrahim el-Halife
Şeya bint Hasan el-Acmi
HanedanHalife Hanedanı
Babasıİsa bin Selman el-Halife
AnnesiHüsa bint Selman el-Halife
DiniSünni İslam

Hamed bin İsa el-Halife (d. 28 Ocak 1950), Bahreyn Kralı (14 Şubat 2002 yılından bu yana). Önceki emir İsa bin Selman el-Halife'nın oğludur.

Bahreyn Manama'da Ortaokula gittikten sonra eğitiminin geri kalanı tamamlamak için İngiltere'ye gönderildi. Cambridge Leys Okulu'na gitmeden önce Godalming'de Surrey Applegarth Kolejine katıldı. Hamad, Hampshire'da Aldershot Cadet Okulu'nda İngiliz Ordusu askeri eğitim aldıktan sonra Eylül 1968 yılında mezun oldu. Hamad dört yıl sonra Haziran 1972 yılında Kansas'taki Fort Leavenworth'de ABD Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay Kolejine katıldı.

Babası İsa bin Selman el-Halife'nin ölümü üzerine, Hamed 6 Mart 1999 Bahreyn Emiri oldu. Hamad, Bahreyn'e birçok siyasi reformlar getirdi. Bütün siyasi tutukluların serbest bırakılması, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin dağılması gibi reformlar gerçekleştirdi. Ayrıca, yurt dışında sürgünde olan birçok Bahreyn vatandaşı birkaç yıl sonra geri dönmesi için izin verildi. 2002 yılında kendini kral ilan etti.

Kral Hamed, Galler Prensi William ve Kate Middleton'ın kraliyet düğününe davet edilmiştir. Ayrıca 2005 yılı başlarında, Galler Prensi Prens Charles ve Camilla Parker Bowles ile yapılan düğününe katılan tek devlet başkanı olmuştur.

Hamed bin İsa el-Halife
Doğumu: 28 Ocak 1950
Resmî unvanlar
Önce gelen
İsa bin Salman el-Halife
Bahreyn Emiri
1999–2002
Sonra gelen
Kendisi
olarak Bahreyn Kralı
Önce gelen
Kendisi
olarak Bahreyn Emiri
Bahreyn Kralı
2002 – günümüz
Görevde
Heir apparent:
Veliaht Pren Salman bin Hamad bin Isa Al Khalifa