F4 (İstanbul füniküleri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

F4 (Rumeli Hisarüstü - Aşiyan) Füniküler Hattı
Genel bilgiler
Tip Füniküler
Durum İnşaat Halinde
Bölge İstanbul, Türkiye
Terminal Rumeli Hisarüstü
Aşiyan
İstasyonlar 2
Yolculuk süresi 2.50 dakika
Yolcu kapasitesi 3,500 yolcu/saat
İşletim
Açılış 28 Ekim 2021 (Planlanan Tarih)
Sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Metrostav Ankara İnşaat
İşletmeci(ler) Metro İstanbul
Teknik
Hat uzunluğu 850 metre
İşletme hızı Ortalama hız, 0-8 m/s
Güzergâh haritası
M6 hattı
Rumeli Hisarüstü
Aşiyan

F4 (Rumeli Hisarüstü - Aşiyan) Füniküler Hattı, yapımı devam eden bir füniküler hattıdır. Hat, İstanbul'un dördüncü füniküler sistemi olacak ve Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü istasyonunda M6 hattı ile entegre olacaktır.

Rumeli Hisarüstü ile Aşiyan arasında 850 metrelik bir güzergaha sahiptir. Tek hat olarak makaralı sistem (füniküler) şeklinde iki istasyon arasında iki tren ile tek yönde saatte en az 3500 yolcu kapasitesi ile çalışacaktır.

Hattın inşaatına 20 Temmuz 2020'de yeniden başlanmış olup Ekim 2021'de hattın hizmete girmesi beklenmektedir. Ayrıca hat ile beraber Şehir Hatları'nın Aşiyan İskelesi de projelendirilmiştir.[1]

Amaç yolcuyu boğazla buluşturup bu hattı karşı kıyıda bulunan Çengelköy'de planlanan diğer bir füniküler hattına entegre etmektir.

Araçların rengi için İBB tarafından anket yapılmış ve "Deniz Mavisi" rengi en çok oyu almıştır. Araçların imalatı tamamlanmıştır.

İstasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İstasyon İlçe Aktarma Tür Notlar
1 Rumeli Hisarüstü Beşiktaş M6 (Levent - Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü) Metro Hattı (Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü Metro İstasyonu) Yer altı Boğaziçi Üniversitesi
2 Aşiyan Şehir Hatları (Aşiyan İskelesi) Aşiyan Mezarlığı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İstanbul'a 5 Yeni Füniküler Hattı Müjdesi". Metro İstanbul. 14 Temmuz 2020. 20 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2020.