T1 (İstanbul tramvayı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

T1 (Bağcılar - Kabataş) Tramvay Hattı
Genel bilgiler
Tip Tramvay
Sistem İstanbul tramvayı
Durum İşletmede
Bölge İstanbul, Türkiye
Terminal Bağcılar
Kabataş
İstasyonlar 31
Sefer sıklığı 2 dakika (pik saatte)
Yolculuk süresi

1 saat 2 dakika (Kabataş - Bağcılar)

30 dakika (Cevizlibağ - Eminönü)
Yolcu kapasitesi 320.000 Kişi
Web sitesi T1 Hattı Resmî Sitesi
İşletim
Açılış T1 hattı:
13 Haziran 1992 (Aksaray - Beyazıt-Kapalıçarşı)
10 Temmuz 1992 (Beyazıt-Kapalıçarşı - Sirkeci)
29 Aralık 1992 (Aksaray - Topkapı)
10 Mart 1994 (Topkapı - Zeytinburnu)
20 Nisan 1996 (Sirkeci - Eminönü)
30 Ocak 2005 (Eminönü - Fındıklı-MSÜ)
29 Haziran 2006 (Fındıklı-MSÜ - Kabataş)
T2 hattı:
14 Eylül 2006 (Zeytinburnu - Bağcılar)
Birleşme:
3 Şubat 2011 (Bağcılar - Kabataş)[1]
Kapanış T2 hattı: 3 Şubat 2011
Sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İşletmeci(ler) Metro İstanbul
Depo merkezleri ZeytinburnuTopkapı
Teknik
Hat uzunluğu 19,3 km (12,0 mi)
Hat açıklığı Standart (1435 mm)
Rota sayısı 4
Bağcılar - Kabataş
Kabataş - Bağcılar
Cevizlibağ - Eminönü
Eminönü - Cevizlibağ
Güzergâh haritası

M1ʙ (Yenikapı - Halkalı) Metro Hattı (Bağcılar Meydan)
Bağcılar
Güneştepe
Yavuz Selim
Soğanlı
Akıncılar
Güngören
Merter Tekstil Merkezi
Mehmet Akif
Metrobüs (Zeytinburnu)
M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro Hattı (Zeytinburnu)
Zeytinburnu
Depo
Mithatpaşa
Seyitnizam - Akşemsettin
Merkez Efendi
Metrobüs (Cevizlibağ)
Cevizlibağ - Atatürk Öğrenci Yurdu
Metrobüs (Topkapı - Şehit Mustafa Cambaz)T4 (Topkapı - Mescid-i Selam) Tramvay Hattı (Topkapı)
Topkapı
Pazartekke
Depo
Çapa - Şehremini
Fındıkzade
Haseki
M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro HattıM1ʙ (Yenikapı - Halkalı) Metro Hattı (Aksaray)
Yusufpaşa
Aksaray
M2 (Yenikapı - Hacıosman & Sanayi Mahallesi - Seyrantepe) Metro Hattı (Vezneciler - İstanbul Üniversitesi)
Laleli - İstanbul Üniversitesi
Beyazıt - Kapalıçarşı
Çemberlitaş
Sultanahmet
Gülhane
IST-Water transport.svg (İDO Sirkeci)Marmaray (Halkalı - Gebze) Banliyö Treni (Sirkeci)T6 (Sirkeci - Kazlıçeşme) Tramvay Hattı (Sirkeci)
Sirkeci
IST-Water transport.svg (ŞH Eminönü)T5 (Eminönü - Alibeyköy Cep Otogarı) Tramvay Hattı (Eminönü)
Eminönü
Galata Köprüsü (Haliç)
IST-Water transport.svg (ŞH Karaköy)F2 (Karaköy - Beyoğlu) Tarihi Tünel Füniküler Hattı (Karaköy)
Karaköy
Tophane
Fındıklı - Mimar Sinan Üniversitesi
IST-Water transport.svg (ŞH KabataşİDO Kabataş)F1 (Taksim - Kabataş) Füniküler Hattı (Kabataş)M7 (Kabataş - Esenyurt) Metro Hattı (Kabataş)
Kabataş

T1 (Bağcılar - Kabataş) Tramvay Hattı, İstanbul'da yer alan tramvay hatlarından birisidir.

T1 Tramvay hattı 19,3 kmlik uzunluğuyla 31 istasyona sahiptir. Zeytinburnu Viyadüğü, Galata Köprüsü ve Topkapı Altgeçidi hariç hattın tamamı yer üstünden geçmektedir. Topkapı istasyonu dışındaki tüm istasyonları hemzemin istasyondur. İlk etapları Yapı Merkezi tarafından anahtar teslim olarak inşa edilmiştir. 1992 ve 2011 yılları arasında hatta yapılan yeni eklemelerle hat toplamda 19,3 kilometre uzunluğa erişmiştir ve İstanbul'un en yoğun bölgelerinde toplu taşımacılığa büyük katkılar sağlamaktadır.

T1 hattı, Bağcılar - Kabataş ve Cevizlibağ - Eminönü arasında hafta içi 06:00 - 00:00 saatleri arasında pik saatlerde 2 dakikada bir sıklıkla çalışır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

T1 hattı[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Haziran 1992'de Aksaray - Beyazıt-Kapalıçarşı arasında hizmete giren T1 hattı, modern anlamda İstanbul'da hizmete giren ilk tramvay hattıdır. T1 hattına 10 Temmuz 1992'de Beyazıt-Kapalıçarşı - Sirkeci, 29 Aralık 1992'de Aksaray - Topkapı, 10 Mart 1994'te Topkapı - Zeytinburnu, 20 Nisan 1996'da Sirkeci - Eminönü, 30 Ocak 2005'te Eminönü - Fındıklı ve 29 Haziran 2006'da Fındıklı - Kabataş uzatmaları eklenmiştir. 14 Eylül 2006 tarihinde ise T1 (Zeytinburnu - Kabataş) Tramvay Hattı hizmete girmiştir.[1]

Kabataş istasyonunun hizmete girmesiyle birlikte T1 hattı, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Kabataş Terminali'ne ve F1 (Taksim - Kabataş) Füniküler Hattı aracılığı ile M2 (Yenikapı - Hacıosman) Metro Hattı'na entegre hâle gelmiştir. Ayrıca hizmete girdiğinde M7 (Kabataş - Mahmutbey) Metro Hattı'na da entegre olacaktır.

T2 hattı[değiştir | kaynağı değiştir]

T2 hattının sembolü

14 Eylül 2006'da Zeytinburnu - Bağcılar arasında T2 (Zeytinburnu - Bağcılar) Tramvay Hattı hizmete girmiştir. İstanbul'un ikinci modern tramvay hattı olarak anılan hat 5,2 kilometre uzunluğunda olup, hattın 587 metresi viyadük, 4.035 metresi hemzemindir. T2 hattında yüksek tabanlı Duewag tramvay araçları çalıştırılmaktaydı ve istasyonlar da bu araçlara göre inşa edilmişti.

T2 hattı, Zeytinburnu'nda, T1 (Zeytinburnu - Kabataş) Tramvay Hattı ve M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro Hattı ile aktarma yapılacak şekilde tasarlanmıştı. Bu entegrasyon ile birlikte Bağcılar ve Güngören bölgesinden sadece raylı sistem aktarmaları kullanılarak kesintisiz yolculuk yapmak mümkün hale gelmiştir. Güzergâh 5 dakika sefer aralığı ile hizmet vermekte olup tek yönde sefer süresi 20 dakika olarak belirlenmişti. T2 hattı için alınan ve Ocak 2011'de İstanbul'a getirilen Alstom Citadis İstanbul markalı alçak tabanlı tramvay araçlarının T1 hattına verilmesi T2 hattının da kaderini belirlemiştir.[1]

Birleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

T2 hattı istasyonlarının alçak tabanlı araçlara uygun istasyon haline getirilmesine için yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra 3 Şubat 2011'de T1 (Zeytinburnu - Kabataş) Tramvay Hattı ile T2 (Zeytinburnu - Bağcılar) Tramvay Hattı birleştirilerek T1 (Bağcılar - Kabataş) Tramvay Hattı oluşturulmuştur. Zeytinburnu - Bağcılar Tramvay Hattı'na ait olan T2 kodu ise Taksim - Tünel Nostaljik Tramvay Hattı'na verilmiştir.[1]

Güzergâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Hattın toplam uzunluğu 13,2 kilometredir. Hemen hemen tümüyle daha önceden planlanmamış bir güzergâhla, özellikle tarihî yarımada içinde yerleşim birimlerinin arasından geçtiği için bu uzunluğun büyük bir bölümü diğer motorlu taşıtlarla ortaklaşa kullanılan hemzemin yollardır. Tramvay yolu Bağcılar Tramvay İstasyonu'ndan başlayarak Soğanlı ve Güngören gibi yerleşim yerlerinin içinden geçmekte ve 'ü viyadükle aşarak Zeytinburnu Tramvay İstasyonu'a ulaşmaktadır. Daha sonra 'ün paralelinde devam ederek Zeytinburnu ilçesinin yerleşim birimleri arasından Topkapı'ya ulaşmakta ve burada Turgut Özal (Millet) Caddesi'ne giriş yapmakta ve Pazartekke, Çapa - Şehremini, Fındıkzade, Haseki ve Yusufpaşa istasyonlarını geçerek Aksaray istasyonunda Ordu Caddesi'ne katılmaktadır. T1 hattı -Topkapı istasyonunda üstünden yol geçen yarı kapalı bir alan haricinde- tümüyle hemzemindir. Tramvay hattında son yapılan eklemelerle istasyon sayısı 31'e yükselmiştir. Hat içinde alçak tabanlı cadde tramvayları işlemektedir. 2001 yılında, bugün hatta kullanılmakta olan araçlar satın alınmadan önce, ABB araçları hizmet vermekteydi. Bugün kullanımda olan araçlar getirildikten sonra hat 2 gün süreyle seferlere kapatılarak yüksek boylu peronlar yıkılmış ve yerlerine alçak tabanlı cadde tramvayına uygun boydaki mevcut peronlar yapılmıştır. Hattın tüm istasyonlarında engellilerin ve bebek arabalı yolcuların yararlanabileceği rampalı giriş-çıkışlar bulunmaktadır. T1 hattı, yolcu yoğunluğunun yüksek olduğu bir aksta, özellikle tarihî yarımada içinde İstanbul ulaşımına büyük katkı sağlamaktadır. Binlerce öğrencisi bulunan İstanbul Üniversitesi yerleşkelerinin dağıldığı Laleli semti ve çevresi, Kapalıçarşı ve Mahmutpaşa gibi İstanbul ticaretinin can damarlarının olduğu bölgeler, Sultanahmet Meydanı, Gülhane Parkı, Karaköy gibi tarihî değeri bulunan turistik bölgeler ve Beşiktaş ile Taksim Meydanı gibi İstanbul'un çok yoğun iki merkezine kolay ulaşım olanağı bulunan Kabataş istasyonları ile T1 hattı İstanbul toplu taşımacılığında en çok kullanılan araç durumuna gelmiştir.

T1 tramvay aracı Galata Köprüsü'nden geçerken, arka planda sağda Süleymaniye Camii, solda Yeni Cami.
Galata Köprüsü üzerinden Eminönü yönüne gelen bir T1 tramvay aracı (Şubat 2013)

Aktarma imkânları[değiştir | kaynağı değiştir]

T1 hattı İstanbul'un en işlek bölgelerinden geçerek İstanbul'un iki ayrı yoğun nüfuslu bölgesini birbirine bağlar. Zeytinburnu istasyonundan M1ᴀ hattına, Yusufpaşa istasyonlarından hem M1ᴀ&M1ʙ hattına aktarma yapılabilmektedir. Yusufpaşa istasyonunda aktarma yapmayı seçen yolcular kısa süreli bir yürüyüş ile M1ᴀ&M1ʙ hattının, Aksaray istasyonuna ulaşılabilirler. Bu aktarma ile Büyük İstanbul Otogarı, Atatürk Havalimanı ve Kirazlı'ya (ve ücretsiz M3 aktarması sayesinde Başakşehir - Metrokent'e) kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Tramvay hattının Zeytinburnu ve Cevizlibağ istasyonlarında İETT tarafından işletilen Metrobüs hattına da aktarma yapılabilmektedir. Araçlar Topkapı'ya geldiklerinde T4 hattı'na, Aksaray'a geldiklerinde kısa bir mesafe yürüyerek Yenikapı Aktarma Merkezi'ne, Laleli istasyonundan M2 hattına ve Sirkeci istasyonundan Marmaray'a aktarma yapılabilmektedir. Galata Köprüsü'nün güney ayağındaki Eminönü istasyonundan, İDO, Şehir Hatları, BUDO ve diğer işletmelerin vapur hatlarına, gelecekte T5 hattı'na ve Eminönü'ndeki İETT otobüs peronlarına aktarma yapılabilmektedir. Galata Köprüsü'nün kuzey ayağındaki Karaköy istasyonundan, Şehir Hatları'nın Karaköy İskelesi'ne geçilebilir, ayrıca İETT tarafından işletilen Tünel'e de aktarma yapılabilmektedir. Hattın son önemli aktarma istasyonu Kabataş'tan ise, F1 hattına aktarma yapılarak M2 hattı ve Taksim'den kalkan İETT otobüslerine geçilebilir. Ayrıca, Beşiktaş ve Akaretler semtlerindeki İDO iskelelerine ve Şehir Hatları vapurlarına ve özel yolcu motorlarına aktarma imkânı varken, hizmete girdiğinde M7 (Kabataş - Mahmutbey) Metro Hattı'na da aktarma yapmak mümkün olacaktır.

İstasyonlar ve özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İstasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İstasyon İlçe Aktarma Tür Notlar
1 Bağcılar Bağcılar M1ʙ (Yenikapı - Halkalı) Metro Hattı (Bağcılar Meydan) Hemzemin M1ʙ (Yenikapı - Halkalı) Metro Hattı Bağcılar Meydan Metro İstasyonu'na yaklaşık 400 metre yürüme mesafesi bulunmakta olup, istasyonlar arasında aktarma imkânı vardır.
2 Güneştepe Güngören
3 Yavuz Selim
4 Soğanlı
5 Akıncılar
6 Güngören
7 Merter Tekstil Merkezi Güngören & Bahçelievler
8 Mehmet Akif
9 Zeytinburnu Bakırköy M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro HattıMetrobüs (Zeytinburnu) Zeytinburnu İETT Peronları
10 Mithatpaşa Zeytinburnu
11 Seyitnizam - Akşemsettin
12 Merkez Efendi
13 Cevizlibağ - Atatürk Öğrenci Yurdu Metrobüs (Cevizlibağ)
14 Topkapı T4 (Topkapı - Mescid-i Selam) Tramvay Hattı (Topkapı)Metrobüs (Topkapı - Şehit Mustafa Cambaz) Yer altı Panorama 1453 Tarih Müzesi
15 Pazartekke Fatih Hemzemin
16 Çapa - Şehremini İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp FakültesiÇapa Fen Lisesi
17 Fındıkzade
18 Haseki İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
19 Yusufpaşa M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro HattıM1ʙ (Yenikapı - Halkalı) Metro Hattı (Aksaray) M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro HattıM1ʙ (Yenikapı - Halkalı) Metro Hattı Aksaray Metro İstasyonu'na yaklaşık 250 metre yürüme mesafesi bulunmakta olup, istasyonlar arasında aktarma imkânı vardır.
20 Aksaray Aksaray Yeraltı Çarşısıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı
---
Marmaray (Halkalı - Gebze) Banliyö TreniM1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro HattıM1ʙ (Yenikapı - Halkalı) Metro HattıM2 (Yenikapı - Hacıosman & Sanayi Mahallesi - Seyrantepe) Metro Hattı Yenikapı Aktarma Merkezi'ne yaklaşık 750 metre yürüme mesafesi bulunmakta olup, istasyonlar arasında aktarma imkânı yoktur.
21 Laleli - İstanbul Üniversitesi M2 (Yenikapı - Hacıosman) Metro Hattı (Vezneciler - İstanbul Üniversitesi) İstanbul Üniversitesi Laleli ve Vezneciler Yerleşkeleri・Laleli Camii
22 Beyazıt - Kapalıçarşı KapalıçarşıBeyazıt CamiiBeyazıt Devlet Kütüphanesiİstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi・Beyazıt İETT Peronları
23 Çemberlitaş Çemberlitaş SütunuNuruosmaniye Camii
24 Sultanahmet Ayasofya CamiiSultanahmet CamiiSultanahmet MeydanıTopkapı SarayıYerebatan Sarnıcı
25 Gülhane Gülhane Parkı
26 Sirkeci Marmaray (Halkalı - Gebze) Banliyö Treni (Sirkeci)T6 (Sirkeci - Kazlıçeşme) Tramvay Hattı (Sirkeci)IST-Water transport.svg (İDO Sirkeci) Sirkeci GarıTCDD Sirkeci Garı Demiryolu Müzesiİstanbul ValiliğiGülhane Parkı
27 Eminönü T5 (Eminönü - Alibeyköy Cep Otogarı) Tramvay Hattı (Eminönü)IST-Water transport.svg (ŞH EminönüBUDO EminönüTuryol) Mısır ÇarşısıGalata KöprüsüYeni Cami・Eminönü İETT Peronları
---
Ücretsiz EC1 nolu otobüslere binilerek T5 (Eminönü - Alibeyköy Cep Otogarı) Tramvay Hattı Cibali Tramvay İstasyonu'na ulaşmak mümkündür.
Unkapanı'na yaklaşık 2 km. yürüme mesafesi bulunmaktadır.
Galata Köprüsü
28 Karaköy Beyoğlu F2 (Karaköy - Beyoğlu) Füniküler Hattı (Karaköy)IST-Water transport.svg (ŞH KaraköyTuryol) Hemzemin Galata KöprüsüGalata Kulesi
Azapkapı'ya yaklaşık 1 km. yürüme mesafesi bulunmaktadır.
29 Tophane İstanbul Modern Sanatlar MüzesiNusretiye CamiiKılıç Ali Paşa CamiiGalataport
30 Fındıklı - Mimar Sinan Üniversitesi Mimar Sinan Güzel Sanatlar ÜniversitesiMolla Çelebi Camii
31 Kabataş M7 (Kabataş - Mustafa Kemal) Metro Hattı (Kabataş)F1 (Taksim - Kabataş) Füniküler Hattı (Kabataş)IST-Water transport.svg (İDO KabataşŞH Kabataş) Kabataş Erkek LisesiVodafone ParkDolmabahçe Sarayı・Kabataş İETT Peronları
---
Beşiktaş'a yaklaşık 2,2 km. yürüme mesafesi bulunmaktadır.

İstasyonlar hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzergâh Şeması[değiştir | kaynağı değiştir]

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "Arşivlenmiş kopya". 13 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2020.