AnkaraKart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
AnkaraKart
Logo-ankara-kart.png
Çıkış tarihi 1 Temmuz 2014
Yüklenici E-Kent
Yönetici Ankara Büyükşehir Belediyesi
Para birimi Türk lirası (en az ₺1, en fazla ₺100)
Geçerlilik
İnternet sitesi ankarakart.com.tr

AnkaraKart, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde, toplu taşıma araçlarında kullanılan şehir içi akıllı karttır.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam (Mavi)[değiştir | kaynağı değiştir]

İşlem merkezleri, Metrolardaki Banko cihazları, Bazı büfe ve marketlerden edinilebilir. İsteyen herkes ₺6 karşılığında edinebilir. (₺6 kart ücreti olduğundan ilk kullanımda ayrıca para yüklemesi gerekir.) ilk biniş: ₺6,50, aktarma: ₺2,25 (Aktarma ilk kullanım itibarıyla 75 dk içinde geçerlidir.)

İndirimli (Kırmızı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretmenler ve öğrenciler, öğretmen veya öğrenci belgelerini (veya kartlarını) işlem merkezine ibraz etmeleri durumunda edinebilirler. Öğrenciler için ilk biniş: ₺3,50, aktarma: ₺1,25 (Aktarma ilk kullanım itibarıyla 75 dk içinde geçerlidir.) Öğretmenler için ise ilk biniş: ₺4,25, aktarma: ₺1,50. Abonman özelliği sayesinde isteğe bağlı olarak ₺90 karşılığında 1 ay geçerli 225 biniş hakkı elde edilebilir.

Özel Kart (Turuncu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşlılar, engelliler, bazı kamu çalışanları, ABB personeli vs.'nin temin edebildiği kart.

Kullan - At Tipi Bilet[değiştir | kaynağı değiştir]

Fiyatı her biniş için ₺7'dir. Aktarma yoktur. Kullan at biletleri metro veznelerinden ve banko cihazlarından temin edebilirsiniz.

Aktif Bank NKolay Alışveriş ve Toplu taşıma kartı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hem banka kartı hem de toplu taşıma kartı olarak kullanılabilirken, Ankara UKOME 2021/12 [1] sayılı kararı ile AnkaraKart özelliği iptal edilmiştir.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Mobil uygulama üzerinden NFC mobil ödeme ya da EMV ödeme sistemi (Europay, Mastercard, Visa) temassız banka ve kredi kartlarıyla da ödeme yapılabilmektedir. Ücretlendirme her biniş için ₺7,50'dir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2022. 
  2. ^ "TAŞIMA ÜCRETLERİ". EGO Genel Müdürlüğü. 3 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2022.