Ege Ekspresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ege Ekspresi
Genel bilgiler
Tip Bölgesel Yolcu Treni
Sistem Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları
Durum İşletmede
Terminal İzmir-Alsancak
Balıkesir
Yolculuk süresi 5 saat
Website TCDD Resmi Websayfası
İşletim
Açılış 1978
Sahibi TCDD
İşletmeci(ler) TCDD Taşımacılık
Teknik
Hat açıklığı 1,435 mm
İşletme hızı 120 km/s (270.000 mph)

Ege Ekspresi (B31)[1], TCDD tarafından İzmir-Balıkesir arasında işletilen bir ana tren hattıdır.[2] Hat, güzergâh üzerinde yerel bir hizmet olarak çalışmaktadır ve Karesi Ekspresi'nden daha fazla istasyonda durmaktadır.

Başlangıçta hat, şehirler arası bir günlük tren olarak İzmir ve Eskişehir arasında Balıkesir ve Kütahya üzerinden faaliyet göstermekteydi. Güzergâh daha sonra Afyon olarak değiştirildi ve 2013 yılında İzmir-Balıkesir arasındaki bir bölgesel tren hizmetine dönüştürüldü.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ege Ekspresi'nin doğrudan öncülü, 1951-1978 yılları arasında İzmir-Ankara arasında işletilen Ege Mototren'di.[3]

Ege Ekspresi, İzmir-Eskişehir arasında çalışan günlük dört trenden biriydi. Bu dört trenden Ege Ekspresi gündüzleri çalışırken diğer üç tren olan 9 Eylül Ekspresi, Karesi Ekspresi ve İzmir Mavi Treni gece işletilmekteydi ve doğudan Eskişehir'den Ankara'ya devam etmekteydi. İzmir'deki Basmane Garı'ndan tarifeli kalkış saat 6:45'te, Eskişehir'e tarifeli varış saat 18:25'te, Eskişehir'den tarifeli kalkış saat 7:30'da, İzmir'e tarifeli varış saat 18:49'da gerçekleşmekteydi. Ancak Ege Ekspresi gecikmekleri ile bilinmekteydi ve ortalama 78 dakika sonra nihai varış yerine ulaşmaktaydı.[4]

Basmane Garı'na sefer Karşıyaka Demiryolu Tüneli'nin yapımı nedeniyle 3 Mart 2006 tarihinde askıya alındı.[5] Ege Ekspresi, bu tarihten itibaren Basmane Garı'na 17 km uzaklıktaki Çiğli'de son bulmaktaydı ve kuzeyden gelen diğer trenlerle ve şehirdeki tren istasyonlarına bağlantı ücretsiz ESHOT otobüs hizmetleri ile sağlanmaktaydı. 2008 yılının başlarında, İzmir bitiş güzergâhı daha kuzeydeki Ulukent'e taşındı. Eskişehir-Konya Demiryolu'nun yeniden yapım çalışmaları nedeniyle, Ege Ekspresi Temmuz 2008'de Kütahya'ya 76 km geri çekildi. İki ay sonra, Eylül 2008'de tren, Afyon'a Alayunt ve Afyon arasındaki bölgesel trene alternatif olarak 105 km güneye uzatılmıştır. 25 Mayıs 2010'da kuzeyden şehirlerarası hizmet İzmir'deki merkez terminallerine geri getirildi, ancak ray değişiklikleri nedeniyle Ege Ekspresi, Basmane yerine kuzeyden gelen diğer tüm trenler ile birlikte Alsancak Garı'nda son ermekteydi.

2013 yılında Balıkesir-Kütahya Demiryolu'nun inşasının başladığında Ege Ekspresi, Balıkesir'e 256 km kısaldı. Karesi Ekspresi de Ankara'dan Balıkesir'e kısaltılmış ve halihazırda Ege Ekspresi ile birlikte İzmir ve Balıkesir arasında bölgesel bir tren olarak çalışmaktadır.[6]

Güzergâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzeyden başlayan Ege Ekspresi, sabah 6:50'de İzmir'den ayrılmakta ve öğleden önce 11:50'de Balıkesir'e ulaşmaktadır. Güneye giden tren saat 14:00'te Balıkesir'den hareket eder ve 18:33'te İzmir'e varmaktadır.

Tren esas olarak Manisa-Bandırma demiryolundaki küçük kasaba ve köylere hizmet vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ege Ekspresi - tcdd.gov.tr
  2. ^ About the Ege Ekspres (Turkish) - nerdennereye.com
  3. ^ Üstün, Çağatay (6 Ağustos 2011). "Geçmiş Zamanın Hız Şampiyonu". kentvedemiyolu.com. 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2019. 
  4. ^ Yolcu Trenleri Gecikmeli Çalışıyor - kentvedemiryolu.com
  5. ^ KARŞIYAKA TÜNELİ START ALDI - Izmir belediyesi
  6. ^ Balıkesirli 25 yıldır tren ile Ankara'ya gidemiyor - yenihabergazetesi