İçeriğe atla

Atatürk Bulvarı, Ankara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atatürk Bulvarı
Kavaklıdere yönünden Atatürk Bulvarı (2008)
Adını verenMustafa Kemal Atatürk
TürüBulvar
SağlayıcıAnkara Büyükşehir Belediyesi
Uzunluğu6.000 metre (6 kilometre)
Genişliği30 metre
Şerit sayısı6 şerit
Trafik durumuAraç ve yaya
Trafik akışıSağ
Başlangıç noktasıÇankırı Caddesi
Bitiş noktasıÇankaya Caddesi
KonumAltındağ & Çankaya, Ankara, Türkiye
Koordinatları39°54′54″K 32°51′15″D / 39.91500°K 32.85417°D / 39.91500; 32.85417
Metro bağlantısıLine M1Line M2 Kızılay İstasyonu

Atatürk Bulvarı; Ankara'nın Altındağ ve Çankaya ilçelerini birbirine bağlayan bir bulvardır. Alman şehir plancı Hermann Jansen tarafından tasarlanan plana göre II. TBMM binası ile Çankaya Köşkü arasında kesintisiz bir hat inşa etmek amacıyla açılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Atatürk Bulvarı projesi hayata geçirilmeden önce, günümüzde kabaca Ulus ve Opera meydanları arasında kalan bölgede, bulvarın başlangıcı olarak kabul edilebilecek olan Bankalar Caddesi bulunmaktaydı. Böylesi bir bulvara yönelik ilk ihtiyaç ise Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki kent merkezini Altındağ'dan Çankaya'ya doğru taşıma planları kapsamında inşa edilen Yenişehir bölgesi ile eski kent merkezinin birbirine bağlanması gerektiğinde ortaya çıktı.[1] Şehrin güneye doğru büyümeye devam etmesi sonucunda ise bulvar günümüzdeki haline ulaştı.

Güzergâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey-güney boylamında inşa edilmiş olan Atatürk Bulvarı; Altındağ sınırları içerisinde bulunan Cumhuriyet, Çankırı ve Anafartalar caddelerinin kesişim noktasındaki Ulus Meydanı'ndan başlayıp yaklaşık 6 kilometrelik bir hat boyunca uzanarak Çankaya Caddesi'yle bağlandığı noktada son bulur. Bulvarın izlediği güzergah boyunca sırasıyla Opera, Sıhhiye, Zafer, Kızılay ve Atatürk meydanları yer alır.

Ankara şehir merkezindeki en önemli ulaşım arterlerinden biri olan bulvar, Opera Meydanı'nda İstiklal ve Ahmet Adnan Saygun caddeleri ile birleşerek Sıhhiye yönüne doğru devam eder. Anafartalar sınırları içerisinde bulunan bir köprülü kavşak aracılığıyla Talatpaşa Bulvarı'na; Kızılay Meydanı'nda ise batı-doğu ekseninde devam eden Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Ziya Gökalp Caddesi'ne entegre olur. Akay Kavşağı, İsmet İnönü Bulvarı ve Esat Caddesi'yle bağlantıyı sağlayan noktayken; Kuğulu Kavşağı'nda Cinnah, Kavaklıdere ve Polonya caddeleri ile kesişir.

Önemli yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulus ve Opera meydanları arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Opera ve Sıhhiye meydanları arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıhhiye ve Kızılay meydanları arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılay Meydanı ve Kuğulu Kavşağı arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dinçer, Güven (2009). Keskinok, Hüseyin Çağatay (Ed.). Cumhuriyet Devriminin Yolu Atatürk Bulvarı. Ankara: Koleksiyoncular Derneği Yayını. ss. 73-87. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]