M20 (İstanbul metrosu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

M20 (İncirli - TÜYAP) Metro Hattı
Genel bilgiler
Tip Metro
Sistem İstanbul metrosu
Durum İhale aşamasında
Çobançeşme - TÜYAP

Plan aşamasında
İncirli - Çobançeşme
Bölge İstanbul, Türkiye
Terminal İncirli
TÜYAP
İstasyonlar 17
Web sitesi www.metro.istanbul
İşletim
Açılış 2029 sonuna kadar (Planlanan)
Sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İşletmeci(ler) Metro İstanbul
Depo merkezleri TÜYAP
Teknik
Hat uzunluğu 20,575 km (12,785 mi)
Hat açıklığı Standart (1435 mm)
Güzergâh haritası

Depo
Metrobüs (Beylikdüzü Sondurak)
TÜYAP
Metrobüs (Cumhuriyet Mah.)
Yıldırım Beyazıt
Metrobüs (Beylikdüzü)HızRay / M34 (Beylikdüzü - Sabiha Gökçen Havalimanı) Hızlı Metro Hattı (Beylikdüzü)
Beylikdüzü
M7 (Kabataş - Saadetdere) Metro Hattı (Saadetdere)
Saadetdere
Metrobüs (Cihangir - Üniversite Mah.)
Cihangir
Metrobüs (Avcılar)F (Avcılar Merkez - Avcılar İDO) Füniküler Hattı (Avcılar Merkez)
Avcılar Merkez
Reşitpaşa
Metrobüs (Küçükçekmece)Marmaray (Halkalı - Gebze) Banliyö Treni (Küçükçekmece)
Küçükçekmece
Cennet
Metrobüs (Sefaköy)
Sefaköy
Atatürk Havalimanı Bağlantı Yolu
M9 (Ataköy - Olimpiyat) Metro Hattı (Çobançeşme)
Çobançeşme
Zafer
Siyavuşpaşa
Adnan Kahveci
M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro Hattı (Bakırköy - İncirli)M2 (Yenikapı - Hacıosman) Metro HattıM3 (Bakırköy İDO - Kayaşehir Merkez & İkitelli Sanayi - Olimpiyat) Metro Hattı (İncirli)
İncirli

M20 (İncirli - TÜYAP) Metro Hattı, İstanbul'un Avrupa yakasında, ilk istasyonu İncirli, son istasyonu ise TÜYAP olan metro hattı projesidir.

Hattın Çobançeşme ile TÜYAP arasındaki ilk aşaması için ihale hazırlık çalışmaları başlatılmıştır.

Hat, başlangıçta M2 hattı'nın uzatması olarak planlansa da daha sonraları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yaşanan iletişim sorunları nedeniyle ve bu kadar uzun ve çok istasyonlu bir metro hattının sağlıklı olarak işletilemeyeceği değerlendirmesi sonucunda vizyon haritalarında farklı bir hat kodu tanımlanmıştır. Ancak hattın, M2 hattı'nın uzatması olarak mı, yoksa M20 hattı olarak mı işletileceği henüz belirsizdir.[1]

Başlangıçta hattın ilk aşamasının Sefaköy - TÜYAP arasında inşa edilmesi planlanmışsa da zemin etüt ihalesindeki revizyon ile M9 hattı ile entegrasyonu sağlamak amacıyla Çobançeşme'den başlatılması kararlaştırılmıştır.[2][3] Hattın inşaatının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yap-Kirala-Devret modeli ile yaptırılması planlanmaktadır. Hattın gelecekte Silivri'ye dek uzatılması planlanmaktadır.

İstasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İstasyon İlçe Aktarma Tür Notlar
1 İncirli Bakırköy M1ᴀ (Yenikapı - Atatürk Havalimanı) Metro Hattı (Bakırköy - İncirli)M2 (Yenikapı - Hacıosman & Sanayi Mahallesi - Seyrantepe) Metro HattıM3 (Bakırköy İDO - Kayaşehir Merkez & İkitelli Sanayi - Olimpiyat) Metro HattıM (İncirli - Söğütlüçeşme) Metro Hattı (İncirli)Metrobüs (İncirli) Yer altı Bakırköy Adalet Sarayı・Botanik Parkı
2 Adnan Kahveci Bahçelievler
3 Siyavuşpaşa
4 Zafer
5 Çobançeşme - Kuyumcukent Bahçelievler M9 (Ataköy - Olimpiyat) Metro Hattı (Çobançeşme - Kuyumcukent)
↑↑ 2029 Sonrası İnşa Edilmesi Planlanan ↑↑
↓↓ 2029 Sonuna Kadar İnşa Edilmesi Planlanan ↓↓
6 Sefaköy Küçükçekmece Metrobüs (Sefaköy) Yer altı
7 Cennet
8 Küçükçekmece Marmaray (Halkalı - Gebze) Banliyö Treni (Küçükçekmece)Metrobüs (Küçükçekmece)
9 Reşitpaşa Avcılar
10 Avcılar Merkez F (Avcılar Merkez - Avcılar İDO) Füniküler Hattı (Avcılar Merkez)Metrobüs (Avcılar Merkez - Üniversite Kampüsü) İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesi
11 Cihangir Metrobüs (Cihangir - Üniversite Mahallesi)
12 Saadetdere M7 (Kabataş - Saadetdere) Metro Hattı (Saadetdere)Metrobüs (Saadetdere Mahallesi)
13 Beylikdüzü Beylikdüzü HızRay / M34 (Beylikdüzü - Sabiha Gökçen Havalimanı) Hızlı Metro Hattı (Beylikdüzü)Metrobüs (Beylikdüzü) Beylikdüzü Meydanı
14 Yıldırım Beyazıt Metrobüs (Cumhuriyet Mahallesi)
15 TÜYAP Büyükçekmece Metrobüs (Beylikdüzü Sondurak) TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

İncirli - Çobançeşme güzergâhı[değiştir | kaynağı değiştir]

M20 hattını M2 hattı ile buluşturacak olan Yenikapı ile Çobançeşme arasındaki güzergâhın[4] inşaatını 2015 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devretmiştir.[5] 2020 yılına kadar herhangi bir çalışma yapılmadığı için aynı yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu güzergâhın İncirli ile Çobançeşme arasındaki kısmının inşaatının tarafınca yapılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na başvurdu.[6] Bu güzergâhın, son değişen planlardan sonra M2 hattı'nın uzatması olarak mı yoksa M20 hattının uzatması mı olarak inşa edileceği belirsizdir.

Tüyap - Sefaköy güzergâhı[değiştir | kaynağı değiştir]

Beylikdüzü metrosu olarak da bilinen bu kısım, metrobüs hattı dışında ulaşım alternatifi olmayan total nüfusu 3.5 milyona dayanan bu ilçeler açısından önemli olmasına rağmen bir türlü başlanamamıştı. İBB'nin hazırladığı plan ve projeler uzun bir süre AYGM tarafından onaylanmadı ve tartışmalara sahne oldu[7][8]. Uzun süren tartışmalar sonunda ÇED projesi 5 Ağustos 2022 tarihinde başlayan projede[9] aynı gün Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan açıklamada AYGM onayının alındığı şuan hazine onayı için çalışıldığını açıkladı[10]

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2029 Metro İstanbul Vizyon Ağ Haritası". Metro İstanbul. Erişim tarihi: 23 Mart 2021. 
  2. ^ "Sefaköy-Tüyap Metro Projesi Zemin Etütleri Hizmet Alımı İhalesi". Metro İstanbul. 13 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2021. 
  3. ^ "Sefaköy-Tüyap Metro Hattı Teknik Şartname". Metro İstanbul. Erişim tarihi: 6 Nisan 2021. 
  4. ^ "Sefaköy-Yenikapı Metro Güzergâhı" (PDF). Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı. 29 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Mayıs 2019. 
  5. ^ "Devlet, 3 metro hattını üstlendi". Dünya Gazetesi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2015. 
  6. ^ "İBB, yılladır yapılmayan Beylikdüzü metrosu için bakanlığa başvurdu: Bize devredin!". Sözcü Gazetesi. 30 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2020. 
  7. ^ "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB'ye yanıt!". Milliyet. 18 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2022. 
  8. ^ Gazetesi, Dünya (17 Ocak 2022). "İBB: Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu bir yıla yakındır sadece imza bekliyor". https://www.dunya.com/gundem/ibb-sefakoy-beylikduzu-tuyap-metrosu-bir-yila-yakindir-sadece-imza-bekliyor-haberi-646129. 17 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2022.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
  9. ^ leventelmastas (6 Ağustos 2022). "Sefaköy Tüyap Metro Hattı İçin ÇED Süreci Başladı". RayHaber | RaillyNews. 6 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2022. 
  10. ^ "Beylikdüzü Metrosu Açıklaması". 5 Ağustos 2022. 9 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2022.