Ancus Marcius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ancus Marcius (MÖ 640 - MÖ 616), Tullus Hostilius'tan sonta tahta çıkan 4. Roma Kralıdır.[1]

Tıpkı saygın büyük babası Numa (Marcius II ve Numa'nın kızı Pompilia'nın oğludur) gibi, o da barışçı ve dindar birisiydi ancak topraklarını savunmak için savaşmak zorunda kalmıştı. Latinleri yenmiş ve sonradan plebler'in ataları olan bir kısmını Aventine Tepesi'ne yerleştirmiştir. Janiculum'daki mevzileri kuvvetlendirmiş, Tiber Nehri üzerine Pons Sublicius olarak bilinen ahşap köprüyü yaptırmış, Ostia limanını inşa ettirmiş, tuzlalar kurmuş ve MÖ 625 yılında insanların ne yapılacaklarına karar verilene kadar tutulduğu bir hapishane inşa ettirmiştir. Bu zamana kadar en popüler cezalandırma yöntemi insanları sürgüne göndermekti.

Ancus Marcius, ikinci ismi Numa Marcius'dan da anlaşılacağı üzere Numa'nın bir kopyası, sırdaşı ve onun pontifexidir. Ancus'un Numa'dan ayırt edilebilmesi için ilki, tibet üzerindeki ilk ahşap köprüyü inşa etmesine istinaden "köprü inşa eden" anlamındaki "pontifex" olarak tanımlanır. Numa gibi Ancus da doğal nedenlerle ölmüştür. Ardılı olarak oğlu değil, Lucius Tarquinius Priscus başa geçmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ G. de Kleijn; Stéphane Benoist (17 Ekim 2013). Integration in Rome and in the Roman World: Proceedings of the Tenth Workshop of the International Network Impact of Empire (Lille, Haziran 23-25, 2011) (İngilizce). BRILL. ISBN 978-90-04-25667-5. 10 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2022. 
Önce gelen:
Tullus Hostilius
Roma Kralı
MÖ 642-MÖ 617
Sonra gelen:
Tarquinius Priscus