Aleksios (II. İoannis'in oğlu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aleksios Komninos
Ἀλέξιος Κομνηνός
Aya Sofya'da Aleksios Komninos ait mozaik. Muhtemelen 16 ya da 17 yaşında bıyığı çıkmamış bir genç olarak tasvir edilmiş.
Bizans Ortak İmparatoru
Hüküm süresi1122–1142
Doğum1106
Balabista, Makedonya
Ölüm1142
Antalya
Eş(ler)iEupraxia-Dobrodjeja
Eirene-Katay
Çocuk(lar)ıMaria Komnini
HanedanKomninos Hanedanı
BabasıII. İoannis
AnnesiMacaristanlı İrini

Aleksios Komninos, LatinceAlexius Comnenus, (YunancaἈλέξιος Κομνηνός), Bizans İmparatoru II. İoannis ile karısı Macaristanlı İrini'nin en büyük oğulları. Şubat 1106 tarihinde Balabista, Makedonya'da doğmuştur. 16 ya da 17 yaşında babası tarafından ortak imparator ilan edilmiş, 2 Ağustos 1142 tarihinde Attalia, Pamfilya'da ölmüştür.[1] Maria Komnene'nin ikiz kardeşi, imparator I. Manuil, sebastokratōr Andronikos Komnenos ile sebastokratōr İsaakios Komnenos'un ağabeyidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aleksios, babası tarafından 1122 yılında ortak imparator ilan edilmiş ancak 1142 yılında ölmüştür. Bu babasının bir av kazasında ölmesinden bir yıl önce gerçekleşmiştir. II. İoannis'in hükümdarlığı, öncülü I. Aleksios veya ardılı I. Manuil kadar iyi kaydedilmemiştir. Bu nedenle oğlu Aleksios'un hayatı hakkında bilgi kısıtlıdır.

Theodore Prodromos tarafından İoannis ve oğlu için yazılmış bir medhiye, Aleksios'un taç giyme töreni üzerinedir. Her iki hükümdarı, "Atalarından gelen hak ve bir miras konusu olan august tacı ve asası ile imparatorların ve kralların kral doğanları, eski gelenek ve ayrıcalıkların reformcuları" diyerek selamlar.[2]

Ölümüne neden olan hastalık, "başta şiddetli şekilde saldıran yükselen ateş şeklini alan" tarif edilmektedir.[1] Öldüğü yer, babasının bir sefer sırasında Lake Pousgousē (muhtemelen modern Beyşehir Gölü) etrafındaki topraklarda düzen sağlamak için üst seçtiği Attalia'dır.[3] Aleksios'un genç kardeşi Andronikos, naaşa Konstantinopolis'e götürülürken eşlik etmesi için görevlendirilmiştir. Ancak bu görevi yerine getirirken oda hastalanmış ve ölmüştür.[4]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

II. İoannis ve en büyük oğlu Aleksios, İsa tarafında tac giydiriliyorlar

Karısının kimliği belirsizdir. Muhtemelen iki kere evlenmiştir, ilki Kievli I. Mstislav'ın kızı Dobrodjeja Mstislavna ve ikincisi Gürcistanlı IV. David'in kızı Katay'dır. Her iki kadının Komninos Hanedanı ile evlendiği kesindir. Ancak koca ya da kocalarının kim olduğu konusunda birçok teori vardır.[5] Kızı Maria Komnini, pansebastos Aleksios Aksuh ile evlenmiştir. Aleksios, II. İoannis'in yakın arkadaşı olan Megas Domestikos ("Bizans ordusu komutanı") İoannis Aksuh'un oğludur.[6] Aleksios Aksuh, Kilikya dükü ve protostrator olarak hizmet etmiştir.[7] Fakat 1167 yılında I. Manuil ile ters düşmüştür. İoannis Kinnamos ve Nikitas Honiatis, cadılık eylemleri dahil suçlamalarda bulunulduğunu raporlamışlardır. O ve adı günümüze ulaşmamış latin bir cadı, imparator karısı Antakyalı Maria'nın düşükle sonuçlanan hamile kalmasına neden oldukları nedeniyle suçlanmışlardır. Bunu Maria'ya hap vererek yaptıkları belirtilmiştir.[8] Aleksios hayatını keşiş olarak bitirmiştir.[7] Aleksios Aksuh'un karısı Maria Komnene'nin bu olay nedeniyle damgalandığı söylenir. Maria, hayatın sonunu akıl hastalığından muzdarip geçirmiştir.[9]

Maria Komnini ve Aleksios Aksuh çifti, kısa bir süre imparator III. Aleksios'a karşı kısa bir süre iktidara gelen "Şişman" İoannis Komnenos'un ebeveynidir. Trabzon İmparatorluğu'nun ilk imparatoru I. Aleksios Komnenos'un karısı Theodora Aksuhina muhtemelen Şişman İoannis'in kızıdır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar
  1. ^ a b Choniates p.22
  2. ^ Magdalino p. 422.
  3. ^ Choniates pp. 21-22
  4. ^ Choniates p.374
  5. ^ "Profile of Alexios Komnenos and his daughter in "Medieval Lands" by Charles Cawley". 3 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2010. 
  6. ^ Choniates p.59
  7. ^ a b c "Profile of the Axuches family in "Medieval Lands" by Charles Cawley". 20 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2010. 
  8. ^ "Lynda Garland and Andrew Stone, "Mary of Antioch"". 25 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2010. 
  9. ^ Mihail-Dimitri Sturdza, Dictionnaire historique et Généalogique des grandes familles de Grèce, d'Albanie et de Constantinople (1983), p. 276.
Genel