Balbinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Balbinus
31. Roma İmparatoru
Hüküm süresi22 Nisan - 29 Temmuz 238
Önce gelenI. Gordianus ve II. Gordianus
Sonra gelenIII. Gordianus
Ölüm29 Temmuz 238
Roma
Tam adı
Decimus Caelius Calvinus Balbinus
Altı İmparator Yılı - 238
Maximinus Thrax
I. Gordianus ve
II. Gordianus
Pupienus, Balbinus ve III. Gordianus
III. Gordianus

Decimus Caelius Calvinus Balbinus (MS 178) - ( MS 29 Temmuz 238 Roma) 22 Nisan 238'den ölümüne kadar olan sürede (Altı İmparator Yılında) Pupienus' la birlikte görev yapan iki imparatordan biridir. Roma Senatosu tarafından selefi I. Gordianus ve II. Gordianus başarısız olunca İmparator seçildi ve eski imparatorlardan Maximinus Thrax'ı yendi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Karşılıklı Yanlış Anlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Her iki İmparatorunda kısa saltanatını biçimlendiren yanlış anlamalar oldu ve bu yanlış anlamalar Roma halkının, Pupienus'un Roma Şehir Prefect'i olarak sert tutumu nedeniyle onların karşısında olmasına neden oldu. Atamadan sonra ikisi de halkın tepkisinden kaçmak için Kapitol'den hızlı bir şekilde muhafızlarla birlikte ayrıldılar.

Yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pupienus asilerle savaşma sorumluluğunu, Balbinus ise devlet işlerinin organizasyonunu üstlendi. Pupienus henüz birliklerini baskı yapmak için harekete geçirmeden önce, Maximinus Thrax'ın kendi askerlerinden biri tarafından öldürüldüğü haberi geldi. Bunun üzerine Pupienus hemen olayın geçtiği Ravenna'ya gitti. Yönetim krizini sona erdirdi ve bu yüzden her iki orduyu da dağıtarak evlerine gönderdi. Zaferin ardından Başkentte coşkun tezahüratlar arasında girdi. Bu coşku iki imparator arasında kırgınlığa neden olacaktı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Cermanya'da vali olduğu zamandan beri Germen'lerden oluşan muhafız olarak konuşlandırılmış bir birliği vardı ve sonuçta bu, Pupienus için şanssızlık olacaktı. Birlik Praetorian muhafızları rahatsız ediyor, uzaktan sıkıştırıldıklarını hissediyorlardı. İki imparator arasındaki gürültülü bir kavganın ardından Praetorian muhafızları İmparatorluk sarayını sardılar ve her ikisini de öldürdüler.

Sadece 99 günlük bir saltanattan sonra her iki Senatör kökenli İmparator Roma Senatosu'na gösterdiler ki, imparatorlukta iktidar için orduya karşı mücadele etmek artık mümkün değildi. Her ikisinin de ölümünün ardından iktidar, kendisini evlat edinen babası ve büyük babasının ölümün hemen ardından III. Gordianus'a geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Gordianus ve II. Gordianus

Roma İmparatoru

238
(Pupienus ile)
Sonra gelen:
III. Gordianus