Trebonianus Gallus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trebonianus Gallus
Ritratto di trebonianno gallo III sec. dc. 01.JPG
Trebonianus Gallus Büstü
36. Roma İmparatoru
Hüküm süresi 251 (Volusianus ve Hostilian ile);
251 - 253 (Volusianus ile)
Önce gelen Herennius Etruscus
Sonra gelen Volusianus
Doğum 206
İtalya
Ölüm Ağustos 253
Interamna
Eş(ler)i Afinia Gemina Baebiana
Tam adı
Gaius Vibius Trebonianus Gallus

Gaius Vibius Trebonianus Gallus (d. 206 - ö. Ağustos 253), 251 - 253 yılları arasında, Volusianus'la beraber müşterek Roma İmparatoru.

Gallus, saygı duyulan soylu ve senatoryal geçmişi olan bir ailenin üyesi olarak İtalya'da doğdu. Afinia Gemina Baebiana ile olan evliliğinden daha sonra imparator olacak olan Gaius Vibius Volusianus adında bir oğlu ve Vibia Galla adında bir kızı oldu. Kariyerinin başında tipik birkaç politik ve askeri görevde bulundu. Suffect Konsül ve 250 yılında Moesia Superior eyaleti valisi olarak atanması İmparator Decius'un ona olan güvenini gösteriyordu. Moesia'da, Gallus Gotlar tarafından Tuna sınırına yapılan saldırıların püskürtülmesinde anahtar bir roldeydi ve bu sebeple ordu içerisinde çok ünlü hale geldi.

Haziran 251'de Decius, müşterek imparator ve aynı zamanda oğlu olan Herennius Etruscus'la birlikte Abrittus savaşı'nda imparatorluğa yaptıkları saldırılardan dolayı cezalandırmayı planladıkları Gotların elinde öldü. Ordu, bu haberi duyduğu zaman Gallus'u Decius'un hayattaki oğlu Hostilian'ın imparatorluk tahtına geçmesine rağmen, imparator olarak ilan etti. Gallus imparator olma niyetinden geri adım atmadı ancak belki de yeni bir iç savaşın yıkımından kaçınmak için Hostilian'ı müşterek imparator olarak kabul etti. Gallus, Roma'ya doğru ilerlerken şehri vuran veba salgını genç Hostilian'ın ölümüne neden oldu. Şimdi mutlak güç onun ellerindeydi ve Gallus oğlu Volusianus'u müşterek imparator olarak atadı.

Kendini yetenekli göstermeye ve vatandaşların gözün de popülaritesini arttırmaya pek istekli olan Gallus hemen salgının kurbanlarının cenaze törenlerinin hazırlıklarıyla uğraştı. Gallus, sık sık Hristiyanlara eziyet etmekle suçlanır ancak bu iddiayla ilgili tek sağlam kanıt Papa Cornelius'un 252 yılında hapse atılmasıdır.

Selefleri gibi Gallus da kolay bir saltanat sürmedi. Doğu'da kral Shapur I, Suriye eyaletini Roma'dan herhangi bir tepki görmeden işgal ederek ele geçirdi. Tuna sınırında, Got kabileleri 251 yılında yapılan antlaşmaya rağmen bir kez daha başı bozuktular. Ordu imparatordan memnun değildi ve Moesia Superior ve Pannonia eyaletleri valisi Aemilianus inisiyatifi ele alarak Gotları bozguna uğratınca askerler onu imparator ilan ettiler. Bir asinin tahtı tehdit etmesi üzerine Gallus savaşa hazırlandı. Birkaç Roma Lejyonunu takviye olarak Ren sınırından Roma'ya geri çağırdı. Bu hazırlıklara rağmen Aemilianus, iddiası için savaşmak üzere İtalya'ya yürümeye devam etti. Gallus, 253 Ağustos'unda kendi askerlerin tarafından oğlu Volusianus'la birlikte Interamna yakınlarında öldürülünce onunla yüz yüze savaşabilme şansı bulamadı.

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Herennius Etruscus
Vexilloid of the Roman Empire.svg
Roma İmparatoru

251 - 253
Sonra gelen:
Volusianus