Pomona (mitoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pomona, Napoli Arkeoloji Müzesi
Pomona, Nicolas Fouché tarafından, y. 1700
Vertumnus ve Pomona,

Pomona (/pəˈmnə/,[1] Latin: [poːˈmoːna]) Roma mitolojisinde meyveleri geliştiren Nymphadır. İsmi meyve ve meyve bahçesi gibi anlamlara gelir.[2][3]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Pōmōna adı Latince pōmus'dan ('meyve ağacı, meyve') türetilmiştir.

Pomona ile Vertumnus[değiştir | kaynağı değiştir]

Pomona bir nympheydi; ama öteki nymphelere benzemezdi. Ormanlardan ve korulardan hiç hoşlanmazdı. Sadece, meyveleri, meyve bahçelerini sever, gününü bahçıvanlıkla geçirirdi. Evlenmeyi aklından bile geçirmiyordu. Lakin çok güzel ve yetenekliydi. Romalılara göre İyi bir ev kadını olabilirdi, ama erkeklerden kaçıyordu.

Yakışıklı bir delikanlı olan Vertumnus, Pomona’yı seviyordu. Bir gün kılık değiştirip dişi bahçıvanın karşısına çıktı. Çirkin bir çoban kılığına girip nympheye bir sepet meyve götürdü. Bir süre sonra da başka bir kılıkta onu tekrar ziyaret etti.

Vertumnus artık alışmıştı. Aşağı yukarı her gün başka başka biçimlerde Pomona’nın yanına gidiyordu. Biraz konuşup ayrılıyorlardı, ama Vertumnus bunu yeterli bulmuyordu.

Sonunda yaşlı bir kadın kılığına girdi. Böylece, nymphernin kendisine daha yakınlık göstereceğini umuyordu. Umduğu gibi de çıktı. Pomona daha rahat konuştu onunla. Sonra yaşlık kadın kılığındaki Vertumnus ona iltifat etmeye başladı sonra onu öptü. Pomona kuşkulanmaya başladı ve onu itti. Daha sonra kılık değiştirmiş yaşlı kadın ona meyveler kadar güzel olduğunu ve yalnız olmaması gerektiğini söyledi. Vertumnus'un onu sevdiğini ve Venüs'ün evlenmeyenlerden hiç hoşlanmadığını söyledi. Sonra üstündeki yaşlı kadın kıyafetlerini çıkardı sözlerden çok etkilenen Pomona, Vertumnus ile hayatını birleştirdi ve birlikte mutlu bir hayat yaşadılar

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Pomona, meyve ağaçlarının, bahçelerin ve meyve bahçelerinin tanrıçasıydı. Diğer birçok Roma tanrıçası ve tanrısının aksine, genellikle Demeter ile ilişkilendirilse de, Yunan bir karşılığı yoktur. Meyve ağaçlarını gözetir ve korur ve yetiştirilmesine önem verir. Aslında meyvelerin hasadı ile değil, meyve ağaçlarının gelişmesiyle ilişkilendirildi. Sanatsal tasvirlerde genellikle bir meyve tabağı veya bereket ile gösterilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pomona". Collins Dictionary. n.d. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2014. 
  2. ^ Ovid, Metamorphoses (trans. Michael Simpson: University of Massachusetts Press, 2001), p. 448.
  3. ^ Matthew Gumpert, Grafting Helen: The Abduction of the Classical Past (University of Wisconsin Press, 2001), p. 69.