II. Claudius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Claudius
42. Roma İmparatoru
Hüküm süresi268 - Ocak 270
Önce gelenGallienus
Sonra gelenQuintillus
Doğum10 Mayıs 213/214
Syrmia / Dardania
ÖlümOcak 270
Roma
Tam adı
Marcus Aurelius Claudius Augustus Gothicus

Marcus Aurelius Claudius Augustus Gothicus (10 Mayıs 214 - Ocak 270) Genelde Claudius II adıyla tanınan Roma İmparatoru. (268 - 270) yılları arasında iki yıldan daha az bir süre için Roma İmparatorluğunu yönetmiş ve saltanatının kısalığına rağmen bazı başarılar elde etmiştir. Daha sonra kutsal bir konuma yükseltilmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökeni ve yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Claudius'un kökeni belirsizdir. Ya Syrmia'lı (Sirmium; Pannonia Inferior'da) bir Illyria'lı ya da Dardania'lıdır (Moesia Superior'da).

Claudius, 268 yılının Eylül ayında GotlarNaissus Savaşı'nda kesin bir biçimde bozguna uğratan Roma ordusunun komutanıydı ve aynı ay içerisinde, selefi Gallienus'u öldürerek tahtı ele geçirdi. Her nasılsa, kısa bir süre sonra Roma Senatosu'ndan Gallienus'un ailesinin ve taraftarlarının hayatlarının bağışlanmasını isteyerek sanıldığı kadar kana susamış biri olmadığını ispat etti. Roma'nın düşmanlarına karşı daha az merhametliydi ve her nasılsa bu onun ününün kaynağıydı.

Claudius, tıpkı selefi Maximinus Thrax gibi barbar bir kökene sahipti. Maximinus'un ölümünden beri başarısız olan aristokrat Roma imparatorlarının ardından, Claudius İmparatorluğu içine düştüğü üçüncü yüzyıl krizlerinden çıkarabilecek güçlü asker-imparatorlar serisinin ilk imparatorudur.

İmparator Claudius[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahta çıktığı sırada Roma İmparatorluğu, sınırlarının içinde ve dışından gelen akınlar nedeniyle ciddi tehlike altındaydı. Bunlar içinde en çok zorlayan Gotlar'ın Illyricum ve Pannonia'ya yaptığıydı. İmparator olarak adlandırılmasının üzerinden çok geçmeden (bazı kaynaklara göre Gallienus'un ölümünden önce) kazandığı büyük zafer, Roma ordularının tarihindeki en büyük zaferlerden birisiydi.

Naissus Savaşı'nda, Claudius ve Lejyonları büyük bir Got ordusunu bozguna uğrattı. Süvarilerinin komutanı ve geleceğin imparatorlarından Aurelian'la birlikte Romalılar binlerce esir alarak Got süvarilerini imha ettiler ve arabalardan oluşturulmuş kamp yerine (Gotlar tarafından uzun süre sevilerek uygulanan savaş arabalarının dairesel olarak dizilmesiyle oluşturulan bir savaş düzeni) saldırdılar. Bu zaferin ardından Claudius, "Gothicus" (Gotların fatihi) soyadını aldı. Daha da önemlisi, zaferin ardından Gotlar Tuna Nehri'nin ötesine sürüldüler ve İmparatorluk için tekrar bir tehdit haline gelebilmeleri için bir yüzyıl geçmesi gerekti.

Bunlar olurken, Alamanni olarak bilinen Germen kabilesi Alp Dağları'nı aşarak İmparatorluğa saldırdı. Claudius'un cevabı oldukça süratliydi ve Naissus savaşından sadece birkaç ay sonra Alamanni'leri 268 yılı sonlarına doğru Benacus Gölü Savaşı'nda (Garda Gölü) bozguna uğrattı. Ardından yönünü yaklaşık on beş yıldır tahtta hak iddia eden birisi tarafından yönetilen ve Büyük Britanya, Galya ve İber Yarımadası'nı içine alan Galya İmparatorluğu'na çevirdi. Birkaç zafer kazandıktan sonra Hispania'nın ve Galya'daki Rhone Nehri vadisinin kontrolünü yeniden ele geçirdi. Bu, Galya İmparatorluğun Aurelian dönemindeki nihai yıkımı safhasını hazırladı.

Her nasılsa, Claudius İmparatorluğun kaybedilen tüm topraklarının tekrar birleştirilmesini tamamlayacak kadar uzun yaşamadı. 269 yılı sonlarında Pannonia eyaletine akınlar düzenleyen Vandallar'a karşı sefer hazırlığı yaparken Hıyarcıklı Veba salgının kurbanı oldu ve 270 yılı Ocak ayı başlarında öldü. Ölümünden önce yerine, her ne kadar Claudius'un kardeşi Quintillus kısa bir süre için gücü eline geçirse de, Aurelian'ı düşündü.

Senato Claudius'u hemen "Divus Claudius Gothicus" olarak tanrılaştırdı.

Constantin Hanedanı ile ilişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Historia Augusta, Claudius ve Quintillus'un Crispus adında bir kardeşi olduğunu ve onun da bir yeğeni olduğunu aktarır. Adı geçen bu Claudia adlı yeğen aktarılanlara göre Eutropius ile evliydi ve Constantius Chlorus'un annesiydi. Tarihçiler bu durumdan, her nasılsa gelecekteki imparatorlardan I. Konstantin'in ailesiyle bir bağlantısı olduğu bağlamında şüphelenirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Gallienus

Roma İmparatoru

268 - 270
Sonra gelen:
Quintillus