Carus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carus
48. Roma İmparatoru
Hüküm süresi282 - 283
Önce gelenProbus
Sonra gelenCarinus ve Numerian
Doğumy. 222
Narbonne
Ölüm283
Dicle Nehri
Çocuk(lar)ıCarinus ve Numerian
Tam adı
Marcus Aurelius Carus

Marcus Aurelius Carus (d. y. 222 - ö. 283 Temmuz sonu/Ağustos başı) 282-283 yılları arasında Roma imparatoruydu. Kısa süren hükümdarlığı sırasında Aurelian ve Probus'un izinden giderek imparatorluğun gücünü yeniden kazandırmaya çalıştı. Oğulları Carinus ve Numerian ile birlikte dirilen imparatorluğa istikrar sağlayan kısa ömürlü bir hanedan kurdu.

Carus'un başa geçmeden önceki adı Marcus Numerius Carus'du ve muhtemelen Galya'da Narbonne'da doğmuştu. Ama eğitimini Roma'da almıştı. Senatördü ve 282 yılında imparator Probus tarafından Praetorian Muhafızlarının başına getirilmeden önce çeşitli sivil ve askerî görevlerde bulunmuştu. Probus'un Sirmium'da öldürülmesinden sonra Carus askerler tarafından imparator ilan edildi. Carus, Probus'un öldürülmesinin intikamını sert bir biçimde almışsa da kendisinin de eylemin ortaklarından olduğundan şüphelenilmiştir. Başa geçtikten sonra Roma'ya dönmediği anlaşılmaktadır. Ama Senato'ya durumu bildirmiştir.

Oğullarına Sezar unvanını veren Carus, Carinus'u imparatorluğun batı bölümünden sorumlu bırakarak Numerian ile birlikte Probus'un tasarladığı Perslere yönelik sefere çıktı. Tuna üzerinde Germen kabileleri ve Sarmatyalıları yenilgiye uğratan Carus Trakya ve Küçük Asya'ya yürüdü, Mezopotamya'yı topraklarına kattı, Seleucia ve Tizpon'un üzerinden geçti ve ordularını Dicle'nin ötesine taşıdı. İç muhalefetle uğraşan Sasani imparatoru II. Behram topraklarını etkin biçimde koruyamadı. Romalıların Sasanilere karşı yaşadığı tüm yenilgilerin intikamını aldığı zaferlerinden ötürü Carus'a Persicus Maximus unvanı verildi.

Carus'un yeni fetih umutları ölümüyle son buldu. Bir gün şiddetli bir fırtınanın ardından öldüğü açıklandı. Ölüm sebebi olarak hastalık, şimşek çarpması ya da Perslerle yapılan savaşta aldığı bir yara gibi çeşitli nedenler sıralanmıştır. Başarılı bir harekâtta olduğu ve oğlu Numerian'ın muhalefetle karşılaşmadan yerine geldiği düşünüldüğünde ölümünün doğal nedenlerden olduğu söylenebilir. Vebadan ötürü ölmüş olabilir ama Praetorian başı Flavius Julius Aper tarafından öldürüldüğüne dair spekülasyonlar da vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Probus

Roma İmparatoru

282
Sonra gelen:
Carinus ve Numerian