Quintillus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Quintillus
Sikke üzerinde İmparator Quintillus
43. Roma İmparatoru
Hüküm süresi270
Önce gelenII. Claudius
Sonra gelenAurelian
Ölüm270
Aquileia
Tam adı
Marcus Aurelius Claudius Quintillus

Marcus Aurelius Claudius Quintillus (ö. 270), Roma İmparatoru Claudius II'nin kardeşi ve 270 yılında tek başına Roma İmparatoru.

Historia Augusta, Quintillus'un bir askerî darbe sonucu imparator olduğunu aktarır. Eutropius ise onun Roma Ordusunun askerleri tarafından kardeşinin ölümünün hemen ardından imparator seçildiğini söyler. Bu seçim resmi olarak Roma Senatosu tarafından onaylanmıştır. Her nasılsa, İoannis Zonaras onun senatonun bizzat kendi tarafından seçildiğini iddia eder.

Her hâlükârda kayıtlar, Claudius'a Tuna seferinde eşlik eden Lejyonların, Quintillus'un seçiminden habersiz olduğu ya da buna karşı çıktıkları konusunda hemfikirdirler. Lejyonlar bunun yerine kendi liderleri AurelianAugustus olarak seçmişlerdir. Historia Augusta, Aurelian'ın Claudius'un bizzat kendi tarafından hasta yatağında halef olarak seçildiğini aktarır.

Quintillus'un saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Quintillus'un saltanatı ile ilgili birkaç kayıt çelişkilidir. Kaynaklar saltanatının uzunluğunun 17 gün mü yoksa 177 gün mü olduğu konusunda farklı bilgiler veririler. Yine antik kaynaklarda ölüm nedeniyle ilgili olarak çelişkili bilgiler vardır. Historia Augusta Quintillus'un, kendi askerleri tarafından onun sert askeri disiplinine bir tepki olarak öldürüldüğünü söyler. Jerome ise, muhtemelen Aurelian'la olan bir çatışma sırasında öldürüldüğünü aktarır. Antakyalı İoannis ve İoannis Zonaras, Quintillus'un bir suikastın ardından damarlarının kesilmesi sonucu kan kaybından öldüğünü söylerler. İoannis, suikastın bir doktor tarafından desteklendiğini aktarır. Claudius Salmasius, Dexippus'un Quintillus'un ölümünü bir neden belirtmeden aktardığını söyler. Ancak tüm kaynaklar ölüm yerinin Aquileia olduğu konusunda hemfikirdirler.

Quintillus'un anısı iki oğlu tarafından yaşatılmıştır.

Historia Augusta, Claudius ve Quintillus'un Crispus adında bir kardeşleri daha olduğundan ve ondan Claudia adında bir yeğenleri olduğundan bahseder. Claudia, Eutropius ile evliydi ve Constantius Chlorus'un annesiydi. Tarihçiler bu durumun İmparator I. Konstantin'e dalkavukluk için uydurulmuş bir şecere olduğundan şüphelenirler.

Günümüze ulaşan Roma kaynakları, Quintillus'u ılımlı ve yetenekli bir imparator olarak dikkate alırlar. Senato şampiyonu olarak görülür ve bu haliyle geçmiş imparatorlar Galba ve Pertinax ile mukayese edilir. Her ne kadar tam bir yıl boyunca imparatorluk yapamamış olsalar da, her üç imparator da senatoryal sınıftan oldukça saygı görmüşlerdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Claudius

Roma İmparatoru

270
Sonra gelen:
Aurelian