II. Constantius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
II. Constantius
Bust of Constantius II (Mary Harrsch).jpg
II. Constantius'un büstü
61. Roma İmparatoru
Hüküm süresi Babasının yanında Sezar olarak, 337 - 3 Kasım 361 tarihleri arasında Konstans ve II. Konstantin ile birlikte (Başkalarıyla da mücadele ederek).
Önce gelen Büyük Konstantin
Sonra gelen Julian
Eş(leri) Julius Constantius'un kızı
Eusebia
Faustina
Çocukları Faustina Constantia
Tam ismi
Flavius Iulius Constantius
Hanedan Konstantin Hanedanı
Babası Büyük Konstantin
Annesi Fausta
Doğum 7 Ağustos 317
Sirmium
Ölüm 3 Kasım 361
Tarsus

II. Konstantius (Latince tüm isimi: Flavius Iulius Constantius) (d. 7 Ağustos 317 – ö. 3 Kasım 361) 337 – 361 yılları arasında Doğu'da imparatorluk yapan Konstantin hanedanına mensup Roma imparatoru.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İktidara gelişi[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Konstantin Büyük Konstantin ve ikinci karısı Fausta'nın üç oğlundan ikincisiydi. Constantius İlirya'da Sirmium'da doğmuştu ve babası tarafından Sezar ilan edilmişti. Üç kere evlenmişti. Önce Julius Constantius'un bir kızıyla, sonra Eusebia, son olarak da ileride imparator Gratian ile evlenen kızı Faustina Constantia'yı doğururken ölen Faustina.

I. Konstantin 337 yılında ölünce II. Konstantius, büyükbabası Konstantius Chlorus'un ikinci karısı Theodora'dan gelen akrabalarının katline girişti ve böylece Konstantin'in soyundan geriye erkek olarak kendisi, büyük ağabeyi II. Konstantin, küçük kardeşi Konstans ve iki kuzeni (Gallus ve üvey kardeşi Julian) kalmış oldu. Üç erkek kardeş babalarının vasiyeti uyarınca Roma İmparatorluğu'nu aralarında bölüştürdüler. II. Konstantin Büyük Britanya, Galya ve Hispania'yı, Constans İtalya, Afrika ve İlliryum'u, II. Konstantius da Doğu'yu kendine aldı.

Tahta talip olanlar ve dış tehditlerle mücadelesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapılan bu paylaşım II. Konstantin 340 yılında Konstans'ı İtalya'da devirmeye çalışırken ölünce değişti ve Konstans imparatorluğun Batı bölümünün yegane yöneticisi konumuna geldi. Paylaşım Konstans'ın 350 yılında tahta talip olan Magnentius'a bağlı güçler tarafından öldürülmesiyle bir kere daha değişti. O zamana kadar II. Konstantius Sasaniler'le savaşmakla meşguldü. Konstantius kuzeni Gallus'u kendisine yardımcı olmak üzere Doğu'nun Sezar'ı ilan etti ve dikkatini Magnentius'a verdi.

Konstantius, 351 yılında Magnentius ile sonunda karşılaştı ve Roma tarihinin en kanlı savaşlarından biri olan Mursa Savaşı'nda yendi. Magnentius 353 yılında intihar etti ve Konstantius çok geçmeden kuzeni Gallus'u öldürttü. Ancak hem Doğu, hem de Germenler ile olan sınırlardaki askerî meselelerinin üstesinden gelemedi ve hayatta kalan son akrabası Julian'ı 355 yılında Sezar yaptı.

11 Ağustos 355 günü magister militum Claudius Silvanus Galya'da ayaklandı. Silvanus Mursa Savaşı'ndan sonra Konstantius'a teslim olmuştu. Konstantius 353 yılında Germen kabilelerini durdurması amacıyla kendisini magister militum yapmıştı. Sivanus bu görevi Germenlere rüşvet vererek gerçekleştiriyordu. Konstantius'un meclisi tarafından hazırlanan bir plan gereğince imparator Silvanus'u görevden aldı. Silvanus'un yerine gelen Ursicinus bazı askerlere rüşvet vererek Sllvanus'u öldürttü.

Arbitio, Konstantius'un baş generali (magister militum) idi. 355 yılında konsüllüğe getirilmişti.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

361 yılında Julian Galya'da ordu tarafından Augustus ilan edilince Konstantius'un tahtın yeni talibinin üzerine şiddet kullanarak gitmekten başka alternatifi kalmadı. İki ordu birbirlerine doğru ilerlerken Konstantius 3 Kasım 361 günü Tarsus'ta ateşli bir hastalıktan öldü ve Julian tüm Roma İmparatorluğu'nda Augustus ilan edildi.

Dinî meseleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantius Hristiyan kilisesinin meseleleriyle aktif olarak ilgilendi. 359 ve 360 yıllarında Rimini ve Silifke'de birer konsey topladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Konstantin
Vexilloid of the Roman Empire.svg
Roma İmparatoru
(Konstans ve II. Konstantin ile)

337–361
Sonra gelen:
Julian