Clodius Albinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clodius Albinus
Aureus-Clodius Albinus-RIC 0009b.jpg
Aureus üzerinde İmparator Clodius Albinus
Roma İmparatoru
Hüküm süresi Ağustos 196 - 19 Şubat 197
Önce gelen Didius Julianus
Sonra gelen Septimius Severus
Doğum 150 civarı
Ölüm 19 Şubat 197
Lugdunum
Tam adı
Decimus Clodius Albinus

Decimus Clodius Albinus[1] (150 - 19 Şubat, 197) 196 yılında Roma Britanyası ve İspanya'daki lejyonları tarafından, Pertinax'ın ölümü üzerine Roma İmparatoru ilan edilen Roma Asisi'dir. Albinus, Kuzey Afrika'nın taşralı aristokrat bir ailesinden gelir ve 192'de Britanya'nın valiliğine yükselmiştir.

Pertinax öldürülünce, suikastı gerçekleştiren Praetorian Muhafızların başı Aemilius Laetus ve adamları tahtı satılığa çıkardılar. Taht, varlıklı senatör Didius Julianus tarafından satın alındı ancak eyaletlerdeki birliklerin isyanlar dizisi gösterdi ki yeni imparator henüz kararlaştırılmamıştı.

Takip eden iç savaşta, Albinus önceleri Roma'yı ele geçiren Septimus Severus'la müttefikti ve onun verdiği "Sezar" unvanını kabul etmişti. Albinus, 3 Britanya ve 1 İspanyol Lejyonunu desteği ile imparatorluğun batı topraklarının geçerli kanun koyucusu olarak kaldı.[2] Severus'un imparatorluğun doğusunda Pescennius Niger tehlikesini ortadan kaldırmasından sonra ikisi savaşa tutuştular ve Severus onu öldürtmek için suikastçılar gönderdi.

196 sonbaharında, Albinus kendini İmparator ilan etti (Imperator Caesar Decimus Clodius Septimius Albinus Augustus), büyük bir Britanya garnizonu ile Britaya'dan Galya'ya geçti.[3] Severus'un elçisi Virius Lupus'u mağlup etti ve Galya'nın askeri kaynaklarının sahibi haline geldi.

Şubat 197'de Albinus ve Severus'un orduları Lugdunum Muharebesi'nde karşı karşıya geldi. Dio Cassius'un her iki taraftan 150.000 askeri kaydettiği zorlu bir savaştan sonra, Albinus bozguna uğradı ve kendini öldürdü.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "beyaz" anlamındaki albinus , İmparatorluk yarışındaki rakiplerinden biri olan Pescennius Niger'in niger yani "siyah" anlamındaki adından dolayı verilmiştir.".
  2. ^ Destekçi Britanya lejyonları II Augusta, VI Victrix ve XX Valeria Victrix, İspanyol lejyonu VII Gemina'dır.
  3. ^ Gerçekten de, Britaya'dan neredeyse mümkün olan en fazla askeri topladı. Bunun anlamı Severus'un yeni yönetimin Maeatae'deki de dahil birkaç isyanla uğraşmak zorunda kalacak olmasıydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Bir diğer Clodius Albinus 62'de James the Just (ilk Hristiyanlık azizlerinden biri)'ın ölümünün hemen ardından Roma Eyaleti Iudaea (günümüzdeki Filistin)'da vekili oldu.

Önce gelen:
Didius Julianus
Vexilloid of the Roman Empire.svg
Roma İmparatoru

196 - 197
Sonra gelen:
Septimius Severus