İçeriğe atla

III. Constantius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
III. Konstantius
Solidus üzerinde III. Konstantius. Arka yüzde general olarak tasvir edilen Konstantius, bir elinde zaferi tutarken diğer taraftan düşmanını esir alıyor.
Batı Roma İmparatoru
Hüküm süresi421 (Honorius'la birlikte Batıda 7 ay müşterek imparator olarak)
Önce gelenHonorius
Sonra gelenHonorius
DoğumNaissus (günümüzde Niš)
Ölüm2 Eylül 421

III. Konstantius (Latince ismi: Flavius Constantius) (ö. 2 Eylül 421), geç dönem Romalı general, politikacı ve İmparator. 410'lar boyunca tahtın arkasındaki asıl güçtü ve nihayet 421 yılında Honorius'la birlikte müşterek Batı Roma İmparatoru olarak görev yapmıştır.

Konstantius, Naissus'da (günümüzde Niš) doğmuştu ve muhtemelen bir askerdi. Honorius'un magister militum olarak görev yaptığı dönemde Batı Roma İmparatorluğunu barbar işgaline karşı savunmak için göstermiş olduğu gayretlerle ve III. Constantinus'in İmparatorluğunu ilan ederek başlattığı ayaklanmayı bastırmaktaki başarısıyla dikkatleri üstüne çekti. Bunun sonucu olarak Patrician sınıfına yükseltildi ve zayıf bir İmparator olan Honorius üzerindeki etkisini gittikçe artırmaya başladı. 417 yılında Honorius'un kızkardeşi Galla Placidia ile evlendi ve 8 Şubat 421'de müşterek imparator seçildi. Bu olaydan sonra Batı'yı etkin bir biçimde yönetmeye başladı. İmparatorluk makamına yerleştikten sonra, özellikle kişisel özgürlüğünü ve mahremiyetini kaybetmekten şikayet ettiği rivayet edilir.

Honorius'un yeğeni olan Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius, III. Konstantius'un imparatorluk statüsünü tanımayı reddetti. Rivayetlere göre, III. Konstantius imparatorluk üzerindeki haklarının tanınmasını sağlamak için Doğuya bir sefer yapmayı planlıyordu ancak, İmparatorluğunun henüz 7. ayında, 2 Eylül'de aniden öldü.

III. Konstantius ve Galla Placida'nın geleceğin imparatoru III. Valentinianus ve Justa Grata Honoria adında iki çocukları olmuştur.

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Honorius

Batı Roma İmparatoru

421
Sonra gelen:
Honorius